Գրիգոր Բասմանջյանը պարգևատրվեց «Սուրբ Ներսես Շնորհալի» շքանշանով
Օրերս Սինգապուրի Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ եկեղեցում Ավստրալիայի և Նոր Զելանդիայի Հայոց թեմի առաջնորդ Տ. Հայկազուն եպիսկոպոս Նաջարյանը մատուցեց Սուրբ Պատարագ:
Պատարագի ավարտին Տ. Հայկազուն եպիսկոպոս Նաջարյանը փոխանցեց, որ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս Գարեգին Բ-ի Սրբատառ կոնդակով Հայ առաքելական Սուրբ Եկեղեցու «Սուրբ Ներսես Շնորհալի» պատվո բարձր շքանշան է շնորհվել Գրիգոր (Գրեգ) Բասմաջյանին:
Գրիգոր Բասմանջյանը Սինգապուրի հայկական համայնքի հնաբնակներից է: Երկար տարիներ եղել է Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ եկեղեցու հոգաբարձուների խորհրդի նախագահը: Մեծ ներդրում է ունեցել Սինգապուրի հայկական 179-ամյա եկեղեցու պահպանման և շենացման գործում: Գրիգոր Բասմանջյանն առ այսօր ծառայում է Հայ Առաքելական եկեղեցուն և մեծ գործեր է կատարում հայկական եկեղեցիների պահպանման համար ինչպես Սինգապուրում, այնպես էլ Յանգոնում, Մյանմարում, Դհակայում:
«Սինգապուրի հայկական համայնքը և եկեղեցու հոգաբարձուների խորհուրդը հպարտ է և ուրախ, որ Գրիգոր Բասմանջյանը նման բարձր պարգևի արժանացավ: Մենք մեր շնորհակալությունն ենք հայտնում Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս Գարեգին Բ-ին»,-«Հայերն այսօրի» հետ զրույցում նշեց Սինգապուրի Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ եկեղեցու հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ Արմեն Բուդաղյանը:
«Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ» պատվո բարձրագույն շքանշանը հաստատվել է 1919 թվականին՝ Գևորգ Ե Սուրենյանց Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի օրհնությամբ։ Շնորհվում է Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի Սրբատառ Կոնդակով՝ հանուն Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ եկեղեցու և Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի` ի նշանավորումն մեծ բարերարությունների, որոնք մատուցվում են Հայոց եկեղեցուն, հայ ժողովրդին և Հայաստան աշխարհին։
Շքանշանը պատրաստվում է ոսկուց և զարդարվում փոքրիկ ադամանդներով (50×40մմ)։ Աջ և ձախ կողմերից երիզված է դափնու և կաղնու ճյուղերով, որոնց մեջ՝ վերին հատվածում, Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի խորհրդանշանն է՝ խույրով, խաչ-գավազանով, հովվական (եպիսկոպոսական) գավազանով, կոնքեռով և եմիփորոնով (ծայրերին գրվում են ժամանակի Հայրապետի անվան սկզբնատառերը՝ Գ» և «Բ» (Գարեգին Բ)։ Իսկ ներքին հատվածի կենտրոնական մասում Սուրբ էջմիածնի Մայր տաճարն է` Արարատ լեռան համապատկերին՝ «Սուրբ էջմիածին» մակագրությամբ։

Григор Басмаджян награжден орденом «Святой Нерсес Шнорали»
На днях предстоятель армянской епархии Австралии и Новой Зеландии епископ Айказун Наджарян в церкви Св. Григор Лусаворич Сингапура отслужил Священную Литургию.
По завершении Литургии епископ Айказун Наджарян сообщил, что Священным Кондаком Католикоса Всех армян Гарегина II высокий почетный орден Святой Армянской Апостольской церкви «Святой Нерсес Шнорали» присвоен Григору (Грегу) Басмаджяну.
Григор Басмаджян один из старожилов армянской общины Сингапура, долгие годы был председателем совета попечителей церкви Св. Григор Лусаворич. Он внес большой вклад в дело сохранения и благоустройства 179-летней армянской церкви Сингапура. По сей день Григор Басмаджян служит Армянской Апостольской церкви и совершает большие дела для сохранения армянских церквей как в Сингапуре, так и в Янгоне, Мянмаре, Дхакае.
«Армянская община Сингапура и совет попечителей церкви гордятся и радуются, что Григор Басмаджян удостоился столь высокой награды. Мы выражаем нашу благодарность Католикосу Всех армян Гарегину II», – отметил в беседе с «Армяне сегодня» председатель совета попечителей церкви Св. Григор Лусаворич Сингапура Армен Будагян.
Высший почетный орден «Святой Григор Лусаворич» учрежден в 1919 году с благословения Католикоса Всех армян Геворга Суренянца V. Присуждается Священным Кондаком Католикоса Всех армян от имени Армянской Апостольской церкви Первопрестольного Святого Эчмиадзина в ознаменование великих благодеяний, оказанных Армянской Церкви, армянскому народу и Армянскому миру.
Орден изготовляется из золота и инкрустируется маленькими брильянтами (50х40мм). С правой и левой стороны обрамлен лавровыми и дубовыми ветвями, между которыми в верхней части – символика Католикоса Всех армян тиара, крест-скипетр, пастырский (епископский) скипетр, с конкерами и омофорами (на концах гравируются инициалы действующего Патриарха «Г» и «Б» (Гарегин Б). А в центральной части нижнего фрагмента изображение Первопрестольного Святого Эчмиадзина на фоне Арарата с надписью «Святой Эчмиадзин».