ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանն ընդունեց Հայաստանում Ամերիկայի առևտրային պալատի նախագահ Տիգրան Ջրբաշյանին
ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանն ընդունեց Հայաստանում Ամերիկայի առևտրային պալատի նախագահ Տիգրան Ջրբաշյանին:
Նախարարը բարձր գնահատեց կառույցի 14-ամյա գործունեությունը Հայաստանում և կարևորեց հանրապետությունում գործարար միջավայրի բարելավմանը նպաստող նման կազմակերպությունների համագործակցությունը միմյանց և պետական կառույցների հետ, որը էականորեն կնպաստի ներդրումների ավելացմանը:
Քննարկվեց ոլորտին առնչվող խնդիրներ, օրենսդրական դաշտի կարգավորմանը, Հայաստանի վարկը օտար և սփյուռքահայ ներդրողների շրջանում բարձրացնելու և վստահություն ներշնչելու ուղղությամբ համատեղ աշխատանքներ իրականացնելու հետ կապված հարցեր:
Տիգրան Ջրբաշյանը շնորհակալություն հայտնեց ջերմ ընդունելության համար և ներկայացրեց  Հայաստանում Ամերիկայի առևտրային պալատի (AMCHAM) գործունեությունն ու իրականացվող աշխատանքները, համագործակցության հնարավոր ուղիները:
Նախարար Հրանուշ Հակոբյանը առաջարկեց առավել հանգամանալից ուսումնասիրել ներդրումային հնարավորություններն ու մջավայրը, առավել ակտիվորեն համագործակցել տարբեր երկրներում և Հայաստանում գործող հայկական առևտրային, արդյունաբերական և նմանատիպ այլ կազմակերպությունների, մասնաորապես՝ Հայկական առևտրային ցանցի (ՀԱՑ) հետ և նպաստել երկրի տնտեսության զարգացմանը, ազգային ներուժի համախմբմանը:

Министр Диаспоры РА Грануш Акопян приняла председателя Торговой палаты Америки в Армении Тиграна Джрбашяна
Министр Диаспоры РА Грануш Акопян приняла председателя Торговой палаты Америки в Армении Тиграна Джрбашяна.
Министр высоко оценила 14-летнюю деятельность структуры в Армении и подчеркнула важность сотрудничества между собой и с государственными структурами подобных организаций, способствующих улучшению предпринимательской среды в Республике, что существенно поспособствует увеличению инвестиций.
Были обсуждены вопросы, касающиеся сферы, урегулирования законодательного поля, повышения имиджа Армении в среде инвесторов – иностранцев и армян Диаспоры, а также осуществления совместной работы в этом направлении.
Тигран Джрбашян поблагодарил за теплый прием и представил деятельность и проводимую работу Торговой палаты Америки (AMCHAM) в Армении, возможные пути сотрудничества.
Министр Грануш Акопян предложила еще более обстоятельно изучить инвестиционные возможности и среду, активнее сотрудничать с армянскими торговыми, промышленными и иными подобными организациями, функционирующими в разных странах и в Армении, в частности, Армянской торговой сетью, и способствовать экономическому развитию страны, сплочению национального потенциала.