Թուրքերի հակահայկական կոչերը Հոլանդիայի խորհրդարանի օրակարգում
Հունիսին Հոլանդիայի Ալմելո քաղաքում Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիրի կառուցման դեմ թուրքերի կազմակերպված բողոքի ցույցի ժամանակ հնչեցված կարգախոսները հայտնվել են Նիդերլանդների խորհրդարանի օրակարգում: Այս մասին գրում է թուրքական «Սոնհաբեր» կայքը:
Աղբյուրի համաձայն Հոլանդիայի արտգործնախարարը, խորհրդարանի կողմից իրեն հղված նամակին ի պատասխան, Ներկայացուցիչների պալատ ուղարկած նամակում այսպես է մենաբանել թուրքերի կազմակերպած բողոքի ցույցի ժամանակ հնչեցված կարգախոսներն ու ազգայնական երաժշտությունը. «Դա չի նպաստում գոյություն ունեցող լուրջ հարցի լուծմանը»: Այս մասին հայտնում է Ermenihaber.am-ը:
Հոլանդացի նախարարը սադրանքի դրսևորում է համարել հատկապես հանրահավաքի ժամանակ հնչեցված երաժշտությունը և «Ղարաբաղը հայի գերեզման է դառնալու» վանկարկումները:
Նախարարը նամակում նշել է նաև, որ թուրք պաշտոնյաները Հայոց ցեղասպանության հարցում դեռևս շատ զգայուն են՝ ավելացնելով, որ Թուրքիային կոչ է արվել ավելի պատասխանատու վերաբերմունք ցուցաբերել այդ հարցի վերաբերյալ:
Հիշեցնենք, որ թուրքերը ցույց էին կազմակերպել՝ բողոքելով հայկական եկեղեցու բակում Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված հուշահամալիրի կառուցման դեմ: (Հուշահամալիրի բացումը տեղի էր ունեցել այս տարվա ապրիլի 24-ին):
Հոլանդիայի «Քրիստոնեա-դեմոկրատական» (CDA), «Սոցիալիստականե (SP), «Ազատությունե (PVV), «Հոլանդիայի ուղղափառ բարեփոխում» (SGP) և«Քրիստոնեական միություն» (CU) կուսակցությունները հայտարարել էին, որ հունիսի1-ի ցույցն ամենայն հավանականությամբ կազմակերպվել էր թուրքական իշխանությունների օժանդակությամբ:
Որոշ պաշտոնյաներ, հայտնելով, որ Թուրքիայի գլխավոր հյուպատոսությունը և Հոլանդիայում մի շարք մզկիթներ աջակցել են բողոքի ակցիային, պահանջել են, որպեսզի Նիդերլանդների արտգործնախարարը հանդիպի իր թուրք գործընկերոջ հետ և պարզաբանում ստանա հարցի վերաբերյալ: Բացի այդ պահանջել են հանդիպել նաև Հոլանդիայում Թուրքիայի գլխավոր հյուպատոսի հետ:

The slogans announced during the Turks’ rally against the construction of an Armenian Genocide Memorial in the Dutch city of Almelo in June are now on the agenda of the Parliament of the Netherlands, reports the Turkish Sonhaber.
According to the source, in the response letter to the House of Representatives, Holland’s Minister of Foreign Affairs wrote the following as he interpreted the slogans and national music heard during the Turks’ protest: “That doesn’t contribute to the solution to the serious issue at hand”, reports Ermenihaber.am.
The Dutch minister especially views the music played during the rally and the screams of “Karabakh  is going to become the cemetery of Armenians” as a provocation.
In his letter, the minister also mentions that Turkish officials are still very sensitive to the issue of the Armenian Genocide, adding that the Netherlands has called on Turkey to be more responsible.
Let us remind that the Turks had organized a protest against the construction of an Armenian Genocide memorial in the yard of an Armenian church (the opening of the memorial complex was held on April 24, 2014).
Holland’s Christian-Democratic Alliance (CDA), the Socialist Party (SP), Liberty Party (PVV), Orthodox Reform of Holland Party (SGP) and the Christian Union Party (CU) had declared that the June 1 protest was most likely backed by the Turkish government.
Some officials have reported that Turkey’s Consulate General and representatives of several mosques in Holland had backed the protest and have demanded that the Minister of Foreign Affairs of the Netherlands meet with his Turkish counterpart and clarify the issue. In addition, the officials have demanded a meeting with Turkey’s Consul General in Holland.