ՀՀ ԱԳՆ. Բաքուն նորանոր սադրանքների է գնում` խափանելու բանակցային գործընթացը
ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունը հանդես է եկել հայտարարությամբ, որում խստորեն դատապարտել է ուսումնավարժական թռիչք իրականացնող Լեռնային Ղարաբաղի Պաշտպանության բանակի ՄԻ-24 ուղղաթիռի խոցումը ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից:
«Հիմնախնդրի կարգավորմանն ուղղված յուրաքանչյուր բարձր մակարդակի հանդիպումից առաջ եւ հետո Բաքուն նորանոր սադրանքների է գնում` խափանելու համար բանակցային գործընթացը, Հայաստանի եւ միջազգային հանրության ջանքերն՝ ուղղված հակամարտության բացառապես խաղաղ հանգուցալուծմանը։
Ադրբեջանական կողմը, կոպտորեն ոտնահարում է վերջին գագաթաժողոներին հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման վերաբերյալ ձեռք բերված պայմանավորվածությունները։
Նման հանցավոր սադրանքը ցույց է տալիս, որ Բաքուն ոչ միայն արհամարում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների, միջազգային հանրության կոչերն ուժի չկիրառման, հրադադարի ամրապնդման, վստահության միջոցների իրականացման մասին, այլեւ գործում է հակառակ դրանց՝ կրելով իրավիճակի սրման ողջ պատասխանատվությունը»,- ասված է ՀՀ ԱԳՆ հայտարարության մեջ:

MFA: Azerbaijan is resorting to new provocations to undermine negotiations
The Ministry of Foreign Affairs of Armenia strongly condemns the shooting down by the Azerbaijani armed forces of MI-24 helicopter of the Nagorno-Karabakh Defense Army during a training flight.
“Before and after every high-level meeting on the resolution of the issue, Baku is resorting to new provocations to undermine the negotiation process, the efforts of Armenia and the international community aimed at exclusively peaceful settlement of the conflict.
The Azerbaijani side is grossly violating the commitments on the peaceful resolution of the conflict reached during the recent summits.
Such a criminal provocation demonstrates that Baku is not only ignoring the appeals of the OSCE Minsk Group Co-Chair countries, the international community on non-use of force, consolidation of ceasefire, implementation of confidence-building measures, but is acting contrary to them bearing full responsibility for the escalation of the situation”, the Armenian MFA statement says.