ՀՀ ԱԳՆ. Բաքուն նորանոր սադրանքների է գնում` խափանելու բանակցային գործընթացը
ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունը հանդես է եկել հայտարարությամբ, որում խստորեն դատապարտել է ուսումնավարժական թռիչք իրականացնող Լեռնային Ղարաբաղի Պաշտպանության բանակի ՄԻ-24 ուղղաթիռի խոցումը ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից:
«Հիմնախնդրի կարգավորմանն ուղղված յուրաքանչյուր բարձր մակարդակի հանդիպումից առաջ եւ հետո Բաքուն նորանոր սադրանքների է գնում` խափանելու համար բանակցային գործընթացը, Հայաստանի եւ միջազգային հանրության ջանքերն՝ ուղղված հակամարտության բացառապես խաղաղ հանգուցալուծմանը։
Ադրբեջանական կողմը, կոպտորեն ոտնահարում է վերջին գագաթաժողոներին հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման վերաբերյալ ձեռք բերված պայմանավորվածությունները։
Նման հանցավոր սադրանքը ցույց է տալիս, որ Բաքուն ոչ միայն արհամարում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների, միջազգային հանրության կոչերն ուժի չկիրառման, հրադադարի ամրապնդման, վստահության միջոցների իրականացման մասին, այլեւ գործում է հակառակ դրանց՝ կրելով իրավիճակի սրման ողջ պատասխանատվությունը»,- ասված է ՀՀ ԱԳՆ հայտարարության մեջ:

М�?Д Армении: Азербайджан иницирует новые провокации для торпедирования переговоров
Министерство иностранных дел Армении строго осудило уничтожение азербайджанскими вооруженными силами вертолета М�?-24 Армии Обороны Нагорного Карабаха, совершающего учебно-тренировочный полет.
«До и после каждой встречи на высоком уровне по урегулированию, Баку идет на новые провокации для торпедирования переговорного процесса, усилий Армении и международного сообщества, направленных на исключительно мирное урегулирование конфликта.
Азербайджанская сторона грубым образом нарушает договоренности по мирному урегулированию, достигнутые в ходе последних саммитов.
Подобная преступная провокация демонстрирует, что Баку не только игнорирует призывы сопредседателей Минской Группы ОБСЕ, международного сообщества по неприменению силы, укреплению режима прекращении огня, реализации мер по укреплению доверия, а действует против них, неся всю ответственность за эскалацию ситуации»,- говорится в заявлении внешнеполитического ведомства Армении.