Իրենց արմատների հետքերով Սարուխան գյուղ են այցելել նորզելանդահայ քույրերը
Գեղաքունիքի մարզի Սարուխան գյուղը նոյեմբերի 4-ին հյուրընկալեց Նոր Զելանդիայից ժամանած երկու քույրերին, ովքեր գյուղ էին եկել իրենց պապերի ու արմատների հետքերը որոնելու նպատակով:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեց Սարուխան գյուղի բնակիչ Խաչիկ Ենգիբարյանը, նրանք երկու քույրեր են` Դիանա Հաութմանն ու Կառոլ Բռունելոն:Հյուրերին ընդունեց համայնքի ղեկավար Վահան Գեւորգյանն ու գյուղի բնակիչների հետ միասին փորձեց բացահայտել անցյալի պատմության գաղտնիքները: Հյուրերի պատմելով՝ իրենց պապերը պարսից Շահ-Աբասի կազմակերպած Մեծ գաղթի հետեւանքով 1639 թվականին
իրենց հայրենական հողերից` Սեւանի ավազանից, մասնավորապես, ներկայիս Սարուխանի տարածքում գտնվող նախկին բնակկավայրից, գաղթել էին Պարսկաստան: Եվ քանի որ Մելիք Մանուչարյանների գերեզմանները Սարուխանում են գտնվում, նրանց հետնորդներն ուղիղ եկել են Սարուխան: Գյուղի պատմությունն ամբողջականացրած Կարո Մանուկյանի «Սարուխան» գրքից եւ պահվող արխիվային նյութերից պարզվեց, որ հյուրերի ձեռքի տակ եղած 1620 թվականի տոհմածառն ու գյուղում պահվող նյութերը գրեթե համընկնում են: Նորզելանդացիներն ապշած էին
այն բացահայտումից, ըստ որի` իրենց պապերը՝ Մելիք մանուչարի ժառանգները գյուղում զբաղվել են ուսուցչությամբ, իսկ իրենք` մանկավարժներ են Նոր Զելանդիայում: Որպես տուրիստներ հայրենիք այցելած Դիանան ու Կառոլան ուղեւորվել են Իրան: Նրանք սարուխանցիների խորհրդով կլինեն Խորեզմում, Խոյում ու Սալմաստում, որտեղ ժամանակին սփռվել են հայ գաղթականները: Հետագա բացահայտումների մասին նրանք կտեղեկացնեն սարուխանցիներին:

Armenian sisters of New Zealand visit Sarukhan village in search of their roots
On November 4, the Sarukhan village of Gegharkunik province hosted two sisters who had traveled from New Zealand in search of their roots and ancestors.
As resident of Sarukhan village Khachik Yengibaryan told ArmenPress, the two sisters were Diana Hautmann and Carol Brunelo. Head of the village Vahan Gevorgyan received the guests and tried to reveal the secrets of the sisters’ past with the help of the villagers. The guests said their ancestors had migrated to Persia from their former residence in the basin of Sevan, particularly modern-day Sarukhan in 1639 as a result of the Great Migration organized by Persian King Shah-Abas. Since the tombs of Melik Manucharyans are located in Sarukhan, their descendants have come straight to Sarukhan. Based on the book “Sarukhan” by Karo Manukyan and the archival materials, it turns out that the guests’ family tree dating back to 1620 and the materials kept in the village match. The sisters of New Zealand were surprised by the revelations, according to which their ancestors, the inheritors of Melik Manuchar were teachers in the village and that the sisters are now teachers in New Zealand. After the visit to the homeland, Diana and Carol headed toward Iran. They took the advice of the villagers and will visit Khorezm, Khoy and Salmast where there was a time when there were Armenian migrants. They said they would keep the villagers updated about their revelations.