Միջոցառում՝ նվիրված Թարգմանչաց տոնին
Ազգապահպանության գործում կարևորագույն «դերակատարներից» մեկը լեզուն է, որն առանց գրի թերի է, իսկ գրի բացակայությունը հետ է պահում լեզուն զարգացումից։ Հենց գիրը կարևորելով և լեզուն անմահ պահելու մղումով Մեսրոպ Մաշտոցը ձեռնամուխ եղավ հայոց այբուբենի ստեղծմանը։ Քանի որ ավելի քան մեկ դար քրիստոնեություն դավանող ազգը շարունակում էր աղոթել օտար լեզուներով։
Ինչպես ամեն տարի, այս տարի ևս ՀԱԵ Ռուսաստանի և Նոր Նախիջևանի Հայոց թեմի Մոսկվայի «Հայորդյաց տան» սաները գեղեցիկ միջոցառմամբ ներկայացրին գրերի գյուտի կարևորությունը՝ միջոցառումը նվիրելով Թարգմանչաց տոնին։
Միջոցառման հեղինակ, հայոց լեզվի ուսուցչուհի Ալլա Համբարձումյանը կրթօջախի սաների օգնությամբ ցույց տվեց, որ եթե չստեղծվեին հայոց գրերը՝ հայը կշարունակեր աղոթել օտար լեզվով, իսկ Բայրոնն այդպես էլ չէր փաստի, որ Աստծո հետ խոսելու միակ լեզուն հայերենն է։ Ալլա Համբարձումյանը միջոցառման միջոցով վերահաստատեց, որ Հայոց գրերի ստեղծումը օրհասական խնդիր էր, իսկ Աստվածաշնչի թարգմանությունը՝ անհրաժեշտություն։ Իսկ առաջին թարգմանված նախադասությունը «Ճանաճել զիմաստություն և զխրատ, իմանալ զբանս հանճարոյ», ոչ թե պատահականություն էր, այլ բոլոր սերունդներին ուղղված կոչ և պատգամ։
Միջոցառումն իրենց կատարումներով առավել գեղեցկացրին Լենա Բեգլարյանի ղեկավարած «Ովսաննա» երգչախմբի սաները։
Միջոցառման ավարտին «Հայորդյաց տան» հոգևոր տեսուչ Տ. Առաքել քահանա Ամիրյանը, դիմելով ներկաներին,ասաց․ «Սա տիկին Համբարձումյանի առաջին միջոցառումն էր և այն իր ձևի, ոճի մեջ շատ գեղեցիկ էր։ Այս բեմից «Հայր մերն» առաջին անգամ լսվեց հունարեն և ասորերեն և պարզ դարձավ, թե ինչպիսին էր հայ ժողովրդի աղոթքն առանց հայ գրի։ Որպես նոր ուսուցչուհի՝ այս միջոցառմամբ Ձեր տոնամուտը նշեցիք։ Ինչի կապակցությամբ ես Ձեզ շնորհավորում եմ»։
«Եղիցի լույս» խորագրով միջոցառմամբ՝ այս տարի կրթօջախ ընդունված շուրջ երեք հարյուր սաները՝ դասարաններում իրենց ուսուցչուհիներից գրի կարևորությունը լսելուց հետո, այն հերթական անգամ վերակարևորեցին։ Բեմում և դահլիճում գտնվող սաներից շատերը օտար լեզվի կրողներ էին, ովքեր իրենց կյանքի երրորդ տասնամյակում՝ կարևորելով հայերենի իմացությունը, ձեռամուխ են եղել այդ հաճելի և օգտակար գործին։

Event dedicated to Holy Translators’ Day
Language is one of the most important “role-players” in national preservation. Language is imperfect without an alphabet, and the lack of an alphabet doesn’t allow the development of language. Attaching importance to the Armenian alphabet and with the drive to preserve the language, Mesrop Mashtots created the Armenian alphabet since the nation that had been followers of Christianity for more than a century was still praying in foreign languages.
Like every year, this year the students of the “Hayordats Tun” School of Moscow of the Armenian Diocese of the Armenian Holy Apostolic Church of Russia and Nor Nakhichevan also presented the importance of the creation of the Armenian alphabet during an event that they had dedicated to Holy Translators’ Day.
The event organizer, teacher of Armenian language Alla Hambardzumyan and the students showed that if it wasn’t for the creation of the Armenian alphabet, Armenians would continue to pray in foreign languages and Byron wouldn’t state that Armenian is the only language to speak with God. Through the event, Alla Hambardzumyan reaffirmed that the creation of the Armenian alphabet was a catastrophic issue and that the translation of the Bible was a necessity. The first phrase translated, that is, the phrase “To know wisdom and instruction, to perceive the words of understanding” was not by chance, but a call and message to all generations.
The event included beautiful performances by Lena Beglaryan’s Ovsanna Choir.
In the end, the holy father of the “Hayordats Tun” School, Father, Priest Arakel Amiryan addressed the gathered and said: “This was the first event that Mrs. Hambardzumyan organized, and it was very beautiful in terms of form and style. For the first time, the Lord’s Prayer was said in Greek and Assyrian, and it became clear how the Armenians would say the prayer without having their own alphabet. As a new teacher, you helped us celebrate the day, and I congratulate you on that.”
During the event called “Let There Be Light”, the nearly 300 students of the school learned about the importance of the alphabet and attached more importance to it. Most of the students on stage and in the audience were bearers of foreign languages who, attaching importance to knowledge of Armenian, are doing something that’s pleasant and useful in a part of their lives.