ԱՄՆ նախաձեռնությամբ՝ Թուրքիան քրդերին թույլ կտա օգնության հասնել պաշարված Քոբանիին
ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման զանգահարել է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Էրդողանին: Հեռախոսազրույցի արդյունքում Անկարան ռազմական օգնության միջանցք է բացելու, որի միջոցով քրդական ուժերը հնարավորություն կունենան անցնել Սիրիա և իրենց ազգակիցների հետ պայքարել Քոբանին պաշարած «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման դեմ: Այս մասին գրում է Ermenihaber.am-ը:
Թուրքիայի արտգործնախարար Մևլութ Չավուշօղլին հայտարարել է, որ իրենք կօգնեն քրդերին անցնել Քոբանի:
«Մենք երբեք չենք ուզել ու չենք ուզի, որ Քոբանին ընկնի: Դա կանխելու համար Թուրքիան գործադրել է ամեն տեսակի ջանք»,- ըստ «Ջումհուրիյեթ» լրատվականի` ասել է արտգործնախարարը` հիշեցնելով, որ իրենք ապաստան են տվել ավելի քան 200.000 մարդու, ովքեր արտագաղթել են Քոբանիից:
Իրաքյան Քուրդիստանի իշխանություններին հարող «Rudaw» կայքն էլ տեղեկություն է տարածել այն մասին, որ Բարզանին դիմել է Անկարային` թույլ տալու քրդական զինուժին անցնել թուրք-սիրիական սահմանը և օգնության հասնել Քոբանիի ինքնապաշտպանական ուժերին: Ըստ աղբյուրի` թուրքական իշխանությունները տվել են իրենց համաձայնությունը:

По инициативе США Турция позволит курдам оказать помощь осажденному Кобани
Президент США Барак Обама позвонил президенту Турции Реджепу Эрдогану. В итоге телефонной беседы Анкара откроет коридор военной помощи, посредством которого курдские силы получат возможность перебраться в Сирию и вместе со своими соотечественниками бороться против осадивших Кобани террористических группировок «�?сламское государство». Об этом пишет Ermenihaber.am.
Министр иностранных дел Турции Мевлуд Чавушогли заявил, что они помогут курдам добраться до Кобани.
«Мы никогда не хотели и не хотим, чтобы Кобани пал. Чтобы предотвратить это Турция задействовала любые усилия», – сказал, как передает информационное издание «Джумхуриет», глава внешнеполитического ведомства, напомнив, что они предоставили убежище более 200 тысяч человек, бежавших из Кобани.
А стоящий близко к властям �?ракского Курдистана сайт «Rudaw» распространил информацию о том, что Барзани обратился к Анкаре за разрешением курдским вооруженным силам пересечь турецко-сирийскую границу и придти на помощь силам самообороны Кобани. Согласно источнику, турецкие власти дали свое согласие.