«Արա Գյուլերը-Ստամբուլի աչքը». Բեռլինում բացվել է պոլսահայ լուսանկարչի հետահայաց ցուցհանդեսը
Հոկտեմբերի 15-ին Բեռլինի Willy-Brandt-Haus-ում բացվել է «Արա Գյուլերը – Ստամբուլի աչքը» (Արա Գյուլերը – The Eye Ստամբուլ) խորագրով ցուցահանդեսը: Գերմանիայի նախկին կանցլեր Բրանդին նվիրված ժամանակակից շենքի 2 հարկում միաժամանակ ցուցադրված է ավելի քան 200 լուսանկար, որոնք արվել են 1950-2005 թվականներին: Այս մասին հաղորդում է PanARMENIAN.Net կայքը:
Լուսանկարների մեծ մասը, որոնցից շատերը սև-սպիտակ են, արվել են Ստամբուլի ծայրամասերում ու ցույց են տալիս դրանց բնակիչների առօրյա կյանքը, իսկ հետնամասում հիմնականում երևում են Ստամբուլի ջրային ուղիները: Ընդհանուր առմամբ ցուցահանդեսը ներկայանում է որպես հիշարժան ու պատմական զբոսանք քաղաքում մինչև դրա վերջին մոդեռնիզացումները:
Today’s Zaman-ի փոխանցմամբ, ցուցահանդեսում կարելի է տեսնել ինչպես Ստամբուլի խարխուլ ետնախորշերի մռայլ, սև-սպիտակ տեսարանները, մարդկանց անձնական պահերին արված հանելուկային լուսանկարներ, այնպես էլ ահաբեկչության և Թաքսիմ հրապարակում ռազմական հեղաշրջումների մասին ականատեսի անհողդողդ արձանագրությունները:
Նաև ներկայացված են գունավոր լուսանկար, որոնք արվել են Քենիայում, Պակիստանում, Նեպալում, Պաղեստինում, Եգիպտոսում, Իրանում ու Հնդկաստանում:
Արա Գյուլերն աշխարհահռչակ պոլսահայ լուսանկարիչ-լրագրող է: Հաճախ նրան դիմում են «Ստամբուլի աչք» կամ «Ստամբուլի լուսանկարիչ» մականուններով: Ծնվել է Ստամբուլում՝1928-ին, հայերի ընտանիքում: 1950-ից սկսել է աշխատել «Yeni Istanbul» թերթում`զուգահեռ ուսանելով Ստամբուլի համալսարանի տնտեսագիտական ֆակուլտետում: Որոշ ժամանակ անց տեղափոխվել է «Հյուրիեթ» թերթի խմբագրություն: Գյուլերը լուսանկարել է Ուինսթոն Չերչիլին, Մարիա Կալլասին, Ջոն Բերգերին, Բերնարդ Ռասսելին, Սալվադոր Դալիին, Պաբլո Պիկասոյին, Ինդիրա Գանդիին, Սերգեյ Փարաջանովին և այլոց: Պարգևատրվել է ֆրանսիական «Legion d’ honneur», 2005թ.` թուրքական «Grand prize of culture and art», 2009թ.` Նյու Յորքի «Lucie Award» մրցանակներով:
2013-ի ամռանն Արա Գյուլերը Հայաստանում էր: Ազգային պատկերասրահում նրա «Բարև ձեզ» խորագրով ցուցահանդեսն էր, որտեղ ներկայացված էրաշխարհի տարբեր վայրերում արված մոտ 100 լուսանկար:

«Ара Гюлер – глаз Стамбула»: в Берлине открылась ретроспективная выставка фотографа из числа константинопольских армян
![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2014/10/183757.jpg)
В Willy-Brandt-Haus Берлина 15 октября открылась выставка под рубрикой «Ара Гюлер – глаз Стамбула» (Արա Գյուլերը – The Eye Ստամբուլ). На втором этаже преподнесенного экс-канцлеру Вили Брандту современного здания демонстрируется одновременно более 200 фотоснимков, сделанных в период с 1950 по 2005 годы. Об этом сообщает сайт PanARMENIAN.Net.
Большая часть фотографий, многие из которых черно-белые, сделаны на окраинах Стамбула и показывают обыденную жизнь их обитателей, а на фоне в основном виднеются водные пути Стамбула. В целом выставка предстает как памятная и историческая прогулка по городу до его последних модернизаций.
Как сообщает Today’s Zaman, на выставке можно увидеть как панорамы полуразвалившихся трущоб Стамбула, загадочные фотографии, сделанные в мгновенья личной жизни людей, так и свидетельства очевидцев терактов, военных переворотов на площади Таксим.
Представлены также цветные фотографии, сделанные в Кении, Пакистане, Непале, Палестине, Египте, �?ране и �?ндии.
Ара Гюлер – всемирно известный фотожурналист из числа константинопольских армян. К нему частенько обращаются с прозвищем «Глаз Стамбула» или «Фотограф Стамбула». Родился в Стамбуле в 1928 году в семье армянина. С 1950 года начал работать в газете «Yeni Istanbul», параллельно обучаясь на экономическом факультете Стамбульского университета. Спустя какое-то время перешел в редакцию газеты «Хюриет». Гюлер фотографировал Уинстона Черчилля, Марию Каллас, Джона Бергера, Бернарда Рассела, Сальвадора Дали, Пабло Пикассо, �?ндиру Ганди, Сергея Параджанова и других. Награжден французской «Legion d’ honneur», в 2005г. – турецкой «Grand prize of culture and art», в 2009г. Нью-Йоркской «Lucie Award» премиями.
Летом 2013г. Ара Гюлер находился в Армении. В Национальной картинной галерее открылась его выставка «Барев дзес» («Здравствуйте»), на которой были представлены около 100 фотографий, сделанных в разных уголках мира.