Բարեգործական համերգներ Վրաստանի հայաշատ շրջաններում
Հոկտեմբերի 4-ից 7-ը ՀՀ Սփյուռքի նախարարության նախաձեռնությամբ կազմակերպվել են հայկական ժողովրդական երգի համերգներ Ջավախքում և Թբիլիսիում՝ Շանթ հեռուստաընկերության «Ժողովրդական երգիչ» և «Դուդուկի ընտրյալները» մրցույթների մասնակիցների մասնակցությամբ: Առաջին համերգը կայացավ Ախալքալաքում՝ տեղի մշակույթի տանը, որին մասնակցում էր շուրջ 400 հանդիսատես: Երաժիշտ-կատարողների ելույթները արժանացան հանդիսատեսի ջերմ ընդունելությանը: Ներկաներից շատերը իրենց շնորհակալությունը հայտնեցին Սփյուռքի նախարարությանը նմանատիպ համերգներ կազմակերպելու համար, ինչը դարձել է ավանդույթ ու կրում է շարունակական բնույթ: Հաջորդ համերգը՝ հոկտեմբերի 5-ին, կայացավ Նինոծմինդայի մշակույթի տանը: Համերգին մասնակցում էր 500-ից ավելի հանդիսատես, այդ թվում՝ շրջանի ղեկավարությունը: Համերգն անցավ ջերմ մթնոլորտում և առաջացրեց աննախադեպ ոգևորություն: Նինոծմինդայում ևս հնչեցին շնորհակալական խոսքեր ուղղված Սփյուռքի նախարարությանը: Այդ խոսքերը շատ հուզիչ էին ու պարտավորեցնող: Գործուղման երրորդ օրը՝ հոկտեմբերի 6-ին, համերգը տեղի ունեցավ Ծալկայի շրջանի Դարագյուղի մշակույթի տանը, որին ներկա էր մոտ 300 հանդիսատես: Հատկանշականն այն է, որ երկար տարիներ թույլ է եղել կապը Հայրենիքի հետ, և Ծալկայում ու նրա հայաբնակ գյուղերում չի հնչել ազգային երգն այսքան սպասված երգացանկով ու կատարման այսպիսի բարձր մակարդակով: Համերգն այստեղ նույնպես արժանացավ ջերմ ընդունելության, տևեց նախատեսվածից ավելի երկար և ուղեկցվեց բուռն ծափահարություններով: Համերգի ավարտին շնորհակալական խոսքեր ասվեցին թե՛ շրջանի ղեկավարություն, թե՛ տեղի բնակիչների կողմից: Պետք է նշել, որ ներկայում նկատելիորեն ակտիվացել է Ծալկայի մեր հայրենակիցների մասնակցությունը ՀՀ Սփյուռքի նախարարության ծրագրերին և ունի էլ ավելի խորանալու միտում:
Արտագնա բարեգործական համերգների վերջին հանգրվանը դարձավ Թբիլիսին, որը տեղի ունեցավ հոկտեմբերի 7-ին՝ Թբիլիսիի Պատանի հանդիսատեսի թատրոնում: Դահլիճը նախատեսված է 400 հանդիսատեսի համար, սակայն ներկաների թիվն ավելին էր, քանի որ մի մասը պարզապես ոտքի կանգնած էր մասնակցում համերգին: Համերգին ներկա էին նաև աշխատանքային այցով Թբիլիսիում գտնվող ՀՀ Ազգային ժողովի պատվիրակության անդամները՝ Ազգային ժողովի նախագահ պարոն Գալուստ Սահակյանի գլխավորությամբ, Վիրահայոց թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տ. Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանը, Վրաստանում ՀՀ դեսպան պարոն Յուրի Վարդանյանը և այլք: Այդ օրվա համերգը նվիրվեց ոչ միայն ՀՀ անկախության օրվան, այլև Սբ. Թարգմանչած տոնին: Բացելով համերգը, Վիրահայոց թեմի մշակույթի բաժնի տնօրեն և «Հայարտուն» կենտրոնի ղեկավար Լևոն Չիդիլյանը, կարևորեց Սփյուռքի նախարարության մոտեցումը աշխարհասփյուռ հայ համայնքներում ազգային մշակույթի տարածման և պահպանման գործին, և ներկայացրեց այն երիտասարդ կատարողներին, նվագարանների նվագողներին, ովքեր այս օրերին սիրով ու իրենց շնորհքով տոնական տրամադրություն են ստեղծել Ջավախքի հայաբնակ վայրերում ու Թբիլիսիում:
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ պարոն Գալուստ Սահակյանը, շնորհավորելով ներկաներին տոների առթիվ, անդրադարձ կատարեց նաև այն հարցերին, որոնք քննարկել էին ՀՀ Ազգային ժողովի պատվիրակությունը և Վրաստանի խորհրդարանի անդամները:
Համերգի ավարտին, օրհնելով ներկաներին, իր հայրապետական խոսքն ասաց Վիրահայոց թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տ. Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանը, այնուհետև շնորհակալություն հայտնեց համերգի կազմակերպիչներին և մասնակիցներին: Վերջում Թբիլիսիում ճանաչված «Վանք» պարային համույթի պարուհիները (պարուսույց Լիանա Քաշավանիձե) գեղեցիկ նվերներ բաժանեցին համերգի բոլոր մասնակիցներին:
Վիրահայոց թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տ. Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանի առաջարկությամբ հաջորդ օրը՝ հոկտեմբերի 8-ին, «Հայարտան» նախակրթարանի սաների համար տրվեց համերգ, որտեղ դուդուկով կատարվեցին անմահ Կոմիտասի ստեղծագործությունները: Այս մասին տեղեկացնում են ՀՀ սփյուռքի նախարարության ԱՊՀ երկրների հետ կապերի վարչության կովկասյան տարածաշրջանի հայ համայնքների հետ կապերի բաժնից:

The concert of the winners of the project “National Voice” on “Shant” channel of RA and the participants of the contest “Duduk chosen”
From October 4 to 6 inclusive there were organized charity concerts in Armenian localities of Georgia, in the cultural centers of Akhalkalaki and Ninotsminda regions, as well as in Daragyugh village of Tsalka region. These charity concerts, devoted to the 23rd anniversary of the Independence of Armenia, were the initiative of the Ministry of Diaspora Affairs of RA, and were supported by the local communities. The winners of the project “National Voice” on “Shant” channel of RA and the participants of the contest “Duduk chosen” were participating in the concerts.
Tbilisi was the last haunt of the outbound charity concerts. The concert organized here on October 7 in Nodar Dumbadze Youth Theatre was devoted to two important holidays of the Armenian nation – the Independence Day of RA and the day of the Holy Translators. The concert was supported by “Hayartun” Center of the Armenian Diocese in Georgia.
The members of the delegation of the National Assembly of RA, who were in Tbilisi those days, headed by the President of the National Assembly Galust Sahakyan, as well as Primate of the Diocese of the Armenian Apostolic Church in Georgia, His Grace Bishop St. Vazgen Mirzakhanyan, the Ambassador of Armenia in Georgia Mr. Yuri Vardanyan, head of the Department of Armenian communities in Caucasian countries at the Ministry of Diaspora Affairs of RA Taron Shagoyan and others were in the full hall.
During the opening ceremony of the concert the head of the Culture Department at Armenian Diocese in Georgia and the leader of “Hayartun” Center Levon Chidilyan highlighted the approach of the Ministry of Diaspora towards spreading national culture in Armenian communities and its preservation. He introduced the young performers, music players who had made a cheerful atmosphere in Armenian localities of Javakhk and now in Tbilisi.
The President of the National Assembly of RA Galust Sahakyan congratulated the participants on the holidays and the cheerful atmosphere. He referred to the questions raised by the delegation of the National Assembly of RA and the members of Georgia Parliament in Tbilisi those days.
Professional singers and dancers played national music, performed national songs and dances, making a cheerful atmosphere in the hall.
At the end of the concert Primate of the Diocese of the Armenian Apostolic Church in Georgia, His Grace Bishop St. Vazgen Mirzakhanyan blessed the participants and talked about the significance of regaining independence. He called the independence and the Translators’ Holiday one of the biggest values; he estimated the creation of Armenian writings and history by Mesrop Mashtots, Sahak Partev, Yeghishe and other authors. The Primate appreciated the activities realized to preserve the Armenian nation; he separated the role of Church in the life of the Armenian nation and valued the friendly relations of Armenian and Georgian people, the importance of developing Armenian culture, and preserving spiritual values in this land. He called to consolidate around a point of preserving the Armenian national spirit and strengthen it everywhere.
Once again the Primate thanked the organizers and the participants of the concert, and congratulated everyone on the day of Independence and the day of Holy Translators.