Ռուբինա Փիրումյան. «Ցեղասպանության ժամանակ հայ կինն ունեցել է երկարաձգված հոգեվարք…»
Հայ կանանց միջազգային ընկերակցության 7-րդ համաժողովին մասնակցում էր Կալիֆորնիայի համալսարանի գիտաշխատող, հայոց լեզվի և գրականության դոկտոր Ռուբինա Փիրումյանը, ում հետ և զրուցել է «Հայերն այսօրը».
– Այս համաժողովը ոչ միայն Սփյուռքի և Հայրենիքի կանանց է մոտեցնում իրար և մոտ հարաբերություններ ստեղծում ապագայում ծրագրերի, համագործակցության համար (ինչը և տեղի ունեցավ նախորդ համաժողովներից հետո), այլև զանազան խնդիրների, պատմական, գրական, սոցիալական հարցերի վերաբերյալ մտայնություններն է մոտեցնում: Միաժամանակ Սփյուռքը տեղեկանում է Հայրենիքի մեջ ապրող հայ կանանց հարցերին, խնդիրներին, իսկ Հայաստանում ապրող կանայք ծանոթանում են, թե ինչ հնարավորություններ, նախաձեռնություններ կան Սփյուռքում:
– Տիկի´ն Ռուբինա, ո՞րն է հայ կնոջ դերը Սփյուռքում և Հայաստանում:
– Հիշում եմ, երբ 20-25 տարի առաջ մենք նման գիտաժողովներ էինք կազմակերպում և քննարկում հայ կնոջ դերն անցյալում և ներկայում, այլ էր մեր մտապատկերը, ապագայի համար մեր ցանկություններն ու իղձերը: Այդ ամենն այսօր ես որոշ չափով իրականացված եմ տեսնում: Սփյուռքում այսօր մեծանում է մի սերունդ, որի համար կնոջ և տղամարդու իրավունքների հարց այլևս գոյություն չունի: Իհարկե, ես խոսում եմ Ամերիկայի իրականության մասին: Միջին Արևելքի երկրներից ծանոթ եմ միայն Իրանին (որովհետև ես Իրանից եմ), որտեղ վերջին 30 տարիներին այն ազատությունը չկա, ինչը կա Ամերիկայում: Նախքան հեղափոխությունը կանայք Իրանում շատ մեծ դեր ունեին ինչպես հայկական համայնքում, այնպես էլ իրանական միջավայրում, ինչն այսօր վայրէջք է ապրել:
Իսկ պատկերն Ամերիկայում այլ է, կինը կարողացել է գտնել իր տեղն ու դիրքը թե´ ընտանիքում, թե´ համայնքում:
Ունենք զանազան կազմակերպություններ, որոնք ղեկավարում են կանայք: Եվ կինն իր կարողությունների պատճառով է այդտեղ հասել, այլ ոչ նրա համար, որ կին է: Ունենք նաև կին կոնգրեսականներ:
Հայաստանում կանայք դեռ այդպիսի բարձրության չեն հասել, որքան ես նկատում եմ, քանի որ շատ հաճախ եմ լինում Հայաստանում: Եվ դա առաջին հերթին սկսվում է ընտանիքից: Հայ կինը նախ պետք է արժևորվի, գնահատվի իր ընտանիքում և ապա իր ճանապարհը գտնի համայնքում, հասարակությունում:
Այս ամենին զուգահեռ նաև նկատել եմ, որ Հայաստանում դաստիարակվում է նոր սերունդ, որի համար վերելքն իր սեռի հետ կապ չունի: Նա ունի իղձեր, ցանկություններ, ապագայի ձգտումներ  և հասնում է դրան` առանց մտածելու, որ կին է ու չի կարող: Բարդույթ, որը ունեին մեր սերնդի կանայք: Մեկ օրինակ բերեմ. ես Հայ կրթական հիմնակրության անդամ եմ, և երբ կրթաթոշակներ էինք բաժանում ուսանողներին, նրանց 90 տոկոսը աղջիկներ էին: Ես նաև առիթ ունեցա խոսելու շրջանավարտների հետ, որոնք այդ տարիքում արդեն շատ ինքնավստահ էին, իսկ շատերն արդեն միջազգային կազմակերպությունների անդամ են և փորձում են այդ ճանապարհով առաջանալ: Նրանք Հայաստանի ապագան են և ինչպիսի հաջողությունների էլ հասնեն, դա նաև մեր երկրի հաջողությունն է: Աղջիկներին ոգևորելու համար երբեմն ընդունված, նորաձև խոսքեր ենք ասում, թե դուք եք Հայաստանի ապագան, Հայաստանը դուք եք ղեկավարելու, բայց իրականություն կա այդ խոսքերի մեջ:
– Տիկի´ն Ռուբինա, Ձեր երեք հատորները նվիրված են Հայոց ցեղասպանության գեղարվեստական գրականության ուսումնասիրությանը: Ինչո՞ւ ընտրեցիք այդ ոլորտը:
– Հայոց ցեղասպանության գեղարվեստական գրականության ուսումնասիրությունն ինձ համար եղել է իմ կյանքի ճանապարհը: Վերլուծելով և այն անգլերենով ներկայացնելով` փորձել եմ ցույց տալ աշխարհին, թե ինչ է եղել իրականում: Ես մեծ հավատ ունեմ գեղարվեստական գրականության նկատմամբ: Ես չեմ փորձում ցեղասպանությունը փաստել, այն վաղուց փաստված է ինձ համար: Ինձ համար Հայոց ցեղասպանությունը կայացած իրողություն է և մեկնակետ է իմ գործի համար:
Կարծում եմ, որ գեղարվեստական գրականությունը ավելի հաղորդական է և հնարավորություն է տալիս ավելի լավ հասկանալու Հայոց ցեղասպանության իրողությունը, ցույց տալու, թե ինչ է կատարվել և, վերջապես, որն է մեր պահանջը:
– Տիկի´ն Ռուբինա, Ձեր հատորներում դուք անդրադարձել եք հայ կնոջը: Հետաքրքիր է, ինչո՞ւ եք առանձնացրել հայ կնոջը  և ի՞նչ բովերի միջով է նա անցել:
– Որպես կին ցեղասպանագետ` կանացի բնազդս  ինձ ենթագիտակցորեն ուղղորդեց այդ «ճամփով», որովհետև Ցեղասպանության ժամանակ հայ կնոջ իրավիճակը շատ տարբեր է եղել: Եթե հայ տղամարդիկ սպանվել են անմիջապես, հայ կինն ունեցել է երկարաձգված հոգեվարք: Նա մի կողմից պայքարել է, պաշտպանել է իր ընտանիքը, մյուս կողմից` իր պատիվը: Ինչպես Լոուրենս Լանգերն է ասում` ընտրանք, որը ընտրություն չունի: Հայ կինն այդպիսի ընտրության առջև է կանգնել` մեռնել թե թուրքի հետ ամուսնանալ, իսլամանալ, երեխային տալ թուրքին թե պահել ու հարց է` երեխան կփրկվի արդյոք: Ընտրություն կյանքի և մահվան միջև, որը ոչ մի պարագայում փրկության չէր տանում: Եվ անդադար այդպիսի ընտրանքների առջև կանգնելով` հայ կինը որոշումներ է ընդունել միայնակ:
– Ի՞նչ ընտրանքի առջև է կանգնած հայ կինն այսօր:
– Հայ կինը, իմ կարծիքով, կանգնած է մեկ շատ պարզ ընտրանքի առջև` լինել պարզապես տանտիկին և մտածել, որ իր պարտականությունները միայն տան ղեկավարությունն է, երեխաների դաստիարակությունը: Շատերն ասում են` օ՜, ես երեխաներ ունեմ դաստիարակելու և դա արդեն մեծ պարտականություն է: Բայց չէ՞ որ հայ կինը շատ ավելի ներուժ ունի և միայն ընտանիքում չպետք է սահմանափակվի: Նա պետք է դուրս  գա հասարակություն, որովհետև շատ մեծ դեր ունի կատարելու համայքնում, երկրի բարելավման աշխատանքներում բավականի ներդրում կարող է ունենալ:
– Տիկի´ն Ռուբինա, Դուք ինչպիսի՞ ճանապարհ եք անցել:
– Իրականում, եթե ես հաջողել եմ, պարտական եմ իմ ամուսնուն, ով շատ ազատամիտ մարդ է եղել և իրապես օգնել է ինձ: Հանդուրժել է այն պարագան, որ իմ ժամանակը ընտանիքին նվիրելու փոխարեն ես մեծ տարիքում, երբ երկու տղաներս արդեն պատանիներ էին, վերադառնամ համալսարան, ծանր բեռ վերցնեմ իմ ուսերին, հայագիտություն սովորեմ, գրքեր գրեմ: Հանդուրժել է, որ զօրուգիշեր կարդամ Ցեղասպանության մասին: Հոգեբանի պես փորձել է ինձ դուրս քաշել այդ մթնոլորտից, որպեսզի կարողանամ առողջ դատել:
Ընտանիքը պետք է քաջալերի,  ոչ միայն ամուսինը, այլև երեխաները: Նկատել եմ, որ հատկապես տղաները խորթ աչքով են նայում իրենց մայրիկին, քույրիկին, երբ նա փորձում է հասարակական կյանքի մեջ մտնել:
Նախ հավասարություն պետք է լինի ընտանիքում, որպեսզի երեխաները հետագայում այդ ամենը կարողանան այլ վայրերում էլ ընդունել:
Կարևոր է նաև աշխատասիրությունը, հետևողականությունը: Եթե հաջողել եմ (չգիտեմ` որքան), իմ աշխատանքում եղել եմ աշխատասեր և հետևողական:

Рубина П�?РУМЯН: «Во время Геноцида армянские женщины пережили продолжительную агонию…»
В работе VII форума Международной ассоциации армянских женщин участвовала научный сотрудник Калифорнийского университета, доктор армянского языка и литературы Рубина Пирумян, с которой побеседовала корреспондент «Армяне сегодня».
– Этот форум не только сближает женщин Диаспоры и Родины, создает близкие отношения для дальнейших программ, сотрудничества (что и произошло после предыдущих форумов), но и сближает озабоченность различными проблемами, историческими, литературными, социальными вопросами. В то же время Диаспора получает сведения о проблемах армянских женщин, живущих на родине, а последние знакомятся с возможностями, инициативами в Диаспоре.
– Госпожа Рубина, какова роль армянской женщины в Диаспоре и в Армении?
– Помню, когда 20-25 лет назад мы организовывали подобные форумы и обсуждали роль армянской женщины в прошлом и ныне, наше мышление, мечты о будущем были иными. Сегодня все это я в определенной мере вижу осуществленным. В Диаспоре сегодня подрастает поколение, для которого уже не существует вопрос прав женщины и мужчины. Я говорю, естественно, об американских реалиях. �?з стран Ближнего Востока знакома только с �?раном (родом я оттуда), где в последние 30 лет нет тех свобод, что имеются в Америке. До революции женщины играли в �?ране очень большую роль – как в армянской общине, так и в иранской среде, – но сегодня произошел спад.
А в Америка картина совершенно иная: женщина там смогла найти свое место и положение как в семье, так и в обществе.
Женщины руководят различными организациями, и женщина добилась всего этого благодаря своим способностям и возможностям, а не потому, что она женщина. Есть и женщины-конгрессмены.
В Армении, насколько я заметила, женщины пока не достигли таких высот. Я часто бываю в Армении. �? прежде всего это идет от семьи. Армянская женщина должна прежде всего быть оценена в семье, а затем найти свой путь в общине, обществе.
Наряду со всем этим, заметила также, что в Армении воспитывается новое поколение, для которого подъем никак не связан с полом. Оно имеет мечты, стремления и достигает их, не задумываясь, что не сможет, потому что женщина. Комплекс,  которым обладали женщины нашего поколения. Приведу один пример: я член Армянского образовательного учреждения, и когда распределяли стипендии,  заметила, что 90 процентов студентов девушки. У меня также был  повод побеседовать с выпускниками, которые в этом возрасте уже очень самоуверенны, многие являются членами международных организаций, и пытаются идти этим путем. Они – будущее Армении, и каких бы успехов ни добились – это успехи и Армении. Чтобы воодушевить девушек, порой говорим принятые любезности – мол, вы будущее Армении, вы будете руководить Арменией, и в этих словах есть истина.
– Госпожа Рубина, три Ваших труда посвящены исследования художественной литературы на тему Геноцида армян. Почему избрали именно эту сферу?
– Это был мой жизненный путь. Анализируя эту литературу и представляя на английском, пыталась продемонстрировать миру, что произошло в действительности. Я питаю большое доверие к художественной литературе. Я не пытаюсь констатировать Геноцид – для меня он давно доказан. Для меня Геноцид армян – состоявшаяся реальность и исходная точка в моем труде.
Думаю, художественная литература более доступна и дает возможность лучше понять реалии Геноцида армян –  что имело место и, наконец, в чем наше требование.
– Госпожа Рубина, в своих книгах вы затрагиваете армянскую женщину. Любопытно, почему выделили ее и через какие испытания ей пришлось пройти?
– Как женщина-геноцидовед, женская интуиция подсознательно направила меня этим путем, потому что во время Геноцида положение армянской женщины было совершенно иным. Если армяне мужчины сразу же были убиты, то армянской женщине пришлось пережить длительную агонию. С одной стороны, она боролась, защищала свою семью, с другой – свою честь. Как говорил Лоуренс Лангер, выбор, не имеющий выбора. Армянская женщина стояла перед таким выбором: умереть, или выйти замуж за турка, принять ислам, отдать ребенка турку, или оставить, и еще вопрос – спасется ли ребенок. Выбор между жизнью и смертью, который ни коим образом не вел к спасению. �? постоянно вставая перед таким выбором, армянская женщина принимала решения единолично.
– Перед каким выбором стоит армянская женщина сегодня?
– Мне кажется, армянская женщина стоит перед очень простым выбором: просто быть хозяйкой дома, думать, что ее миссия – только руководить домом, семьей, воспитывать детей. Многие говорят – я воспитываю детей, и это уже большая ответственность. Но ведь армянская женщина обладает намного большим потенциалом и не должна ограничиваться только семьей. Она должна выходить в общество, потому что ей предстоит сыграть большую роль, внести большой вклад в процветание страны.
– Госпожа Рубина, а какой путь прошли Вы?
– В действительности, всеми своими успехами я обязана мужу – он был очень либеральным человеком и всегда помогал мне. Терпел, что не посвящаю все свое время семье, что уже в зрелом возрасте, когда два моих сына были уже юношами, вернулась в университет, взяла на свои плечи тяжелую ношу, изучила арменоведение, писала книги.  Терпел, когда дни и ночи читала о Геноциде армян. Подобно психологу пытался вывести меня из этой среды, чтобы могла здраво мыслить.
Семья должна воодушевлять – и не только муж, но и дети. Заметила, что особенно парни косо смотрят на матерей, сестер, если они пытаются заниматься общественной деятельностью.
Равноправие должно быть прежде всего в семье, чтобы дети впоследствии смогли все это принять и в других местах. Важно также трудолюбие, последовательность. Мне это удалось (не знаю, в какой мере), в своей работе была трудолюбива и последовательна.