Ռուբինա Փիրումյան. «Ցեղասպանության ժամանակ հայ կինն ունեցել է երկարաձգված հոգեվարք…»
Հայ կանանց միջազգային ընկերակցության 7-րդ համաժողովին մասնակցում էր Կալիֆորնիայի համալսարանի գիտաշխատող, հայոց լեզվի և գրականության դոկտոր Ռուբինա Փիրումյանը, ում հետ և զրուցել է «Հայերն այսօրը».
– Այս համաժողովը ոչ միայն Սփյուռքի և Հայրենիքի կանանց է մոտեցնում իրար և մոտ հարաբերություններ ստեղծում ապագայում ծրագրերի, համագործակցության համար (ինչը և տեղի ունեցավ նախորդ համաժողովներից հետո), այլև զանազան խնդիրների, պատմական, գրական, սոցիալական հարցերի վերաբերյալ մտայնություններն է մոտեցնում: Միաժամանակ Սփյուռքը տեղեկանում է Հայրենիքի մեջ ապրող հայ կանանց հարցերին, խնդիրներին, իսկ Հայաստանում ապրող կանայք ծանոթանում են, թե ինչ հնարավորություններ, նախաձեռնություններ կան Սփյուռքում:
– Տիկի´ն Ռուբինա, ո՞րն է հայ կնոջ դերը Սփյուռքում և Հայաստանում:
– Հիշում եմ, երբ 20-25 տարի առաջ մենք նման գիտաժողովներ էինք կազմակերպում և քննարկում հայ կնոջ դերն անցյալում և ներկայում, այլ էր մեր մտապատկերը, ապագայի համար մեր ցանկություններն ու իղձերը: Այդ ամենն այսօր ես որոշ չափով իրականացված եմ տեսնում: Սփյուռքում այսօր մեծանում է մի սերունդ, որի համար կնոջ և տղամարդու իրավունքների հարց այլևս գոյություն չունի: Իհարկե, ես խոսում եմ Ամերիկայի իրականության մասին: Միջին Արևելքի երկրներից ծանոթ եմ միայն Իրանին (որովհետև ես Իրանից եմ), որտեղ վերջին 30 տարիներին այն ազատությունը չկա, ինչը կա Ամերիկայում: Նախքան հեղափոխությունը կանայք Իրանում շատ մեծ դեր ունեին ինչպես հայկական համայնքում, այնպես էլ իրանական միջավայրում, ինչն այսօր վայրէջք է ապրել:
Իսկ պատկերն Ամերիկայում այլ է, կինը կարողացել է գտնել իր տեղն ու դիրքը թե´ ընտանիքում, թե´ համայնքում:
Ունենք զանազան կազմակերպություններ, որոնք ղեկավարում են կանայք: Եվ կինն իր կարողությունների պատճառով է այդտեղ հասել, այլ ոչ նրա համար, որ կին է: Ունենք նաև կին կոնգրեսականներ:
Հայաստանում կանայք դեռ այդպիսի բարձրության չեն հասել, որքան ես նկատում եմ, քանի որ շատ հաճախ եմ լինում Հայաստանում: Եվ դա առաջին հերթին սկսվում է ընտանիքից: Հայ կինը նախ պետք է արժևորվի, գնահատվի իր ընտանիքում և ապա իր ճանապարհը գտնի համայնքում, հասարակությունում:
Այս ամենին զուգահեռ նաև նկատել եմ, որ Հայաստանում դաստիարակվում է նոր սերունդ, որի համար վերելքն իր սեռի հետ կապ չունի: Նա ունի իղձեր, ցանկություններ, ապագայի ձգտումներ  և հասնում է դրան` առանց մտածելու, որ կին է ու չի կարող: Բարդույթ, որը ունեին մեր սերնդի կանայք: Մեկ օրինակ բերեմ. ես Հայ կրթական հիմնակրության անդամ եմ, և երբ կրթաթոշակներ էինք բաժանում ուսանողներին, նրանց 90 տոկոսը աղջիկներ էին: Ես նաև առիթ ունեցա խոսելու շրջանավարտների հետ, որոնք այդ տարիքում արդեն շատ ինքնավստահ էին, իսկ շատերն արդեն միջազգային կազմակերպությունների անդամ են և փորձում են այդ ճանապարհով առաջանալ: Նրանք Հայաստանի ապագան են և ինչպիսի հաջողությունների էլ հասնեն, դա նաև մեր երկրի հաջողությունն է: Աղջիկներին ոգևորելու համար երբեմն ընդունված, նորաձև խոսքեր ենք ասում, թե դուք եք Հայաստանի ապագան, Հայաստանը դուք եք ղեկավարելու, բայց իրականություն կա այդ խոսքերի մեջ:
– Տիկի´ն Ռուբինա, Ձեր երեք հատորները նվիրված են Հայոց ցեղասպանության գեղարվեստական գրականության ուսումնասիրությանը: Ինչո՞ւ ընտրեցիք այդ ոլորտը:
– Հայոց ցեղասպանության գեղարվեստական գրականության ուսումնասիրությունն ինձ համար եղել է իմ կյանքի ճանապարհը: Վերլուծելով և այն անգլերենով ներկայացնելով` փորձել եմ ցույց տալ աշխարհին, թե ինչ է եղել իրականում: Ես մեծ հավատ ունեմ գեղարվեստական գրականության նկատմամբ: Ես չեմ փորձում ցեղասպանությունը փաստել, այն վաղուց փաստված է ինձ համար: Ինձ համար Հայոց ցեղասպանությունը կայացած իրողություն է և մեկնակետ է իմ գործի համար:
Կարծում եմ, որ գեղարվեստական գրականությունը ավելի հաղորդական է և հնարավորություն է տալիս ավելի լավ հասկանալու Հայոց ցեղասպանության իրողությունը, ցույց տալու, թե ինչ է կատարվել և, վերջապես, որն է մեր պահանջը:
– Տիկի´ն Ռուբինա, Ձեր հատորներում դուք անդրադարձել եք հայ կնոջը: Հետաքրքիր է, ինչո՞ւ եք առանձնացրել հայ կնոջը  և ի՞նչ բովերի միջով է նա անցել:
– Որպես կին ցեղասպանագետ` կանացի բնազդս  ինձ ենթագիտակցորեն ուղղորդեց այդ «ճամփով», որովհետև Ցեղասպանության ժամանակ հայ կնոջ իրավիճակը շատ տարբեր է եղել: Եթե հայ տղամարդիկ սպանվել են անմիջապես, հայ կինն ունեցել է երկարաձգված հոգեվարք: Նա մի կողմից պայքարել է, պաշտպանել է իր ընտանիքը, մյուս կողմից` իր պատիվը: Ինչպես Լոուրենս Լանգերն է ասում` ընտրանք, որը ընտրություն չունի: Հայ կինն այդպիսի ընտրության առջև է կանգնել` մեռնել թե թուրքի հետ ամուսնանալ, իսլամանալ, երեխային տալ թուրքին թե պահել ու հարց է` երեխան կփրկվի արդյոք: Ընտրություն կյանքի և մահվան միջև, որը ոչ մի պարագայում փրկության չէր տանում: Եվ անդադար այդպիսի ընտրանքների առջև կանգնելով` հայ կինը որոշումներ է ընդունել միայնակ:
– Ի՞նչ ընտրանքի առջև է կանգնած հայ կինն այսօր:
– Հայ կինը, իմ կարծիքով, կանգնած է մեկ շատ պարզ ընտրանքի առջև` լինել պարզապես տանտիկին և մտածել, որ իր պարտականությունները միայն տան ղեկավարությունն է, երեխաների դաստիարակությունը: Շատերն ասում են` օ՜, ես երեխաներ ունեմ դաստիարակելու և դա արդեն մեծ պարտականություն է: Բայց չէ՞ որ հայ կինը շատ ավելի ներուժ ունի և միայն ընտանիքում չպետք է սահմանափակվի: Նա պետք է դուրս  գա հասարակություն, որովհետև շատ մեծ դեր ունի կատարելու համայքնում, երկրի բարելավման աշխատանքներում բավականի ներդրում կարող է ունենալ:
– Տիկի´ն Ռուբինա, Դուք ինչպիսի՞ ճանապարհ եք անցել:
– Իրականում, եթե ես հաջողել եմ, պարտական եմ իմ ամուսնուն, ով շատ ազատամիտ մարդ է եղել և իրապես օգնել է ինձ: Հանդուրժել է այն պարագան, որ իմ ժամանակը ընտանիքին նվիրելու փոխարեն ես մեծ տարիքում, երբ երկու տղաներս արդեն պատանիներ էին, վերադառնամ համալսարան, ծանր բեռ վերցնեմ իմ ուսերին, հայագիտություն սովորեմ, գրքեր գրեմ: Հանդուրժել է, որ զօրուգիշեր կարդամ Ցեղասպանության մասին: Հոգեբանի պես փորձել է ինձ դուրս քաշել այդ մթնոլորտից, որպեսզի կարողանամ առողջ դատել:
Ընտանիքը պետք է քաջալերի,  ոչ միայն ամուսինը, այլև երեխաները: Նկատել եմ, որ հատկապես տղաները խորթ աչքով են նայում իրենց մայրիկին, քույրիկին, երբ նա փորձում է հասարակական կյանքի մեջ մտնել:
Նախ հավասարություն պետք է լինի ընտանիքում, որպեսզի երեխաները հետագայում այդ ամենը կարողանան այլ վայրերում էլ ընդունել:
Կարևոր է նաև աշխատասիրությունը, հետևողականությունը: Եթե հաջողել եմ (չգիտեմ` որքան), իմ աշխատանքում եղել եմ աշխատասեր և հետևողական:

Rubina Peroomian: “The agony of Armenian women was prolonged during the Armenian Genocide…”
“Hayern Aysor”’s correspondent sat down for an interview with researcher at UCLA Rubina Peroomian, who holds a PhD in Armenian language and literature and was one of the participants of the 7th International Conference of the Armenian International Women’s Association.
Rubina Peroomian: This conference not only brings Armenian women of Armenia and the Diaspora closer together for the implementation of future programs and cooperation, which has been the result of the previous conferences, but also helps them express their thoughts and concerns about various issues, including issues related to history, society and literature. At the same time, women of the Armenian Diaspora learn about the issues facing Armenian women in Armenia, and women living in Armenia learn about the initiatives and opportunities in the Diaspora.
“Hayern Aysor”: Mrs. Peroomian, what role do Armenian women play in Armenia and in the Armenian Diaspora?
Rubina Peroomian: I remember when we used to hold similar conferences 20-25 years ago and would discuss the role of Armenian women in the past and present. We had a different vision and different wishes for the future. I see all that in reality to a certain extent today. The current generation of the Armenian Diaspora today has no problem with men’s and women’s rights. Of course, I’m talking about the reality in America. Out of the countries in the Middle East, I only know about Iran because I’m from Iran. Iran hasn’t had the freedom of America for the past 30 years. Before the revolution in Iran, women played a bigger role in the Armenian community and in the Iranian environment, but that has declined.
Things are different in America. Women have managed to find their place and position in the family and within the community.
We have various women-led organizations. Women have managed to reach the top because of their capabilities, not because they are women. We also have Congresswomen.
During my frequent visits to Armenia, I’ve noticed that women in Armenia still haven’t reached that level, and it all starts from the family. Armenian women must first be appreciated by their families and then pave their way in society and within the community.
Alongside all this, I’ve also noticed the emergence of a new generation of women in Armenia for whom success has nothing to do with gender. They have wishes, dreams, aspirations and they achieve them without thinking that they can’t do it because they are women. This is a complexity that the women of our generation had. Let me bring up an example. I’m a member of the Armenian Educational Foundation, and when we would give scholarships to students, 90 percent of them were girls. I also had the opportunity to talk to the alumni who were already very self-confident, and most of them are already members of international organizations and are trying to take that path to success. They are the future of Armenia. The successes they achieve will be Armenia’s successes. Sometimes we use new and accepted words to motivate the girls, telling them that they are the future of Armenia and that they are going to lead the country, but there is truth in those words.
“Hayern Aysor”: Mrs. Peroomian, your three volumes are devoted to the study of the Armenian Genocide in fiction. Why did you chose that field?
R. P.: The study of the Armenian Genocide in fiction has been the path of my life. By analyzing and presenting it in English, I have tried to show the world what really happened. I have great faith in fiction. I’m not trying to document the genocide. It has already been done. For me, the Armenian Genocide is a fact and the starting point for what I’m doing.
I think fiction is more communicative and provides the opportunity to have a better understanding of the Armenian Genocide, show what happened, and finally, what our claims are.
“Hayern Aysor”: Mrs. Peroomian, in your volumes you have reflected on Armenian women. Interestingly, why have you set aside Armenian women and all the trials and tribulations that she has undergone?
R. P.: As a woman genocide scholar, my instinct subconsciously guided me to take that “path” because Armenian women were in a very different situation during the Armenian Genocide. When Armenian men were immediately killed, the agony of Armenian women was prolonged. On the one hand, she fought to defend her family. On the other hand, she defended her honor. As Lawrence Langer says, it was an option that they couldn’t choose. Armenian women had to choose to either die or get married to a Muslim, convert to Islam, give her child to a Turk, and it was unclear whether the child would be saved or not. It was a choice between life and death, which didn’t lead to salvation in any case. Armenian women always faced such choices and had to make decisions on their own.
“Hayern Aysor”: What choices do Armenian women face today?
R. P.: I believe Armenian women face a very simple choice, and that is the choice to simply be a housewife and think that her only obligation is to maintain the household and educate her children. Many women say they already have a great obligation to raise children. But Armenian women have greater potential and shouldn’t be limited to the family, right? Armenian women have to be in society because they can play a huge role and can make quite a big contribution to the development of the country.
“Hayern Aysor”: Mrs. Peroomian, what path did you take?
R. P.: The reality is that if I have succeeded. I owe it to my husband, who is a very liberal person and has always supported me. He put up with me returning to the university when my two sons were already in their teens, carry a heavy burden on my shoulder, study Armenology and write books instead of dedicating my time to my family. He put up with me reading about the Armenian Genocide day and night. He tried to bring me out of that environment like a psychologist so that I could have sound reasoning.
The family should encourage women, and not only the husband, but the children as well. I have noticed that especially Armenian boys look at their mothers and sisters differently when they try to become engaged in society.
First, there has to be equality within the family so that the children can accept that elsewhere.
It’s also important to be diligent and consistent. If I have succeeded ( I don’t know to what extent), I have always been diligent and consistent in my efforts.