ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը Վաշինգտոնում հանդիպել է հայ համայնքի ներկայացուցիչներին
Վաշինգտոնում վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը հանդիպել է հայ համայնքի ներկայացուցիչներին: Այս  մասին «Հայերն այսօր»-ին հայտնում են ՀՀ կառավարության լրատվական ծառայությունից:
Ողջունելով ներկաներին՝ վարչապետը նշել է. «Արդեն մեկ դարից ավելի է, ինչ մեր հայրենակիցները հաստատվել են այս հեռավոր, բայց հյուրընկալ և հնարավորություններով անսպառ ափերում: Տասնամյակներ շարունակ ապրելով և արարելով Միացյալ Նահանգներում՝ դուք դարձել եք այս երկրի անբաժանելի մասը՝ ձեր արժեքավոր ներդրումը բերելով նրա զարգացման գործին բոլոր ոլորտներում: Մենք հպարտանում ենք այն տպավորիչ նվաճումներով, որոնց շնորհիվ ամերիկահայությունն իր արժանի տեղն է զբաղեցրել այս երկրի կյանքում՝ արժանանալով իշխանությունների և ժողովրդի հարգանքին և գնահատանքին»:
Հովիկ Աբրահամյանի խոսքով՝ անկախության վերահաստատումից հետո Հայաստանի և ԱՄՆ միջև փոխադարձ վստահության և հարգանքի հիման վրա ձևավորվել են միջպետական ամուր կապեր, զարգացում է ապրել քաղաքական երկխոսությունը, ընդլայնվել է համագործակցության օրակարգը, ծավալվել է արդյունավետ փոխգործակցություն միջազգային հարթակներում, ձևավորվել են ԱՄՆ-ի կողմից Հայաստանին տրամադրվող աջակցության կայուն մեխանիզմներ: «Հայ-ամերիկյան հարաբերությունները զարգանում են բարձր տեմպերով, և դրանում դեր ունեք նաև դուք` ամերիկահայերդ:
Այսօր այդ հարաբերությունների մեջ առաջնային եմ համարում հատկապես տնտեսական կապերի խորացումը, ինչը հետևողական աշխատանք է պահանջում: Մենք Հայաստանում ավելի զորեղ ենք զգում՝ ունենալով Սփյուռքի զորակցությունը: Դժվար է գերագնահատել այն հայրենանվեր գործունեությունը, որն այս երկրում կատարում են հայկական կազմակերպություններն ու միությունները, ինչպես նաև առանձին անհատները՝ ամերիկյան պետական տարբեր կառույցներում մշտապես ներկայացնելով և առաջ մղելով հայանպաստ ծրագրեր, պաշտպանելով Հայաստանի և Լեռնային Ղարաբաղի կենսական շահերը»,- ասել է վարչապետը:
Վարչապետը նշել է, որ Հայրենիք-Սփյուռք գործակցությունը Հայաստանի կառավարության կարևորագույն ռազմավարական ուղղություններից է: «Այսօր մենք սփյուռքահային գործընկերություն ենք առաջարկում, պատրաստ ենք հնարավորություններ ընձեռել ներդրումներ կատարելու համար, ստեղծում ենք կառուցակարգեր, որպեսզի սփյուռքահայերը Հայրենիքում կարողանան շահութաբեր գործունեություն ծավալել: Հայաստանի կառավարությունը տալիս է դրա երաշխիքը: Հայաստանը անբաժանելի է Սփյուռքից, և սփյուռքահայության խնդիրները մեր օրակարգային հարցերն են: Հայաստանի կառավարությունն այսօր իր կարողությունների սահմաններում անում է ամեն հնարավորը Մերձավոր Արևելքում՝ Սիրիայում և Իրաքում ծանրագույն վիճակում հայտնված մեր հայրենակիցների հոգսերը թեթևացնելու համար»,- ասել է վարչապետը:
Անդրադառնալով Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին` Հովիկ Աբրահամյանը նշել է. «Մենք շարունակելու ենք մեր համախմբված գործունեությունը Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման և դատապարտման ուղղությամբ: Մեր դիրքորոշումը հստակ է. հայ ազգի նկատմամբ կատարած ոճրագործությունը ոչ միայն հայության, այլև համամարդկային խնդիր է, և Հայոց ցեղասպանության լիարժեք ճանաչումն ու դատապարտումը մենք դիտում ենք որպես ցեղասպանության կանխարգելման լավագույն միջոց: Հայաստանի իշխանությունները ջանք չեն խնայելու և հնարավոր բոլոր միջոցներն օգտագործելու են պատմական արդարությունը վերականգնելու համար:
Մեր նախնիների հիշատակը, կարծում եմ, պետք է հարգենք ոչ միայն մեր պայքարն իր նպատակին հասցնելով, այլև մեր Հայրենիքը զորացնելով, յուրաքանչյուր հայի տաղանդն ու հնարավորությունները Հայրենիքին ի սպաս դնելով: Հզոր Հայաստանով մենք ավելի կմոտեցնենք արդարության հաղթանակի պահը»:
Վարչապետի խոսքով՝ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը մնում է չկարգավորված. Ադրբեջանը վարում է ռազմատենչ քաղաքականություն՝ սանձազերծելով նավթային դոլարներով սնուցվող սպառազինության մրցավազք: Թուրքիան, իր հերթին, խիստ կողմնակալ կեցվածք է դրսևորում և շարունակում է շրջափակման մեջ պահել Հայաստանը: «Այս բոլոր գործոնները ստիպում են մեզ արտաքին քաղաքականության մեջ լինել ճկուն և շրջահայաց: Հայաստանի Հանրապետությունը հավատարիմ է Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի խաղաղ կարգավորմանը, սակայն նաև պատրաստ է պարտադրված պատերազմին ըստ արժանվույն հակահարված տալու, կանխելու թշնամու անգամ չնչին ոտնձգությունները՝ պաշտպանելով հայ ժողովրդին և Հայաստանի սահմանները: Հայաստան-Արցախ-Սփյուռք՝ այս եռամիասնության մեջ է մեր հաջողության միակ գրավականը: Հայոց նորագույն պատմությունը վկայում է, որ միայն միասնական ջանքերի շնորհիվ ենք մենք ի զորու հաղթահարելու համայն հայության առջև ծառացած ներքին և արտաքին մարտահրավերները»,-ասել է վարչապետը:
Ամփոփելով խոսքը` Հովիկ Աբրահամյանը շեշտել է. «Եթե չեք կարող ապրել Հայաստանում, ապա կարող եք ապրել Հայաստանով, ապրել նրա հաջողություններով, հպարտանալ ձեռքբերումներով»:

Armenian PM Hovik Abrahamyan meets with representatives of Armenian community in Washington
RA Prime Minister Hovik Abrahamyan met with representatives of the Armenian community in Washington, reports the RA Government news service to “Hayern Aysor”.
Greeting the gathered, the Prime Minister mentioned: “It has been more than a century since our compatriots settled in this distant, but hospitable country with endless opportunities. Living and working in the United States of America for decades, you have become an inseparable part of this country, making your valuable contributions to the country’s development in all fields. We take pride in the great achievements that have helped Armenian Americans have their worthy place in this country and earn the respect and appreciation of the government and people.”
According to Hovik Abrahamyan, since Armenia’s independence, Armenia and the U.S. have established strong interstate relations hinged on mutual respect and confidence, political dialogue has grown, the agenda for cooperation has been broadened, the cooperation has been effective at the international level and sustainable mechanisms have been created for U.S. assistance to Armenia. “Armenia-U.S. relations are growing rapidly, and you Armenian Americans play a role in that as well.
Today, I view the deepening of economic relations as a priority in those relations, and that requires consistent efforts. Armenia feels stronger with the Diaspora’s support. It is hard to overestimate the patriotic acts that Armenian organizations and associations carry out in this country, as well as the patriotic acts of individuals who represent and advance pro-national programs within different U.S. organizations and defend the vital interests of the Nagorno-Karabakh Republic,” the Prime Minister said.
The Prime Minister mentioned that the Armenia-Diaspora partnership is one of the major strategic directions of the Armenian government. “We now suggest that Diaspora Armenians work with us. We are ready to create opportunities for investments. We are creating mechanisms so that Diaspora Armenians can gain profit in the Homeland. The Armenian government guarantees that. Armenia is an inseparable part of the Diaspora, and the issues facing Diaspora Armenians are on our agenda. The Armenian government is now doing everything possible to mitigate the worries of our compatriots living in the most difficult conditions in the Near East, particularly Syria and Iraq,” the Prime Minister said.
Touching upon the Centennial of the Armenian Genocide, Hovik Abrahamyan mentioned: “We will continue our coordinated efforts for international recognition and condemnation of the Armenian Genocide. Our position is clear-the crime committed against the Armenian nation is not only an issue concerning Armenians, but all mankind, and we view full recognition and condemnation of the Armenian Genocide as the best way to prevent future genocides. The Armenian authorities won’t spare any effort and will use all the possible resources to restore historical justice.
I believe we must respect the memory of our ancestors not only by leading the struggle until we achieve the desired goal, but also by strengthening the Homeland and using the talents and potential of all Armenians for the Homeland. With a strong Armenia, we will get closer to the moment when we will see the triumph of justice.”
According to the Prime Minister, the Nagorno-Karabakh conflict remains unresolved as Azerbaijan leads a belligerent policy by unleashing an arms race with funds from petrol sales. Turkey, in its turn, has a strictly subjective position and continues to keep Armenia in a blockade. “All these factors are making us be flexible and prudent when it comes to foreign policy. The Republic of Armenia stays true to the peaceful settlement of the Nagorno-Karabakh conflict, but is also ready to give a proper counterattack to imposed war and prevent even the smallest violations of the enemy to defend the Armenian people and Armenia’s borders. The Armenia-Artsakh-Diaspora triumvirate is the only guarantee for our success. Contemporary Armenian history has shown that only through our combined efforts will we be able to overcome the internal and external challenges facing all Armenians around the world,” the Prime Minister said.
Summing up, Hovik Abrahamyan stressed the fact that “if you can’t live in Armenia, you can live for Armenia, its successes and take pride in its achievements”.