ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը Վաշինգտոնում հանդիպել է հայ համայնքի ներկայացուցիչներին
Վաշինգտոնում վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը հանդիպել է հայ համայնքի ներկայացուցիչներին: Այս  մասին «Հայերն այսօր»-ին հայտնում են ՀՀ կառավարության լրատվական ծառայությունից:
Ողջունելով ներկաներին՝ վարչապետը նշել է. «Արդեն մեկ դարից ավելի է, ինչ մեր հայրենակիցները հաստատվել են այս հեռավոր, բայց հյուրընկալ և հնարավորություններով անսպառ ափերում: Տասնամյակներ շարունակ ապրելով և արարելով Միացյալ Նահանգներում՝ դուք դարձել եք այս երկրի անբաժանելի մասը՝ ձեր արժեքավոր ներդրումը բերելով նրա զարգացման գործին բոլոր ոլորտներում: Մենք հպարտանում ենք այն տպավորիչ նվաճումներով, որոնց շնորհիվ ամերիկահայությունն իր արժանի տեղն է զբաղեցրել այս երկրի կյանքում՝ արժանանալով իշխանությունների և ժողովրդի հարգանքին և գնահատանքին»:
Հովիկ Աբրահամյանի խոսքով՝ անկախության վերահաստատումից հետո Հայաստանի և ԱՄՆ միջև փոխադարձ վստահության և հարգանքի հիման վրա ձևավորվել են միջպետական ամուր կապեր, զարգացում է ապրել քաղաքական երկխոսությունը, ընդլայնվել է համագործակցության օրակարգը, ծավալվել է արդյունավետ փոխգործակցություն միջազգային հարթակներում, ձևավորվել են ԱՄՆ-ի կողմից Հայաստանին տրամադրվող աջակցության կայուն մեխանիզմներ: «Հայ-ամերիկյան հարաբերությունները զարգանում են բարձր տեմպերով, և դրանում դեր ունեք նաև դուք` ամերիկահայերդ:
Այսօր այդ հարաբերությունների մեջ առաջնային եմ համարում հատկապես տնտեսական կապերի խորացումը, ինչը հետևողական աշխատանք է պահանջում: Մենք Հայաստանում ավելի զորեղ ենք զգում՝ ունենալով Սփյուռքի զորակցությունը: Դժվար է գերագնահատել այն հայրենանվեր գործունեությունը, որն այս երկրում կատարում են հայկական կազմակերպություններն ու միությունները, ինչպես նաև առանձին անհատները՝ ամերիկյան պետական տարբեր կառույցներում մշտապես ներկայացնելով և առաջ մղելով հայանպաստ ծրագրեր, պաշտպանելով Հայաստանի և Լեռնային Ղարաբաղի կենսական շահերը»,- ասել է վարչապետը:
Վարչապետը նշել է, որ Հայրենիք-Սփյուռք գործակցությունը Հայաստանի կառավարության կարևորագույն ռազմավարական ուղղություններից է: «Այսօր մենք սփյուռքահային գործընկերություն ենք առաջարկում, պատրաստ ենք հնարավորություններ ընձեռել ներդրումներ կատարելու համար, ստեղծում ենք կառուցակարգեր, որպեսզի սփյուռքահայերը Հայրենիքում կարողանան շահութաբեր գործունեություն ծավալել: Հայաստանի կառավարությունը տալիս է դրա երաշխիքը: Հայաստանը անբաժանելի է Սփյուռքից, և սփյուռքահայության խնդիրները մեր օրակարգային հարցերն են: Հայաստանի կառավարությունն այսօր իր կարողությունների սահմաններում անում է ամեն հնարավորը Մերձավոր Արևելքում՝ Սիրիայում և Իրաքում ծանրագույն վիճակում հայտնված մեր հայրենակիցների հոգսերը թեթևացնելու համար»,- ասել է վարչապետը:
Անդրադառնալով Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին` Հովիկ Աբրահամյանը նշել է. «Մենք շարունակելու ենք մեր համախմբված գործունեությունը Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման և դատապարտման ուղղությամբ: Մեր դիրքորոշումը հստակ է. հայ ազգի նկատմամբ կատարած ոճրագործությունը ոչ միայն հայության, այլև համամարդկային խնդիր է, և Հայոց ցեղասպանության լիարժեք ճանաչումն ու դատապարտումը մենք դիտում ենք որպես ցեղասպանության կանխարգելման լավագույն միջոց: Հայաստանի իշխանությունները ջանք չեն խնայելու և հնարավոր բոլոր միջոցներն օգտագործելու են պատմական արդարությունը վերականգնելու համար:
Մեր նախնիների հիշատակը, կարծում եմ, պետք է հարգենք ոչ միայն մեր պայքարն իր նպատակին հասցնելով, այլև մեր Հայրենիքը զորացնելով, յուրաքանչյուր հայի տաղանդն ու հնարավորությունները Հայրենիքին ի սպաս դնելով: Հզոր Հայաստանով մենք ավելի կմոտեցնենք արդարության հաղթանակի պահը»:
Վարչապետի խոսքով՝ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը մնում է չկարգավորված. Ադրբեջանը վարում է ռազմատենչ քաղաքականություն՝ սանձազերծելով նավթային դոլարներով սնուցվող սպառազինության մրցավազք: Թուրքիան, իր հերթին, խիստ կողմնակալ կեցվածք է դրսևորում և շարունակում է շրջափակման մեջ պահել Հայաստանը: «Այս բոլոր գործոնները ստիպում են մեզ արտաքին քաղաքականության մեջ լինել ճկուն և շրջահայաց: Հայաստանի Հանրապետությունը հավատարիմ է Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի խաղաղ կարգավորմանը, սակայն նաև պատրաստ է պարտադրված պատերազմին ըստ արժանվույն հակահարված տալու, կանխելու թշնամու անգամ չնչին ոտնձգությունները՝ պաշտպանելով հայ ժողովրդին և Հայաստանի սահմանները: Հայաստան-Արցախ-Սփյուռք՝ այս եռամիասնության մեջ է մեր հաջողության միակ գրավականը: Հայոց նորագույն պատմությունը վկայում է, որ միայն միասնական ջանքերի շնորհիվ ենք մենք ի զորու հաղթահարելու համայն հայության առջև ծառացած ներքին և արտաքին մարտահրավերները»,-ասել է վարչապետը:
Ամփոփելով խոսքը` Հովիկ Աբրահամյանը շեշտել է. «Եթե չեք կարող ապրել Հայաստանում, ապա կարող եք ապրել Հայաստանով, ապրել նրա հաջողություններով, հպարտանալ ձեռքբերումներով»:

Премьер-министр РА Овик Абрамян встретился в Вашингтоне с представителями армянской общины
Премьер-министр РА Овик Абрамян встретился в Вашингтоне с представителями армянской общины. Редакции «Армяне сегодня» об этом сообщили из пресс-службы правительства РА.
Приветствовав присутствующих, премьер отметил: «Уже более века наши соотечественники обосновались на этих далеких, но гостеприимных и неисчерпаемых по своим возможностям берегах. На протяжении десятилетийц живя и созидая в Соединенных Штатах, вы стали неотъемлемой частью этой страны, внося свой ценный вклад в развитие этой страны во всех областях. Мы гордимся теми впечатляющими достижениями, благодаря которым армянство Америки заняло свое достойное место в жизни этой страны, удостоившись уважения и оценки властей и народа».
По словам Овика Абрамяна, после восстановления независимости между Арменией и США на основе взаимного доверия и уважения сформировались прочные межгосударственные связи, развился политический диалог, расширилась повестка сотрудничества, развернулось эффективное взаимодействие на международной арене, сформировались стабильные механизмы содействия, предоставляемого США Армении. «Армяно-американские отношения развиваются высокими темпами, и в этом есть также ваша роль – американских армян.
Сегодня я считаю особенно приоритетным в этих отношениях углубление экономических связей, что требует последовательной работы. Мы чувствуем себя в Армении более мощными, имея поддержку Диаспоры. Трудно переоценить ту патриотическую деятельность, которую осуществляют в этой стране армянские организации и союзы, а также отдельные лица, постоянно представляя и продвигая в различных государственных структурах Америки армянские программы, отстаивая жизненные интересы Армении и Нагорного Карабаха», – сказал премьер.
Взаимодействие Родина-Диаспора является важнейшим стратегическим направлением деятельности правительства Армении, отметил премьер. «Сегодня мы предлагаем представителям Диаспоры наладить партнерские отношения и готовы предоставить им возможность осуществлять инвестиции. Мы создаем системы, которые позволят представителям Диаспоры заниматься на Родине прибыльным бизнесом. Правительство Армении дает такие гарантии. Армения неотделима от Диаспоры, и проблемы армян Диаспоры являются для нас повесточными вопросами. Правительство Армении в рамках своих возможностей делает сегодня все, чтобы облегчить заботы наших соотечественников на Ближнем Востоке – в Сирии и �?раке ”, – сказал премьер-министр.
Коснувшись 100-летия Геноцида армян, Овик Абрамян отметил: «Мы продолжим консолидированную деятельность, направленную на международное признание и осуждение Геноцида армян. Наша позиция ясна: преступление против армянского народа – проблема не только армян, но и всего человечества. Полноценное признание и осуждение Геноцида армян мы рассматривает в качестве лучшего средства предотвращения новых геноцидов. Власти Армении не пожалеют усилий и используют все возможности для восстановления исторический справедливости.
Память наших предков, полагаю, мы должны уважать не только доведением нашей борьбы до логического завершения, но и усилением нашей Родины, отдачей на ее благо всего таланта и способностей каждого армянина. Могучей Арменией мы еще более приблизим момент торжества справедливости».
По словам премьера, конфликт Нагорного Карабаха остается неурегулированным: Азербайджан проводит милитаристскую политику, подстегивая нефтедолларами гонку вооружений. Турция, в свою очередь, демонстрирует весьма пристрастную позицию и продолжает держать Армению в блокаде. «Все эти факторы вынуждают нас быть во внешней политике гибкими и осмотрительными. Республика Армения верна мирному урегулированию проблемы Нагорного Карабаха, однако готова в навязанной войне дать достойный отпор, предотвратить малейшие посягательства врага, защищая армянский народ и границы Армении.
Триединство Армения-Арцах-Диаспора – единственный залог нашего успеха. Новейшая история Армении свидетельствует о том, что только общими усилиями мы можем преодолеть стоящие перед армянским народом внутренние и внешние вызовы», – сказал премьер.
Завершая свою речь, Овик Абрамян подчеркнул: «Если вы не можете жить в Армении, то можете жить Арменией, жить ее успехами, гордиться ее достижениями”.