Ջավախահայության ձայնն՝ ուղղված Վրաստանում գտնվող ՀՀ խորհրդարանական պատվիրակությանը
Մեզ հուզող հարցերը շատ են, սակայն առաջնային և ամենահրատապ հարցերից մեկը վերաբերում է վրացական օրենքների փոփոխություններով սահմանված օտարերկրացիների կացության և կարգավիճակային հարցերին: Հայտնի է, որ սեպտեմբերի մեկից գործող նոր օրենքով ՀՀ (և մի շարք այլ երկրների) քաղաքացիները Վրաստանի տարածքում կարող են գտնվել վեցամսյա ժամկետում առավելագույնը 90 օր, այդպիսով նրանք տարվա մեջ կարող են մնալ Վրաստանում առավելագույնը 180 օր, այն էլ ոչ միաժամանակ, այլ իննսունօրյա ընդմիջմամբ:
Գաղտնիք չէ, որ բազմահազար ջավախահայեր դեպի ՌԴ արտագնա աշխատանքի մեկնելու համար հատկապես 2000-ական թթ. հետո հրաժարվել են Վրաստանի քաղաքացիությունից և ձեռք բերել ՀՀ կամ ՌԴ քաղաքացիություն: Մեծ թիվ են կազմում նաև այն ջավախահայերը, որոնք երկքաղաքացիության ինստիտուտի ի հայտ գալով՝ ՀՀ-ում ստացել են երկրորդ քաղաքացիություն, իրենց այդ երկրորդ անձնագիրը օգտագործել են ցամաքային ճանապարհով դեպի ՌԴ մեկնելու համար, դրանով, փաստորեն, բացահայտվել են Վրաստանի համապատասխան գերատեսչությունների կողմից և արագորեն զրկվել Վրաստանի քաղաքացիությունից: Արդյունքում՝ տասնյակ հազարավոր ջավախահայեր այժմ, կրելով այլ պետության անձնագիր, սեփական տանը հայտնվել են հյուրի կարգավիճակում:
Հայտնում ենք, որ վրացական իշխանությունների այն հավաստիացումները, թե այդպիսի կարգավիճակում գտնվող մարդիկ հեշտությամբ կստանան մշտական կացության իրավունք և կշարունակեն ապրել իրենց տներում, բոլորովին չի համապատասխանում իրականությանը, և հենց այստեղ է ողբերգությունը, որ բազմահազար ջավախահայեր, ստանալով կացության կարգավիճակի մասին դիմումի մերժում, հայտնվել են սեփական հարկի տակ ապրելու իրավունքից զրկվելու վտանգի առաջ:
Վերոնկարագրյալն առաջին հայացքից սովորական օրենսդրական փոփոխությամբ առաջացած դժվարություն չէ։ Այս փոփոխությունը քաղաքակիրթ ձևով տեղահանում է ջավախահայության մեծագույն հատվածին, քանի որ ընտանիքը, որի տղամարդը հեռանում է սեփական օջախից, պարզ է, որ այլևս չի կարողանալու ապահովել իր կենսագործունեությունը, իսկ այդպիսի ընտանիքներն արագորեն լքելու են իրենց բնակավայրերը:
Ոչ մի ջավախահայ, սեփական քմահաճությունից կամ այլ ինչ-ինչ հանգամանքներից ելնելով, չի հրաժարվել Վրաստանի քաղաքացիությունից: Պատճառը պարզ է, և դա մեկն է. հանապազօրյա հացի խնդիրն է դա պարտադրել: Փոխարենը բազմահազար ջավախահայեր, այդ ճանապարհով աշխատելով արտերկրում, միլիոնավոր դոլարներ են բերել Վրաստան, որը խոշոր ներդրում է հանդիսացել տնտեսապես վատթար վիճակում գտնվող մեր երկրի համար: Այդպիսով՝ այլ երկրի անձնագիր ունեցող ջավախահայերը ոչ թե անվստահելի օտարերկրացիներ են (ինչպես դա ընկալում ենք մենք՝ ստանալով կացության կարգավիճակի մերժումներ), այլ Վրաստան պետության և երկրի տնտեսության իսկական նվիրյալ մարդիկ, որոնք այս պահին ևեթ պատրաստ են հետ վերականգնելու իրենց վրացական քաղաքացիությունը, եթե հնարավոր լինի առանց արտագնա աշխատանքի մեկնելու հայթայթել իրենց ապրուստը Վրաստանում:
Խնդրում և պահանջում ենք, որպեսզի մեր երկրի՝ Վրաստանի իշխանությունների հետ բանակցություններում հասնեք նրան, որ բոլոր ջավախահայերին անխտիր, անկախ իրենց քաղաքական հայացքներից, տարիքից կամ այլ տարբերանշաններից, տրվի կացության իրավունքի փաստաթուղթ, որով վերջիններս կշարունակեն ապրել և արարել իրենց հարազատ ընտանիքներում:

Голос армян Джавахка, обращенный у находящейся в Грузии парламентской делегации РА
Волнующих нас вопросов много, однако один из первоочередных и самых актуальных касается вопросов статуса и пребывания иностранцев, установленных измененным грузинским законодательством. �?звестно, что действующим с 1 сентября новым законодательством граждане РА (и ряда других государств) имеют право находиться на территории Грузии максимум 90 дней в шестимесячном разрезе, таким образом, в годовом разрезе они могут находиться в Грузии максимум 180 дней, притом не единовременно, а с разрывом минимум в 90 дней.
Не секрет, что тысячи джавахкских армян для выезда в РФ на отхожий промысел, особенно после 2000-х годов, отказались от гражданства Грузии и приобрели гражданство РА или РФ. Велико число и таких джавахкских армян, которые с принятием института двойного гражданства получили также гражданство РА и этот второй паспорт использовали для проезда в РФ сухопутным путем, тем самым были выявлены соответствующими ведомствами Грузии и быстро лишились гражданства Грузии. В итоге ныне десятки тысяч джавахкских армян, имея паспорт иного государства, в собственном доме оказались в статусе гостя.
Сообщаем, что заверения грузинских властей о том, что находящиеся в таком статусе люди с легкостью получат право на постоянное жительство и продолжат жить в своих домах, совершенно не соответствует действительности и именно в этом заключается трагедия – многие тысячи армян Джавахка, получая отказ на заявление о получении статуса проживания, оказались перед угрозой лишения права жить под собственной крышей.
Вышеописанное не является, как кажется с первого взгляда, обычными трудностями, возникшими с законодательным изменением. Это изменение цивилизованным образом депортирует большой спектр джавахкского армянства, поскольку семья, мужчина которой покидает родной очаг, ясно, уже не способна обеспечить свою жизнедеятельность, и такие семьи очень быстро покидают места проживания.
Ни один джавахкский армянин по собственной прихоти или исходя из каких-то соображений не отказывался от гражданства Грузии. Причина ясна, и она единственная – к этому вынудила проблема хлеба насущного. Взамен тысячи джавахкских армян, работая таким путем за рубежом, привезли в Грузию миллионы долларов, что являлось крупными инвестициями для нашей страны, находящейся в тяжелом экономическом положении. Таким образом джавахкские армяне, имеющие паспорта иных государств, являются не иностранцами, не внушающими доверия (как это воспринимаем мы, получая отказ в предоставлении статуса проживания) а подлинно преданными Грузинскому Государству и экономике страны людьми, которые и в данный момент готовы восстановить свое грузинское гражданство, если будет возможно без выезда на отхожий промысел добывать средства на жизнь в Грузии.
Просим и требуем, чтобы в переговорах с властями нашей страны, Грузии достигли того, чтобы всем джавахкским армянам, без исключения, независимо от их политических взглядов, возраста или иных обстоятельств был предоставлен документ о праве на жительство, дабы люди жили и созидали в своих родных семьях.