Հայ ճարտարապետությունը Հայաստանի համար պետք է դառնա այցեքարտ
Հոկտեմբերի 6-ին ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը Հայաստանի ճարտարապետության ազգային թանգարան-ինստիտուտում մասնակցեց ճարտարապետների օրվան նվիրված մրցույթ-ցուցահանդեսին:
Բացման խոսքում քաղաքաշինության նախարար Նարեկ Սարգսյանը կարևորեց 2009 թվականի  ապրիլին Հայաստանի Հանրապետության Սփյուռքի նախարարության նախաձեռնությամբ կազմակերպված «Հայկական ճարտարապետությունը և 21-րդ դարը» խորագիրը կրող ճարտարապետների համահայկական համաժողովը, որի արդյունքում էլ ստեղծվեց Հայ ճարտարապետների ընկերակցությունը:
Սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը՝ շնորհավորելով ճարտարապետներին միջազգային օրվա առիթով, նշեց. «Մենք փորձեցինք համախմբել հայ ճարտարապետներին: Կարող եմ հայտարարել, որ Հայ ճարտարապետների ընկերակցությունը կայացած իրողություն է, որի վկայությունն այս ցուցահանդեսն է: Հայ ճարտարապետությունը Հայաստանի համար պետք է դառնա այցեքարտ, զբոսաշրջիկը պետք է գա Հայաստան ու տեսնի հայ ճարտարապետների մնայուն և արժեքավոր գործերը և նրա մտքի արգասիքը, որի մեջ միաձուլված են հայկական ճարտարապետության հին և նոր ավանդույթները»:
Գերատեսչության ղեկավարը հայ ճարտարապետներին մաղթեց մտքի  թռիչք ու նորանոր մնայուն գործեր և հույս  հայտնեց, որ Սփյուռքի նախարարության հետ նրանց  հետագա համագործակցությունը կլինի առավել արդյունավետ:

Армянская архитектура должна стать для Армении визитной карточкой
Министр Диаспоры РА Грануш Акопян 6 октября присутствовала на конкурсе-выставке, посвященной Дню архитекторов, состоявшейся в Национальном музее-институте архитектуры Армении
В своей вступительной речи министр градостроительства Нарек Саркисян отметил важность организованного в апреле 2009 года по инициативе Министерства Диаспоры РА Общеармянского форума архитекторов под девизом «Армянская архитектура и XXI век», по итогам которого и была создана Ассоциация армянских архитекторов.
Поздравив архитекторов с их Международным профессиональным праздником, министр Диаспоры Грануш Акопян отметила: «Мы попытались объединить армянских архитекторов. Могу заявить, что Ассоциация армянских архитекторов – состоявшаяся реальность, свидетельством чего является данная выставка. Армянская архитектура должна стать для Армении визитной карточкой, турист должен приезжать в Армению и видеть вечные и ценные творения армянских архитекторов, плод их мысли, в котором слиты воедино старые и новые традиции армянской архитектуры».
Глава ведомства пожелала армянским архитекторам полет мысли и новые вечные творения, выразив надежду, что их дальнейшее сотрудничество с Министерством Диаспоры будет еще более плодотворным.