Հրանուշ Հակոբյանն ընդունել է Կահիրեում բնակվող մեր հայրենակիցներ Սուրեն Պայրամեանին և Սոնիա Ոսկերիչյանին
Սեպտեմբերի 24-ին ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանն ընդունեց Եգիպտոսից Կահիրեի «Յուսաբեր» մշակութային ընկերակցության ատենապետ, ատամնաբույժ-վիրաբույժ Սուրեն Պայրամեանին և նրա տիկնոջը՝ Կահիրեի ՀՀ դեսպանատան օժանդակ տիկնանց հանձնախմբի անդամ, մանկավարժ Սոնիա Ոսկերիչյանին:
ՀՀ սփյուռքի նախարարը բարձր գնահատեց եգիպտահայ համայնքում Սուրեն Պայրամեանի և Սոնիա Ոսկերիչեանի հայապահպան գործունեությունը:
Շնորհակալություն հայտնելով ՀՀ սփյուռքի նախարարությանը՝ «Հայրենիք-Սփյուռք» 5-րդ համաժողովը բարձր կազմակերպվածությամբ անցկացնելու համար՝ Կահիրեի «Յուսաբեր» մշակութային ընկերակցության ատենապետը հավաստիացրեց, որ ջանք ու եռանդ չպիտի խնայեն համաժողովում հնչած առաջարկություններից կազմված դրույթները համայնքում կյանքի կոչելու համար:
Քննարկվեցին եգիպտահայ համայնքի  խնդիրներին, ինչպես նաև ՀՀ սփյուռքի նախարարության ծրագրերին առավել ակտիվ մասնակցություն հանդես բերելու վերաբերյալ հարցեր:

Chairman of Cairo’s Husaber Cultural Association Suren Bairamian and member of the supporting women’s committee of the RA Embassy in Cairo Sonia Voskerichian hosted at the RA Ministry of Diaspora
On September 24, RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan received chairman of Husaber Cultural Association in Cairo, dentist, surgeon Suren Bairamian and his wife, member of the supporting women’s committee of the Embassy of the Republic of Armenia in Cairo, educator Sona Voskerichian.
The minister praised the activities of Suren Bairamian and Sonia Voskerichian aimed at preserving the Armenian identity within the Egyptian-Armenian community.
Expressing gratitude to the RA Ministry of Diaspora for organizing the 5th Armenia-Diaspora Conference at a high level, the chairman of Husaber Cultural Association of Cairo assured that the Association won’t spare any effort to implement the provisions drawn up on the basis of the proposals made at the conference.
The sides discussing issues concerning the Egyptian-Armenian community, as well as more active participation of the Association in the programs carried out by the RA Ministry of Diaspora.