Արտգործնախարարն ընդունեց Լեհաստանի Սենատի անդամին
Սեպտեմբերի 20-ին արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանն ընդունեց Լեհաստանի Սենատի անդամ, Հայաստանի հետ խորհրդարանական բարեկամության խմբի նախագահ Լուկաշ Աբգարովիչին, ով Հայաստան է ժամանել Հայաստան-Սփյուռք հինգերորդ համաժողովին մասնակցելու նապատակով, տեղեկացնում են ԱԳՆ լրատվական ծառայությունից:
Նախարար Նալբանդյանը ողջունեց սենատոր Աբգարովիչի այցելությունը Հայաստան և Արցախ՝ ընգծելով, որ նման այցելությունները հնարավորություն են ընձեռում` առաջին ձեռքից տեղեկանալու և օբյեկտիվ պատկերացում կազմելու տարածաշրջանային գործընթացների մասին։
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար` սենատոր Աբգարովիչը վստահեցրեց, որ շարունակելու է իր գործունեությունն՝ ուղղված Հայաստանի հետ հարաբերությունների ամրապնդմանը։ Լեհ սենատորը արտգործնախարարին ներկայացրեց Արցախ կատարած իր այցելության տպավորությունները։
Զրույցի ընթացքում քննարկվեցին հայ-լեհական համագործակցության զարգացման ուղիները, կարևորվեց միջխորհրդարանական կապերի դերը և ընդգծվեց դրանց աշխուժացման անհրաժեշտությունը:
Հանդիպմանն անդրադարձ արվեց հայ-լեհական տնտեսական հարաբերությունների առավել ընդլայնման ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքներին: Այդ առումով կարևորվեց հայ-լեհական միջկառավարական հանձնաժողովի գործունությունը, որի հերթական նիստը նախատեսվում է անցկացնել Վարշավայում ընթացիկ տարվա ավարտին:
Նախարար Նալբանդյանն ու սենատոր Աբգարովիչը մտքեր փոխանակեցին մշակութային շփումների ակտիվացման, ապակենտրոնացված համագործակցության ընդլայնման շուրջ։
Էդվարդ Նալբանդյանը հյուրին ներկայացրեց տարածաշրջանային հիմնախնդիրների և դրանց լուծման ուղիների վերաբերյալ Հայաստանի մոտեցումները։

Министр иностранных дел принял сенатора из Польши
20-го сентября министр иностранных дел Эдвард Налбандян принял польского сенатора, председателя парламентской группы дружбы с Арменией Лукаша Абгаровича, прибывшего в Армению для участия на Пятой конференции “Армения-Диаспора”.
Министр Налбандян приветствовал визит сенатора Абгаровича в Армению и Арцах, подчеркнув, что подобные визиты предоставляют возможность получить информацию с первых рук и составить объективное представление о региональных процессах.
Поблагодарив за прием, сенатор Абгарович заверил, что продолжит свою деятельность, направленную на укрепление отношений с Арменией. Польский сенатор представил министру иностранных дел впечатления от своего визита в Арцах.
В ходе беседы были обсуждены пути развития армяно-польского сотрудничества, была отмечена важность роли межпарламентских связей и подчеркнута необходимость их активизации.
На встрече стороны коснулись шагов по дальнейшему расширению армяно-польских экономических отношений. В этой связи отметили важность деятельности армяно-польской межправительственной комиссии, очередное заседание которого планируется провести в Варшаве в конце текущего года.
Министр Налбандян и сенатор Абгарович обменялись мнениями относительно активизации культурных связей, расширения децентрализованного сотрудничества.
Эдвард Налбандян представил гостю подходы Армении к региональным проблемам и путям их урегулирования.