Կայացավ ՀՀ սփյուռքի նախարարության նախաձեռնությամբ իրականացվող Հայաստան-Սփյուռք 5-րդ համահայկական համաժողովի առաջին լիագումար նիստը
![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2014/09/11554_am_11.jpg)
Սեպտեմբերի 19-ին Ալ.Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնում մեկնարկեց ՀՀ սփյուռքի նախարարության նախաձեռնությամբ իրականացվող Հայաստան-Սփյուռք 5-րդ համահայկական համաժողովը:
Համաժողովին մասնակցում է ավելի քան 1000 ներկայացուցիչ: Ընդլայնվել է մասնակցության աշխարհագրությունը՝ աշխարհի շուրջ 60 երկրների հայկական կազմակերպությունների ու կառույցների ղեկավարներն ու ներկայացուցիչները՝ 741 մասնակից, Արցախը ներկայացնում է 20 մասնակիցներից բաղկացած պատվիրակությունը, Հայաստանի Հանրապետությունից համաժողովին մասնակցում են 310 պետական, քաղաքական, մշակութային գործիչներ, գիտնականներ ու լրագրողներ: Սփյուռքից մեծ ներկայացուցչություն են ապահովել Ռուսաստանը՝ 129 մասնակից, Սիրիան՝ 103, Լիբանանը՝ 74 մասնակից, ԱՄՆ-ը՝ 77 մասնակից, Վրաստանը՝ 45, Ֆրանսիան՝ 31, Իրանը՝ 25, Կանադան՝ 22: Համաժողովին մասնակցելու նպատակով պատվիրակություններ են եկել Հայաստան ամենահեռավոր երկրներից՝ Ավստրալիայից 15 մասնակից, Արգենտինայից 11 մասնակից, Չիլիից 3 մասնակից, Հարավային Աֆրիկայի հանրապետությունից 1 մասնակից:
Լիագումար նիստում բացման խոսքով հանդես եկավ ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը: ՀՀ վարչապետը մասնավորապես նշեց. «Անչափ ուրախ եմ ողջունել Ձեզ այս ջերմ մթնոլորտում: Առիթ է ստեղծվել գնահատելու Հայաստանում հավաքված մեր եռամիասնական Հայաստան-Արցախ-Սփյուռք ուժը: Մենք հզոր ենք մեր միասնականությամբ: Հայաստանը զորեղ է եւ անսասան իր երկու թեւերով՝ Հայաստանի երկու պետություններով եւ Սփյուռքով: Աշխարհասփյուռ մեր հայության շահերը նույնն են եւ չեն կարող տարբեր լինել»:
ՀՀ վարչապետն ընդգծեց, որ ՀՀ սփյուռքի նախարարության ստեղծմամբ սկսվեց Հայրենիք-Սփյուռք գործակցության որակապես նոր փուլ: «Ուրախալի է, որ ՀՀ սփյուռքի նախարարությանը հաջողվեց կապ հաստատել աշխարհի բոլոր երկրներում սփռված հայկական կազմակերպությունների եւ ներկայացուցչությունների հետ», – նշեց նա:
Վարչապետը ցավով խոսեց հարեւան Ադրբեջանի կողմից որդեգրված ռազմավարական կեցվածքի, Թուրքիայի կողմից Հայաստանի սահմանները փակ պահելու մասին` շեշտելով, որ նման պայմանները մեր պետությանը ստիպում են գործել առավել ճկուն եւ շրջահայաց: Մեզ համար շատ կարեւոր է, որ հայը մնա եւ իր ապագան կերտի Հայրենիքում:
Վարչապետը նշեց, որ վաղուց անցել են Սփյուռքից բարեգործություն ակնկալելու ժամանակները, այժմ մեր պետությունը կոչ է անում Հայրենիք- Սփյուռք փոխշահավետ գործակցության:
Անդրադառնալով Հայոց Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին` Վարչապետը ցավ հայտնեց, որ Թուրքիան չի հաշտվում իր անցյալի հետ: «Այնուհանդերձ մենք բոլոր միջոցները ձեռնարկում ենք միջազգային հանրության ճիշտ դիրքորոշումը հարցի վրա բեւեռելու ուղղությամբ: Ինչն է կապում աշխարհասփյուռ հայությանը: Աշխարհասփյուռ հայությանը միավորում է մեր պատմական հիշողությունը, բայց ավելի շատ՝ ազատ անկախ Հայաստանը եւ Արցախը, մեր երկու պետությունների հզորացման գաղափարը», -հավելեց վարչապետ Հ.Աբրահամյանը:
Իր խոսքի ավարտին ՀՀ վարչապետը վստահություն հայտնեց, որ միասնական ջանքերով հայ ժողովուրդը ի զորու կլինի հաղթահարել երկրի առջեւ ծառացած խնդիրները:
Ողջույնի խոսքով հանդես եկավ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանը: ԼՂՀ նախագահը նշեց. «Հոբելյանական 5-րդ համաժողովը ցույց է տալիս, որ այն դարձել է ավանդական: Մենք ամեն ինչ պիտի անենք, որ Հայաստան-Արցախ-Սփյուռք եռամիասնությունը լինի անսասան եւ զարգացնի մեր երկու պետությունները: Այս ամառ ղարաբաղաադրբեջանական սահմանին գրանցված լարվածության օրերին մեր համակարգված աշխատանքը, հայ զինվորների բարձր պատրաստվածությունը եւ միակամ կամքը խափանեցին թշնամու բոլոր քայլերը»:
Մայր Աթոռ Սուրբ էջմիածնից համաժողովի աշխատակիցներին օրհնության խոսքը բերեց Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը` նշելով, որ նախորդ բոլոր համաժողովներն էլ արդյունավետ են եղել Հայրենիք-Սփյուռք կապերի մերձեցման ուղղությամբ:
Կաթողիկոսը Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին ընդառաջ կարևորեց հայ ընտանիքների աճը: Նշեց, որ սիրիական հակամարտության առաջին իսկ օրերից եկեղեցին եւ պետությունը բոլոր հնարավոր միջոցները կիրառել են՝ միջազգային հարթակներում բարձրաձայնելու խնդիրը, որպեսզի տեղահանված մարդիկ, մասնավորապես սիրիահայերը կարողանան վերադառնալ եւ ապրել իրենց տներում:
Իր օրհնության խոսքը համաժողովի մասնակիցներին հղեց Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Արամ Ա Մեծի Տանն Կիլիկիո Կաթողիկոսը՝ հայրապետական օրհնությամբ ողջունելով բոլոր մասնակիցների ներկայությունը: Արամ Ա Մեծի Տանն Կիլիկիո Կաթողիկոսը ցավով խոսեց արտագաղթի, Արցախի չլուծված խնդիրների մասին: Նա նշեց, որ Սփյուռքը նույնպես ունի իր մարտահրավերները: «Մեր համայնքների կարողությունները կամաց-կամաց դառնում են անբավարար մեր կարիքների համեմատ: Եվ մենք իրավունք չունենք մակերեսային արժեւորումներով մոտենալ համահայկական տագնապներին: Հայոց ցեղասպանսության 100-րդ տարելիցին ընդառաջ մենք իրավունք չունենք անտարբեր մնալ մեր ազգի բռնաբարված արժեքների նկատմամբ: Յուրաքանչյուր հայ պարտավոր է իր ներդրումը բերել ցեղասպանության ճանաչման, դատապարտման եւ հետեւանքների վերացման ճշմարիտ եւ ազնիվ պայքարին», – նշեց Արամ Ա Մեծի Տանն Կիլիկիո Կաթողիկոսը:
Օրհնության խոսք ասաց Հայ Կաթողիկե Եկեղեցու Պատրիարք-Կաթողիկոս Ներսես Պետրոս ԺԹ-ն: Կաթողիկոս-Պատրիարքը նույնպես կարևորեց Հայոց ցեղասպանության ճանաչման և հայոց պահանջատիրության խնդիրը, այդ նպատակին հասնելու համար անհրաժեշտ համարեց Հայաստան-Սփյուռք–Արցախ ողջ ներուժի և հոգևոր կառույցների միասնականությունը:
Ելույթ ունեցավ Հայ Ավետարանական Եկեղեցիների համաշխարհային խորհրդի նախագահ, Հայաստանի Ավետարանական Եկեղեցու ավագ հովիվ Վերապատվելի դոկտոր Հովել Միքայելյանը:
Ելույթներով հանդես եկան ՀՅԴ Բյուրոյի ներկայացուցիչ Հրանտ Մարգարյանը, ՍԴՀԿ Կենտրոնական վարչության ատենապետ Հակոբ Տիգրանյանը, ՌԱԿ Կենտրոնական վարչության ատենապետ Մայք Խարապյանը, Հայաստանում ՀԲԸՄ կենտրոնական վարչության անդամ Վազգեն Յակուբյանը, ԱՀՀ Հայաստանի ներկայացուցչության ղեկավար Արմինա Դրբինյանը, ՀՀԿ և ՌՀՄ նախագահ Արա Աբրահամյանը, ՀՕՄ Կենտրոնական վարչության ատենապետուհի Վիկի Մարաշլյանը, Համազգային հայ կրթական և մշակութային միության Կենտրոնական վարչության ատենապետ Մկրտիչ Մկրտիչյանը, Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախմբի նախագահ Քեն Խաչիկյանը, Հայ ոսկերիչների ընկերակցության նախագահ Գագիկ Գեւորգյանը, ՀՄԸՄ Կենտրոնական վարչության ատենապետ Գառնիկ Մկրտիչյանը:
2-րդ լիագումար նիստում համագումարի չորս հիմնական թեմատիկ ուղղությունների վերաբերյալ զեկուցումներով հանդես եկան ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը (Հայաստան-Սփյուռք գործակցության արդի առաջնահերթությունները և ապագային միտված խնդիրները), ՀՀ ԳԱԱ Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի տնօրեն, Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումները համակարգող պետական հանձնաժողովի քարտուղար Հայկ Դեմոյանը (Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումների կազմակերպման մասին), Սիրիահայերի հետ տարվող աշխատանքները համակարգող աշխատանքային խմբի ղեկավար, ՀՀ սփյուռքի նախարարության աշխատակազմի ղեկավար Ֆիրդուս Զաքարյանը (Հայաստանի Հանրապետությունում ապաստանած սիրիահայերի հիմնախնդիրների մասին) և Լրագրողների համահայկական համաժողովները համակարգող մարմնի նախագահ, «Ազդակ» օրաթերթի գլխավոր խմբագիր Շահան Գանտահարյանը (Հայկական մամուլի դերը համաշխարհայնացվող աշխարհում):
Համաժողովի կազմակերպմանն աջակցել են ՀՀ Ազգային Ժողովը, ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունը, ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը, այլ գերատեսչություններ: Համաժողովի հովանավորներն են` «Արարատ» բանկը, Ռուսաստանի հայերի միությունը և Համաշխարհային հայկական կոնգրեսը, «Էլիտ պլազա» բիզնես կենտրոնը, «Ջերմուկ գրուպ» ընկերությունը, «Ավշար» գինիների գործարանը, «Փյունիկ» համահայկական հիմնադրամը և «Գրանդ քենդի» ընկերությունը: տեղեկատվական հովանավորներն են` Հայաստանի հանրային, «Երկիր մեդիա», «Շանթ» հետուստատեսությունները, Հանրային ռադիոն, «Արմենպրես» լրատվական գործակալությունը և ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Հայերն այսօր» էլեկտրոնային պարբերականը: Պատրաստվել է սոցիալական գովազդ, որը ցուցադրվում է 7 հեռուստաալիքներով, համաժողովի ընթացքում գործելու է մամլո կետրոն, լուսաբանումն իրականացվելու է Հայաստանի և Սփյուռքի լրատվամիջոցներով:
Նշենք, որ 1-ին համազգային հավաքը տեղի է ունեցել 1999թ. սեպտեմբերին և կոչվել է Հայաստան-Սփյուռք խորհրդաժողով, 2-րդը՝ 2002թ. մայիսին, 3-րդ համահայկական խորհրդաժողովը տեղի ունեցավ 2006թ. սեպտեմբերին: Առաջին երեք համաժողովները կազմակերպել է ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունը, իսկ 2011թ.ից սկսած այդ առաքելությունն իրականացնում է ՀՀ սփյուռքի նախարարությունը: 4-րդ համաժողովի բացումը տեղի ունեցավ սեպտեմբերի 19-ին Երևանի մարզահամերգային համալիրի հանդիսությունների դահլիճում, այն կրում էր Սփյուռքի կազմակերպությունների ղեկավարների և ներկայացուցիչների համահայկական համաժողով անվանումը:
Հայաստան-Արցախ-Սփյուռք գործակցության հետագա ընդլայնումն ու զարգացումը նպաստում է համահայկական, համազգային առաջնահերթությունների լուծմանը, հայ ժողովրդի անվտանգ գոյության, ազգային շահերի, նպատակների շուրջ հայության համախմբմանը, ուստի եռամիասնությունը հետևողականորեն և միասնաբար շարունակելու է իր ջանքերը ուղղել.
- Հայաստանի Հանրապետության զորացմանը, հետագա առաջընթացին և ապահովությանը,
- Հայոց ցեղասպանության ճանաչմանը, դատապարտմանը և հետևանքների վերացմանը,
- Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի արդարացի լուծմանը,
- հայապահպանության, ազգային ինքնության պահպանման, ամրապնդման ու աշխարհասփյուռ հայության ներուժի համախմբմանը,

Состоялось первое пленарное заседание V Общеармянского форума Армения-Диаспора, созванного по инициативе Министерства Диаспоры РА
![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2014/09/11554_am_11.jpg)
В Национальном академическом театре оперы и балета им. Ал.Спендиаряна 19 сентября стартовал V Общеармянский форум Армения-Диаспора, созванный по инициативе Министерства Диаспоры РА.
В форуме участвуют более 1000 представителей. Расширилась география участия – в форуме участвуют прибывшие на Родину 741 руководитель и представитель армянских организаций и структур из около 60 стран мира, Арцах представляет делегация в составе 20 участников, от Республики Армения в форуме участвуют 310 государственных, политических, культурных деятелей, ученые и журналисты. Большую представительность из Диаспоры обеспечили Россия – 129 участников, Сирия – 103, Ливан – 74, США – 77, Грузия – 45, Франция – 31, �?ран – 25, Канада – 22. С целью участия в форуме в Армению прибыли делегации из самых отдаленных стран – из Австралии 15 человек, Аргентины – 11, Чили – 3, Южно-Африканской Республики – 1 представитель.
Со вступительным словом на пленарном заседании выступил премьер-министр РА Овик Абрамян, который, в частности, отметил: «Безмерно рад приветствовать вас в этой теплой атмосфере. Выдался повод оценить собравшуюся в Армении нашу триединую силу: Армения-Арцах-Диаспора. Мы сильны нашим единством. Армения могуча и непоколебима двумя своими крыльями – двумя армянскими государствами и Диаспорой. �?нтересы разбросанного по всему миру армянства едины и не могут быть различны».
Премьер-министр РА подчеркнул, что с созданием Министерства Диаспоры РА начался качественно новый этап взаимодействия Родина-Диаспора. «Радует, что Министерству Диаспоры РА удалось наладить связь с армянскими организациями и представительствами, разбросанными по всем странам мира», – отметил он.
С сожалением говорил премьер о взятой на вооружение соседним Азербайджаном воинственной позиции, о блокаде границ Армении Турцией, подчеркнув, что подобные условия вынуждают наше государство действовать еще более гибко и осмотрительно. Для нас, подчеркнул глава правительства, крайне важно, чтобы армянин оставался и ковал свое будущее на Родине.
Премьер отметил, что давно прошла пора ожидания от Диаспоры благотворительности, и ныне наше государство призывает к взаимовыгодному взаимодействию Родина-Диаспора.
Коснувшись 100-летней годовщины Геноцида армян, премьер выразил сожаление, что Турция никак не примирится со своим прошлым. «При всем этом мы предпринимаем все возможности для того, чтобы сконцентрировать на этом вопросе верную позицию мирового сообщества. Что связывает армянство мира? Наша историческая память, но еще более – свободная независимая Армения и Арцах, идея усиления мощи двух наши государств», – добавил премьер-министр О.Абрамян.
В заключение своей речи премьер-министр РА выразил уверенность, что совместными усилиями армянский народ сумеет преодолеть стоящие перед ним проблемы.
С приветственной речью выступил президент Нагорно-Карабахской Республики Бако Саакян, который отметил: «Юбилейный V форум показывает, что он стал традиционным. Мы должны сделать все, чтобы триединство Армения-Арцах-Диаспоры было непоколебимым и развивало два наших государства. В дни напряженности, зафиксированной нынешним летом на Карабахо-азербайджанской границе, наша скоординированная деятельность, высокая подготовка армянских воинов и единая воля нейтрализовали любые происки врага».
Участников форума благословил Его Святейшество Католикос Всех армян Гарегин II, отметивший, что все предыдущие форумы были продуктивными в плане укрепления связей Родина-Диаспора.
В канун 100-летия Геноцида армян Католикос подчеркнул важность роста армянских семей. Он также отметил, что с первых же дней Сирийского конфликта церковь и государство всеми возможными средствами поднимали с международных трибун вопрос возможности покинувших родные места людей, в частности сирийских армян, возвратиться и жить в своих домах.
Со словами благословения к участникам форума обратился Его Святейшество Католикос Великого Дома Киликийского Арам I, с большим сожалением говоривший о проблемах миграции, нерешенной Арцахской проблеме, отметив, что перед Диаспорой также стоят вызовы. «Возможности наших общин постепенно становятся неудовлетворительными по отношению к нашим потребностям. �? м не имеем право с поверхностными оценками подходить к общеармянским проблемам. В канун 100-летия Геноцида армян мы не имеем права равнодушно относиться к попранным правам нашего народа. Каждый армянин обязан внести свой вклад к борьбу за признание, осуждение Геноцида армян и устранение его последствий», – отметил Католикос Арам I.
Участников форума благословил также Патриарх-Католикос Армянской Католической церкви Нерсес Петрос XIX, который также отметил важность вопроса признания Геноцида армян и требования армянского народа, посчитав необходимым в достижении этой цели объединения всего потенциала и духовных структур Армении, Арцаха и Диаспоры.
Выступил также председатель Всемирного Совета Армянских Евангелистских церквей, старший пастырь Армянской Евангелистской церкви высокочтимый доктор Овел Микаелян.
С речами выступили представитель бюро АРФД Грант Маргарян, председатель центрального правления СДП Гнчакян Акоп Тигранян, председатель центрального правления ПРА Майк Харапян, член Центрального правления ВАБС Армении Вазген Якубян, руководитель представительства в Армении фонда «Анна и Грайр Овнаняны» Армина Дрбинян, президент ВАК и САР Ара Абрамян, председатель центрального правления САП Виги Марашлян, председатель центрального правления Общенационального армянского образовательного и культурного союза Мкртич Мкртичян, председатель комиссии Ай-Дат Америки Кен Хачикян, председатель Ассоциации армянских ювелиров Гагик Геворгян, председатель Центрального правления ВАСС Гарник Мкртичян.
На втором пленарном заседании с докладами по четырем основным темам выступили министр Диаспоры РА Грануш Акопян («Современные приоритеты взаимодействия Армения-Диаспора и задачи на будущее»), директор Музея-института Геноцида армян НАН РА, секретарь Государственной комиссии по координации мероприятий, посвященных 100-летию Геноцида армян Айк Демоян («Об организации мероприятий, посвященных 100-летию Геноцида армян»), руководитель рабочей группы по координации работ с сирийскими армянами, руководитель аппарата Министерства Диаспоры РА Фирдус Закарян («О проблемах сирийских армян, приютившихся в Республике Армения») и председатель органа, координирующего Общеармянские форумы журналистов, главный редактор ежедневной газеты «Аздак» Шаан Гантаарян («Роль армянской прессы в глобализованном мире»).
Организации форума содействовали Национальное Собрание РА, Министерство иностранных дел РА, Министерство обороны РА, другие ведомства. Спонсорами форума являются банк «Арарат», Союз армян России и Всемирный армянский конгресс, бизнес-центр «Элит плаза», компания «Джермук групп», винный завод «Авшар», Общеармянский фонд «Пюник» и компания «Гранд кенди». �?нформационную поддержку оказывают телекомпании Армянская Общественная, «Еркир медиа», «Шант», Общественное Радио, информационное агентство «Арменпресс» и электронное издание «Армяне сегодня» Министерства Диаспоры РА. Подготовлена социальная реклама, которая транслируется семью телекомпаниями, в ходе форума будет функционировать пресс-центр, освещение осуществляется посредством СМ�? Армении и Диаспоры.
Отметим, что первый общенациональный форум состоялся в сентябре 1999 года и назывался I форум Армения-Диаспора, второй – в мае 2002 года, третий Общеармянский форум проходил в сентябре 2006 года. Первые три форума были организованы Министерством иностранных дел РА, а начиная с 2011 года эта миссия осуществляется Министерством Диаспоры РА. Открытие IV форума состоялось 19 сентября в зале торжеств Ереванского спортивно-концертного комплекса, он носил название «Общеармянский форум руководителей и представителей организаций Диаспоры».
Дальнейшее расширение и развитие взаимодействия Армения-Арцах-Диаспора способствует решению общеармянских, общенациональных приоритетов, сплочения армянства вокруг идеи безопасного существования армянского народа, национальных интересов и целей, посему триединство последовательно и совместно будет продолжать направлять свои усилия на:
- повышение мощи Республики Армения, ее дальнейший прогресс и процветание;
- признание, осуждение Геноцида армян и устранение его последствий;
- справедливое решение проблемы Нагорного Карабаха;
- сохранение армянства, сохранение, укрепление национальной идентичности, сплочение потенциала мирового армянства;