Հայրենիք-Սփյուռք 5-րդ համաժողովը մեկնարկեց «Խաղաղության արվեստ» խորագրով ցուցահանդեսի բացմամբ (լուսանկարներ)
![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2014/09/Untitled-131.jpg)
Սեպտեմբերի 18-ին ՀՀ Սփյուռքի նախարարության նախաձեռնությամբ կազմակերպված Հայաստան-Սփյուռք 5-րդ համաժողովի շրջանակներում Ազգային պատկերասրահում բացվեց ամերիկահայ նկարիչ Դանիել Վարուժան Հեճինյանի անհատական ցուցահանդեսը՝ «Խաղաղության արվեստ» խորագրով՝ (www.PeaceofArt.org) նվիրված Հայաստանի անկախության 23-րդ տարեդարձին և Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին:
Ցուցահանդեսի բացմանը մասնակցում էր ՀՀ Վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը, ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը, Սփյուռքի կազմակերպությունների ղեկավարներ և ներկայացուցիչներ, Հայաստանից հասարակական և քաղաքական գործիչներ, արվեստագետներ:
Դանիել Վարուժան Հեճինյանը 1915թ. Հայոց ցեղասպանությունը վերապրած և Սիրիայում օթևան գտած հայ ընտանիքի զավակ է, ով մանկուց ականջալուր է եղել կոտորածի դաժան պատմություններին և իր ծնողների աչքերով տեսել այն: Հայրենիքի կարոտը և բնատուր տաղանդը զարգացնելու ցանկությունը երիտասարդ Վարուժանին բերեցին հայրենիք:
Հեջինյանը Սփյուռքի պատմության մեջ առաջին անգամ 1996թ. Մասաչուսեթս նահանգում բարձրացրել է Հայոց ցեղասպանությունը ոգեկոչող մեծադիր ցուցապաստառներ: Միջոցառումն ունի ամենամյա շարունակական բնույթ՝ 1996-ից մինչև 2014թ.: Նա միջազգային հանրությանը բացեիբաց ներկայացրել է Հայոց ցեղասպանության ողջ իրողությունը, որպես անհերքելի պատմական փաստ՝ կոչ անելով ճանաչել այն, դատապարտել ոճրագործին և հատուցում պահանջել:
Ողջունելով հեղինակին և արվեստասեր ողջ հանրությանը՝ ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը նշեց. «Հայ մեծանուն գրող Դանիել Վարուժանի անունով կնքելով իրենց զավակին՝ նկարչի ծնողները հայ ազգին նվիրեցին տաղանդավոր արվեստագետ Դանիել Վարուժան Հեջինյանին, և եթե գրող Դանիել Վարուժանն իր եղեգնյա գրչով պատկերեց Հայոց վիշտն ու իղձերը, ապա նկարիչ Դանիել Վարուժան Հեջինյանը դա արեց վրձնով»:
ՀՀ սփյուռքի նախարարը մասնակիցների ուշադրությունը հրավիրեց Հեջինյանի բրոնզակուռ «Մոր ձեռքերը» կոչվող խաչքար-հուշարձանին, որը նվիրված է Հայոց ցեղասպանության մեկուկես միլիոն նահատակների հիշատակին: Այն տեղադրվել է Լոուել քաղաքի քաղաքապետարանի դիմաց՝ բոլորի համար տեսանելի վայրում և անվանվել է «Մայր խաչքար», քանի որ քարը խորհրդանշում է մարմինը՝ «Հայրենիքը», իսկ բրոնզը՝ հոգին՝ «Սփյուռքը»:
Գերատեսչության ղեկավարն ընդգծեց, որ նկարչի բոլոր ստեղծագործություններում իշխում է սերը՝ Հայրենիքի, կնոջ, բնության, զավակների հանդեպ:
Նկարչի արվեստի և ներկայացված ստեղծագործությունների մասին խոսեց արվեստագետ Շահեն Խաչատրյանը՝ բարձր գնահատելով Հեջինյանի ոճային ինքնատիպությունը, կատարման բարձր վարպետությունը։
Ողջույնի խոսքով հանդես եկավ ԱՄՆ-ի Մասաչուսեթս նահանգի Միդլսեքս քաղաքի շերիֆ Փիթեր Կուտուջյանը: Նա շնորհակալություն հայտնեց ՀՀ սփյուռքի նախարարությանը՝ ԱՄՆ-ում բնակվող իր հայրենակցի՝ Հայրենիքում բացված ցուցահանդեսին մասնակցելու հրավերի համար: Հայազգի շերիֆը հպարտությամբ խոսեց իր հայրենակից Դանիել Վարուժան Հեջինյանի՝ Հայոց Ցեղասպանության թեմայով ստեղծած բարձրարվեստ կտավների մասին, որոնք միջազգային հանրությանը ներկայացրել են 20-րդ դարի սկզբում թուրքերի կողմից իրականացրած ոճրագործությունը:
Ցուցահանդեսի հանդիսավոր բացման ավարտին խոսեց նկարիչ Դանիել Վարուժան Հեջինյանը: Նա շնորհակալություն հայտնեց ՀՀ սփյուռքի նախարարությանը եւ հատկապես նախարար Հրանուշ Հակոբյանին՝ Հայրենիքում իր անհատական ցուցահանդեսը կազմակերպելու վաղեմի երազանքը իրականություն դարձնելու համար:
Հեջինյանն իր շնորհակալական խոսքը հղեց նաեւ կնոջն ու դստերը՝ ցուցահանդեսի կազմակերպման գործում իրեն քաջալերելու համար եւ մասնակիցներին հրավիրեց ցուցասրահ՝ դիտելու ներկայացված կտավները:
Միջոցառումից անմիջապես հետո Հայաստան-Սփյուռք 5-րդ համաժողովի մասնակից Սփյուռքի կազմակերպությունների ղեկավարները և ներկայացուցիչները կայցելեն Հայոց Ցեղասպանության զոհերի հուշահամալիր և ծաղիկներ կդնեն ամեղ զոհերի հուշակոթողին, ինչպես նաև Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրի տարածքում ծառ կտնկեն:

Launch of the 5th Armenia-Diaspora Conference was marked by the opening of Armenian American painter Daniel Varoujan Hejinian’s personal exhibition called “Peace of Art”
![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2014/09/Untitled-131.jpg)
On September 18, Armenian American painter Daniel Varoujan Hejinian opened his personal exhibition called “Peace of Art” (www.PeaceofArt.org) at the National Gallery of Armenia. The exhibition is part of the 5th Armenia-Diaspora Conference organized by the RA Ministry of Diaspora and is dedicated to the 23rd anniversary of Armenian Independence and to the Centennial of the Armenian Genocide.
Among the participants of the event were RA Prime Minister Hovik Abrahamyan, RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan, leaders and representatives of Diaspora Armenian organizations, as well as Armenia’s public and political figures and artists.
Daniel Varoujan Hejinian was born to a family of Armenians who survived the Armenian Genocide of 1915 and took shelter in Syria. Since childhood, he had heard stories of the brutal massacres and had seen it through his parents’ eyes. The longing for the homeland and the desire to develop his innate talent brought young Varoujan to the Homeland.
In 1996, Hejinian raised signs commemorating the Armenia Genocide in the State of Massachusetts for the first time in the history of the Armenian Diaspora, and he has been doing so every year since 1996. He has presented the Armenian Genocide to the international community as an irrefutable historical fact and has urged to recognize and condemn the Armenian Genocide and demand reparations.
Greeting the painter and all art lovers, RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan mentioned: “By naming their son after great writer Daniel Varoujan, the painter’s parents raised a talented artist by the name of Daniel Varoujan Hejinian, and whereas writer Daniel Varoujan portrayed the sorrow and desires of the Armenian people in his writings, painter Daniel Varoujan Hejinian did that with his brushstrokes.”
The RA Minister of Diaspora drew the participants’ attention to Hejinian’s bronze cross-stone called “Hands of a Mother”, which is dedicated to the memory of the 1.5 million martyrs of the Armenian Genocide. The cross-stone has been placed in front of the municipality of Lowell for everyone to see and has been named the “Mother Cross-Stone” since the stone symbolizes the body, that is, the “Homeland”, and the bronze symbolizes the spirit, that is, the “Diaspora”.
The minister stressed the fact that the love for the Homeland, women, nature and children prevails in all of the artist’s paintings.
Art critic Shahen Khachatryan talked about Hejinian’s paintings and praised the artist’s unique style and high mastery.
Sheriff of Middlesex County of the State of Massachusetts Peter Koutoujian gave his welcoming remarks and expressed gratitude to the RA Ministry of Diaspora for the invitation to participate in the opening of his fellow Armenian American’s personal exhibition in the Homeland. The Armenian sheriff proudly spoke about his compatriot Daniel Varoujan Hejinian’s highly artistic paintings, which are devoted to the Armenian Genocide and show the world the crime perpetrated by the Turks in the early 20th century.
In the end, painter Daniel Varoujan Hejinian expressed gratitude to the RA Ministry of Diaspora and particularly to Minister Hranush Hakobyan for turning his dream of holding a personal exhibition in the Homeland into a reality.
Hejinian also expressed gratitude to his wife and daughter for encouraging him to organize a personal exhibition and invited the participants of the event to the exhibition hall to view the paintings showcased at the exhibition.
After the event, the leaders and representatives of the Diaspora Armenian organizations participating in the 5thArmenia-Diaspora Conference will visit the Tsitsernakaberd Armenian Genocide Memorial Complex where they will lay flowers near the monument to the innocent victims and will plant a tree near the complex.