Հայրենիք-Սփյուռք 5-րդ համաժողովը մեկնարկեց «Խաղաղության արվեստ» խորագրով ցուցահանդեսի բացմամբ (լուսանկարներ)
![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2014/09/Untitled-131.jpg)
Սեպտեմբերի 18-ին ՀՀ Սփյուռքի նախարարության նախաձեռնությամբ կազմակերպված Հայաստան-Սփյուռք 5-րդ համաժողովի շրջանակներում Ազգային պատկերասրահում բացվեց ամերիկահայ նկարիչ Դանիել Վարուժան Հեճինյանի անհատական ցուցահանդեսը՝ «Խաղաղության արվեստ» խորագրով՝ (www.PeaceofArt.org) նվիրված Հայաստանի անկախության 23-րդ տարեդարձին և Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին:
Ցուցահանդեսի բացմանը մասնակցում էր ՀՀ Վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը, ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը, Սփյուռքի կազմակերպությունների ղեկավարներ և ներկայացուցիչներ, Հայաստանից հասարակական և քաղաքական գործիչներ, արվեստագետներ:
Դանիել Վարուժան Հեճինյանը 1915թ. Հայոց ցեղասպանությունը վերապրած և Սիրիայում օթևան գտած հայ ընտանիքի զավակ է, ով մանկուց ականջալուր է եղել կոտորածի դաժան պատմություններին և իր ծնողների աչքերով տեսել այն: Հայրենիքի կարոտը և բնատուր տաղանդը զարգացնելու ցանկությունը երիտասարդ Վարուժանին բերեցին հայրենիք:
Հեջինյանը Սփյուռքի պատմության մեջ առաջին անգամ 1996թ. Մասաչուսեթս նահանգում բարձրացրել է Հայոց ցեղասպանությունը ոգեկոչող մեծադիր ցուցապաստառներ: Միջոցառումն ունի ամենամյա շարունակական բնույթ՝ 1996-ից մինչև 2014թ.: Նա միջազգային հանրությանը բացեիբաց ներկայացրել է Հայոց ցեղասպանության ողջ իրողությունը, որպես անհերքելի պատմական փաստ՝ կոչ անելով ճանաչել այն, դատապարտել ոճրագործին և հատուցում պահանջել:
Ողջունելով հեղինակին և արվեստասեր ողջ հանրությանը՝ ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը նշեց. «Հայ մեծանուն գրող Դանիել Վարուժանի անունով կնքելով իրենց զավակին՝ նկարչի ծնողները հայ ազգին նվիրեցին տաղանդավոր արվեստագետ Դանիել Վարուժան Հեջինյանին, և եթե գրող Դանիել Վարուժանն իր եղեգնյա գրչով պատկերեց Հայոց վիշտն ու իղձերը, ապա նկարիչ Դանիել Վարուժան Հեջինյանը դա արեց վրձնով»:
ՀՀ սփյուռքի նախարարը մասնակիցների ուշադրությունը հրավիրեց Հեջինյանի բրոնզակուռ «Մոր ձեռքերը» կոչվող խաչքար-հուշարձանին, որը նվիրված է Հայոց ցեղասպանության մեկուկես միլիոն նահատակների հիշատակին: Այն տեղադրվել է Լոուել քաղաքի քաղաքապետարանի դիմաց՝ բոլորի համար տեսանելի վայրում և անվանվել է «Մայր խաչքար», քանի որ քարը խորհրդանշում է մարմինը՝ «Հայրենիքը», իսկ բրոնզը՝ հոգին՝ «Սփյուռքը»:
Գերատեսչության ղեկավարն ընդգծեց, որ նկարչի բոլոր ստեղծագործություններում իշխում է սերը՝ Հայրենիքի, կնոջ, բնության, զավակների հանդեպ:
Նկարչի արվեստի և ներկայացված ստեղծագործությունների մասին խոսեց արվեստագետ Շահեն Խաչատրյանը՝ բարձր գնահատելով Հեջինյանի ոճային ինքնատիպությունը, կատարման բարձր վարպետությունը։
Ողջույնի խոսքով հանդես եկավ ԱՄՆ-ի Մասաչուսեթս նահանգի Միդլսեքս քաղաքի շերիֆ Փիթեր Կուտուջյանը: Նա շնորհակալություն հայտնեց ՀՀ սփյուռքի նախարարությանը՝ ԱՄՆ-ում բնակվող իր հայրենակցի՝ Հայրենիքում բացված ցուցահանդեսին մասնակցելու հրավերի համար: Հայազգի շերիֆը հպարտությամբ խոսեց իր հայրենակից Դանիել Վարուժան Հեջինյանի՝ Հայոց Ցեղասպանության թեմայով ստեղծած բարձրարվեստ կտավների մասին, որոնք միջազգային հանրությանը ներկայացրել են 20-րդ դարի սկզբում թուրքերի կողմից իրականացրած ոճրագործությունը:
Ցուցահանդեսի հանդիսավոր բացման ավարտին խոսեց նկարիչ Դանիել Վարուժան Հեջինյանը: Նա շնորհակալություն հայտնեց ՀՀ սփյուռքի նախարարությանը եւ հատկապես նախարար Հրանուշ Հակոբյանին՝ Հայրենիքում իր անհատական ցուցահանդեսը կազմակերպելու վաղեմի երազանքը իրականություն դարձնելու համար:
Հեջինյանն իր շնորհակալական խոսքը հղեց նաեւ կնոջն ու դստերը՝ ցուցահանդեսի կազմակերպման գործում իրեն քաջալերելու համար եւ մասնակիցներին հրավիրեց ցուցասրահ՝ դիտելու ներկայացված կտավները:
Միջոցառումից անմիջապես հետո Հայաստան-Սփյուռք 5-րդ համաժողովի մասնակից Սփյուռքի կազմակերպությունների ղեկավարները և ներկայացուցիչները կայցելեն Հայոց Ցեղասպանության զոհերի հուշահամալիր և ծաղիկներ կդնեն ամեղ զոհերի հուշակոթողին, ինչպես նաև Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրի տարածքում ծառ կտնկեն:

Пятый форум Армения-Диаспора стартовал открытием выставки «�?скусство мира»
В рамках инициированного Министерством Диаспоры РА V форума Армения-Диаспора 18 сентября в Национальной картинной галерее Армении открылась персональная выставка работ американского художника армянского происхождения Даниела Варужана Эчиняна «�?скусство мира» (www.PeaceofArt.org), посвященная 23-й годовщине независимости Армении и 100-летию Геноцида армян.
В открытии выставки участвовали премьер-министр РА Овик Абрамян, министр Диаспоры РА Грануш Акопян, руководители и представители организаций Диаспоры, общественные и политические деятели, деятели искусства Армении.
Даниел Варужан Эчинян является потомком армянской семьи, пережившей Геноцид армян 1915 года и нашедшей приют в Сирии, который с детства слышал жестокие истории об истреблении и глазами родителей видел его. Тоска по родине и желание развить природный талант привели молодого Варужана на Родину.
Впервые в истории Диаспоры Эчинян в 1996 году поднял в штате Массачусетс крупномасштабные плакаты, поминающие Геноцид армян. Мероприятие носит ежегодный характер и продолжается с 1996 года. Он открыто представил мировому сообществу всю истину Геноцида армян – как неопровержимый исторический факт, призывая признать его, осудить преступника и потребовать возмездия.
Приветствовав автора и всех любителей искусства, министр Диаспоры РА Грануш Акопян отметила: «Назвав своего сына именем великого армянского писателя Даниела Варужана, родители художника подарили армянской нации талантливого деятеля искусства Даниела Варужана Эчиняна, и если писатель Даниел Варужан своим пером изобразил горе и чаяния армян, то художник Даниел Варужан Эчинян сделал это кистью».
Министр Диаспоры РА привлекла внимание участников к бронзовому хачкару-памятнику «Руки матери» Эчиняна, посвященного памяти 1,5 миллионов жертв Геноцида армян. Он установлен напротив мэрии города Лоуел, на видном месте, и назван «Майр-хачкар», поскольку камень символизирует тело – «Родину», а бронза душу – «Диаспору».
Глава ведомства подчеркнула, что во всех произведениях художника властвует любовь к Родине, женщине, природе, детям.
О творчестве художника и представленных полотнах говорил искусствовед Шаген Хачатрян, высоко оценивший стилевое своеобразие Эчиняна, высокое мастерство исполнения.
С приветственной речью выступил шериф города Мидлсекс штата Массачусетс США Питер Кутучян. Он выразил благодарность Министерству Диаспоры РА за приглашение участвовать в открытии на родине выставки его соотечественника, проживающего в США. Шериф-армянин с гордостью говорил о высокохудожественных полотнах на тему Геноцида армян, созданных его соотечественником Даниелом Варужаном Эчиняном, которые представили мировой общественности преступление, совершенное турками в начале XX века.
В завершение церемонии торжественного открытия выставки выступил художник Даниел Варужан Эчинян. Он выразил благодарность Министерству Диаспоры РА и особенно министру Грануш Акопян за то, что давняя его мечта открыть на родине персональную выставку стала реальностью.
Слова благодарности Эчинян адресовал также жене и дочери, воодушевлявших его в деле организации выставки, и пригласил участников в демонстрационный зал посмотреть картины.
Сразу после мероприятия руководители и представители организаций Диаспоры, участвующие в V форуме Армения-Диаспора, посетили Мемориал жертв Геноцида армян, возложили цветы к мемориалу и посадили деревья на территории мемориального комплекса Цицернакаберд.