ՀՀ սփյուռքի նախարարն ընդունեց Ղազախստանի հայերի միության ղեկավար Էռնեստ Վարդերեսյանին
Սեպտեմբերի 17-ին ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանն ընդունեց «Ղազախստանի հայերի միություն» և «Մասիս» հայկական մշակութային կազմակերպությունների ղեկավար, Ալմաթիի «Եվրապոլիս» թաղամասի սեփականատեր, գործարար  Էռնեստ Վարդերեսյանին, ով Հայաստան է ժամանել Հայրենիք-Սփյուռք 5-րդ համաժողովին մասնակցելու նպատակով։
Բարձր գնահատելով Է.Վարդերեսյանի՝ Աստանայում և Ալմաթիում կիրակնօրյա դպրոց բացելու, հայկական եկեղեցի կառուցելու, հայ համայնքի թերթը ստեղծելու աշխատանքներն ի վերջո նախաձեռնելու և ընթացք տալու ջանքերը՝ ՀՀ սփյուռքի նախարարը մասնավորապես նշեց. «Ուրախ ենք, որ Ղազախստանում մեր հայրենակիցները կարողանում են աշխատել և ապրել արժանապատիվ կյանքով: Նախարարությունը սիրով կաջակցի Ղազախստանում հայապահպան գործունեություն ծավալող նորաստեղծ կազմակերպությանը»:
ՀՀ սփյուռքի նախարարն ուրախությամբ ընդգծեց, որ 2014 թ. Է. Վարդերեսյանի ջանքերով ստեղծված հայկական երկու կազմակերպությունները նպատակ ունեն համալրելու Ղազախստանի տարբեր շրջաններում գործող 17 համայնքային կազմակերպությունների շարքը, համակարգելու, ուղղորդելու հայապահպանությանն ուղղված ջանքերը, իսկ համայնքի ղեկավարի մասնակցությունը «Իմ Հայաստան» համահայկական 2-րդ փառատոնին նոր ազդակ հաղորդեց Ղազախստանում հայ ազգային պարախմբեր հիմնելու և հաջորդ փառատոնին Ղազախստանի հայ համայնքի մասնակցությունն ապահովելու միտված ջանքերին:
Զրույցի թեման հայապահպանությունն էր՝ իր տարբեր դրսևորումներով։ Մի դեպքում դա հայկական դպրոցների ցանցը ընդարձակելու կարևորությունն էր և հայեցի դաստիարակության խնդրին համակողմանի աջակցություն ցուցաբերելը, հայ երիտասարդներին իրենց պատմական հայրենիքի հետ կապելն ու նրա մշակույթին հաղորդակից դարձնելու անհրաժեշտությունը, մյուս կողմից՝ հայրենիքում ներդրումներ կատարելու, բիզնես ծրագրեր իրականացնելու հնարավորությունը։
Էռնեստ Վարդերեսյանը ներկայացրեց 2014 թ. ստեղծված հայկական 2 կազմակերպությունների գործունեությունը՝ հատկապես կարևորելով երկրի հայաշատ քաղաքներում հայապահպանական գործի կազմակերպմանն ուղղված նոր կառույցների ստեղծումը, ինչպես նաև Հայրենիք-Սփյուռք կապերի ամրապնդումը:
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության և աջակցության պատրաստակամության համար՝ Է.Վարդերեսյանը նշեց, որ առաջիկայում ծրագրել են այցելել Հայաստան և երիտասարդներին ծանոթացնել հայրենի պատմական հուշարձաններին:
Նախարար Հ.Հակոբյանը կոչ արեց առավել ակտիվ ներգրավվել ՀՀ սփյուռքի նախարարության ծրագրերում, որոնք միտված են համայնքներում հայապահպանության գործն առավել արդյունավետ կազմակերպելուն:

Министр Диаспоры РА приняла руководителя Ассоциации армян Казахстана Эрнеста Вардересяна
Министр Диаспоры РА Грануш Акопян 17 сентября приняла руководителя армянских культурных организаций «Ассоциация армян Казахстана» и Республиканского общественного объединения «Масис» Эрнеста Вардересяна, прибывшего в Армению с целью участия в V форуме Армения-Диаспора.
Высоко оценив усилия Э.Вардересяна по открытию воскресной школы в Алматы, министр Диаспоры РА, в частности, отметила: «Рады, что нашим соотечественникам в Казахстане удается активно участвовать в общественной жизни Казахстана, сохраняя в то же время армянскую идентичность, традиции. Министерство охотно поддержит новосозданную организацию, деятельность которой направлена на сохранение армянского языка и культурных традиций в Казахстане».
Министр Диаспоры РА с радостью подчеркнула, что созданные усилиями Э.Вардересяна в 2014 году общественные организации преследуют цель пополнить ряды 17 общинных организаций, функционирующих в разных районах Казахстана, координировать и направлять усилия по сохранению соотечественниками в Казахстане армянских традиций и языка, а участие руководителя Ассоциации во II Общеармянском фестивале «Моя Армения» послужило новым стимулом к созданию в Казахстане армянской национальной танцевальной группы и усилиям по участию в следующем фестивале.
Темой беседы было сохранение армянской идентичности в его различных проявлениях. В одном случае это важность расширения сети армянских школ и оказание всестороннего содействия вопросу армянского воспитания, налаживание связей армянской молодежи с ее исторической родиной и необходимость приобщения к ее культуре, в другом – расширение связей с Родиной, привлечение в Казахстан туристов из Армении, их ознакомление с культурой и традициями казахского народа.
Эрнест Вардересян представил деятельность руководимой им организации, отметив в то же время необходимость обеспечения живущих вдали от Родины соотечественников необходимой литературой, организации взаимных гастролей деятелей искусства Армении и Казахстана, что приведет к взаимному культурному обогащению обеих народов, а по большому счету – послужит надежной базой для дальнейшего укрепления и развития дружеских и добрососедских отношений между нашими странами.
Выразив благодарность за теплый прием и готовность поддержать, Э.Вардересян отметил, что в ближайшее время планируются посещения Армении и ознакомление молодежи с ее историческими памятниками.
Министр Г.Акопян призвала еще активнее участвовать в программах Министерства Диаспоры РА, нацеленных на более эффективную организацию работу по сохранению родного языка, традиций, национальной идентичности армян в общине.