ՀՀ սփյուռքի նախարարն ընդունեց Բուլղարիայի ՀԲԸՄ Պլովդիվի մասնաճյուղի ատենապետ Ռուբեն Չավուշյանի գլխավորած պատվիրակությանը
Սեպտեմբերի 16-ին ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանն ընդունեց Բուլղարիայի Հայ բարեգործական ընդհանուր միության Պլովդիվի մասնաճյուղի երկարամյա  ատենապետ Ռուբեն Չավուշյանին, Բուրգասի Սուրբ Խաչ Եկեղեցու թեմական խորհրդի ատենապետ Սարգիս Կարաջյանին, Հայաստանյայց Առաքելական Սբ. Եկեղեցու Բուլղարիայի Հայոց թեմի թեմական խորհրդի ատենապետ Անդրանիկ Շաքարիյանին,  Վառնայի Սուրբ Սարգիս եկեղեցու հոգևոր հովիվ Տեր Բարդուղիմեոսին և Բուլղարիայի Հայոց թեմի առաջնորդական տեղապահ Տեր Հրաչ քահանա Մուրադյանին:
ՀՀ սփյուռքի նախարարը բարձր գնահատեց Բուլղարիայում հայ գրականությունը թարգմանաբար հասանելի դարձնելու ՀԲԸՄ Պլովդիվի մասնաճյուղի ջանքերը: Կազմակերպության ուժերով վերջին տարիներին բուղարերեն են թարգմանվել և տպագրվել «Սասունցի Դավիթ» էպոսը, Հայ անձնանունների բառարանը, Խաչիկ Դաշտենցի «Ռանչպարների կանչը», Հրանտ Դինքի «Երկու մոտ ժողովուրդ, երկու հեռու հարևան» մենագրությունը, Նահապետ Քուչակի ստեղծագործությունները և այլ գրքեր:
Նախարար Հ. Հակոբյանը ներկայացրեց սեպտեմբերի 19-20-ը կայանալիք «Հայրենիք-Սփյուռք» 5-րդ համաժողովի կազմակերպչական խնդիրները: « Սփյուռքից այս համաժողովին մասնակցելու ցանկություն է հայտնել ավելի քան 1000 ներկայացուցիչ: Դա գերազանցում է նախորդ տարիների մասնակիցների քանակը, – նշեց գերատեսչության ղեկավարը՝ հավելելով, – Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի նախաշեմին կազմակերպվող այս համաժողովին շատ կարևոր է Հայրենիք-Սփյուռք համախմբվածությունը: Յուրաքանչյուր երկրում ապրող հայ ջանք ու եռանդ չպետք է խնայի Մեծ եղեռնի տարելիցն ըստ արժանվույն վերհիշելու և այդ երկրի իշխանությունների համար ընդունելի դարձնելու գործում: Ակնհայտ է, որ հայ համայնքները միևնույն ժամանակ խնդիր ունեն պայքարելու թուրքական հակաքարոզչության դեմ»:
Շնորհակալություն հայտնելով ՀՀ սփյուռքի նախարարին ջերմ ընդունելության համար՝ ՀԲԸՄ Պլովդիվի մասնաճյուղի ատենապետ Ռուբենվ Չավուշյանը խոսեց Բուլղարիայի հայապահպանական խնդիրների մասին: Մասնավորապես անդրադարձավ Ֆրանց Վերֆելի «Մուսա լեռան 40 օրը» գրքի՝ բուլղարերեն թարգմանելու, ինչպես նաև հայկական դպրոցներում առկա խնդիրներին:
«Շատ կարևորում ենք ՀՀ սփյուռքի նախարարոթւյան «Արի տուն» ծրագրին մեր պատանիների և աղջիկների մասնակցության ապահովումը, քանի որ այն Սփյուռքում հայապահպանության լավագույն միջոցն է», – նշեց Ռուբեն Չավուշյանը:
Քննարկվեցին արևմտահայերենի պահպանության, հայերենի ուսուցիչների վերապատրաստման, համայնքային կյանքը կազմակերպելու առումով Ֆրանսիայի օրինակով Բուլղարիայում համակարգող խորհուրդ ստեղծելուն վերաբերող հարցեր:
ՀՀ սփյուռքի նախարարը Բուլղարիայի հայ համայնքի ներկայացուցիչներին կոչ արեց առավել սերտացնել կապը Հայրենիքի հետ, մասնակցել ՀՀ սփյուռքի նախարարության ծրագրերին, որոնք ուղղված են Սփյուռքի համայնքային խնդիրների լուծմանը:

Министр Диаспоры РА приняла делегацию во главе с председателем Пловдивского филиала ВАБС Болгарии Рубеном Чавушяном
Министр Диаспоры РА Грануш Акопян 16 сентября приняла многолетнего председателя Пловдивского филиала Всеобщего армянского благотворительного союза Болгарии Рубена Чавушяна, председателя епархиального совета церкви Сурб Хач Бургаса Саркиса Караджяна, председателя епархиального совета болгарской епархии Святой Армянской Апостольской церкви Андраника Шакарияна, духовного пастыря церкви Сурб Саркис Варны отца Бардугимеоса и предстоятельского местоблюстителя армянской епархии Болгарии иерея Грача Мурадяна.
Министр Диаспоры РА высоко оценила усилия Пловдивского филиала ВАБС Болгарии, направленные на распространение армянской литературы в переводе – усилиями организации за последние годы переведены на болгарский и изданы эпос «Давид Сасунский», Словарь армянских имен, «Зов пахарей» Хачика Даштенца, минография Гранта Динка «Два близких народа, два далеких соседа», произведения Наапета Кучака и другие книги.
Министр Г.Акопян представила организационные проблемы предстоящего 19-20 сентября V форума «Армения-Диаспора». «Более 1000 представителей из Диаспоры изъявили желание участвовать в этом форуме. Это превышает число участников прошлых лет, – отметила глава ведомства, добавив: – На этом форуме, организуемом в канун 100-летия Геноцида армян, очень важно сплоченность Родина-Диаспора. Армяне, живущие в любой стране, не должны жалеть сил и энергии для достойного поминовения годовщины Великой резни, сделать это приемлемым для властей данной страны. Очевидно, что перед армянскими общинами стоит в то же время задача борьбы с турецкой контрпропагандой».
Поблагодарив министра Диаспоры РА за теплый прием, председатель Пловдивского филиала ВАБС Болгарии Рубен Чавушян затронул проблемы сохранения армян в Болгарии. В частности, коснулся перевода на болгарский язык книги Франца Верфеля «40 дней Мусадага», а также проблем. �?меющихся в армянских школах.
«Мы придаем большую важность участию наших юношей и девушек в программе Министерства Диаспоры РА «Ари тун», поскольку она является наилучшим средством сохранения армянства в Диаспоре», – отметил Рубен Чавушян.
Были обсуждены вопросы сохранения западноармянского языка, переподготовки преподавателей армянского языка, создания по примеру Франции координационного совета в плане организации общинной жизни.
Министр Диаспоры РА призвала представителей армянской общины Болгарии еще более укрепить связи с Родиной, участвовать в программах Министерства Диаспоры РА, направленных на решение общинных проблем Диаспоры.