Կայացել է «Հրանտ Դինք» ամենամյա միջազգային մրցանակաբաշխությունը
Ստամբուլի հայկական «Ակոս» պարբերականի նախկին խմբագրապետ Հրանտ Դինքի ծննդյան օրը` սեպտեմբերի 15-ին, կայացել է «Հրանտ Դինք» ամենամյա միջազգային մրցանակաբաշխությունը:
«Ակոս» պարբերականը գրում է, որ արդեն վեցերորդ տարին իրականցվող մրցանակաբաշխության ժամանակ մրցանակները հանձնել են զինամթերքի վաճառքի և ատոմակայանների դեմ տարիներ շարունակ պայքարող ակտիվիստ Էնջի Զելթերին և բռնությունների դեմ պայքարով հայտնի, Թուրքիայի մարդու իրավունքների հիմնադրամի նախագահ Շեբնեմ Քորուր Ֆինջանջըն:
«Հրանտ Դինք» միջազգային մրցանակն ամեն տարի հանձնվում է երկու մարդու կամ կազմակերպության, ովքեր Թուրքիայում կամ երկրից դուրս պայքարում են խտրականությունից, ռասիզմից և բռնությունից զերծ աշխարհի համար, սեփական իդեալների համար պատրաստ են ռիսկի գնալ, օգտագործում են խաղաղության լեզուն և նման կերպ խրախուսում են և ոգեշնչում մյուսներին:
«Հրանտ Դինք» հիմնադրամի կողմից կազմակերպվող ամենամյա մրցանակաբաշխությունը նպատակ ունի ցույց տալու, որ սեփական իդեալների համար պայքարող մարդկանց ձայնը լսելի է, նրանց աշխատանքը` տեսանելի, և նրանք միայնակ չեն:

Состоялась церемония вручения ежегодной премии имени Гранта Динка
15 сентября, в день рождения бывшего главного редактора армянского издания «Акос» Гранта Динка состоялась церемония вручения ежегодной премии имени Гранта Динка.
Еженедельник «Акос» пишет, что во время церемонии, проходящей вот уже шестой год, премии вручали активистка Энджи Зельтер и председатель Турецкого фонд аправ человека (ТФПЧ) Шебнем Корур Финджанджи.
Ежегодная премия имени Гранта Динка вручается двум людям или организациям, которые в Турции или за ее пределами борются с дискриминацией, расизмом и насилием, и готовы рисковать во имя собственных идеалов и подобным образом стимулируют и воодушевляют остальных.
Ежегодная церемония, организуемая фондом «Гранта Динка» преследует цель показать, что люди, борющиеся за собственные идеалы, услышаны, их работа замечена и они не одни.