Թբիլիսիի հայալեզու դպրոցում հնչել է Առաջին զանգը
Սեպտեմբերի 15-ին Վրաստանի բոլոր պետական դպրոցներում հնչեց Առաջին զանգը: Այս մասին «Հայերն այսօր»-ին տեղեկացնում են Վրաստանի հայ համայնքից:
Սկսվեց նոր ուսումնական տարին: Վաղ առավոտյան մարդաշատ և տոնական տրամադրություն էր Թբիլիսիի միակ ամբողջովին հայալեզու դպրոցում: Հավաքված աշակերտների, ծնողների և հյուրերի առջև ելույթ ունեցավ թիվ 104 հայալեզու դպրոցի տնօրեն Իրինա Ժամկոչյանը և մաղթեց բոլորին հաջող ուսումնական տարի: Հատուկ շնորհավորանքները, ինչպես միշտ լինում է, հատկապես ուղղված էին առաջին դասարանցիներին: «Այսօր ձեր կյանքում սկսվում է նոր, հիասքանչ, ուրախ, երբեմն նաև դժվար ժամանակաշրջան: Դուք նոր կյանք եք մտնում: Այսօր դուք ձեռք կբերեք նոր ընկերներ: Այդ ընկերների մեջ կլինեն ձեր համադասարանցիները, ուսուցինչները և, իհա´րկե, գիրքն ու գիտելիքը: Շնորհավորում եմ ձեզ նոր կյանք մտնելու կապակցությամբ, առաջին զանգի առթիվ: Թող ձեր կյանքը միշտ լեցուն լինի ուրախ իրադարձություններով, ձեզ սպսում է կանաչ ճանապարհ»,-շնորհավորելով առաջին դասարանցիներին` ասաց Իրինա Ժամկոչյանը:
«Ես ուզում եմ մաղթել առաջին դասարանցիներն, որ նրանք իրենց ողջ կյանքի ընթացքում պահեն այն մաքրությունը, որն իրենց հոգիներում կա այսօր: Ցանկանում եմ նրանց, որ միշտ լինեն ազատ, ազատ մարդիկ, բարձր բարոյական սկզբունքներով: Ցանկանում եմ, որ այդ ազատության մեջ նրանք գիտակցեն և պահպանեն իրենց ազգային էությունը, միաժամանակ հարգեն այլ ազգերին, բայց մնան հայ», -ասաց տեր Հուսիկ քահանա Հարությունյանը, որն այս տարի ևս իր երեխային առաջին դասարան է ճանապարհում:
Հարկ է նշել, որ այս տարի Թբիլիսիի միակ հայալեզու դպրոցում առաջին դասարանցիները 21 էին: «Դպրոցը ստացել է անհրաժեշտ դասագրքերի ամբողջական քանակը: Բոլոր առաջին դասարանցիներին բաժանվել են դասագրքերը, որոնցով նրաք պետք է սովորեն ամբողջ տարվա ընթացքում: Մենք պատրաստ ենք տալ մեր աշակերտներին լիակատար կրթություն, որը նաև իր մեջ կներառի բարոյական բաղադրիչներ: Մեր դպրոցի աշակերտները միշտ տարբերվել են այլ դպրոցների աշակերտներից ոչ միայն այս դպրոցի պատերի ներսում ստացած իրենց գիտելիքներով, այլև իրենց պահվածքով, դաստիարակությամբ և բարոյականությամբ: Այս տարի մեր դպրոցն ավարտել է 21 աշակերտ: Նրանց 75%-ից ավելին ընդունվել է ԲՈՒՀ: Մեծամասնությունը անվճար բաժնում: Կարծում եմ, որ դա շատ խորհրդանշական է, որ մի քանի ամիս առաջ մենք նվիրեցինք մեր երկրին 21 հիանալի կրթված քաղաքացու, իսկ այսօր հասարակությունը մեզ հանձնեց ևս 21 փոքրիկների, որոնց մենք պետք է դաստիարակենք որպես խելացի, շնորհալի և հաջողակ մարդիկ: Այս ուսումնական տարում մենք կունենանք քիչ ավարտողներ` 13 աշակերտ, բայց հուսով եմ, և մենք ամեն ինչ կանենք նրա համար, որ 2015թ.-ին մեզ մոտ առաջին դասարան գա նվազագույնս 26 առաջին դասարանցի», -խմբագրության հետ զրույցի ընթացքում ասաց դպրոցի տնօրեն Իրինա Ժամկոչյանը:
Ուղիղ ժամը 9-ին հնչեց առաջին զանգը, և աշակերտները բաժանվեցին ըստ իրենց դասարանների: Սկսվեց ուսումնական գործընթացը… և միայն մեկ դռան առջև էր մարդաշատ… Դռան հետևում հավաքվածները հետևում էին իրենց երեխաներին, որոնք առաջին անգամ նստել էին դպրոցական նստարանին… Հետևում էին, հուզվում և ուրախանում…
Խմբագրությունը զրուցեց առաջին դասարանցիների ծնողների հետ և խնդրեց պատմել, թե ինչո՞ւ է կարևոր, որպեսզի հայկական ընտանիքների երեխաները ստանան հայալեզու կրթություն:
«Մեր ընտանիքում այլ տարբերակներ չեն էլ քննարկվել: Մեր ընտանիքի համար սկզբունքորեն կարևոր է, որպեսզի երեխաները ստանան հայկական կրթություն: Ես համոզված եմ, որ նույնիսկ մեկ երեխան կարող է փրկել հայկական դպրոցը: Այսօր պետությունը մեզ հնարավորություն է տալիս սովորել հայկական դպրոցում: Անվճար: Ինչո՞ւ մենք չպետք է օգտվենք այդ հնարավորությունից: Ինչո՞ւ մենք պետք է տանք մեր երեխաներին ուրիշ դպրոցներին: Երեխաները անպայման պետք է իմանան և տիրապետեն պետական լեզվին, բայց կրթության հիմքը պետք է լինի Մայրենի լեզուն: Այն ծնողների պատճառով, ովքեր չեն հասկանում այդ հասարակ ճշմարտությունը, մենք կորցնում ենք հայկական դպրոցները»,-ասաց Գայանե Բոստանջյանը` հայտնի գրող և թարգմանչուհի Անահիտ Բոստանջյանի թոռնուհին:
«Ապրելով Վրաստանում` ես ինքս ավարտել եմ հայկական դպրոց: Երբևէ կյանքում չեմ զգացել, որ հայակական դպրոցում ստացած կրթությունս ինչ-որ բանով պակաս է մյուսներից: Այն բանի շնորհիվ, որ իմ ծնողներն ինձ տարել են հայկական դպրոց, այսօր ես կատարելապես գիտեմ Մայրենի լեզուն, գիտեմ չորս օտար լեզու` վրացերեն, ռուսերեն, ֆրանսերեն և անգլերեն… Դպրոցն ավարտելով` ընդունվել եմ համալսարան: Այժմ աշխատում եմ որպես մենեջեր խոշոր միջազգային ընկերությունում: Ունենալով հայկական կրթություն` ես միշտ իմ առավելությունը զգում եմ և ուզում եմ, որ իմ երեխան էլ նունը զգա», -ասաց առաջին դասարանցու ծնող Աննա Գասպարյանը:
«Հայն առաջին հերթին պետք է իմանա իր Մայրենի լեզուն: Ուրիշ էլ ո՞նց: Եթե ոչ մենք, ապա ո՞վ կպաշտպանի մեր լեզուն: Եթե մենք կորցնենք մեր լեզուն, ապա կդադարենք մեզ որպես ազգ… Հայը պետք է սովորի հայկական դպրոցում: Ես ունեմ 7 երեխա, և նրանք բոլորն էլ սովորում են հայկական դպրոցում: Այսօր առաջին դասարան եմ բերել 7-րդ երեխայիս», -խմբագրության հետ զրույցում ասաց Սվետլանա Ավդալյանը:
«Եթե հայը երեխային հայկական դպրոց չի տանում, էլ ի՞նչ հայ է… Եթե մարդիկ քննադատում են դպրոցը, կարող եմ ասել, որ միշտ էլ հեշտ է քննադատել ուրիշին: Իրականում եթե երեխան ուզում է սովորել, ապա նա կսովորի ցանկացած դպրոցում: Հայալեզու դպրոցում աշակերտը ստանում է կրթության նույն մակարդակը, ինչ երկրի այլ դպրոցներում: Ըստ որոշ ցուցանիշների` նույնիսկ ավելի բարձր: Ավարտելով դպրոցը` մեծամասնությունը հաջողությամբ ընդունվում է համալսարան… Բայց եթե ծնողները հայ են և ուզում են, որ իրենց երեխան ու իր երեխաները նունպես հայ մնան, ապա նրանք անպայման պետք է ողջամիտ վարվեն և իրենց երեխային տանեն հայկական դպրոց: Երեխան ինքը չի կարող հասկանալ ինչը լավ կլինի իր համար: Ծնողները պետք է հոգ տանեն նրա մասին և ճիշտ ընտրություն անեն: Այսօր այս դպրոցը միակ հայալեզու դպրոցն է Թբիլիսիում և մենք իրավունք չունենք անտարբերությամբ վերաբերվել նրա հետ», -ասաց Հայ Առաքելական Եկեղեցու Վիրահայոց Թեմի քահանա տեր Հուսիկ Հարությունյանը:
«Վրաստանի Հայ Համայնք»-ի «Միություն» պաշտոնաթերթը միանում է բազմաթիվ շնորհավորանքներին և Վրաստանում գործող հայկական դպրոցների ու «բաժինների» բոլոր աշակերտներին ցանկանում է բարեհաջող և արդյունավետ ուսումնական տարի: Թող բոլոր գիտելիքները, որոնք Դուք կստանաք հայակական դպրոցների պատերի ներսում, դարձնեն ձեզ ավելի մոտ Ձեր իսկ ժողովրդին, դարձնեն Ձեզ իսկապես երջանիկ և կատարյալ մարդիկ: Մենք համոզված ենք, որ արդեն իսկ այսօր հայկական դպրոցների և բաժինների նստարաններին մեծանում են ապագա Նարեկացին ու Րաֆֆին, Նժդեհը, Դրոն ու Թեհլերյանը… և իսկական հայերը:

В армяно-язычной школе Тбилиси прозвенел первый звонок
15 сентября во всех государственных школах Грузии прозвенел первый звонок. Начался новый учебный год. Ранним утром многолюдно и празднично было во дворе перед единственной полной армяно-язычной школой Тбилиси. Перед собравшимися учениками, родителями и гостями выступила директор 104-ой армяно-язычной школы –�?рина Жамкочян и пожелала всем успешного учебного года. Особенный поздравления, как всегда, достались первоклассникам. «Сегодня в вашей жизни начинается новый, прекрасный, радостный, но иногда немного сложный период. Вы вступаете в новую жизнь! Сегодня вы обретете новых друзей! Среди этих друзей будут ваши одноклассники, учителя и конечно же книги и знания! Поздравляю Вас с началом новой жизни, с первым звонком! Пусть ваша жизнь всегда будет наполнена радостными событиями, впереди Вас ждет зеленая дорога!», -поздравляя первоклассников сказала �?рина Жамкочян.
«Хочу пожелать первоклассникам, что бы они сохранили на протяжении всей своей жизни ту чистоту, которую они несут в себе сегодня. Желаю им, что бы они были бы всегда свободными, свободными людьми с высокими моральными принципами. Желаю им, что бы в своей свободе они познали и сохранили свою национальную сущность, в то же время уважали бы другие нации, но оставались армянами», -сказал тер Усик Арутюнян, который в этом году так же привел своего ребенка в первый класс.
Следует отметить, что в этом году первоклассниками в единственной армяно-язычной школе стали 21 ребенка. «Школа получила полный объем необходимых учебников. Всем первоклассникам были розданы учебники по которым они будут учиться в течении всего года. Мы готовы дать нашим ученикам полноценное образование, которое так же обязательно включает в себя элементы морали. Ученики нашей школы всегда выделялись среди учеников других школ не только своими знаниями, полученными в стенах этой школы, но и своим поведением, воспитанностью и моралью. В этом году нашу школу окончили 21 ученика. �?з них более, чем 75% поступили в ВУЗ-ы. Большинство на бесплатные места. Думаю, что очень символично, что несколько месяцев назад мы подарили стране 21 прекрасно образованного гражданина, а сегодня общество нам вверило еще 21 малыша, из которых мы должны воспитать умных, порядочных и успешных людей. В этом учебном году у нас будет маленький выпуск -13 учеников, но надеюсь, и мы все сделаем для того, что бы в 2015 году в первый класс к нам пришли как минимум 26 первоклассников», -в беседе с редакцией сказала директор школы �?рина Жамкочян.
Ровно в 9 часов прозвенел первый звонок и ученики разошлись по классным комнатам. Начался учебный процесс… и только перед дверью одного класса было многолюдно… Собравшиеся за дверью родители наблюдали за своими детьми, которые впервые сели за школьную парту… Наблюдали, волновались и радовались…
Редакция пообщалась с родителями первоклассников и попросила рассказать –почему важно, что бы дети из армянских семей получали бы армяно-язычное образование.
«В нашей семье другие варианты даже не обсуждались! Для нашей семьи принципиально важно, что бы дети получили армянское образование. Я убежденна, что даже один ребенок может спасти армянскую школу. Сегодня государство дает нам возможность учиться в армянской школе. Бесплатно! Почему мы не должны пользоваться этой возможностью? Почему мы должны отдавать наших детей в другие школы…? Дети обязательно должны знать и владеть государственным языком, но, основа образования должна быть на Родном языке. Для того, что бы ребенок остался армянином, он должен получить образование на родном языке. �?з-за тех родителей, которые не понимают этой элементарной истины, мы теряем армянские школы», -сказала Гаяне Бостанджян, внучка знаменитой поэтессы и переводчицы Анаит Бостанджян.
«Живя в Грузии я сама окончила армянскую школу. Никогда в жизни не чувствовала, что полученное в армянской школе образование чем то ниже других. Благодаря тому, что мои родители отвели меня в армянскую школу, сегодня я в совершенстве знаю Родной язык, знаю четыре иностранных языка –грузинский, русский, французский и английский… Окончив школу –поступила в институт. Сейчас работаю менеджером в крупной международной компании. �?мея армянское образование я всегда чувствую свое превосходство, и хочу, что бы мой ребенок чувствовал то же самое», -сказала родительница первоклассника Анна Гаспарян.
«Армянин, в первую очередь обязательно должен знать свой Родной Язык. А как иначе? Если не мы, то кто будет сохранять Наш язык? Если мы потеряем язык, то перестанем существовать как народ… Армянин должен учиться в армянской школе. У меня семеро детей, и все они учатся в армянской школе. Сегодня привела в первый класс седьмого ребенка». –в беседе с редакцией сказала Светлана Авдалян.
Если армянин не ведет ребенка в армянскую школу. Какой он армянин…? Если люди осуждают школу, то могу сказать, что всегда легко осуждать другого. На самом деле, если ребенок хочет учится, то он будет учиться в любой школе. В армяно-язычной школе ученику дается тот же уровень образования, что и в других школах страны. Но по некоторым показателям –даже выше. Большинство окончив школу успешно поступают в институты… Но если родители армяне, и хотят что бы их ребенок и его дети тоже оставались армянами, то они обязательно должны сделать разумный шаг и отвести своего ребенка в армянскую школу. Ребенок сам не может понять -что для него хорошо. Родители должны заботиться и делать правильный выбор. Сегодня эта школа -единственная армяно-язычная школа в Тбилиси и мы не имеем права безразлично относиться к ней», -сказал священнослужитель грузинской Епархии армянской Апостольской Церкви –тер Усик Арутюнян.
Редакция газеты «Миутьюн» присоединяется к многочисленным поздравлениям и желает всем учащимся армянских школ и «секторов» действующих в Грузии успешного и плодотворного учебного года. Пусть те знания, которые Вы получите в стенах армянских школ, сделают Вас еще более близкими к нашему народу, сделают Вас поистине счастливыми и совершенными людьми. Мы уверены, что уже сегодня за школьными партами в армянских школах и секторах растут будущие Нарекаци, Раффи, Нжде, Дро, Тейлеряны… и настоящие армяне.