ՀՀ սփյուռքի նախարարի շնորհավորական խոսքը «Խորեն և Շուշանիկ Ավետիսյան» դպրոցի ստեղծման 15-ամյա հոբելյանի առթիվ
![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2014/09/images1.jpg)
«Խորեն և Շուշանիկ Ավետիսյան» դպրոցի տնօրինություն,
սիրելի ուսուցիչներ և աշակերտներ,
հարգելի՛ հայրենակիցներ,
Հայաստանի Հանրապետության սփյուռքի նախարարության և անձամբ իմ անունից շնորհավորում եմ ձեզ «Խորեն և Շուշանիկ Ավետիսյան» դպրոցի ստեղծման 15-ամյա հոբելյանի առթիվ:
Այս դպրոցը կրթական, ուսումնական և դաստիարակչական աշխատանքից զատ այլ խորհուրդ ունի. դպրոցի անվանումը արդեն իսկ ծնողասիրության դաս և օրինակ է մեր սերնդի համար:
Էդվարդ Ավետիսյանը ի հիշատակ իր ծնողների ստեղծեց մի մնայուն հուշարձան, կրթահամալիր, որը մատաղ սերնդին մատուցում է որակյալ կրթություն: Միայն հայրենիքի նկատմամբ սերը, հայրենիքին ծառայելու ձգտումը և կրթության արժեքը հասկացող հայորդին է ընդունակ նման գեղեցիկ և օգտավետ ծրագիր իրականացնել:
Պատմության հոլովույթում հայ ժողովուրդը ամենածանր պայմաններում էլ առանձնացրել և արժևորել է դպրոցի դերը՝ հասկանալով թե՛ կրթական, թե՛ գաղափարական և թե՛ ազգապահպան նպատակը:
21-րդ դարում հայը պետք է լինի կիրթ, բանիմաց, մրցունակ: Այսպիսի հայի կերտման հիմնական դարբնոցը դպրոցն է: Եվ այսօրվա դպրոցը պետք է լինի գեղեցիկ ու բազմաբովանդակ, նորագույն տեխնիկայով հագեցված: Ուրախ եմ, որ Էդվարդ Ավետիսյանի մտահաղացմամբ և հովանավորությամբ այսօր երեխաներին ենք նվիրում միջազգային չափանիշներին համապատասխան կրթահամալիր:
Վստահ եմ, որ մանկավարժական կոլեկտիվը կգործի իր բարձրության վրա ոչ միայն մարդակերտումի և հայակերտումի իր առաքելությունը իրականացնելու համար, այլև պահելու և պահպանելու այս հոյակերտ հաստատությունը:

Congratulatory message of RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan on the 15th anniversary of Khoren and Shushanik Avedisian School
![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2014/09/images1.jpg)
To the administration of Khoren and Shushanik Avedisian School,
Dear teachers and students, compatriots,
On behalf of the Ministry of Diaspora of the Republic of Armenia and myself, I would like to congratulate you on the 15th anniversary of the Khoren and Shushanik Avedisian School.
This school not only provides students with education and upbringing, but also sets an example and serves as a lesson to love parents, and the name of the school says it all.
In memory of his parents, Edward Avedisian created a educational complex that provides the young generation with high-quality education. Only an Armenian with love for the homeland, aspiration to serve the homeland and an understanding of the value of education could be capable of carrying out such a helpful and beautiful program.
Throughout history, even in the most difficult conditions, Armenians have set aside and appreciated the role of schools because they have understood the goal of a school in terms of education, ideology and national preservation.
In the 21st century, Armenians must be smart, educated and competitive, and the school is the major smithy for shaping such Armenians. Schools today must be beautiful, substantial and equipped with the latest technologies. I am pleased to see that, with Edward Avedisian’s idea and sponsorship, today we are providing Armenian children with an educational complex that falls in line with international standards.
I am certain that the schoolteachers will be on top not only with the purpose of shaping the children and carrying out the mission of providing them with an Armenian education, but also with the purpose of maintaining and protecting this wonderful institution.