Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը դատապարտել է Իրաքի եզդիների հանդեպ շարունակվող բռնությունները
Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը զորակցության գիր է հղել համայն եզդիների հոգևոր առաջնորդ Նորին Սուրբ Մեծություն Միրե-Միրա Թահսիմ Բեգին, որը վերջինիս փոխանցվել է Իրաքի հայոց թեմի առաջնորդ Տ. Ավագ արքեպիսկոպոս Ասատուրյանի միջոցով: «Համայն հայության հոգևոր կենտրոն Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնից Մեր ցավակցություններն ենք հղում Ձեզ այս օրերին Իրաքում եզդի ազգաբնակչության նկատմամբ տեղի ունեցող զանգվածային կոտորածների կապակցությամբ: Մենք խորապես անհանգստացած ենք Իրաքի հյուսիսային շրջաններում իրականացվող անմարդկային բռնությունների և դրանց հետևանքով բազմաթիվ զոհերի առնչությամբ», – ասված է Վեհափառ Հայրապետի գրության մեջ:
Խստորեն դատապարտելով եզդի ժողովրդի դեմ իրագործվող ջարդերն ու բռնությունները` Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը վստահություն է հայտնել, որ բազմադարյա պատմություն ունեցող եզդի ժողովուրդը կտոկա և կհաղթահարի իր առջև ծառացած այս փորձությունը: Նորին Սրբությունը նաև կոչ է արել միջազգային հանրությանն ու կազմակերպություններին անհապաղ քայլեր ձեռնարկել դադարեցնելու համար եզդիների ջարդերը Իրաքում:
Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը մաղթել է, որպեսզի վերահաստատվի խաղաղությունը Իրաքում և Իրաքի աստվածասեր ժողովուրդը շարունակի իր խաղաղ կյանքը հայրենի օջախներում, տեղեկացնում են Մայր Աթոռի լրատվական ծառայությունից:

Католикос Всех армян осудил продолжающееся насилие в отношении езидов �?рака
Его Святейшество Верховный Патриарх и Католикос Всех армян Гарегин II направил послание соболезнования духовному лидеру езидов Его Святейшему Величеству Мире-Мира Тахсим Бегу, которое было передано последнему посредством предстоятеля армянской епархии �?рака архиепископа Авага Асатряна. «�?з духовного центра всего армянства Первопрестольного Святого Эчмиадзина шлем наши соболезнования Вам в связи с массовыми погромами в отношении езидского населения, осуществляемыми в эти дни в �?раке. Мы глубоко обеспокоены бесчеловечными актами насилия, осуществленными в Северных районах �?рака и многочисленных жертв вследствие этого», – говорится в послании Верховного Патриарха.
Сурово осуждая погромы и насилие в отношении езидского населения, Католикос Всех армян выразил уверенность, что имеющий многолетнюю историю езидский народ выстоит и преодолеет вставшие перед ним испытания. Его Святейшество призвал также мировое сообщество и организации предпринять незамедлительные шаги для прекращения истребления езидов в �?раке.
Католикос Всех армян пожелал, чтобы был восстановлен мир в �?раке и верующий народ �?рака продолжил свою мирную жизнь на родной земле.