Հայաստանում կանցկացվեն Իրանի Փերիո գավառի հայության օրեր
Օգոստոսի 22-24-ը ՀՀ սփյուռքի նախարարության, Թեհրանի Հայոց թեմի թեմական խորհրդի, Թեհրանի Փերիո կրթասիրաց միության նախաձեռնությամբ Երևանում կանցկացվեն Իրանի Փերիո գավառի հայության օրեր:
Օգոստոսի 22-ին, ժամը 14.00-ին Երևանի Մեսրոպ Մաշտոցի անվան Մատենադարանում  տեղի կունենա Իրանի Փերիո գավառի հայությանը վերաբերող ձեռագրերի ցուցահանդեսի բացման արարողություն: Ողջույնի խոսքով հանդես կգա ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը: Կընթերցվի ՀՀ-ում ԻԻՀ դեսպան Մոհամմադ Ռեիսիի, Թեհրանի հայոց թեմի առաջնորդ Տ. Սեպուհ արք. Սարգսեանի, ԻԻՀ խորհրդարանում հայազգի ներկա և նախկին պատգամավորների, Թեհրանի Փերիո կրթասիրաց միության ողջույնի ուղերձը:
Կցուցադրվի «Իրանի Փերիա գավառի հայկական գյուղեր» խորագրով Ֆիլմը՝ նվիրված վաստակաշատ ուսուցիչ, բանասեր Լևոն Գ. Մինասյանի հիշատակին:
Փերիա գավառի ձեռագրերը կներկայացնի Մ. Մաշտոցի անվան Մատենադարանի ձեռագրագիտության և մայր ցուցակի բաժնի վարիչ, գլխավոր ավանդապահ Գևորգ Տեր-Վարդանյանը:
Կկազմակերպվի այց ձեռագրատուն՝ տեսնելու Փերիա գավառի ձեռագրերը:
Օգոստոսի 23-ին, ժամը 11.00-ին  ծրագրի մասնակիցները կայցելեն Ծիծեռնակաբերդի համալիր, Ցեղասպանության թանգարան, կհանդիպեն Ցեղասպանության թանգարանի տնօրեն Հ. Դեմոյանի հետ, կզրուցեն Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված ծրագրերի շուրջ:
Օգոստոսի 24-ին, ժամը 10:00-ին Մայր Աթոռ Սբ. Էջմիածնում կտրվի Սբ. պատարագ, Փերիո գավառի ննջեցյալների Հոգեհանգստի արարողություն:
Օգոստոսի 24-ին, ժամը 19:00-ին «Արամ Խաչատրյան» համերգասրահում տեղի կունենա «Սայաթ-Նովա» աշուղական համույթի համերգը Թովմաս Պողոսյանի ղեկավարությամբ: Կկատարվեեն փերիահայ աշուղների ստեղծագործությունները:
Ներկաներին կողջունեն ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը, ՀՀ-ում ԻԻՀ դեսպան Մոհամմադ Ռեյիսին, Թեհրանի հայոց թեմի առաջնորդ Սեպուհ արք. Սարգսյանը:

В Армении пройдут дни армянства провинции Периа �?рана
По инициативе Министерства Диаспоры РА, епархиального совета армянской епархии Тегерана, Перийского образовательного союза Тегерана 22-24 августа в Ереване пройдут дни армянства �?ранской провинции Периа.
В Ереванском Матенадаране им. Месропа Маштоца 22 августа в 14:00 состоится церемония открытия выставки рукописей, касающихся армянства �?ранской провинции Периа. С приветственной речью выступит министр Диаспоры РА Грануш Акопян. Будут зачитаны приветственные послания посла �?Р�? в РА Мохаммада Рейиси, предстоятеля армянской епархии Тегерана архиепископа Сепуха Саркисяна, действующих и бывших депутатов-армян парламента �?Р�?,  Перийского образовательного союза Тегерана.
Будет продемонстрирован фильм «Армянские села иранской провинции Периа», посвященный памяти заслуженного педагога, филолога Левона Г.Минасяна.
Рукописи провинции Периа представит заведующий отделом, главный хранитель Матенадарана им. Маштоца Геворг  Тер-Варданян.
Будет организовано посещение хранилища рукописей и просмотр рукописей провинции Периа.
Участники программы 23 августа в 11:00 посетят комплекс Цицернакаберда, Музей Геноцида, встретятся с директором музея Айком Демояном, побеседуют о программах, посвященных 100-летию Геноцида армян.
В Первопрестольном Святом Эчмиадзине 24 августа в 10:00 будет отслужена Священная Литургия, заупокойная церемония по усопшим провинции Периа.
В концертном зале «Арам Хачатрян» 24 августа в 19:00 состоится концерт ашугского ансамбля «Саят Нова» под управлением Товмаса Погосяна. Будут исполнены произведения армянских ашугов Периа.
Присутствующих приветствуют министр Диаспоры РА Грануш Акопян, посол �?Р�? в РА Мохаммад Рейиси, предстоятель армянской      епархии Тегерана архиепископ Сепух Саркисян.