«Արի տուն»-2014. «Հրաժեշտի խարույկը՝ հույզերի տեղատարափ կամ չենք ուզում հեռանալ «Արի տուն» ծրագրից…»
ՀՀ սփյուռքի նախարարության Սփյուռքի երիտասարդների հայրենաճանաչության «Արի տուն» ծրագրի ճամբարային օրերն առանձնահատուկ տեղ ունեն մասնակից սփյուռքի պատանիների և աղջիկների համար: Ծաղկաձորում անցկացրած օրերի ընթացքում նրանք ավելի մտերմանում են, դառնում անբաժան մասնիկ, ասել է թե՝ մեկ ընտանիք:
Արդեն ավանդական դարձած հրաժեշտի խարույկը, որը տվյալ ծրագրային փուլի ավարտն է ազդարարում, երեխաների համար դժվարին, հուզառատ պահ է դառնում. զգացումներին տեղի տալով՝ արցունքախառն աչքերով խարույկի շուրջ գրկում են իրար՝ փորձելով հնարավորինս ձգձգել բաժանումը: Նրանք նման կերպ են արտահայտում սրտում տեղի ունեցող պոռթկումը. «Չենք ուզում հեռանալ «Արի տուն» ծրագրից. շատ դժվար է մեզ համար… »:
Հիրավի, երբ կողքից դիտողի կարգավիճակով նայում ես երիտասարդներին, միանգամայն նկատում ես, թե ինչ ջերմությամբ, անկեղծությամբ ու սիրով են լցված միմյանց հանդեպ. արդեն հրաժեշտ տված՝ նորից են լացուծիծաղով փարվում և սկսում թռչկոտել կանգնած տեղում: Մասնակիցների ապրումներին հաղորդակից են լինում նաև «Արի տուն» ճամբարի աշխատակազմը՝ մանկավարժները, միջոցառման կազմակերպիչները, երգի, պարի ուսուցիչները և մյուսները: Ականատես եղա, թե ինչպես էին նրանք հրաժեշտի ժամանակ երեխաների հետ միասին հուզվում և արտասվում: Այս մարդկանց շնորհիվ է, որ սփյուռքահայ երիտասարդները ճամբարում իրենց գիտելիքները հարստացնում են հայրենասիրական տարաբնույթ տեղեկություններով, երգ-բանաստեղծություններով, պարերով: Զրույցի ընթացքում ասացին, որ շատ են կապվում երեխաների հետ, այնքան են մտերմանում, որ ասես հարազատ մարդիկ լինեն իրենց համար:
Սուսաննա Հակոբյանը հայագիտության և խոսքի մշակույթի դասախոս է, «Արի տուն» ճամբարում հայագիտություն է դասավանդում: Շատ տպավորված է երեխաներով, այնքան, որ բառերով չի կարող բացատրել իր զգացողությունները: Տիկին Սուսաննան տեղեկացրեց, որ բոլորն էլ սիրով են մասնակցում հայագիտության դասերին, շատ է ուրախանում, երբ հայերեն ընդհանրապես խոսել չիմացող երեխաներին կարողանում են սովորեցնել մայրենի լեզուն: Հետաքրքրությունը մեծ է հատկապես հայ բանաստեղծությունների հանդեպ: Երբ չեն հասկանում բանաստեղծության իմաստը կամ որևէ բառ, խնդրում են իրենց համար թարգմանեն, որպեսզի հասկանալով արտասանեն, այլ ոչ թե մեխանիկորեն: Տիկին Սուսաննան նկատել է, որ հայրենիքի թեմաներով երգ կամ բանաստեղծություն սովորելիս հուզվում են. հայրենասիրական շունչը նրանց մոտ ուժեղ է շատ:
Սիրանույշ Ղուկասյանը մշակույթի վաստակավոր գործիչ է, ինչպես նաև ռեժիսորի և հոգեբանի մասնագիտություն ունի: Ճամբարային օրերին կազմակերպչական, միջոցառման սցենարային աշխատանքներն է կատարում: Առաջին տարին է, որ համագործակցում է «Արի տուն» ծրագրի հետ: Կարծում է, որ այն փառահեղ ծրագիր է, քանի որ հայրենիքի շուրջն է համախմբում աշխարհով մեկ սփռված հայ զավակներին: Ճամբարում տիկին Սիրանույշը երեխաների համար տարբեր բանաստեղծություններ է գրում, որոնք նրանք արտասանում են տվյալ փուլի ծրագրի փակման հանդիսավոր արարողությանը: Տիկին Սիրանույշը երեխաների հետ հաճույքով է աշխատում, քանի որ մեծ բավականություն է ստանում նրանցից, ասում է, որ բանիմաց են, հետաքրքրասեր:
Իսկ Քրիստինե Շերոյանը արդեն չորրորդ տարին է, ինչ «Արի տուն» ճամբարի երգուսույցն է: Ճիշտ է, ամռան այս օրերին Երևանում շատ գործեր է ունենում, բայց ամեն ինչ թողնում է մի կողմ և առանց վարանելու գալիս է Ծաղկաձոր, որպեսզի նորից շփվի ծրագրի մասնակիցների հետ: Քրիստինեն տեղեկացրեց, որ տարբեր խառնվածքի երեխաների կարելի է հանդիպել: Կան բարդույթավորվածներ, որոնց հետ աշխատանքներ տանելով հասնում են այն արդյունքին, որ մերվում են շրջապատի և ընկերների հետ:
Ահա այսպիսին է «Արի տուն» ճամբարը՝ Հայրենիքի շնչով հագեցած օրերով լի, որոնք անջնջելի հետք են թողնում սփյուռքի պատանիների և աղջիկների հիշողություններում: Եվ այդ քաղցր հիշողություններն են դառնում նորից Հայաստան վերադառնալու, հայրենի հողին ոտքերն ամուր դնելու բուն շարժառիթը…Տու՛ն եկեք, սիրելի՛, երեխաներ:

«Ари тун-2014»: «Прощальный костер – ливень эмоций или Не хотим расставаться с программой «Ари тун»…
Дни пребывания в лагере по программе ознакомления молодежи Диаспоры с родиной «Ари тун» Министерства Диаспоры РА для юношей и девушек, участвующих в программе, занимают особое место. В течение дней, проведенных в Цахкадзоре, они еще больше сближаются, становятся неразрывными частицами, словно одна семья.
Ставший традиционным прощальный костер, символизирующей завершение данного этапа, становится для детей трудным, волнующим моментом: поддавшись волнению, со слезами на глаза сидят они обнявшись вокруг костра, стараясь по возможности отсрочить момент расставания. Волнение, происзходящее в душе, они выражают следующим образом: «Не хотим расставаться с программой «Ари тун», очень трудно…».
Действительно, когда в статусе стороннего наблюдателя смотришь на молодежь, сразу замечаешь, какой теплотой, искренностью и любовью преисполнены они по отношении друг к другу: уже попрощавшись, снова начинают обниматься, плача и смеясь, прыгать на месте. Приобщаются к переживаниям участников и сотрудники лагеря «Ари тун» – педагоги, воспитатели, организаторы мероприятия, преподаватели пения и танцев и другие. Мне довелось быть свидетелем того, как в момент прощания они волновались и плакали вместе с детьми. Благодаря этим людям молодые армяне из Диаспоры в лагере обогащают свои знания разнообразной патриотической информацией, песнями и стихами, танцами. В ходе беседы они признались, что очень привязываются к детям, настолько сближаются, что будто становятся родными людьми.
Сусанна АКОПЯН преподаватель арменоведения и культуры слова, преподает в лагере «Ари тун» арменоведение. Очень впечатлена детьми – настолько, что не может выразить словами свои чувства. Госпожа Сусанна сообщила, что все охотно участвуют в занятиях по арменоведению, очень радуется, когда дети, вообще не умеющие говорить на армянском, начинают учить родной язык. Особенно велик интерес к армянской поэзии. Когда не понимают смысл стихотворения или какое-либо слово, просят перевести для них, чтобы декламировать осознанно, а не механически. Госпожа Сусанна заметила, что разучивая стихи или песни на тему Родины, дети волнуются – дух патриотизма в них очень сильно развит.
Сирануйш ГУКАСЯН Заслуженный деятель культуры, имеет также специальности режиссера и психолога. В лагерные дни выполняет организационные работы, составляет сценарий мероприятия. С лагерем «Ари тун» сотрудничает первый год. Полагает, что это замечательная программа, поскольку сплачивает вокруг Родины армянских детей, разбросанных по всему миру. В лагере госпожа Сирануйш пишет для детей различные стихи, которые они декламируют на церемонии завершения данного этапа. Госпожа Сирануй ш с удовольствием работает с детьми, поскольку получает большое удовлетворение от них, говорит, они знающие, любознательные.
А Кристине ШЕРОЯН уже четвертый год является преподавателем пения в лагере «Ари тун». Правда, в эти летние дни у нее в Ереване много дел, но все откладывает в сторону и без колебаний приезжает в Цахкадзор, чтобы вновь общаться с участниками программы. Кристине сообщила, что здесь можно встретить детей с разными характерами. Бывают закомплексованные, в работе с которыми достигается тот результат, что они примиряются с окружением и товарищами.
Вот таков лагерь «Ари тун» – дни, преисполненные дыханием Родины, которые оставляют неизгладимый след в памяти юношей и девушек из Диаспоры. �? эти сладкие воспоминания становятся побудительной причиной вновь вернуться в Армению, твордо встать на родной земле. Возвращайтесь домой, дорогие дети.