«Արի տուն»-2014. «Հրաժեշտի խարույկը՝ հույզերի տեղատարափ կամ չենք ուզում հեռանալ «Արի տուն» ծրագրից…»
ՀՀ սփյուռքի նախարարության Սփյուռքի երիտասարդների հայրենաճանաչության «Արի տուն» ծրագրի ճամբարային օրերն առանձնահատուկ տեղ ունեն մասնակից սփյուռքի պատանիների և աղջիկների համար: Ծաղկաձորում անցկացրած օրերի ընթացքում նրանք ավելի մտերմանում են, դառնում անբաժան մասնիկ, ասել է թե՝ մեկ ընտանիք:
Արդեն ավանդական դարձած հրաժեշտի խարույկը, որը տվյալ ծրագրային փուլի ավարտն է ազդարարում, երեխաների համար դժվարին, հուզառատ պահ է դառնում. զգացումներին տեղի տալով՝ արցունքախառն աչքերով խարույկի շուրջ գրկում են իրար՝ փորձելով հնարավորինս ձգձգել բաժանումը: Նրանք նման կերպ են արտահայտում սրտում տեղի ունեցող պոռթկումը. «Չենք ուզում հեռանալ «Արի տուն» ծրագրից. շատ դժվար է մեզ համար… »:
Հիրավի, երբ կողքից դիտողի կարգավիճակով նայում ես երիտասարդներին, միանգամայն նկատում ես, թե ինչ ջերմությամբ, անկեղծությամբ ու սիրով են լցված միմյանց հանդեպ. արդեն հրաժեշտ տված՝ նորից են լացուծիծաղով փարվում և սկսում թռչկոտել կանգնած տեղում: Մասնակիցների ապրումներին հաղորդակից են լինում նաև «Արի տուն» ճամբարի աշխատակազմը՝ մանկավարժները, միջոցառման կազմակերպիչները, երգի, պարի ուսուցիչները և մյուսները: Ականատես եղա, թե ինչպես էին նրանք հրաժեշտի ժամանակ երեխաների հետ միասին հուզվում և արտասվում: Այս մարդկանց շնորհիվ է, որ սփյուռքահայ երիտասարդները ճամբարում իրենց գիտելիքները հարստացնում են հայրենասիրական տարաբնույթ տեղեկություններով, երգ-բանաստեղծություններով, պարերով: Զրույցի ընթացքում ասացին, որ շատ են կապվում երեխաների հետ, այնքան են մտերմանում, որ ասես հարազատ մարդիկ լինեն իրենց համար:
Սուսաննա Հակոբյանը հայագիտության և խոսքի մշակույթի դասախոս է, «Արի տուն» ճամբարում հայագիտություն է դասավանդում: Շատ տպավորված է երեխաներով, այնքան, որ բառերով չի կարող բացատրել իր զգացողությունները: Տիկին Սուսաննան տեղեկացրեց, որ բոլորն էլ սիրով են մասնակցում հայագիտության դասերին, շատ է ուրախանում, երբ հայերեն ընդհանրապես խոսել չիմացող երեխաներին կարողանում են սովորեցնել մայրենի լեզուն: Հետաքրքրությունը մեծ է հատկապես հայ բանաստեղծությունների հանդեպ: Երբ չեն հասկանում բանաստեղծության իմաստը կամ որևէ բառ, խնդրում են իրենց համար թարգմանեն, որպեսզի հասկանալով արտասանեն, այլ ոչ թե մեխանիկորեն: Տիկին Սուսաննան նկատել է, որ հայրենիքի թեմաներով երգ կամ բանաստեղծություն սովորելիս հուզվում են. հայրենասիրական շունչը նրանց մոտ ուժեղ է շատ:
Սիրանույշ Ղուկասյանը մշակույթի վաստակավոր գործիչ է, ինչպես նաև ռեժիսորի և հոգեբանի մասնագիտություն ունի: Ճամբարային օրերին կազմակերպչական, միջոցառման սցենարային աշխատանքներն է կատարում: Առաջին տարին է, որ համագործակցում է «Արի տուն» ծրագրի հետ: Կարծում է, որ այն փառահեղ ծրագիր է, քանի որ հայրենիքի շուրջն է համախմբում աշխարհով մեկ սփռված հայ զավակներին: Ճամբարում տիկին Սիրանույշը երեխաների համար տարբեր բանաստեղծություններ է գրում, որոնք նրանք արտասանում են տվյալ փուլի ծրագրի փակման հանդիսավոր արարողությանը: Տիկին Սիրանույշը երեխաների հետ հաճույքով է աշխատում, քանի որ մեծ բավականություն է ստանում նրանցից, ասում է, որ բանիմաց են, հետաքրքրասեր:
Իսկ Քրիստինե Շերոյանը արդեն չորրորդ տարին է, ինչ «Արի տուն» ճամբարի երգուսույցն է: Ճիշտ է, ամռան այս օրերին Երևանում շատ գործեր է ունենում, բայց ամեն ինչ թողնում է մի կողմ և առանց վարանելու գալիս է Ծաղկաձոր, որպեսզի նորից շփվի ծրագրի մասնակիցների հետ: Քրիստինեն տեղեկացրեց, որ տարբեր խառնվածքի երեխաների կարելի է հանդիպել: Կան բարդույթավորվածներ, որոնց հետ աշխատանքներ տանելով հասնում են այն արդյունքին, որ մերվում են շրջապատի և ընկերների հետ:
Ահա այսպիսին է «Արի տուն» ճամբարը՝ Հայրենիքի շնչով հագեցած օրերով լի, որոնք անջնջելի հետք են թողնում սփյուռքի պատանիների և աղջիկների հիշողություններում: Եվ այդ քաղցր հիշողություններն են դառնում նորից Հայաստան վերադառնալու, հայրենի հողին ոտքերն ամուր դնելու բուն շարժառիթը…Տու՛ն եկեք, սիրելի՛, երեխաներ:

“Ari Tun”-2014. Farewell bonfire – outburst of emotions or I don’t want to leave the “Ari Tun” Program….”
The days spent at camp within framework of the RA Ministry of Diaspora “Ari Tun” program for Homeland recognition for the Diaspora youth are peculiar for the young Diaspora boys and girls. Throughout these days spent in Tsaghkadzor, they become friends andindivisible particles, i.e. one family.
The traditional bonfire heralding the end of another stage of the program, becomes a challenging and emotional moment for the children; giving way to their feelings, with tears on their eyes they hug each other around the camp fire, trying to postpone the departure. This way they express theirheart outburst. “We don’t want to leave the “Ari Tun” Program; it is so hard for us…”
When watching these young people as an observer, you truly see the warmth, sincerity and love they feel towards each other; after bidding farewell they would again hug and jump demonstrating a mixture of love and cry. The staff of “Ari Tun” Camp – the pedagogues, event organizes, the singing and dance teachers, etc., are sharing the participant’s emotions. I saw, how they shared the feelings and emotions with the children. Thanks to these people, the Diaspora young people enrich their knowledge at the camp acquiringpatriotic information, learning songs, poems, dances. During the interview they said that they have become very good friends.
Susanna Hakobyan – Professor of Armeniology and speech culture; teaches Armeniology at “Ari Tun” Camp. She has been impressed with the children, so that she can hardly find words to interpret her feelings. Mrs. Susanna said that all the participants are involved in the Armeniology classes with pleasure; they would rejoice when those unable to speak the Armenian learn their mother tongue. They are particularly interested in poems. When they fail to understand the meaning of poem, or just a word, they ask for the translation, so that they could recitebeing able to understand and not just automatically. Mrs. Susanna has observed that they are emotional when learning songs or poems dedicated to the homeland; the patriotic uplift is very strong among them.
SiranushGhukasyan, Honored Arts Worker, as well as is specialized as a stage manager and psychologist. During the days at camp, she used to perform organizational and event script writing activities. This is her first year of cooperation with “Ari Tun” program. She thinks that this is fabulous program as Armenians from various parts of the world could get together. At the camp, Mrs. Siranush writes various poems for the children which they later on recite during the closing ceremony of the particular stage. Mrs. Siranush works with the children with pleasure, as she enjoys their company and says that they are knowledgeable and curious.
KhristineSheroyan is the singing teacher at “Ari Tun” camp for already 4th year. While she has a lot of business in Yerevan, during these summer days, she leaves everything and unhesitatingly comes toTsaghkadzor to be able to contact with the program participants. Christine informed that here one could find children with different character. There are children with inferiority complex, but after working with them, the result is achieved, and they get in touch with the people around and friends.
That’s about the “Ari Tun” camp, full of the days filled with the Homeland inspiration, leaving unforgettable trace in the memory of the Diaspora young boys and girls. These sweet memories will further motivate them to come back to Armenia and to firmly stand on the Motherland… Come home, my dear children.