Հոլիվուդյան աստղերը վստահում են մեր հայրենակից Սիլվա Չաքմաքչյանին
Երևի քչերը գիտեն, որ հոլիվուդյան քմահաճ աստղերից շատերն իրենց բեմական հագուստների պատրաստումը վստահում են մեր հայրենակից Սիլվա Չաքմաքչյանին:
Բանկային գործ սովորած Սիլվան մոտ 40 տարի առաջ առանց վարանելու թողեց իր մասնագիտական աշխատանքն ու սկսեց զբաղվել նորաձևությամբ: Աշխատասիրությունը նրան շուտով տվեց առաջին դրական արդյունքները՝ Սիլվան հիմնադրեց սեփական կարի արհեստանոցը և ամեն ինչ այդտեղից էլ սկսվեց:
Հիմա Սիլվա Չաքմաքչյանը լոսանջելեսյան Silvias Costumes բրենդի հիմնադիրն է: Այստեղ աշխատում են ամերիկաբնակ շատ հայեր, ուր հիմնականում իշխում է հայկականը:
«Առաջին հերթին աշխատանքի եմ ընդունում հայերին, որովհետև նրանք ձեռքի յուրահատուկ շնորհք ունեն, հենց նրանց շնորհիվ է, որ իմ արվեստանոցն այսպիսի տեղ է գրավում Միացյալ նահանգներում», – նշում է Սիլվա Չաքմաքչյանը:
Նրա խոսքով իրենց մոտ աշխատանքային գրաֆիկ չկա, գիշեր և ցերեկ հաշվի չեն առնվում, եթե կա պատվեր, ապա բոլորը մեկ մարդու նման ներկայանում են աշխատանքի և հենց այստեղ է թաքնված Silvias Costumes-ի հաջողության գրավականը:
Իսկ այս բրենդի հաջողությունն ամենևին էլ տեսական ու բառերով չէ: Բավական է միայն նշել, որ մեր հայրենակցուհու մշտական հաճախորդների թվին են պատկանում այնպիսի համաշխարհային շոուբիզնեսյան աստղեր, ինչպիսիք են Ջենեթ Ջեքսոնը, Շերը, Ռիհաննան, Ջենիֆեր Լոպեսը, Քեթի Փերին, Արիանա Գրանդեն, Դայանա Ռոսը, Դոլի Փարթոնը և ամեն ինչ ավելի քան պարզ է դառնում:
«Այս մարդկանց հետ շատ հեշտ է աշխատելը, նրանք գալիս են մեզ մոտ, պատվերը տալիս են, հետո մտերմանում ենք, պարում, ուրախանում, իրենց զգեստը վերցնում գնում են», – պատմում է նա:
Սիլվա Չաքմաքչյանը բացի հաջողակ գործարար կին լինելուց՝ նաև բարերար է, սակայն միշտ նախընտրում է այս մասին չբարձրաձայնել:
«Եթե ես մեկի համար մի լավ գործ եմ անում, կամ օգնում եմ այդ մասին իմանում են երկու հոգի՝ ես և նա, և դա բավարար է, սա է իմ կյանքի սկզբունքը», – ընդգծում է տիկին Չաքմաքչյանը:
Իբրև գործարար կին՝ մեր հայրենակցուհին բազում պարգևներ է ստացել, այդ թվում՝ ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբամայի կողմից:
Արամ Առաջին կաթողիկոսի կողմից էլ տիկին Սիլվան արժանացել է «Կիլիկյան ասպետ» շքանշանին՝ իր իսկ հիմնած «Գառնի» հաստատության միջոցով տարիներ շարունակ աշխարհասփյուռ հայության ու հատկապես հայրենիքին ուղղած սրտաբուխ նվիրատվությունների համար:
Սփյուռքի նախարարությունը ևս համագործակցում է Սիլվա Չաքմաքչյանի հետ, ով կարևոր ծրագրեր է իրականացնում սիրիահայերի համար հատկապես Հայաստանում: Ստորև ներկայացնում ենք ՀՀ սփյուռքի նախարարության շնորհավորանքը Սիլվա Չաքմաքչյանին իր հերթական պարգևը ստանալու առթիվ:
Սիրելի՛ Սիլվա, հայ ժողովրդի լավագույն զավակ,
Ուրախ ենք և հպարտ, որ այսօր Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներում բավական կարևորագույն մի պարգև՝ «Էլիս Այլնդ» Պատվո մեդալը, նվիրվել է Ձեզ` իր արժանավոր հասցեատիրոջը:
Այնտեղ, որտեղ Դուք եք, մե´ր սիրելի Սիլվա, միայն լույս և արև է ճառագում: Ձեզ հաջողվել և հաջողվում է խստապահանջ ամերիկյան հասարակության մեջ մեծագույն գործեր անել: Դուք կարողացել եք այնքան ուժ ու կորով ունենալ, որ հաղթել եք Ամերիկայում բիզնեսի աշխարհում տիրող անասելի դաժան մրցակցությանը, տիրապետել դրա գաղտնիքներին և ծաղկեցնել այն:
Անշուշտ, քիչ է պատահում, որ մեկ մարդու մեջ ներդաշնակվում են ընկերոջ, բարերարի, գործարարի իրական, փայլուն որակները: Դուք Ձեր վարքագծով, Ձեր կեցվածքով, անզուգական կազմակերպչական շնորհքով, պարզ, անմիջական բնավորությամբ, նաև սկզբունքայնությամբ ընդօրինակման արժանի նկարագրի տեր եք, ինչը վստահաբար նպաստել է, որ հենց Դուք մեծարման ու գնահատանքի արժանանաք:
Ձեր այս տեսակը հայտնի է ոչ միայն Ձեր մտերիմներին, այլև լոսանջելեսյան հայկական համայնքին ու Հայրենիքին: Բայց այս ամենի մեջ մենք ուզում ենք առանձնացնել հատկապես մարդկանց օգտակար լինելու ու քաջալերելու Ձեր վարպետությունը, Ձեր հոգու մեծությունը, նրանում ապրող սերն ու անշահախնդիր նվիրվելու պատրաստակամությունը:
Դուք անզուգական մայր եք և հրաշալի տատիկ, լավագույն բարեկամ և հոգատար խնամի:
Ձեր մասնակցությունն AIWA-ի աշխատանքներին առավել ջերմացնում և ոգևորում է աղջիկներին: Այնտեղ հավաքված են տարբեր բնավորության, զբաղմունքի, ճաշակի ու հետաքրքրությունների տեր մարդիկ, որոնք, առանց բացառության, սիրում են Ձեզ, գովաբանում ու կոչում՝ «մեր Սիլվա»:
Կրկին շնորհավորելով` մաղթում ենք Ձեզ նորանոր ձեռքբերումներ և բիզնեսի ծաղկում:
Թող որ կյանքն իր բարեհաճությամբ վարձահատույց լինի Ձեզ բոլոր աստվածահաճո գործերի համար:
Թող Աստծո ամենակարող Աջը միշտ հովանի լինի Ձեզ ու Ձեր ընտանիքին, զավակներին ու թոռներին, մեր լավ, համբերատար, իսկական հայուհի:

Perhaps a few know that whimsical Hollywood celebrities trust our compatriot Silva Chakmakchian in the making of their stage costumes.
Having studied banking management, about 40 years ago Silva quitted her professional job, without any doubt, and was engaged in thefashion business. Her diligence yielded the positive results – Silva founded her own dress-making and tailoring establishment and everything started therefrom.
Currently Silva Chakmakchyan is the founder of Silvias Costumes brand in Los Angeles. Here many American Armenians are employed, and the Armenian mainly dominates here.
″First of all, I am hiring the Armenians, because they have peculiar skills and thanks to them my studio has such a stand in the United states″- tells Silva Chakmakchyan.
In her words, they do not have any work schedule; should they have an order, they may work day and night like one person, and this is the earnest of the success of Silvias Costumes.
The success of the brand is not only in words. It would suffice to state that among her permanentcustomers are such celebrities, like Janet Jackson, Cher, Rihanna, Jennifer Lopez, Katy Perry, Ariana Grande, Diana Ross, Dolly Parton, and everything becomes more than clear.
″We feel very much relaxed when working with these people; they are coming to our studio, giving an order, then we become friends, dance, have a good time, then they take their dress and go″- tells she.
Silva Chakmakchyan is not only a successful businesswoman, she is also a benefactress, though she prefers not to talk about this.
“When I am doing a good deed for or helping someone, only two of us know about it, and that’s it; this is the principle of my life”-stresses Mrs. Chakmakchian.
As a businesswoman, our compatriot has been granted various awards, including one from the US President Barack Obama.
She was awarded“Cilician Knight” Medal of the Order byCatholicos Aram I for the donations addressed to the Armenians throughout the world and particularly, the Homeland, through “Garni” Organization founded by her.
The Ministry of Diaspora also cooperates with Silva Chakmakchian. She is implementing valuable programs for the Syrian Armenians, particularly in Armenia. See below the greeting by the RA Ministry of Diaspora on the occasion of Silva Chakmakchyan being awarded another order.
Dear Silva,
You are the best daughter of the Armenian people!
We are happy and take pride in you for being justly rewarded Ellis Island Medal of Honor, as the right addressee.
Wherever you are, our dear Silva, one senses only light and warmth. You have succeeded in doing great things in the demanding American society. You were ableto have enough power and spirit to overcome the severe competition in the American business environment, to get to know its secrets and to prosper.
Indeed, it is a rare case, when the true qualities of a friend, a benefactress and businesswoman can exist in one person in such a harmony. In view of your conduct, your attitude, exceptional organizations skills, straightforwardness and adherence to principles,you are an exemplary person, which, of course, accounts for the respect and honor you deserve.
Your personality is well-known not only to your friends, but also the Los Angeles Armenian community and the Homeland. However, from the abovementioned we would like to particularly stress your trait of being helpful to people and encouraging them, the width of your soul, the love embedded therein and the readiness to be devoted without any expectation.
You are an exceptional mother and a great grandma, a best friend and a caring in law.
Your involvement in AIWA’s activities inspires and cheers the girls. All these people having different characters, professions, tastes and interests love you, without exception, and praise you and call you “our Silva”.
Congratulating once again, we wish you further achievements and prosperous business!
Let the life reimburse all your faithful endeavorswith its blessing!
Let you and your family, your children and grandchildren be under the patronage of the Almighty Right Hand of Lord!