«Իմ Հայաստան-2014».«Հայկական պարեր պարելիս հոգիս գոռում է՝ չնայած, որ հայ չեմ…».Ամիրան Գաբրիլենկո
Ամիրան Գաբրիլենկոյին ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Իմ Հայաստան» համահայկական փառատոնի բացահայտումներից կարելի է համարել: Ամիրանը ծնունդով Դաղստանից է, սակայն այնքան է սիրում հայ ժողովրդին, որ իր սերը հայկական պարեր պարելով է արտահայտում: Տղան այժմ Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու Մոսկվայի և Նոր Նախիջևանի Հայոց թեմի ներքո գործող «Հայասա» համույթի պարողներից է: Հարցազրույցը նրա հետ ռուսերենով էր ընթանում, հարցիս, թե հայերեն ի՞նչ բառեր է սովորել մինչև հիմա, ժպտալով պատասխանեց՝«բարև ձեզ», «ո՞նց եք», «ուտեմ քեզ», «փող չկա»…Ասաց նաև, որ խմբի գեղարվեստական ղեկավար Արփինե Ամիրյանը խոստացել է ամեն օր իրեն հայերեն հինգ բառ սովորեցնել:
Ամիրան Գաբրիլենկոն համույթի լիիրավ անդամ է համարում իրեն, շրջապատված է իրեն սիրող և հարգող մարդկանցով, վստահեցնում է, որ օտարի պես չեն ընդունում իրեն: Գուցե պատճառներց մեկն էլ այն է, որ Ամիրանի երակներում ինչ-որ չափով հայի արյուն էլ է հոսում…
-Ամիրա՛ն, ինչպե՞ս հայտնվեցիր «Հայասա» համույթում:
-Ամեն ինչ սկսվեց հայ ընկերներիցս՝ Հովհաննեսից և Արթուրից, ովքեր այս համույթի պարողներից են: Հրավիրված էի Հովհաննեսի եղբոր ծննդյան տարեդարձին: Այնտեղ բոլորը ուրախ պարում էին, միանգամից ուշադրությունս գրավեցին այդ շարժումները և սկսեցի ընկերներիցս հետաքրքրվել հայկական պարերով: Նրանք ինձ խորհուրդ տվեցին հաճախել «Հայասա» համույթ, քանի որ այնտեղ շատ լավ, ընկերական մթնոլորտ է տիրում, ինձ սիրով կսովորեցնեն հայկական պարերը: Այդպես միանգամից որոշեցի և գնացի: Հունվար ամսից արդեն համույթի սաներից եմ: Հպարտորեն կարող եմ ասել, որ առաջին անգամ հայտնվելով «Հայասա» համույթում, հասկացա, որ այլևս հետ չեմ կանգնի հայկական պարերը պարելու վճռից:
-Հե՞շտ սովորեցիր հայկական պարերը:
-Պատկերացրեք՝ դժվարություններ չեմ ունեցել այս հարցում: Շնորհիվ իմ աշխատասիրության՝ կարճ ժամանակում սովորեցի: Մեծ էր նաև ընկերներիս և պարուսույցիս աջակցությունը, ովքեր սրտացավորեն ամեն հարցում կողքիս կանգնած էին: Ինձ այստեղ օտար չեմ զգում:
– Երբ հայկական պարերն ես պարում, ի՞նչ զգացողություններ ես ունենում:
-Նախ ասեմ, որ շատ եմ սիրում «Քոչարի», «Շալախո» պարերը: Առհասարակ, հայկական պարեր պարելիս հոգիս գոռում է՝ չնայած, որ հայ չեմ: Բայց պետք է ասեմ՝ ինչ-որ առումով հայի արմատներ ունեմ.տատիկիս տատիկը Ղարաբաղից է եղել, ծնողներս են պատմել այդ մասին: Երևի հենց դա է, որ հայ ժողովրդի հանդեպ այդքան ջերմ եմ:
-Իսկ ի՞նչ գիտես հայ ժողովրդի մասին:
–Գիտեմ, որ թուրքերի կողմից կոտորված, մեծ ցեղասպանության ենթարկված ազգ եք, որի 100-րդ տարելիցն է լրանում այս տարի: Տեղյակ եմ նաև, որ այլ արհավիրքներ՝ պատերազմներ, երկրաշարժ եք տեսել, բայց չեք կոտրվել, այլ ոտքի եք կանգնել, ուժ հավաքել և շարունակել ապրել: Շատ եմ լսել հայ ժողովրդի հյուրասեր լինելու մասին, եկա և համոզվեցի: Ինձ միշտ հետաքրքրել է ձեր պատմությունը, ուսումնասիրում եմ, գրքեր կարդում այդ մասին:
-Առաջին անգամ ես Հայաստանում, ի՞նչը հատկապես դուր եկավ քեզ այստեղ:
-Երբ օդանավակայանից դուրս եկա, առաջինը, որ զգացի, դա հայկական մաքուր օդն էր, որը շնչելիս թարմանում ես: «Իմ Հայաստան» համահայկական փառատոնի ելույթներից հետո էլ, երբ հոգնած ավտոբուս եմ նստում, բացում եմ պատուհանը, շնչում եմ օդը, հոգնածությունս իսպառ անցնում է: Շատ եմ հավանել Հայաստանի ճարտարապետությունը, հատկապես՝ հայկական կարմիր տուֆից պատրաստված շինությունները:

Amiran Gabrilenko can be considered one of the breakthrough dancers performing at the “My Armenia” Pan-Armenian Festival organized by the RA Ministry of Diaspora. Amiran was born in Daghstan, but loves the Armenian people so much that he expresses his love by performing Armenian dances. Amiran is one of the members of the Hayasa Dance Ensemble that is adjunct to the Armenian Diocese of Moscow and Nor Nakhichevan. He gave the interview to “Hayern Aysor” in Russian. When asked what Armenian words he has learned so far, he smiled and said: “Barev Dzez” (Hello), “Vonts Ek” (How are you?), “Utem Kez” (I want to eat you up), “Pogh Chka” (There’s no money)…He also said the dance ensemble’s artistic director Arpine Amiryan has promised to teach him five words in Armenian every day.
Amiran Gabrilenko considers himself a full-fledged member of the ensemble. He says he’s surrounded by people who love and respect him. Perhaps one of the reasons is because the blood of an Armenian runs in Amiran’s veins to a certain extent…
“Hayern Aysor”: Amiran, how was it that you joined Hayasa Dance Ensemble?
Amiran Gabrilenko: It all started with my friends, Hovhannes and Artur, who are also members of this ensemble. I was invited to Hovhannes’s brother’s birthday party. Everyone was dancing and having a good time. The dance moves drew my attention, and I started asking my friends about Armenian dances. They suggested that I join Hayasa Dance Ensemble because of the friendly atmosphere and said the directors would teach me Armenian dances with pleasure. I immediately decided to join the ensemble, and I’ve been dancing since January. I can proudly say that when I first joined Hayasa, I realized that I’ll never give up performing Armenian dances.
“Hayern Aysor”: Was it easy for you to learn the Armenian dances?
A. G.: Can you imagine that I didn’t face any difficulties? I’m hard-working, and that helped me learn them quickly. My friends and dance instructor also helped me a lot by supporting me with everything. I don’t feel like a foreigner.
“Hayern Aysor”: How do you feel when you perform Armenian dances?
A. G.: First, I must say I love the Armenian “Kochari” and “Shalakho” dances. Generally speaking, my soul cries out whenever I perform Armenian dances, even though I’m non-Armenian. However, I must say that, to a certain extent, I have Armenian roots. My great-grandmother was from Karabakh. My parents told me about that. Perhaps that’s why I’m so cordial towards the Armenians.
“Hayern Aysor”: What do you know about the Armenians?
A. G.: I know the Armenians are a nation that experienced genocide perpetrated by the Turks and that next year marks the 100th anniversary of that tragedy. I also know that the nation has seen wars and an earthquake, but hasn’t lost hope, has gotten back on its feet and has continued to live. I’ve heard a lot about how hospitable Armenians are. I came here and became convinced. I’ve always been interested in your history. I study it and read books devoted to Armenian history.
“Hayern Aysor”: You’re visiting Armenia for the first time ever. What did you especially like about Armenia?
A. G.: When I stepped off the plane, the first thing I felt was the clean air in Armenia that makes you feel fresh. When I sit on the bus after the performances, open the window and breathe the air, I don’t feel tired anymore. I like Armenia’s architecture, especially the buildings made from Armenian red tuff.