«Իմ Հայաստան-2014».«Հայկական պարեր պարելիս հոգիս գոռում է՝ չնայած, որ հայ չեմ…».Ամիրան Գաբրիլենկո
Ամիրան Գաբրիլենկոյին ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Իմ Հայաստան» համահայկական փառատոնի բացահայտումներից կարելի է համարել: Ամիրանը ծնունդով Դաղստանից է, սակայն այնքան է սիրում հայ ժողովրդին, որ իր սերը հայկական պարեր պարելով է արտահայտում: Տղան այժմ Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու Մոսկվայի և Նոր Նախիջևանի Հայոց թեմի ներքո գործող «Հայասա» համույթի պարողներից է: Հարցազրույցը նրա հետ ռուսերենով էր ընթանում, հարցիս, թե հայերեն ի՞նչ բառեր է սովորել մինչև հիմա, ժպտալով պատասխանեց՝«բարև ձեզ», «ո՞նց եք», «ուտեմ քեզ», «փող չկա»…Ասաց նաև, որ խմբի գեղարվեստական ղեկավար Արփինե Ամիրյանը խոստացել է ամեն օր իրեն հայերեն հինգ բառ սովորեցնել:
Ամիրան Գաբրիլենկոն համույթի լիիրավ անդամ է համարում իրեն, շրջապատված է իրեն սիրող և հարգող մարդկանցով, վստահեցնում է, որ օտարի պես չեն ընդունում իրեն: Գուցե պատճառներց մեկն էլ այն է, որ Ամիրանի երակներում ինչ-որ չափով հայի արյուն էլ է հոսում…
-Ամիրա՛ն, ինչպե՞ս հայտնվեցիր «Հայասա» համույթում:
-Ամեն ինչ սկսվեց հայ ընկերներիցս՝ Հովհաննեսից և Արթուրից, ովքեր այս համույթի պարողներից են: Հրավիրված էի Հովհաննեսի եղբոր ծննդյան տարեդարձին: Այնտեղ բոլորը ուրախ պարում էին, միանգամից ուշադրությունս գրավեցին այդ շարժումները և սկսեցի ընկերներիցս հետաքրքրվել հայկական պարերով: Նրանք ինձ խորհուրդ տվեցին հաճախել «Հայասա» համույթ, քանի որ այնտեղ շատ լավ, ընկերական մթնոլորտ է տիրում, ինձ սիրով կսովորեցնեն հայկական պարերը: Այդպես միանգամից որոշեցի և գնացի: Հունվար ամսից արդեն համույթի սաներից եմ: Հպարտորեն կարող եմ ասել, որ առաջին անգամ հայտնվելով «Հայասա» համույթում, հասկացա, որ այլևս հետ չեմ կանգնի հայկական պարերը պարելու վճռից:
-Հե՞շտ սովորեցիր հայկական պարերը:
-Պատկերացրեք՝ դժվարություններ չեմ ունեցել այս հարցում: Շնորհիվ իմ աշխատասիրության՝ կարճ ժամանակում սովորեցի: Մեծ էր նաև ընկերներիս և պարուսույցիս աջակցությունը, ովքեր սրտացավորեն ամեն հարցում կողքիս կանգնած էին: Ինձ այստեղ օտար չեմ զգում:
– Երբ հայկական պարերն ես պարում, ի՞նչ զգացողություններ ես ունենում:
-Նախ ասեմ, որ շատ եմ սիրում «Քոչարի», «Շալախո» պարերը: Առհասարակ, հայկական պարեր պարելիս հոգիս գոռում է՝ չնայած, որ հայ չեմ: Բայց պետք է ասեմ՝ ինչ-որ առումով հայի արմատներ ունեմ.տատիկիս տատիկը Ղարաբաղից է եղել, ծնողներս են պատմել այդ մասին: Երևի հենց դա է, որ հայ ժողովրդի հանդեպ այդքան ջերմ եմ:
-Իսկ ի՞նչ գիտես հայ ժողովրդի մասին:
–Գիտեմ, որ թուրքերի կողմից կոտորված, մեծ ցեղասպանության ենթարկված ազգ եք, որի 100-րդ տարելիցն է լրանում այս տարի: Տեղյակ եմ նաև, որ այլ արհավիրքներ՝ պատերազմներ, երկրաշարժ եք տեսել, բայց չեք կոտրվել, այլ ոտքի եք կանգնել, ուժ հավաքել և շարունակել ապրել: Շատ եմ լսել հայ ժողովրդի հյուրասեր լինելու մասին, եկա և համոզվեցի: Ինձ միշտ հետաքրքրել է ձեր պատմությունը, ուսումնասիրում եմ, գրքեր կարդում այդ մասին:
-Առաջին անգամ ես Հայաստանում, ի՞նչը հատկապես դուր եկավ քեզ այստեղ:
-Երբ օդանավակայանից դուրս եկա, առաջինը, որ զգացի, դա հայկական մաքուր օդն էր, որը շնչելիս թարմանում ես: «Իմ Հայաստան» համահայկական փառատոնի ելույթներից հետո էլ, երբ հոգնած ավտոբուս եմ նստում, բացում եմ պատուհանը, շնչում եմ օդը, հոգնածությունս իսպառ անցնում է: Շատ եմ հավանել Հայաստանի ճարտարապետությունը, հատկապես՝ հայկական կարմիր տուֆից պատրաստված շինությունները:

Амиран ГАБР�?ЛЕНКО: «При исполнении армянских танцев, душа моя ликует, хотя я и не армянин…»
Амирана Габриленко можно считать открытием Общеармянского фестиваля «Моя Армения» Министерства Диаспоры РА. Он родом из Дагестана, однако настолько любит армянский народ, что выражает свою любовь армянскими танцами. Мальчик ныне танцует в ансамбле «Айаса», функционирующем под патронатом Московского «Айартун» Новонахичеванской и Российской епархии Армянской Апостольской церкви. Беседа с ним проходила на русском языке, на вопрос же, какие армянские слова успел уже выйчить, с улыбкой ответил: «барев дзес», «вонц ек», «утем кез», «пох чка»… Сказал также, что художественный руководитель группы Арпине Амирян обещала каждый день учить его пяти новым словам.
Амиран Габриленко считает себя полноправным членом ансамбля, окружен любящими и уважающими его людьми, и заверяет, что его не принимают как чужого. Возможно, одна из причин в том, что в венах Амирана в какой-то степени течет армянская кровь…
– Амиран, как оказался в ансамбле «Айаса»?
– Все началось с моих армянских друзей – Ованеса и Артура, которые также танцуют в этом ансамбле. Был приглашен на день рождения брата Ованеса. Там все весело танцевали, эти движения сразу же привлекли мое внимание, и я начал интересоваться армянскими танцами. Друзья посоветовали мне посещать ансамбль «Айаса», поскольку там царит прекрасная дружеская атмосфера и меня охотно обучат армянским танцам. Вот так сразу решил и пошел. С января уже являюсь воспитанником ансамбля. С гордостью могу сказать, что впервые оказавшись в ансамбле «Айаса», понял, что отступиться от решения танцевать армянские танцы уже не смогу.
– Легко обучился армянским танцам?
– Представьте, в этом вопросе трудностей не возникало. Благодаря моему трудолюбию, научился за короткий срок. Велика была поддержка и моих друзей, хореографа, которые сердобольно поддерживали в любом вопросе. Я себя не чувствую здесь чужим.
– А какие испытываешь чувства, когда танцуешь армянские танцы?
– Прежде отмечу, что очень люблю танцы «Кочари», «Шалахо». Вообще, при исполнении армянских танцев, душа моя ликует, хотя я и не армянин. Но должен сказать, что в каком-то смысле армянские корни у меня есть: бабушка моей бабушки была из Карабаха, об этом мне рассказывали родители. Наверное, отсюда и проистекает мое теплое отношение к армянскому народу.
– Что ты вообще знаешь об армянском народе?
– Знаю, что вы народ, истребляемый турками, подвергнутый ими Геноциду, 100-летие которого исполняется в будущем году. Знаю также, что испытали и другие трагедии – войны, землетрясение, но не сломились, а вновь поднялись на ноги, набрались сил и продолжали жить. Много слушал о гостеприимстве армянского народа, приехал и убедился. Меня всегда интересовала ваша история, я изучаю ее, читаю книги.
– Ты впервые в Армении. Что здесь больше всего понравилось?
– Первое, что почувствовал, когда вышел из самолета – чистый армянский воздух. �? после выступлений на Общеармянском фестивале «Моя Армения», когда усталый сажусь в автобус – открываю окно, вдыхаю воздух, и усталость будто рукой снимает. Очень понравилась архитектура Армении, особенно здания из красного армянского туфа.