«Մենք հայկական պարի միջոցով մի փոքրիկ Հայաստան ենք ներկայացնում դրսում». Վահրամ Համբարձումյան
Մեզանից ո՞վ չի հիացել արգենտինական աշխարհաճանաչ տանգոների կատարումներով. մի սրտաչափ Հայաստանից շատ հեռու գտնվող  Արգենտինայում  և ուրիշ այլ երկրներում տաղանդավոր հայերը կարողացել են թե՛ հայկական, թե՛  օտար մշակույթն այնպես ներկայացնել, որ անգամ այդ երկրների ներկայացուցիչները հիացմունք ու զարմանք են ապրել և հե՛նց  մեր  մշակույթով, մեր երգով ու պարով ճանաչել Հայաստանը:
ՀՀ  սփյուռքի նախարարության «Իմ Հայաստան» համահայկական փառատոնի շրջանակներում  աշխարհի տարբեր երկրներից ժամանած պարային 47 համույթներ ելույթ ունեցան հայաստանյան բեմահարթակներում: Թեև ոչ արհեստավարժ, սակայն բոլոր պարախմբերն էլ կարողացան յուրովի ներկայացնել հայկական պարը, որն օտար ափերում հայապահպանությանը նպաստող կարևոր գործոններից մեկն է: Արգենտինայից ժամանած պարային երկու՝«Նաիրի» և «Մասիս»  համույթներն իրենց տպավորիչ ելույթներով արժանացան ոչ միայն հայ հանդիսատեսի չլռող ծափահարություններին, այլև՝ Սփյուռքի նախարարության բարձրագույն  պարգևին՝ Ոսկե մեդալի: 1978թ. ստեղծված Բուենոս Այրեսի ՀՕՄ-ի «Նաիրի» հայկական ժողովրդական  պարախումբն իր գոյության 38  տարիների  ընթացքում տարբեր գեղարվեստական ղեկավարներ է ունեցել, խմբին դասական պարի գիտելիքներով աջակցել է նաև ՀՀ ժողովրդական արտիստ Վանուշ Խանամիրյանը: Ներկայումս վաստակաշատ այդ պարախումբը ղեկավարում են Բուենոս Այրեսի «Կոլոն» թատրոնի պարող Վահրամ  Համբարձումյանն ու  նրա տիկինը՝ պարուհի Թերեզա Սարգսյանը:  Հայրենիքում պարարվեստի բնագավառում կրթված, իրենց առաջին քայլերն արած ու կայացած ամուսինները եղել են Ալ.Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի առաջատար պարողներից: Տարիներ առաջ, տեղափոխվելով Բուենոս Այրես, նրանք  նվիրվեցին իրենց սիրած աշխատանքին՝ շարունակելով նախորդ ղեկավարների ավանդույթները, լրացնելով, ավելացնելով ու զարգացնելով  համույթի պարացանկը:
«Հայերն այսօր»-ի խմբագրությունում հյուրընկալված ամուսինների հետ ունեցած հարցազրույցիս ընթացքում ես տեսա, զգացի այդ նվիրյալ հայորդիների՝ Վահրամի ու Թերեզայի՝ իրենց մասնագիտական ոլորտի հետ կապված ապրումները, մտահոգություններն ու ոգևորությունը:
-Վահրա՛մ, ներկայացրեք խնդրեմ  Ձեր և Ձեր պարախմբի անցած ստեղծագործական ուղին:
-10 տարի է, ինչ մենք ենք ղեկավարում «Նաիրի» պարային համույթը: Առաջին անգամ ենք ելույթներ ունենում  հայաստանյան բեմերում: Ավարտելով Երևանի պարարվեստի ուսումնարանը՝ մենք հե՛նց  արվեստի այդ դարբնոցում ստացել ենք պարի համար պարտադիր և հիմնավոր գիտելիքներ, որոնք կարողացել ենք հմտորեն կիրառել մեր աշխատանքում: Ե՛վ Ալ. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնում, և այստեղ՝ Բուենոս Այրեսում աշխատելու տարիներին, այդ գիտելիքների ու փորձի շնորհիվ մենք կարողացանք լավ արդյունքների հասնել: Մեր աշխարհում չկա և չի՛ կարող ստեղծագործական դադար լինել. երբ դու աշխատաում ես, շարունակ ստեղծագործում ես, փնտրում և գտնում  ես ավելի լավն ու գեղեցիկը. դեռևս Երևանում մենք ստեղծել ու ղեկավարում էինք մանկական երաժշտական թատրոնը, այստեղ՝ Բուենոս Այրեսում, ստեղծեցինք «Շիրակ» պարի  մանկական համույթը:  Մենք հասել ենք այն բանին, որ պարը դառնա ապրելակե՛րպ, կյա՛նք, զգացմունքներն ու  ազգային մտածելակերպն արտահայտող միջոց: Մենք  պարի միջոցով մի փոքրիկ Հայաստան ենք ներկայացնում դրսում: Պարը ևս հայապահպանության  միջոց է:
-Արգենտինայում  ճանաչո՞ւմ են Ձեր ղեկավարած պարախումբը, ի՞նչ կարծիք ունեն արգենտինացիները հայկական պարային համույթի մասին:
-«Կոլոն» թատրոնն, ուր ես աշխատում եմ, համարվում է աշխարհի լավագույն  թատրոններից մեկը. ինձ մի շքանշան տվեցին և այդ միջոցով հրավիրեցին, խնդրեցին, որ մի համերգ տանք. այդտեղ պետք է ներկայանային լավագույն  պրոֆեսիոնոլ խմբեր, սակայն ես ներսումս միանգամից ասացի, ճչացի՝ այո՛. և այդ պատասխանը  պարտավորեցնում էր լավագույնս ներկայանալ այդ համերգին: Մեր պարողները պրոֆեսիոնալներ չեն, սակայն կարողանում են ներկայանալ  բարձր մակարդակով, որը հետևանք է աշխատասիրության, հայկական պարարվեստի հանդեպ ունեցած  սիրո: Պատրաստվեցինք  և ներկայացրեցինք Ազատ Ղարիբյանի բեմադրած երեք պար՝«Վեր վերի», «Իլիկներ», «Թամզարա». հաջորդ օրն ամենանշանավոր թերթերից մեկում գրվեց, որ հայկական պարախմբի ելույթը զարմացրել է հանդիսատեսին: Այնքա՜ն էին տպավորված մեր պարային դետալներով, որ հաջորդ օրն ընկերներս, «Վեր վերի» պարի  շարժումները նմանակելով, բռնում էին իրենց ոտքերը՝ փորձելով կրկնօրինակել ինձ, իսկ աղջիկները նմանակում էին իլիկներին:
-Ինչպիսի՞ աշխատանքներ եք տանում՝ ավելի  լավ որակ  հաղորդելու պարային համարներին:
-Նախ՝ շարունակ պարապում ենք, մանրամասնությամբ աշխատում ամեն մի դետալի վրա, մաքրում ենք երաժշտությունը, հետևում ձայնագրության որակին, հանում աննշան թվացող ամեն մի ավելորդ հնչյունն իսկ: Կար ժամանակ, երբ համագործակցում էինք Կորդոբա քաղաքի մեր ընկերների «Գուսան» գործիքային համույթի հետ. համատեղ համերգներ ենք ունեցել, սակայն հետագայում սկսեցինք աշխատել ձայնագրություններով: Մեզ համար անչափ կարևոր է նաև կարգապահությունը. եթե որևէ դահլիճում համերգ ենք տալիս, մենք պետք է հրաշալի, բարեկիրթ տպավորություն թողնենք մեզնից հետո, այսինքն՝ ետնաբեմը թողնենք իդեալական մաքուր, հավաքված վիճակում: Հայի մասին պետք է  լավագույն կարծիք ստեղծենք ամե՛ն ինչում:
-Տարազների, գլխազարդերի, գոտիների, առհասարակ՝ արդուզարդի հարցերն ինչպե՞ս եք լուծում. կարողանու՞մ եք  ճշտորեն ընտրել համապատասխան պարին, այդ պարը ներկայացնող տարածաշրջանին բնորոշ հագուստները, կտորեղենը:
-Միշտ  չէ, որ  կարողանում ենք  գտնել մեր ուզած երանգներով հարմար կտորեղեն,   ուստի հաճախ ընտրում ենք մոտավորապես մեր նախընտրած գույնը հիշեցնող  տարբեր կտորներ. իհարկե, դյուրին չէ նաև  արդուզարդի հարցի լուծումը, գտնում ենք  պատրաստող վարպետներ, օգտվում ենք Լուսիկ Ագուլեցու գրքերից, ընտրում տվյալ շրջանին բնորոշ հագուստն ու  արդուզարդը և պատվիրում. բոլոր ծախսերը հոգում է ՀՕՄ-ը: Տարազների հարցն իր վրա է վերցրել Թերեզան:
-Ո՞ւմ  մշակած, բեմադրած պարերն եք հիմնականում ներկայացնում:
-Հիմնականում ներկայացնում ենք Ազատ Ղարիբյանի պարերը.մեզ շատ հոգեհարազատ են նրա  բեմադրությունները: Թե՛ ես, թե՛ կինս՝Թերեզան, շատ բարձր ենք գնահատում Ղարիբյանի  պարերը և հիմնականում մեր ծրագրում ընդգրկում ենք հե՛նց դրանք:
– Դրսում  մեր պարախմբերի համերգներն  իրենց բարձրակետին են հասնում մեր ավանդական «Քոչարի»-ով և «Բերդ» պարով, որոնք բեմադրել են տարբեր հեղինակներ. ո՞ւմ բեմադրած «Քոչարին» եք ներկայացնում  համերգների ժամանակ:
-Ներկայացնում ենք թե՛ Ազատ Ղարիբյանի, թե՛ Գագիկ Կարապետյանին բեմադրությունները. վերջերս ինքս էլ եմ բեմադրել «Քոչարի»: Խանամիրյանից վերցրել ենք «Բերդ»-ի բեմադրությունը, վերջերս էլ՝ «Կինտոների պարը», Արա Գևորգյանից ՝ «Մուշը», Գագիկ Կարապետյանից վերցրել ենք «Ազգագրական»-ը:
-Հարցս ուզում եմ ուղղել Թերեզային. ո՞ր պարն է, որ երկուսդ էլ շատ եք հավանում, համարում եք գլուխգործոց, և խումբն էլ այդ պարը լավ է կատարում:
а3
Եթե նկատեցիք, մենք Ազատ Ղարիբյան արվեստագետի երկրպագուն ենք. ինձ համար գլուխգործոց է Ազատ Ղարիբյանի «Էլեգիա»-ն, նաև՝ Արա Գևորգյանի «Արագած»-ը: Այս պարերը լավ կատարման հնարավորություն են տալիս:
-Վահրա՛մ, ինչ–որ բան ունե՞ք ավելացնելու Թերեզայի ասածներին…
-Պարախումբը մի տարի կարող է պարերից մեկը լավ պարել, հաջորդ տարի՝ մեկ ուրիշ պար…Ինչ վերաբերում է նախընտրած հեղինակներին, ասեմ, որ Թերեզայի հետ համամիտ եմ Ազատ Ղարիբյանի առումով: Շատ հոգեհարազատ է նաև Արա Գևորգյանի «Մուշը»:
-Դուք «Իմ Հայաստան» փառատոնի ընթացքում մեծ հաջողություն ունեցաք,  արժանացաք ՀՀ սփյուռքի նախարարության բարձրագույն պարգևին՝ Ոսկե մեդալի, որի կապակցությամբ  ջերմորեն շնորհավորում եմ և նորանոր հաջողություններ եմ մաղթում պարարվեստի բնագավառում:  Թո՛ղ  Ձեր գեղեցիկ ընտանիքում, Ձեր երեք զավակների   սրտերում  Հայաստանն ու հայերենը, հայեցի՛ն, ազգայի՛նը մշտապես լինեն  ու մնան՝ իբրև բարձագույն  արժեք:
-Շնորհակալությու՛ն ջերմ մաղթանքների համար: Մեր ստացած Ոսկե մեդալը հաղթանակ է ամեն մեկիս ներսում, մեր պարողներից շատերն առաջին անգամ էին Հայրենիքում և այսպիսի հաջող ելույթները, ջերմ ընդունելությունն անպայմանորեն կմնան մեր պարողների հիշողության մեջ, նաև՝ հետագա աշխատանքի վրա անպայման կունենան դրական մեծ ազդեցություն: Շնորհակյալությու՛ն, Հայրենիք, շնորհակալությու՛ն Սփյուռքի նախարարություն:

«Посредством армянского танца мы представляем за рубежом маленькую Армению»: Ваграм Амбарцумян
Кто из нас не восхищался исполнением всемирно известного аргентинского танго: вдали от Армении, в Аргентине и многих других странах талантливые армяне сумели так представить и армянскую, и иностранную культуру, что даже представители этих стран переживали восторг и удивление, и именно по нашей культуре, нашей песне и танцу узнали Армению.
В рамках общеармянского фестиваля «Моя Армения» Министерства Диаспоры РА прибывшие из разных стран мира 47 танцевальных ансамблей выступили на сценах Армении. Хотя и непрофессионально, все ансамбли сумели своеобразно представить армянский танец, являющийся важным фактором сохранения армянства на чужбине. Два танцевальных ансамбля, «Наири» и «Масис», прибывшие из Аргентины, своими впечатляющими выступлениями снискали не только несмолкающие аплодисменты армянского зрителя, но и удостоились высшей награды Министерства Диаспоры – Золотых медалей. Созданный в 1978 году ансамбль армянского народного танца «Наири» САП Буэнос Айреса за 38 лет своего существования имел разных художественных руководителей, своими знаниями классического танца содействовал коллективу также Народный артист РА Вануш Ханамирян. Ныне этим заслуженным ансамблем руководят танцор театра «Колон» Буэнос Айреса Ваграм Амбарцумян и его супруга, танцовщица Тереза Саркисян. Получившие образование, сделавшие первые шаги и состоявшиеся на Родине супруги были ведущими танцорами Национального академического театра оперы и балета им. Ал.Спендиаряна. Годы назад переехав в Буэнос Айрес, они посвятили себя любимой работе, продолжая традиции предыдущих руководителей, дополняя и развивая репертуар ансамбля.
В ходе беседы с супругами, посетившими редакцию «Армяне сегодня», я увидела, почувствовала переживания, заботы и воодушевления этих преданных своему делу армян – Ваграма и Терезы.
– Ваграм, представьте, пожалуйста, творческий путь, пройденный Вами и ансамблем.
– Десять лет мы руководим танцевальный ансамбль «Наири». На сценах Армении выступаем впервые. Окончив Ереванское хореографическое училище, мы именно в этой кузнице искусства получили обязательные для танца и основательные знания, которые сумели творчески использовать в своей работе. В годы работы и в Национальном академическом театре оперы и балета им. Ал.Спендиаряна, и там, в Буэнос Айресе благодаря этим знаниям и опыту мы сумели достичь хороших результатов. В нашем мире нет и не может быть творческого застоя: если ты трудишься, постоянно созидаешь, ищешь и находишь лучшее и прекрасное. Еще в Ереване мы создали и руководили детский музыкальный театр, там, в Буэнос Айресе, создали детский танцевальный ансамбль «Ширак». Мы достигли того, что танец стал образом жизни, самой жизнью, средством выражения чувств и национального мышления. Посредством армянского танца мы представляем за рубежом маленькую Армению. Танец также является средством сохранения армянства.
– В Аргентине знают руководимый Вами ансамбль? Какого мнения аргентинцы об армянском танцевальном ансамбле?
– Театр «Колон», где я работаю, считается одним из лучших театров в мире: мне вручили орден и пригласили, попросили дать концерт, в котором должны были участвовать лучшие профессиональные коллективы. В душе я сразу согласился, воскликнул «Да!», и этот ответ обязывал наилучшим образом предстать на этом концерте. Наши танцоры не профессионалы, однако им удается предстать на высоком уровне, что является результатом трудолюбия, любви к армянскому танцу. Мы подготовились и представили три танца – «Вер вери», «�?ликнер» и «Танзара», – поставленных Азатом Гарибяном. На следующий день одна из самых влиятельных газет написала, что выступление армянского танцевального ансамбля поразило зрителей. Деталями нашего танца были настолько воодушевлены, что на следующий день мои друзья, копируя элементы танца «Вер вери», пытались повторить их.
– Какую работу ведете, чтобы придать лучшее качество танцевальным номерам?
– Во-первых, постоянно репетируем, тщательно оттачиваем каждую деталь, музыку, следим за качеством звукозаписи, убираем каждый лишний, кажущийся незначительным, звук. Было время, мы сотрудничали с инструментальным ансамблем «Гусан» наших друзей из города Кордоба, вместе давали концерты, но впоследствии стали работать со звукозаписями. Для нас чрезвычайно важна также дисциплина: если в каком-либо зале даем концерт, то должны произвести прекрасное, благородное впечатление, то есть оставить кулисы в идеально чистом состоянии. Об армянах нужно создавать лучшее впечатление во всем.
– Как решаете вопросы сценических нарядов, украшений: удается точно подобрать к каждому танцу, отразить традиции региона?
– Не всегда удается подобрать подходящий материал с желаемой расцветкой, тональностью, часто подбираем различные ткани с близкой к желаемой нами расцветке. Нелегко решается и вопрос украшений: находим изготовляющих их мастеров, пользуемся книгами Лусик Агулеци, подбираем соответствующие данному региону и эпохе наряды и украшения и заказываем: все расходы оплачивает САП. Вопрос нарядов взяла на себя Тереза.
– Танцы в чьей обработке, постановке представляете в основном?
– В основном представляем танцы Азата Гарибяна: его постановки очень близки нам по духу. �? я, и супруга, Тереза высоко ценим танцы Гарибяна и в основном включаем в наш репертуар именно их.
– За рубежом концерты наших танцевальных ансамблей достигают пика посредством наших традиционных «Кочари» и «Берд», поставленных разными авторами. «Кочари» в чьей постановке представляете во время концертов?
– Представляем постановки и Азата Гарибяна, и Гагика Карапетяна: недавно я сам поставил «Кочари». Позаимствовали постановку «Берд» Ханамиряна, а недавно еще и «Танец кинто», у Ара Геворгяна – «Муш», у Гагика Карапетяна – «Азгагракан».
– Хочу задать вопрос Терезе: какой танец вам обоим нравится больше всего, считаете шедевром, и ансамбль хорошо исполняет его?
– Если заметили, мы поклонники искусства Азата Гарибяна. Для меня шедевром является его «Элегия», а также «Арагац» Ара Геворгяна. Эти танцы раскрывают возможности для прекрасного исполнения.
– Ваграм, Вам есть что добавить к сказанному Терезой?..
– Ансамбль в один год может прекрасно исполнять один танец, на другой год – другой… Что касается предпочтительных авторов, должен сказать, что согласен с Терезой относительно Азата Гарибяна. Очень близок нам по духу и «Муш» Ара Геворгяна.
– В ходе фестиваля «Моя Армения» Вы достигли большого успеха, удостоили высшей награды Министерства Диаспоры РА – Золотой медали, в связи с чем горячо поздравляю и желаю новых успехов. Пусть в вашей замечательной семье, сердцах троих ваших детей Армения и армянский, национальное всегда остаются высшими ценностями.
– Спасибо за теплые пожелания. Полученная нами Золотая медаль – победа каждого из нас, многие из наших танцоров впервые побывали на Родине и столь успешные выступления, горячий прием непременно сохранятся в их памяти, позитивно повлияют на их дальнейшую работу. Спасибо, Родина, спасибо, Министерство Диаспоры.