Օր 5-րդ. «Իմ Հայաստան» համահայկական II փառատոնի մասնակիցները ելույթ ունեցան Արագածոտնի մարզի Օշական գյուղում
Հուլիսի 5-ին «Իմ Հայաստան» համահայկական երկրորդ փառատոնի մասնակիցները եղան Արագածոտնի մարզում, այցելեցին «Մեսրոպ Մաշտոց» եկեղեցի:
«Պարարվեստի օրերի» շրջանակներում Օշականում տեղի ունեցավ «Գյուղի տատիկ» խորագրով միջոցառում, որին ներկա էին ՀՀ մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանը, ՀՀ սփյուռքի նախարարի տեղակալ Սերժ Սրապիոնյանը, պաշտոնատար անձինք, հյուրեր:
Ողջունելով միջոցառման մասնակիցներին՝ Հ. Պողոսյանը շնորհակալություն հայտնեց կազմակերպիչներին, մասնավորապես Սփյուռքի նախարարությանը նման ազգանպաստ և հայապահպան միջոցառումներ կազմակերպելու համար: Նա մասնավորապես նշեց. «Կարծում եմ «Իմ Հայաստան» փառատոնը, որ արդեն ավանդական է դարձել, հետաքրքիր նախաձեռնություն է, որ աշխարհի բոլոր անկյուններից ձեզ կանչում բերում է Հայրենիք: Հպարտ ենք և ուրախ, որ բոլորդ այսօր այստեղ եք հավաքվել մասնակցելու «Գյուղի տատիկ» միջոցառմանը: Տատիկը բոլորիս համար բարության, մաքրության խորհրդանիշ է: Ուրախ եմ, որ տատիկների միջոցով ազգային ճաշատեսակների պատրաստման եղանակները փոխանցելը դառնում է ավանդական: Այս և նման միջոցառումները անպայման նպաստում են Հայրենիք-Սփյուռք, Սփյուռք-Սփյուռք կապերի ամրապնդմանը և այդ միջոցով ազգային միասնականության ամրապնդմանը»:
ՀՀ սփյուռքի նախարարի տեղակալ Սերժ Սրապիոնյանը ողջունեց Սփյուռքից ժամանած բոլոր խմբերին, կարևորեց մշակույթի դերը ազգի ինքնության պահպանման համար. «Մշակույթը ազգի դեմքն է, պետք է պահել, պահպանել այն, փոխանցել սերնդե սերունդ»: Նա մասնավորապես շնորհակալություն հայտնեց Մշակույթի նախարար տիկին Պողոսյանին, որ իր բազմազբաղ վիճակում ժամանակ էր գտել մասնակցելու միջոցառմանը և ողջունելու նրա մասնակիցներին:
Ելույթ ունեցան Օշականի Մշակույթի տան տարբեր խմբեր:
Միջոցառմանը մասնակցում էր Սփյուռքից ժամանած 32 պարախումբ: Ավստարալիայից, Կանադայից, Ֆրանսիայից, Լիբանանից, Քուվեյթից, Ուկրաինայից, Վրաստանից, Ռուսաստանի ժամանած շուրջ 650 պարողները ներկայացրին միասնական պար:
Վերջում «Գյուղի տատիկ» կազմակերպության նախագահ տիկին Վերան մասնակիցներին ցույց տվեց ավանդական շփոթի պատրաստման եղանակը և հյուրասիրեց նրանց:

Участники II Общеармянского фестиваля «Моя Армения» выступили в селе Ошакан Арагацотнской области
Участники II Общеармянского фестиваля «Моя Армения» 5 июля побывали в области Арагацотн, посетили церковь Месроп Маштоц.
В рамках «Дней танцевального искусства» в Ошакане состоялось мероприятие «Сельская бабушка», на котором присутствовали министр культуры РА Асмик Погосян, заместитель министра Диаспоры РА Серж Срапионян, другие официальные лица, гости.
Приветствовав участников мероприятия, А.Погосян выразила благодарность организаторам, в частности, Министерству Диаспоры, за организацию подобных мероприятий по сохранению армянства. Она в частности отметила: «Думаю, фестиваль «Моя Армения», ставший уже традиционным – интересная инициатива, которая созывает вас из всех уголков мира на Родину. Гордимся и радуемся, что сегодня все вы собрались здесь участвовать в мероприятии «Сельская бабушка». Бабушка для всех нас – символ доброты, чистоты. Рада, что передача рецептов национальных блюд посредством бабушек становится традицией. Это и подобные мероприятия непременно способствуют укреплению связей Родина-Диаспора, Диаспора-Диаспора, и тем самым укреплению национального единства».
Заместитель министра Диаспоры РА Серж Срапионян приветствовал все прибывшие из Диаспоры группы, отметив важность культуры в деле сохранения национальной идентичности: «Культура – лицо нации, ее надо хранить и беречь, передавать из поколения в поколение». Он в частности выразил благодарность министру культуры госпоже Погосян, которая при всей своей занятости нашла время участвовать в мероприятии и приветствовать участников.
Выступили разные группы Ошаканского Дома культуры.
В мероприятии приняли участие 32 танцевальные группы из Диаспоры. Около 650 танцоров из Австралии, Канады, Франции, Ливана, Кувейта, Украины, Грузии, России представили совместный танец.
В заключение председатель организации «Сельская Бабушка» госпожа Вера показала участникам способ изготовления одного из традиционных армянских блюд и угостила их.