Սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանն ընդունեց Ռագըփ Զարաքոլուին
Հուլիսի 4-ին ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանն ընդունեց Ցեղասպանության ճանաչման համար պայքարող թուրք մտավորական Ռագըփ Զարաքոլուին:
Ռագըփ Զարաքոլուն  Հայաստան  է ժամանել «Հայոց ցեղասպանությունը Օսմանյան կայսրությունում. վերապրածների վկայություններ» արխիվային փաստաթղթերի եռահատոր ժողովածուի հիման վրա  ստեղծված թուրքերեն միահատորյակի շնորհանդեսին մասնակցելու նպատակով: Շնորհանդեսը կայացել է հուլիսի 3-ին Առնո Բաբաջանյանի անվան համերգասրահում, որտեղ ուշագրավ ելույթով հանդես է եկել թուրք մտավորականը:
Նախարար Հրանուշ Հակոբյանը բարձ գնահատելով թուրք մտավորականի ներդրումը Հայոց ցեղասպանության ճանաչման գործում նշեց. «Ձեզ ընդունում ենք որպես ազնիվ մտավորականի,  եղբոր, որ չի կարողանում ապրել կեղծիքի, ստի և անարդարության մթնոլորտում: Ցեղասպանությունից  անցել է 100 տարի, թուրք ժողովուրդը պետք է ազատվի այդ բեռից և այդ հարցում ժողովրդին պետք է առաջնորդեն Ձեր նման մտավորականները»: Նա առանձնահատուկ կարևորեց Թուրքիայում Հայոց ցեղասպանության մասին պատմող գրքերի, աշխատությունների հրատարակումը՝ շեշտելով  Ցեղասպանության ականատեսների վկայությունների փաստագրման և հրապարակման գործում Ռագըփ Զարաքոլուի մեծ ավանդը: «Ցեղասպանությունը մինչ օրս շարունակվում է. Հայաստանի նկատմամբ 25 տարի  շարունակվող շրջափակմամբ, հայկական սփյուռքի հոգեկան տառապանքներով ու դեգերումներով»,- նշեց տիկին Հակոբյանը։
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար՝ թուրք մտավորական Ռագըփ Զարաքոլուն՝ հանուն Հայոց ցեղասպանության ճանաչման և արդարության վերականգնման  իր պայքարը համարեց  պատվո պայքար։ Նա տեղեկացրեց, որ շարունակում է վկայությունների ու ականատեսների պատմությունների հավաքագրումը և առաջիկայում հրապարակելու է ևս 2 գիրք՝ մեկը քրդերի, մյուսը՝ իսլամացած կանանց վկայությունների մասին: Նախարար Հրանուշ Հակոբյանը պատրաստակամություն հայտնեց Ռագըփ Զարաքոլուի նշած 2 գրքերի շնորհանդեսը կազմակերպել Սփյուռքի նախարարությունում:  Ի դեպ, թուրք մտավորականը տեղեկացրեց, որ վերսկսել է հայոց լեզվի  տիրապետելու իր ընդհատված դասընթացը, և հույս հայտնեց , որ շուտով Հայաստանում հաղորդակցվելու համար այլևս թարգմանչի կարիք չի ունենա:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման, դատապարտման, հետևանքների վերացման, պահանջատիրության,  ինչպես նաև Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին ընդառաջ  կազմակերպվելիք  միջոցառումներին  վերաբերող հարցեր:

Министр Диаспоры Грануш Акопян приняла Рагипа Зараколу
Министр Диаспоры Грануш Акопян 4 июля приняла борющегося за признание Геноцида армян представителя турецкой интеллигенции Рагипа Зараколу.
Рагип Зараколу прибыл в Армению для участия в презентации однотомника на турецком языке, созданном на основе трехтомника архивных документов «Геноцид армян в Османской империи: свидетельства очевидцев». Презентация состоялась 3 июля в концертном зале «Арно Бабаджанян», на которой выступил и представитель турецкой интеллигенции.
Министр Грануш Акопян, высоко оценив его вклад в дело признания Геноцида армян, отметила: «Мы принимаем Вас как честного интеллигента, брата, не способного жить в атмосфере фальши, лжи и несправедливости. После Геноцида минуло 100 лет, турецкий народ должен избавиться от этого бремени, и в этом вопросе народ должны возглавить представители интеллигенции, подобные Вам». Она особо отметила важность издания в Турции книг, трудов, рассказывающих о Геноциде армян, акцентировав большой вклад Рагипа Зараколу в сбор свидетельств очевидцев Геноцида армян. «Геноцид продолжается по сей день: длящейся 25 лет блокадой Армении, духовными муками и скитаниями армянской Диаспоры», – отметила госпожа Акопян.
Выразив благодарность за прием, Рагип Зараколу расценил свою борьбу за признание Геноцида армян и восстановление справедливости делом чести. Он сообщил, что продолжает сбор свидетельств, историй очевидцев, и в ближайшее время издаст еще две книги – одну о свидетельствах курдов, другую – обращенных в мусульманство женщин. Министр Грануш Акопян выразила готовность организовать презентацию двух указанных книг Рагипа Зараколу в Министерстве Диаспоры. Кстати, представитель турецкой интеллигенции сообщил, что возобновил свои прерванные курсы изучения армянского языка, и выразил надежду, что вскоре для общения в Армении надобность в переводчике уже не понадобится.
В ходе встречи были обсуждены вопросы, касающиеся международного признания Геноцида армян, устранения последствия, требования, а также мероприятий, организуемых в канун 100-летия Геноцида армян.