Զապել Վասիլյան. «Վիքիպեդիան արևմտահայերենի պահպանման մեջ մեծ դեր կարող է ունենալ…»
Վիքիպեդիան ազատ բովանդակությամբ, բազմալեզու հանրագիտարանային նախագիծ է, որը սկսել է գործել 2001 թվականից: Վիքիպեդիայի ավելի քան 30 միլիոն հոդվածները (այդ թվում՝ շուրջ 122 086 հայերեն վիքիպեդիայում) ստեղծվել են ինքնակամ մասնակիցների կողմից և կարող են խմբագրվել համացանցից օգտվող ցանկացած անձի կողմից։
«Հայերեն Վիքիպեդիան» Վիքիպեդիա հանրագիտարանի հայալեզու տարբերակն է: Հայաստանում «վիքի» նախագծերի տարածումը և զարգացումը խթանելու նպատակով 2013 թվականի մայիսի 14-ին հիմնադրվել է «Վիքիմեդիա Հայաստան» գիտակրթական-հասարակական կազմակերպությունը:
Մեր զրույցն այսօր Զապել Վասիլյանի հետ է: Զրուցակիցս այն կամավորներից է, ովքեր աշխատում են Վիքիպեդիայի արմտահայերեն բաժնի վրա: Տիկին Զապելին հյուրընկալվեցինք իր երևանյան բնակարանում: Թեև մեր հանդիպման առիթը Վիքիպեդիայի շուրջ խոսելն էր, սակայն հնարավոր չէր շրջանցել այն փաստը, թե ինչպես է տիկին Զապելը Հայաստան տեղափոխվել: Նախ այդ մասին:
– Տիկի´ն Զապել, ինչպե՞ս որոշեցիք Հայաստան տեղափոխվել:
– Երբ աղջիկս` Անահիտը, 8-րդ դասարանն ավարտեց, զգացինք, որ հայերենը կամաց-կամաց նահանջում է (թեև հայկական շաբաթօրյա դպրոց էր հաճախում): Մենք ապրում էինք Նյու Ջերսիի հարավում, որտեղ հայեր շատ քիչ կային: Անգամ Նյու Ջերսիի հյուսիսում, որտեղ հայեր շատ էին ապրում, երեխաներն անգլերենով էին միմյանց հետ շփվում:
Ամուսնուս հետ սկսեցինք մտածել, թե ինչ կարելի է անել: Որոշեցինք 1-2 տարով գնալ այնտեղ, որտեղ հայերենով շփվելու կարելիություններ կլինեն. մտածում էինք Լիբանան, Մոնրեալ, Լոս Անջելես կամ Հայաստան ուղղությամբ:
Նախ գնացինք Լոս Անջելես, պտտվեցինք և տեսանք, որ այնտեղ էլ երեխաները մեծամասամբ միմյանց հետ անգլերենով են շփվում: Մոնրեալում հայերենը մի քիչ ավելի էր, բայց եղանակը մի փոքր պաղ էր ինձ համար: Իսկ Լիբանանում վստահ չէինք, թե խաղաղությունը որքան երկար պետք է տևի: Եվ… որոշեցինք գալ Հայաստան:
Եկանք Հայաստան այն համոզմամբ, որ կմնանք երկու տարի և կվերադառնանք: Երկու տարի հետո Անահիտը հայրիկին խնդրեց, որ մեկ տարի ևս մնանք: Մեկ տարի ևս մնացինք…, չորրորդ տարին էլ մնացինք և վերադարձանք Ամերիկա:
Անահիտին արձանագրեցինք համալսարանում: Սեպտեմբերի սկիզբն էր, Անահիտն արդեն համալսարան պետք է գնար, ու նա հայրիկին հրավիրեց պաղպաղակ ուտելու: Երբ տուն եկան, ամուսինս ասաց, որ Անահիտն իրեն խնդրել է վերադառնալ Հայաստան, որ այնտեղ ուսումը շարունակի: Եվ մենք հետ վերադարձանք:
Երբ համալսարանն ավարտեց, մտածում էինք վերադառնալ, բայց Անահիտն ասաց, որ որոշել է այստեղ գործ գտնել:
– Փաստորեն, Ձեզ Անահիտն է Հայաստան բերել: Երիտասարդ սերնդի ներկայացուցիչը, սերունդ, ով այսօր Սփյուռքում ինքնության կորստի վտանգի առաջ է կանգնած:
– Այո´ (ժպտում է-հեղ.)… Այստեղ է, որ դու քեզ հայ ես զգում:
Մի շատ ցավալի փաստ եմ ուզում արձանագրել: Սփյուռքում այսօր չորրորդ սերունդն է ապրում: Երկրորդ սերունդն արդեն ասում է` հայրս է հայ: Երրորդ սերունդը` 1/8-րդս հայ է, իսկ չորրորդ սերունդն արդեն խորհում է` կարծեմ հայ էլ կար իմ նախահայրերի մեջ:
Անահիտը Ամերիկայում է մեծացել: Այնպես չէ, որ չի սիրում, հանգիստ չի զգում, ընկերներ չունի այնտեղ: Պարզապես Հայաստանի արժեքներն ավելի է տեսնում:
Մի դեպք եմ ուզում հիշել: Անահիտը 5 տարեկան էր, և ես նրան ամեն շաբաթ մեքենայով հայկական դպրոց էի տանում. ճանապարհը մեկ ժամ էր տևում: Մեքենայի հետևի նստարանին նստած` հաճախ էր բարձրաձայն մտածում: Մի օր հարցրեց` մայրի´կ, ինչո՞ւ Հայաստանում քույր-եղբայր միմյանց սիրում են, այստեղ` ոչ: Այդ տարիքում` նման հարց: Ասացի` ո՞վ է ասում, որ այստեղ չեն սիրում, պատասխանեց` չէ´, այստեղ չեն սիրում: Հետաքրքիր նկատողություն 4-5 տարեկան երեխայի կողմից:
Մի անգամ էլ նա ասաց` մա´մ, ինչո՞ւ մենք Հայաստանում աղքատ ենք, այստեղ` հարուստ: Նա ժողովրդի մասին չէր խոսում, պարզապես բաղդատում էր հայաստանյան մեր բնակարանի հարմարություններն Ամերիկայի հետ (մանավանդ որ խոսքը 1995-97 թվականների մասին էր): Հարցրի` Անահի´տ, ո՞ւր ավելի ուրախ է, պատասխանեց` Հայաստանում, ասացի` ո՞րն է կարևոր` աղքատ լինե՞լը, թե՞ ուրախ, պատասխանեց` ուրախ լինելը:
Գիտեք, շատ կարևոր է, որ նա դեռ մանուկ հասակից Հայաստան է եկել, ծանոթ էր հայաստանյան պայմաններին` լավ թե վատ: Նրա համար այդ ամենն այնքան սովորական է, հարազատ:
Հաճախ եմ ասում `գնանք, ավելի նոր շենքում բնակարան գտնենք, ասում է` չէ´, ես իմ հարևաններին, բակը չեմ թողնի: Մարդկային պարզ շփումը, շատ այլ բաներ նրա համար կենցաղային հարմարություններից ավելի կարևոր են:
– Տիկի´ն Զապել, Հայաստանում ինչո՞վ սկսեցիք զբաղվել:
– Քանի որ մտածում էինք, որ մեկ-երկու տարի ենք մնալու, իմ ընտրությունները միշտ կարճաժամկետ էին լինում: Եթե իմանայի, որ այսքան երկար կմնամ, այլ որոշումներ կընդունեի: Հայաստան տեղափոխվելուց հետո իմ առաջին ամենակարևոր քայլերից մեկն այն էր, որ 4-5 հոգով հիմնեցինք Գյումրիի տեղեկատվական կենտրոնը: Երկու տարի ամեն օր Երևանից գնում էի Գյումրի և հետ գալիս: Բախտավոր էի, որ մայրս այստեղ էր: Հետո աշխատեցի ամերիկյան մի քանի ընկերություններում, մի քանի ուրիշ փոքր գործեր էլ արեցի:
– Ինչպե՞ս սկսվեց համագործակցությունը «Վիքիմեդիա Հայաստան»-ի հետ:
– Տիկին Սուսաննա Մկրտչյանը («Վիքիմեդիա Հայաստան» գիտակրթական հասարակական կազմակերպության նախագահ-հեղ.) խնդրեց օգնել, ես էլ սիրով համաձայնեցի: Ես, և ոչ միայն, պետք է սկսենեք Վիքիպեդիայի արմտահայերեն բաժնի վրա աշխատել: Հիմա փորձում ենք գտնել անձեր, ովքեր ժամանակ, հետաքրքրություն և կարողություն ունեն արևմտահայերենով տեքստեր մուտքագրելու:
Պետք է նվազագույնը 1200 հոդված ունենալ, որ կարողանաս լեզուն մտցնել Վիքիի մեջ` որպես ընդունված լեզու:
Մեր առաջնային նպատակն այդչափ հոդված մուտքագրելն է, այնուհետև սկսել գործածել Վիքիի կարողությունը, որպեսզի արևմտահայերենն ավելի հասանելի լինի:
Շատ գործ կա անելու: Պետք է քաջալերենք, որ ուրիշներն էլ աշխատեն: Որովհետև Վիքիի գաղափարն այն է, որ անհատները պետք է իրենց կարելին անեն` տեղեկությունը փոխանցելու ուրիշներին:
– Օժանդակությունը, աջակցությունը կամավո՞ր է:
– Վիքիի մեջ ամեն ինչ կամավոր է: Վիքիի գաղափարն այն է, որ ով ինչ անում է, պետք է կամավոր անի:
– Վիքիպեդիայում յուրաքանչյուր մարդ կարող է տեղեկություն տեղադրել, ուղղումներ անել: Հետևաբար` որքանո՞վ կարելի է հավաստի համարել Վիքիմեդիայում տեղադրված նյութերը:
– Դա Վիքիի փիլիսոփայութունն է. դու կարող ես հոդված տեղադրել, բայց յուրաքանչյուր մարդ ունի շտկելու հնարավորություն:
Մի դեպք եմ ուզում պատմել: Հայաստանը սովետական օրենքի վրա հիմնված մի օրենք ուներ, որ կառույցի նկարը պատկանում է ճարտարապետին` նրա մահվանից հետո դեռ որոշակի ժամանակ: Թուրքերն օգտվելով այդ օրենքից` Հայաստանի բոլոր նկարները Վիքիից ջնջել էին` պատճառաբանելով, թե ՀՀ օրենքին դեմ է:
Սուսաննա Մկրտչյանի նախաձեռնությամբ այդ օրենքը փոխվեց, և անմիջապես վերականգնվեցին մեր նկարները: Դրանից հետո Ռուսաստանն իր օրենքը փոխեց: Այսինքն` նախկին Սովետական Միության երկրներից Հայաստանը եղավ առաջինը, որ տվյալ օրենքը փոխեց:
Ուզում եմ ասել, որ Վիքիպեդիայի նկատմամբ հետաքրքրությունը շատ մեծ է: Եթե դու անհեթեթ բան գրես, մարդիկ կարձագանքեն, կուղղեն:
– Տիկի´ն Զապել, Արմտահայերեն բաժինը գործածելու համար որևէ բնագավառի հատուկ կարևորություն տրվո՞ւմ է:
– Ո´չ, կարևոր չէ. որքան տարբեր լինեն բնագավառները, այնքան ավելի լավ: Պարզապես ուզում ենք քաջալերել, որ մարդիկ արտահայտվեն, մասնակցեն, իրենց գիտելիքները բաժանեն, որ արևմտահայերեն բաժնի հոդվածները համալրվեն: Յուրաքանչյուր մարդ, Սփյուռքում գործող կազմակերպություն եթե իր պատմությունը մուտքագրի, արևմտահայ, սփյուռքահայ գրողների մասին նյութեր տեղադրի, բաժինը կամբողջանա:
Վիքիպեդիան արևմտահայերենի պահպանման մեջ մեծ դեր կարող է ունենալ: Այդ պատճառով էլ ասում եմ, որ բնագավառը կարևոր չէ: Եթե մեկը կարողանա արևմտահայերենով որևէ բան բացատրել, լեզուն արդեն հասանելի կլինի նրան, ով հետաքրքրված է այդ նյութով:
Նոր ենք սկսում, և մեզ համար ցանկացած աջակցություն, օգնություն շատ կարևոր է: Չեմ կարող ասել, որ շատ արագ կլինի, բայց վստահ եմ, որ կլինի` հաշվի առնելով նաև տիկին Սուսաննայի նվիրումը:
Համեստություն չէ, որ ասում եմ, բայց սա իմ գործը չէ, տիկին Սուսաննայի ու արևմտահայերի գործն է:
Որևէ մեկը, ով հետաքրքրված է, կարող է մտնել մեր ֆեյսբուքյան էջ (https://www.facebook.com/WikimediaArmenia/info) և կապվել մեզ հետ: Մենք նրանց հետ կկապվենք և կանցնենք արդյունավետ աշխատանքի:
Ցանկացողները կարող են նաև գալ գրասենյակ (ք. Երևան, Այգեստան 1/30, Սայաթ Նովա-Ալեք Մանուկյան փողոցների խաչմերուկ), և այնտեղ աշխատել, որտեղ միշտ հաճելի մթնոլոտ է լինում:
Արևմտահայերեն բաժինը կարծես մեր «ճիտին պարտքը» լինի: Պետք է այնպես անենք, որ լեզուն չկորցնենք: Գեղեցիկ լեզու է և, ի վերջո, մեր ժառանգությունն է:
– Շնորհակալություն Ձեզ, տիկի´ն Սուսաննա: Հուսով եմ, որ շատ շուտով կհանդիպենք և կխոսենք արդեն Արևմտահայերեն բաժնի գրանցած ձեռքբերումների մասին:
Հ.Գ. Ինչպես նշեց Զապել Վասիլյանը, «Արևմտահայերեն բաժինը կարծես մեր «ճիտին պարտքը» լինի»: Խոսքս ուզում եմ ուղղել բոլոր այն մարդկանց, սփյուռքյան կառույցներին, որոնց նույնպես մտահոգում է արևմտահայերենի ճակատագիրը: Յուրաքանչյուրդ, թեկուզ մեկ հոդվածով, կարող եք հարստացնել Վիքիպեդիայի արևմտահայերեն բաժինը, այդ քայլով ոչ միայն «ճիտին պարտքը» կատարել, այլև խթանել արևմտահայ լեզվի տարածումը:

Zabel Vasilyan: “Wikipedia can play a huge role in the preservation of the Western Armenian language…”
Launched in 2001, Wikipedia is a free content, multilingual Internet encyclopedia with more than 30 million articles (including nearly 122,086 articles in the Armenian Wikipedia) written by volunteers and edited by anyone who has access to the Internet.
The Armenian Wikipedia is the Armenian version of Wikipedia. To promote the dissemination and advancement of Wiki projects in Armenia, the Wikimedia Armenia scientific, educational and non-governmental organization was founded on May 14, 2013.
“Hayern Aysor”’s correspondent sat down for an interview with Zabel Vasilyan, who is one of the volunteers working on the Western Armenian section of Wikipedia. Mrs. Vasilyan hosted our correspondent at her house in Yerevan. Although the topic was Wikipedia, we simply had to talk about how Zabel moved to Armenia. First, let’s discuss that.
“Hayern Aysor”: Mrs. Vasilyan, what made you decide to move to Armenia?
Zabel Vasilyan: When my daughter, Anahit graduated from the 8th grade, we noticed that she was slowly starting to speak less Armenian, even though she was attending a Saturday Armenian school. We lived in the south of New Jersey where there weren’t many Armenians. There aren’t even many Armenians in the north of New Jersey, and the children spoke English with each other.
My husband and I started thinking of what we were going to do. We decided to move to a place where there would be opportunities to communicate in Armenian. We were thinking of Lebanon, Montreal, Los Angeles or Armenia.
First, we traveled to Los Angeles. We toured the city and noticed that most of the children there speak English as well. The children spoke a little more in Armenian in Montreal, but it was a little cold for me. We didn’t know how long peace would last in Lebanon, and so we finally decided to move to Armenia.
We came to Armenia with the belief that we would stay for two years and return. Two years later, Anahit asked her father to stay another year. We stayed another year and…and in the fourth year, we returned to America.
Anahit registered at the local university. It was early September, and Anahit was supposed to attend classes. She invited her father to have ice cream. When they came home, my husband told me that Anahit had asked him to return to Armenia so that she could continue her studies, and we did just that.
When she graduated from the university, we were thinking of returning, but Anahit told us that she had decided to start a business in Armenia.
“Hayern Aysor”: So, Anahit brought you to Armenia. She is a representative of the young generation that faces the danger of losing the Armenian identity abroad.
Z. V.: Yes, (smiling-ed.)…Here is where an Armenian feels Armenian.
I regret to say that only the fourth generation of Armenians lives abroad. The Armenians of the second generation say their fathers were Armenian. The Armenians of the third generation are 1/8Armenian, and the Armenians of the fourth generation think one of their ancestors was Armenian. Anahit was raised in America. It’s not that she doesn’t like it there, doesn’t feel at ease and doesn’t have any friends. She simply sees more values in Armenia.
I would like to share a story. Anahit was 5, and I would drive her to Armenian school every Saturday. It was a one-hour drive. She would sit in the back of the car and would often think out loud. One day, she asked me, ��?Mother, why do siblings in Armenia love each other, but not the siblings in America?’ This is what she asked me at the age of five. I told her, ��?Who says sisters and brothers don’t like each other here?’ She replied: “No, they don’t.” It was a very interesting observation coming from a 5-year old.
One time she asked, ��?Mom, why are we poor in Armenia and rich here?’ She wasn’t referring to the people. She was simply comparing our apartment in Armenia with our apartment in America (especially since we’re talking about the years between 1995 and 1997). I asked her, ��?Anahit, where do you feel happier?’ And she said, ��?In Armenia’. I asked her, ��?Is it more important to be poor or happy?’, to which she said, ��?happy’.
You know, it’s very important that she has been visiting Armenia since her childhood and has seen the good and bad conditions in Armenia. That’s why it was more familiar to her.
I often tell her that we should go and buy an apartment in a new building, but she rejects, saying she won’t leave her neighbors behind. Communicating with people and many other things are more important for her.
“Hayern Aysor”: Mrs. Vasilyan, what did you start doing in Armenia?
Z. V.: Since we thought we would only stay for one or two years, I would always decide to stay for short periods of time. If I had known that we would stay this long, I would have made another decision. One of the first important steps that I took after the move to Armenia was to establish an Information Center in Gyumri along with five others. I would travel from Yerevan to Gyumri every day for two years. I was lucky my mother was with us. Later, I started working for several American companies and undertook other initiatives.
“Hayern Aysor”: How did you start working with Wikimedia Armenia?
Z. V.: Mrs. Susanna Mkrtchyan (President of Wikimedia Armenia Scientific-Educational NGO-ed.) asked for my help, and I agreed with pleasure. I, and not only me, must start working on the Western Armenian section in Wikipedia. Currently, we’re trying to find people who have the time, have the ability and are interested in entering texts in Western Armenian.
We need a minimum of 1,200 articles so that we can have the language be included as an accepted Wiki language.
Our main goal is to enter 1,200 articles and then start using Wiki to make Western Armenian more accessible.
There’s a lot of work to do. We have to encourage others to work as well. The idea of Wiki is to have people do their best to transmit information to others.
“Hayern Aysor”: Is support voluntary?
Z. V.: Everything is voluntary in Wiki. The idea of Wiki is to have everyone do things voluntarily.
“Hayern Aysor”: Anyone can post and edit information on Wikipedia. Having said that, how reliable are the materials posted on Wikimedia?
Z. V.: That’s the philosophy of Wiki. You can post an article, but anyone can make corrections.
I would like to share a story. Armenia used to have a law hinged on a Soviet law according to which the picture of a structure belongs to the architect a while after his or her death. Taking advantage of that law, the Turks deleted all the pictures of Armenia from Wiki, saying it was against the law of the Republic of Armenia.
Susanna Mkrtchyan undertook the initiative and changed the law, and our pictures were restored immediately. After that, Russia changed it law, meaning out of all the former Soviet countries, Armenia became the first country to change the given law.
What I would like to say is that there is great interest in Wikipedia. If you write something absurd, people will respond and correct it.
“Hayern Aysor”: Mrs. Vasilyan, is any sphere important for using the Western Armenian section?
Z. V.: No, it’s not important. The more different the fields are the better. We simply want to encourage people to express themselves, participate and share their knowledge so that the space for articles in Western Armenian is filled. Anyone or any Armenian organization of the Diaspora enters a story and posts materials related to Western Armenian and Diaspora Armenian writers, the section will be filled.
Wikipedia can play a huge role in the preservation of the Western Armenian language. That’s why I say the field isn’t important. If anyone can explain a word in Western Armenian, the language will already be accessible to the person who is interested in the material.
We’re just starting, and any support is very important. I can’t say it will be very fast, but I’m certain that it will happen, taking into consideration Mrs. Mkrtchyan’s dedication.
I’m not saying this because I’m modest, but this is not my job. It has to do with Mrs. Mkrtchyan and the Western Armenian language.
Anyone who is interested can visit our Facebook page (https://www.facebook.com/WikimediaArmenia/info) and contact us. We’ll contact them and start working.
Those who would like to join can visit our office (1/30 Aygestan, Yerevan, intersection of Sayat Nova-Alex Manoogian) and work at the office where there is always a nice atmosphere.
It seems as though creating the Western Armenian is our small contribution. We have to make sure we don’t lose the language. It’s a beautiful language and, after all, it’s part of our heritage.
“Hayern Aysor”: Thank you, Mrs. Susanna. I hope we meet again soon and talk about the achievements of the Western Armenian section.
P.S.: As Zabel Vasilyan mentioned, “it seems as though creating the Western Armenian section is our small contribution”. I would like to address all Diaspora Armenian organizations and individuals who are also concerned about the fate of Western Armenian. Every one of you can enrich the Western Armenian section of Wikipedia with at least one article. You will not only make your small contribution, but will also promote the dissemination of the Western Armenian language.