Զապել Վասիլյան. «Վիքիպեդիան արևմտահայերենի պահպանման մեջ մեծ դեր կարող է ունենալ…»
Վիքիպեդիան ազատ բովանդակությամբ, բազմալեզու հանրագիտարանային նախագիծ է, որը սկսել է գործել 2001 թվականից: Վիքիպեդիայի ավելի քան 30 միլիոն հոդվածները (այդ թվում՝ շուրջ 122 086 հայերեն վիքիպեդիայում) ստեղծվել են ինքնակամ մասնակիցների կողմից և կարող են խմբագրվել համացանցից օգտվող ցանկացած անձի կողմից։
«Հայերեն Վիքիպեդիան» Վիքիպեդիա հանրագիտարանի հայալեզու տարբերակն է: Հայաստանում «վիքի» նախագծերի տարածումը և զարգացումը խթանելու նպատակով 2013 թվականի մայիսի 14-ին հիմնադրվել է «Վիքիմեդիա Հայաստան» գիտակրթական-հասարակական կազմակերպությունը:
Մեր զրույցն այսօր Զապել Վասիլյանի հետ է: Զրուցակիցս այն կամավորներից է, ովքեր աշխատում են Վիքիպեդիայի արմտահայերեն բաժնի վրա: Տիկին Զապելին հյուրընկալվեցինք իր երևանյան բնակարանում: Թեև մեր հանդիպման առիթը Վիքիպեդիայի շուրջ խոսելն էր, սակայն հնարավոր չէր շրջանցել այն փաստը, թե ինչպես է տիկին Զապելը Հայաստան տեղափոխվել: Նախ այդ մասին:
– Տիկի´ն Զապել, ինչպե՞ս որոշեցիք Հայաստան տեղափոխվել:
– Երբ աղջիկս` Անահիտը, 8-րդ դասարանն ավարտեց, զգացինք, որ հայերենը կամաց-կամաց նահանջում է (թեև հայկական շաբաթօրյա դպրոց էր հաճախում): Մենք ապրում էինք Նյու Ջերսիի հարավում, որտեղ հայեր շատ քիչ կային: Անգամ Նյու Ջերսիի հյուսիսում, որտեղ հայեր շատ էին ապրում, երեխաներն անգլերենով էին միմյանց հետ շփվում:
Ամուսնուս հետ սկսեցինք մտածել, թե ինչ կարելի է անել: Որոշեցինք 1-2 տարով գնալ այնտեղ, որտեղ հայերենով շփվելու կարելիություններ կլինեն. մտածում էինք Լիբանան, Մոնրեալ, Լոս Անջելես կամ Հայաստան ուղղությամբ:
Նախ գնացինք Լոս Անջելես, պտտվեցինք և տեսանք, որ այնտեղ էլ երեխաները մեծամասամբ միմյանց հետ անգլերենով են շփվում: Մոնրեալում հայերենը մի քիչ ավելի էր, բայց եղանակը մի փոքր պաղ էր ինձ համար: Իսկ Լիբանանում վստահ չէինք, թե խաղաղությունը որքան երկար պետք է տևի: Եվ… որոշեցինք գալ Հայաստան:
Եկանք Հայաստան այն համոզմամբ, որ կմնանք երկու տարի և կվերադառնանք: Երկու տարի հետո Անահիտը հայրիկին խնդրեց, որ մեկ տարի ևս մնանք: Մեկ տարի ևս մնացինք…, չորրորդ տարին էլ մնացինք և վերադարձանք Ամերիկա:
Անահիտին արձանագրեցինք համալսարանում: Սեպտեմբերի սկիզբն էր, Անահիտն արդեն համալսարան պետք է գնար, ու նա հայրիկին հրավիրեց պաղպաղակ ուտելու: Երբ տուն եկան, ամուսինս ասաց, որ Անահիտն իրեն խնդրել է վերադառնալ Հայաստան, որ այնտեղ ուսումը շարունակի: Եվ մենք հետ վերադարձանք:
Երբ համալսարանն ավարտեց, մտածում էինք վերադառնալ, բայց Անահիտն ասաց, որ որոշել է այստեղ գործ գտնել:
– Փաստորեն, Ձեզ Անահիտն է Հայաստան բերել: Երիտասարդ սերնդի ներկայացուցիչը, սերունդ, ով այսօր Սփյուռքում ինքնության կորստի վտանգի առաջ է կանգնած:
– Այո´ (ժպտում է-հեղ.)… Այստեղ է, որ դու քեզ հայ ես զգում:
Մի շատ ցավալի փաստ եմ ուզում արձանագրել: Սփյուռքում այսօր չորրորդ սերունդն է ապրում: Երկրորդ սերունդն արդեն ասում է` հայրս է հայ: Երրորդ սերունդը` 1/8-րդս հայ է, իսկ չորրորդ սերունդն արդեն խորհում է` կարծեմ հայ էլ կար իմ նախահայրերի մեջ:
Անահիտը Ամերիկայում է մեծացել: Այնպես չէ, որ չի սիրում, հանգիստ չի զգում, ընկերներ չունի այնտեղ: Պարզապես Հայաստանի արժեքներն ավելի է տեսնում:
Մի դեպք եմ ուզում հիշել: Անահիտը 5 տարեկան էր, և ես նրան ամեն շաբաթ մեքենայով հայկական դպրոց էի տանում. ճանապարհը մեկ ժամ էր տևում: Մեքենայի հետևի նստարանին նստած` հաճախ էր բարձրաձայն մտածում: Մի օր հարցրեց` մայրի´կ, ինչո՞ւ Հայաստանում քույր-եղբայր միմյանց սիրում են, այստեղ` ոչ: Այդ տարիքում` նման հարց: Ասացի` ո՞վ է ասում, որ այստեղ չեն սիրում, պատասխանեց` չէ´, այստեղ չեն սիրում: Հետաքրքիր նկատողություն 4-5 տարեկան երեխայի կողմից:
Մի անգամ էլ նա ասաց` մա´մ, ինչո՞ւ մենք Հայաստանում աղքատ ենք, այստեղ` հարուստ: Նա ժողովրդի մասին չէր խոսում, պարզապես բաղդատում էր հայաստանյան մեր բնակարանի հարմարություններն Ամերիկայի հետ (մանավանդ որ խոսքը 1995-97 թվականների մասին էր): Հարցրի` Անահի´տ, ո՞ւր ավելի ուրախ է, պատասխանեց` Հայաստանում, ասացի` ո՞րն է կարևոր` աղքատ լինե՞լը, թե՞ ուրախ, պատասխանեց` ուրախ լինելը:
Գիտեք, շատ կարևոր է, որ նա դեռ մանուկ հասակից Հայաստան է եկել, ծանոթ էր հայաստանյան պայմաններին` լավ թե վատ: Նրա համար այդ ամենն այնքան սովորական է, հարազատ:
Հաճախ եմ ասում `գնանք, ավելի նոր շենքում բնակարան գտնենք, ասում է` չէ´, ես իմ հարևաններին, բակը չեմ թողնի: Մարդկային պարզ շփումը, շատ այլ բաներ նրա համար կենցաղային հարմարություններից ավելի կարևոր են:
– Տիկի´ն Զապել, Հայաստանում ինչո՞վ սկսեցիք զբաղվել:
– Քանի որ մտածում էինք, որ մեկ-երկու տարի ենք մնալու, իմ ընտրությունները միշտ կարճաժամկետ էին լինում: Եթե իմանայի, որ այսքան երկար կմնամ, այլ որոշումներ կընդունեի: Հայաստան տեղափոխվելուց հետո իմ առաջին ամենակարևոր քայլերից մեկն այն էր, որ 4-5 հոգով հիմնեցինք Գյումրիի տեղեկատվական կենտրոնը: Երկու տարի ամեն օր Երևանից գնում էի Գյումրի և հետ գալիս: Բախտավոր էի, որ մայրս այստեղ էր: Հետո աշխատեցի ամերիկյան մի քանի ընկերություններում, մի քանի ուրիշ փոքր գործեր էլ արեցի:
– Ինչպե՞ս սկսվեց համագործակցությունը «Վիքիմեդիա Հայաստան»-ի հետ:
– Տիկին Սուսաննա Մկրտչյանը («Վիքիմեդիա Հայաստան» գիտակրթական հասարակական կազմակերպության նախագահ-հեղ.) խնդրեց օգնել, ես էլ սիրով համաձայնեցի: Ես, և ոչ միայն, պետք է սկսենեք Վիքիպեդիայի արմտահայերեն բաժնի վրա աշխատել: Հիմա փորձում ենք գտնել անձեր, ովքեր ժամանակ, հետաքրքրություն և կարողություն ունեն արևմտահայերենով տեքստեր մուտքագրելու:
Պետք է նվազագույնը 1200 հոդված ունենալ, որ կարողանաս լեզուն մտցնել Վիքիի մեջ` որպես ընդունված լեզու:
Մեր առաջնային նպատակն այդչափ հոդված մուտքագրելն է, այնուհետև սկսել գործածել Վիքիի կարողությունը, որպեսզի արևմտահայերենն ավելի հասանելի լինի:
Շատ գործ կա անելու: Պետք է քաջալերենք, որ ուրիշներն էլ աշխատեն: Որովհետև Վիքիի գաղափարն այն է, որ անհատները պետք է իրենց կարելին անեն` տեղեկությունը փոխանցելու ուրիշներին:
– Օժանդակությունը, աջակցությունը կամավո՞ր է:
– Վիքիի մեջ ամեն ինչ կամավոր է: Վիքիի գաղափարն այն է, որ ով ինչ անում է, պետք է կամավոր անի:
– Վիքիպեդիայում յուրաքանչյուր մարդ կարող է տեղեկություն տեղադրել, ուղղումներ անել: Հետևաբար` որքանո՞վ կարելի է հավաստի համարել Վիքիմեդիայում տեղադրված նյութերը:
– Դա Վիքիի փիլիսոփայութունն է. դու կարող ես հոդված տեղադրել, բայց յուրաքանչյուր մարդ ունի շտկելու հնարավորություն:
Մի դեպք եմ ուզում պատմել: Հայաստանը սովետական օրենքի վրա հիմնված մի օրենք ուներ, որ կառույցի նկարը պատկանում է ճարտարապետին` նրա մահվանից հետո դեռ որոշակի ժամանակ: Թուրքերն օգտվելով այդ օրենքից` Հայաստանի բոլոր նկարները Վիքիից ջնջել էին` պատճառաբանելով, թե ՀՀ օրենքին դեմ է:
Սուսաննա Մկրտչյանի նախաձեռնությամբ այդ օրենքը փոխվեց, և անմիջապես վերականգնվեցին մեր նկարները: Դրանից հետո Ռուսաստանն իր օրենքը փոխեց: Այսինքն` նախկին Սովետական Միության երկրներից Հայաստանը եղավ առաջինը, որ տվյալ օրենքը փոխեց:
Ուզում եմ ասել, որ Վիքիպեդիայի նկատմամբ հետաքրքրությունը շատ մեծ է: Եթե դու անհեթեթ բան գրես, մարդիկ կարձագանքեն, կուղղեն:
– Տիկի´ն Զապել, Արմտահայերեն բաժինը գործածելու համար որևէ բնագավառի հատուկ կարևորություն տրվո՞ւմ է:
– Ո´չ, կարևոր չէ. որքան տարբեր լինեն բնագավառները, այնքան ավելի լավ: Պարզապես ուզում ենք քաջալերել, որ մարդիկ արտահայտվեն, մասնակցեն, իրենց գիտելիքները բաժանեն, որ արևմտահայերեն բաժնի հոդվածները համալրվեն: Յուրաքանչյուր մարդ, Սփյուռքում գործող կազմակերպություն եթե իր պատմությունը մուտքագրի, արևմտահայ, սփյուռքահայ գրողների մասին նյութեր տեղադրի, բաժինը կամբողջանա:
Վիքիպեդիան արևմտահայերենի պահպանման մեջ մեծ դեր կարող է ունենալ: Այդ պատճառով էլ ասում եմ, որ բնագավառը կարևոր չէ: Եթե մեկը կարողանա արևմտահայերենով որևէ բան բացատրել, լեզուն արդեն հասանելի կլինի նրան, ով հետաքրքրված է այդ նյութով:
Նոր ենք սկսում, և մեզ համար ցանկացած աջակցություն, օգնություն շատ կարևոր է: Չեմ կարող ասել, որ շատ արագ կլինի, բայց վստահ եմ, որ կլինի` հաշվի առնելով նաև տիկին Սուսաննայի նվիրումը:
Համեստություն չէ, որ ասում եմ, բայց սա իմ գործը չէ, տիկին Սուսաննայի ու արևմտահայերի գործն է:
Որևէ մեկը, ով հետաքրքրված է, կարող է մտնել մեր ֆեյսբուքյան էջ (https://www.facebook.com/WikimediaArmenia/info) և կապվել մեզ հետ: Մենք նրանց հետ կկապվենք և կանցնենք արդյունավետ աշխատանքի:
Ցանկացողները կարող են նաև գալ գրասենյակ (ք. Երևան, Այգեստան 1/30, Սայաթ Նովա-Ալեք Մանուկյան փողոցների խաչմերուկ), և այնտեղ աշխատել, որտեղ միշտ հաճելի մթնոլոտ է լինում:
Արևմտահայերեն բաժինը կարծես մեր «ճիտին պարտքը» լինի: Պետք է այնպես անենք, որ լեզուն չկորցնենք: Գեղեցիկ լեզու է և, ի վերջո, մեր ժառանգությունն է:
– Շնորհակալություն Ձեզ, տիկի´ն Սուսաննա: Հուսով եմ, որ շատ շուտով կհանդիպենք և կխոսենք արդեն Արևմտահայերեն բաժնի գրանցած ձեռքբերումների մասին:
Հ.Գ. Ինչպես նշեց Զապել Վասիլյանը, «Արևմտահայերեն բաժինը կարծես մեր «ճիտին պարտքը» լինի»: Խոսքս ուզում եմ ուղղել բոլոր այն մարդկանց, սփյուռքյան կառույցներին, որոնց նույնպես մտահոգում է արևմտահայերենի ճակատագիրը: Յուրաքանչյուրդ, թեկուզ մեկ հոդվածով, կարող եք հարստացնել Վիքիպեդիայի արևմտահայերեն բաժինը, այդ քայլով ոչ միայն «ճիտին պարտքը» կատարել, այլև խթանել արևմտահայ լեզվի տարածումը:

Запел ВАС�?ЛЯН: «Википедия способна сыграть большую роль в сохранении западноармянского языка…»
Википедия – многоязычный энциклопедический проект свободного содержания, начавший функционировать с 2001 года. Более 30 миллионов ее статей (в том числе 122 086 в армянской википедии) созданы добровольными участниками и могут редактироваться любым пользователем �?нтернета.
«Армянская Википедия» – армяноязычный вариант энциклопедии Википедия. С целью стимулирования распространения и развития в Армении проектов «вики» 14 мая 2013 года года была основана научно-образовательная общественная организация «Викимедия Армения».
Наша сегодняшняя беседа с Запел Василян. Мой собеседник – из числа добровольцев, работающих над западноармянским разделом Википедии. Хотя поводом к нашей встрече послужил разговор о Википедии, но обойти тот факт, как госпожа Запел переехала в Армению, было невозможно. С этого и началась наша беседа.
– Госпожа Запел, как пришло решение переехать в Армению?
– Когда дочка, Анаит, окончила 8-й класс, почувствовали, что армянский мало-помалу сдает позиции (хотя и посещала субботнюю армянскую школу). Мы жили на юге Нью-Джерси, где армян много, но дети между собой общаются на английском.
Начали думать с мужем, что можно предпринять. Решили на год-два уехать в такое место, где есть возможность общаться на армянском: думали в Ливан, Лос-Анджелес, Монреаль либо Армению.
Поехали сначала в Лос-Анджелес, и убедились, что там дети тоже в большинстве общаются на английском. В Монреале армянский в немного лучшем положении, но погода для меня была слишком прохладной. А в Ливане не было уверенности. Сколько продлится мирная жизнь. �?… решили приехать в Армению.
Приехали с уверенностью, что поживаем пару лет и возвратимся, однако через два года Анаит попросила отца остаться еще на год. Остались еще год… и четвертый год остались, затем возвратились в Америку.
Записали Анаит в Университет. Было начало сентября, должна была уже отправляться в университет, но попросила отца вместе пойти покушать мороженое. А когда вернулись домой, муж сказал, что Анаит просила его возвратиться в Армению – там продолжать учебу. �? мы возвратились.
Когда окончила университет, думали вернуться, но Анаит заявила, что решила найти работу здесь.
– Фактически, именно Анаит привезла Вас в Армению. Представитель молодого поколения – того, над которым сегодня в Диаспоре нависла угроза потери идентичности?
– Да (улыбается – авт.)… Только здесь ты чувствуешь себя армянином.Хочу констатировать очень грустный факт: в Диаспоре сегодня живет четвертое поколение. Второе поколение уже говорит – мой отец армянин. Третье – на 1/8 армяне, а четвертое поколение уже задумывается – кажется, среди моих предков были и армяне. Анаит выросла в Америке. Не то, чтобы не любила, чувствовала себя некомфортно, не имела там друзей. Просто ценности Армении более заметны.
Хочу рассказать один случай. Анаит было 5 лет, и я каждую неделю возила ее на машине в армянскую школу. Дорога занимала час. Сидя на заднем сиденье машины, она часто размышляла вслух. Однажды спросила: мама, почему в Армении братья, сестры любят друг друга, а здесь нет? В этом возрасте такой вопрос. Я спросила – кто сказал, что здесь не любят? Ответила – нет, не любят здесь. Любопытное наблюдение со стороны 4-5 летнего ребенка.
А однажды она сказала: мам, почему в Армении мы бедные, а здесь богатые? Она говорила не о народе – просто сравнивала наши квартирные удобства в Армении с Америкой (тем более, что речь идет о 1995-97 годах). Спросила: Анаит, где веселее жизнь, ответила – в Армении. Сказала – что важнее, быть бедным, или веселым? Ответила – веселым.
Знаете, очень важно, что она еще в малом возрасте приезжала в Армению, знакома со здешними условиями, хорошими или плохими. ДлЯ нее все это так близко, обычно.
Часто говорю: пойдем, поищем квартиру в новом здании, отвечает – нет, я наших соседей и двор не оставлю. Простое человеческое общение и многое другое для нее намного важнее бытовых удобств.
– Госпожа Запел, в Армении чем начали заниматься?
– Поскольку рассчитывали остаться год-два, мой выбор всегда был краткосрочным. Если бы знала, что так надолго задержусь – приняла бы иное решение. Одним из первых моих важных шагов после переезда в Армению было то, что компанией в 4-5 человек основали Гюмрийский информационный центр. Два голда ежедневно ездила из Еревана в Гюмри и обратно. Счастлива была, что мама моя была здесь. Потом работала в нескольких американских компаниях, занималась кое-какими мелкими делами.
– Как началось сотрудничество с «Викимедия Армения»?
– Госпожа Сусанна Мкртчян (председатель научно-образовательной общественной организации «Викимедия Армения» – авт.) попросила помочь, и я охотно согласилась. Я, и не только, должны были начать работать над западноармянским разделом Википедии. Сейчас пытаемся найти людей, которые могли бы набирать тексты на западноармянском языке. Нужно иметь минимум 1200 статей, чтобы иметь возможность ввести язык в Вики как принятый язык.
Наша первоочередная задача – ввести столько статей, затем начнем использовать возможности вики, чтобы западноармянский сделать более доступным. Работы предстоит много – нужно воодушевлять, чтобы и другие работали. �?дея Вики состоит в том, что отдельные лица должны делать все, чтобы передать информацию другим.
– Помочь, содействие добровольные?
– В Вики все на добровольных началах. �?дея в том, что кто бы что бы ни делал – должен делать добровольно. Каждый человек может поместить в Википедии информацию, вносить поправки. Соответственно, насколько достоверными можно считать размещенные в Викимедии материалы?
Такова философия Вики – ты можешь разместить статью, но любой человек имеет возможность ее поправить. Хочу рассказать один случай. В Армении был закон, основанный еще на советском законодательстве, что снимок сооружения определенное время принадлежит архитектору и после его смерти. Пользуясь этим законом, турки стерли из Вики все армянские фотографии, мотивируя, что это противоречит закону РА. По инициативе Сусанны Мкртчян закон этот был изменен, и фотографии наши были сразу восстановлены. После этого Россия также изменила свое законодательство. То есть Армения была первой среди бывших Советских республик, изменившая этот закон.
Хочу сказать, что интерес к Википедии очень велик. Если ты напишешь что-то несуразное, люди откликнутся, исправят.
– Госпожа Запел, для задействования западноармянского языка какой либо сфере придается особая важность?
– Нет, чем больше будет сфер – тем лучше. Просто хотим подбодрить, чтобы люди высказывались, участвовали, делились с другими своими знаниями, чтобы пополнились статьи на западноармянском языке. Если каждый человек, функционирующая в Диаспоре организация введет свою историю, разместит статьи о западноармянских писателях – раздел пополнится.
Википедия способна сыграть большую роль в сохранении западноармянского языка. Потому и говорю, что сферы не имеют значения. Если кто-либо сумеет что-либо объяснить на западноармянском языке – язык уже будет доступен тем, кто интересуются этой темой.
Мы еще только начинаем это дело, и любая поддержка для нас очень важна. Не могу сказать, что получится очень быстро, но уверена, что непременно получится, учитывая также преданность госпожи Сусанны.
Говорю это не из ложной скромности, это не моя работа, это дело госпожи Сусанны и западных армян.
Все, кто интересуется, могут войти на нашу фейсбуковскую страницу (https://www.facebook.com/WikimediaArmenia/info) и связаться с нами. Мы свяжемся с ними и перейдем к эффективной работе.
Желающие могут придти также в офис (г. Ереван, Айгестан, 1/30, перекресток улиц Саят-Нова – Алек Манукян) и работать там, здесь всегда царит приятная атмосфера.
Нужно сделать так, чтобы не утерять язык – он прекрасен и в конечном счете, это наше наследие.
Благодарю, госпожа Запел, надеюсь, очень скоро встретимся и поговорим уже о достижениях раздела западноармянского языка.
P.S Хочу обратиться ко всем людям, структурам Диаспоры, которые также заинтересованы в судьбе западноармянского языка. Каждый, хотя бы одной статье, можете обогатить западноармянский раздел Википедии, тем самым стимулировав распространение западноармянского языка.