«Արի տուն» -2014. Երախտիքի խոսք «Արի տուն» ծրագրին
«Արի տուն» ծրագրի մասնակիցների համար կարևոր կանգառներից մեկը  Եռաբլուր զինվորական պանթեոնն է: Գտնվելով Եռաբլուրում՝ նրանց հայրաբար ընդունում է Եռաբլուր  զինվորական պանթեոնի արարողակարգերի  բաժնի պետ, կապիտան Ալբերտ Առաքելյանը, ով ծրագրի բոլոր մասնակից խմբերին նույն  հայրենասիրական-ազգային  ոգով  լցված,  մեծ  հուզումով   ամեն  անգամ պատմում  է տեղի նշանակության մասին և միասին այցելում զոհված հայորդիների գերեզմանին ու  գլուխ խոնարհում  նրանց շիրիմներին:
Ալբերտ Առաքելյանն իր սրտի խոսքն է ասում  «Արի տուն» ծրագրին  և  սփյուռքից  ժամանած  բոլոր  երիտասարդներին:
Պարոն Առաքելյանը կարծում  է, որ «Արի տուն»-ը տիտանական աշխատանք է կատարում և մեծ հոգի է ներդնում սփյուռքի երիտասարդներին հայրենիքին կապելու վեհ  գործում. «Ես և մեր զոհված ազատամարտիկների մայրերը խորապես ցնցված ենք այս ծրագրից, քանի որ սփյուռքի սիրելի զավակները, գալով Եռաբլուր, ծանոթանալով տեղի նշանակությանը, այցելելով  մեր  զոհված քաջազուն տղաների գերեզմանին, միանգամից պատվում են հայրենասիրությամբ և վերադառնալով իրենց գաղթօջախները՝ վճռում են Հայաստան  վերադառնալ»,-նշեց Ալբերտ Առաքելյանը:
Ալբերտ Առաքելյանը մեզ պատմեց, որ  ծրագրի տղա մասնակիցները, բնականաբար, ավելի շատ են ոգևորվում: Երբ նրանց ներկայացնում է զոհված ազատամարտիկների կյանքի պատմությունը, մոտենում են, հարցուփորձ անում հայոց բանակից, այնտեղ ծառայելու կանոններից: Տղաների ոգևորությունը կրկնապատկվում է, երբ նրանք զորամաս են գնում, ծանոթանում հայ զինվորի առօրյաին.այդ ժամանակ նրանք, հայրենիքի հանդեպ պարտքի զգացումով լցված, ցանկություն են հայտնում  վերադառնալ և  համալրել  հայ  զինվորների  շարքերը:
Ալբերտ Առաքելյանն իր եզրափակիչ խոսքում ասաց. «Այս հզոր «Արի տուն» ծրագրի շնորհիվ է, որ օտար ափերում սփռված մեր երիտասարդների մոտ հայրենիքի շուրջ համախմբված լինելու գաղափարն ենք արթնացնում, հայ արմատին հավատարիմ մնալ սովորեցնում: Փառք ու պատիվ մեր կառավարությանը, մեծարգո Հրանուշ Հակոբյանին և նախարարության ողջ անձնակազմին հայապահպան  ծրագրի կազմակերպման համար»:

«Ари тун-2014»: Слово признательности программе «Ари тун»
Одним из важнейших мест посещения участниками программы «Ари тун» является воинский пантеон «Ераблур», где их как родных принимает начальник церемониального отдела капитан Альберт Аракелян, который с одинаковым патриотизмом и волнением рассказывает всем группам участников программы о значении пантеона, вместе с ними обходит могилы павших борцов, склоняет голову.
Альберт Аракелян с сердечными словами обращается к программе «Ари тун» и прибывшей из Диаспоры молодежи.
Господин Аракелян полагает, что «Ари тун» делает титаническую работу, вкладывает большую душу в дело привязывания молодежи Диаспоры к Родине: «Я и матери павших ополченцев глубоко потрясены этой программой, поскольку юноши и девушки из Диаспоры, приходя на Ераблур, знакомясь с его значением, посещая могилы наших павших героев преисполняются патриотизма и, возвратившись в свои колонии, решают возвратиться в Армению».
Альберт Аракелян рассказал нам, что мальчики – участники программы, естественно, больше воодушевляются, когда им представляется история жизни павших ополченцев, она подходят, расспрашивают об Армянской армии, правилах службы здесь. �?х воодушевление приумножается, когда едут в воинскую часть, знакомятся с буднями армянских воинов, и преисполнившись чувства долга перед Родиной изъявляют желание вернуться и пополнить ряды армянских воинов.
В своем заключительном слове Альберт Аракелян сказал: «Благодаря этой мощной программе «Ари тун» у нашей молодежи, разбросанной на чужбине, пробуждается идея сплочения вокруг родины, сохранения верности армянским корням. Честь и слава нашему правительству, многоуважаемой Грануш Акопян и всему аппарату Министерства за организацию программы сохранения армянства».