Կայացավ ՀՀ սփյուռքի նախարարին կից ատյանի հերթական նիստը
Հունիսի 27-ին կայացավ ՀՀ սփյուռքի նախարարին կից ատյանի հերթական նիստը, որը վարում էր ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը:
Օրակարգում էին ՀՀ կառավարության` Սփյուռքի կազմակերպությունների ղեկավարների և ներկայացուցիչների համահայկական չորրորդ համաժողովում արված հարցադրումների իրականացման վերաբերյալ հաշվետվությունը, ՀՀ  սփյուռքի նախարարության աշխատակազմի քարտուղարության հաշվետվությունը, ինչպես նաեւ ընթացիկ հարցեր:
ՀՀ սփյուռքի նախարարի խորհրդական Ս.Պետրոսյանը նշեց, որ 2011թ. կայացածՍփյուռքի կազմակերպությունների ղեկավարների և ներկայացուցիչների համահայկական չորրորդ համաժողովում լայն քննարկումներ են եղել և հնչել են առաջարկություններ: Ընդհանուր առմամբ առանձնացվել է 64 ամփոփ առաջարկություն, որոնց իրականացումը եղել է ուղենշային Հայաստան–Սփյուռք գործակցության տարբեր ծրագրերի մշակման և իրականացման ժամանակ: Այդ աշխատանքները իրականացվել են համահայկական և համայնքային կառույցների հետ համատեղ: Աշխատանքների իրականացմանը մասնակցել են ՀՀ պետական և տեղական ինքնակառավարման մարմինները:
Վերջին 3 տարում Սփյուռքի հիմնախնդիրների ուսումնասիրման ուղղությամբ իրականացվել է ավելի քան 15 հետազոտություն, հրատարակվել է շուրջ 50 գիրք, այդ թվում՝ 3 «Հայկական Սփյուռք» տարեգրքերը: Կազմակերպվել է 10 գիտաժողով՝ նվիրված հայկական սփյուռքի հիմնախնդիրներին, սփյուռքի մասնագիտական ներուժի համախմբմանը, երիտասարդական հիմնախնդիրներին: Կազմակերպվել է «Սփյուռք» ամառային դպրոցի գործունեությունը՝ իր 5 ուղղություններով, այս տարի ավելացել է 6-րդ ուղղությունը՝ համայնքային գործի կազմակերպիչների դասընթացները: Իրականացվել է Հայաստանում սփյուռքահայերի ինտեգրման 2 ծրագիր: Կազմակերպվել է «Սփյուռքի համայնքային օրերը Հայաստանում» 2 ծրագիր, ինչպես նաև «Իմ Հայաստան» և «Կոմիտաս Վարդապետ» փառատոները, բազմաթիվ մշակութային միջոցառումներ, սփյուռքահայ անհատների մեծարման երեկոներ: Ստեղծվել են արևմտահայերենի միասնական դասագրքեր, Սփյուռքի կրթօջախներին ցուցաբերվել է մեթոդական, նյութական աջակցություն, կազմակերպվել է ուսուցիչների վերապատրաստում տեղերում և ՀՀ-ում, տրամադրվել է մեծ քանակությամբ ուսումնական գրականություն, ՀՀ պետական խորհրդանիշներ: Ռուսաստանի հայերի միության և Համաշխարհային կոնգրեսի հետ միասին կազմակերպվել են 8 անվանակարգով մրցանակաբաշխություններ: Օժանդակություն է ցուցաբերվել Սփյուռքում 60 նոր մեկօրյա դպրոցների բացմանը: Հայոց ցեղասպանության 100-ամյակին ընդառաջ իրականացված աշխատանքները ամփոփվել են վերջերս կայացած համաժողովում: Իրականացվող աշխատանքների մի մասը կրում է շարունակական բնույթ:
Զեկուցողը նշեց, որ Սփյուռքի կազմակերպությունների ղեկավարների և ներկայացուցիչների համահայկական հինգերորդ «Հարափոփոխ աշխարհի հայկական իրականությունը» խորագրով համաժողովը կկազմակերպվի 2014թ. սեպտեմբերի 19-21-ը:
ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը նշեց, որ Սփյուռքի կազմակերպությունների ղեկավարների և ներկայացուցիչների համահայկական չորրորդ համաժողովի ժամանակ հնչած առաջարկները անհրաժեշտ է խմբավորել ըստ ուղղությունների և նշել այդ ուղղություններով կատարված աշխատանքները: Անհրաժեշտ է ստեղծել աշխատանքային խումբ, կազմել քննարկվող խնդիրների փաթեթը, բաժանել սփյուռքի համայնքներին:
Նախարարն առաջարկեց ընդլայնել հրավիրյալների ցանկը, համաժողովին հրավիրել բոլոր երիտասարդ առաջնորդներին:
Նախարարը կարևորեց նաև «Սփյուռքի կազմակերպությունների ղեկավարների և ներկայացուցիչների» համահայկական հինգերորդ համաժողովը:
ՀՀ  սփյուռքի նախարարության աշխատակազմի քարտուղարության հաշվետվությունը ներկայացրեց  քարտուղարության պետ Ա.Էլչիբեկյանը: Նա նշեց, որ կառավարության կողմից տրված հանձնարարականները նախարարությունը կատարել է ժամանակին և ամբողջությամբ: Հաշվետու ժամանակահատվածում քարտուղարությունն իրականացրել է ՀՀ սփյուռքի նախարարության կողմից վարվող քաղաքականության մասով ՀՀ սփյուռքի նախարարի և աշխատակազմի ղեկավարի հանձնարարականները: Զեկուցողը կարևորեց փոստի ստուգումը, դիմում-բողոքների, հարցումների պատասխանների հսկողության իրականացումը, օրաթերթերի, ամսագրերի բաշխումն ըստ կառուցվածքային ստորաբաժանումների, ինչպես նաև Mulberry համակարգի ելից և մտից փաստաթղթերի առաքման և գրանցման համակարգումը:
Ամփոփելով նիստը՝ ՀՀ սփյուռքի նախարարը նշեց, որ պետք է ակտիվացնել համայնքների հետ աշխատանքը, փորձել կապ հաստատել նորաստեղծ, պասիվ համայնքների հետ, ծանոթանալ խնդիրներին:

Состоялось очередное заседание коллегии при министре Диаспоры РА
Очередное заседание коллегии при министре Диаспоры РА состоялось 27 июня, его вела министр Диаспоры РА Грануш Акопян.
В повестке были отчет об осуществлении вопросов, поднятых правительством РА на четвертом общеармянском форуме руководителей и представителей организаций Диаспоры, отчет секретариата аппарата Министерства Диаспоры РА, а также текущие вопросы.
Советник министра Диаспоры РА С.Петросян отметил, что на четвертом общеармянском форуме руководителей и представителей организаций Диаспоры, состоявшемся в 2011 году, были широкие обсуждения и прозвучали предложения. В общей сложности было выделено 64 обобщенных предложения, осуществление которых было ориентиром при разработке и осуществлении различных программ взаимодействия Армения-Диаспора. Эти работы были осуществлены совместно с общеармянскими и общинными структурами. В осуществлении работ участвовали государственные органы и органы местного самоуправления РА.
За последние 3 года в направлении изучения проблем Диаспоры было осуществлено свыше 15 исследований, издано около 50 книг, в том числе 3 ежегодника «Армянская Диаспора». Было организовано 10 научных симпозиумов, посвященных проблемам армянской Диаспоры, сплочению профессионального потенциала Диаспоры, проблемам молодежи. Была организована деятельность Летней школы «Спюрк» по пяти направлениям, в этом году добавилось шестое направление – курсы организаторов общинного дела. Осуществле6но 2 программы интеграции армян Диаспоры в Армении. Было организовано 2 программы «Общинные дни Диаспоры в Армении», а также фестивали «Моя Армения» и «Вардапет Комитас», многочисленные культурные мероприятия, вечера чествования великих представителей армянской Диаспоры. Созданы единые учебники западноармянского языка, очагам образования Диаспоры оказана методическая и материальная помощь, организована переподготовка учителей на местах и в РА, предоставлено большое количество ученой литературы, государственная символика РА. Совместно с Союзом армян России и Всемирным армянским конгрессом были организованы конкурсы по восьми номинациям. Оказано содействие в открытии в Диаспоре 60 новых однодневных школ. Работы, осуществленные в канун 100-летия Геноцида армян, обобщены на состоявшемся недавно форуме. Часть осуществляемых работ носит продолжительный характер.
Докладчик отметил, что пятый общеармянский форум руководителей и представителей организация Диаспоры под девизом «Армянские реалии быстроменяющегося мира» будет организован 19-21 сентября 2014 года.
Министр Диаспоры РА Грануш Акопян отметила, что предложения, прозвучавшие в ходе четвертого общеармянского форума руководителей и представителей организаций Диаспоры, необходимо сгруппировать по направлениям, отметить выполненную по этим направлениям работу. Необходимо создать рабочую группу, составить пакет обсуждаемых проблем, распространить в общинах Диаспоры. Министр предложила расширить перечень приглашенных, пригласить на форум всех молодых лидеров.
Министр отметила также важность пятого общеармянского форума «Руководителей и представителей организаций Диаспоры».
Отчет секретариата аппарата Министерства Диаспоры РА представил начальник секретариата А.Элчибекян. Он отметил, что данные правительством поручения Министерство выполнило в срок и в полном объеме. За отчетный период секретариат осуществил поручения министра Диаспоры РА и руководителя аппарата по части политики, проводимой Министерством Диаспоры РА. Докладчик отметил важность проверки почты, осуществления контроля за ответами на заявления-жалобы, запросы, распределения газет и журналов по структурным подразделениям, а также систематизации отправки и регистрации документов по системе входа-выхода Mulberry.
Подводя итоги заседания, министр Диаспоры РА отметила, что следует активизировать работу с общинами, попытаться наладить связь с новосозданными пассивными общинами, ознакомиться с проблемами.