Կայացավ ՀՀ սփյուռքի նախարարին կից ատյանի հերթական նիստը
Հունիսի 27-ին կայացավ ՀՀ սփյուռքի նախարարին կից ատյանի հերթական նիստը, որը վարում էր ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը:
Օրակարգում էին ՀՀ կառավարության` Սփյուռքի կազմակերպությունների ղեկավարների և ներկայացուցիչների համահայկական չորրորդ համաժողովում արված հարցադրումների իրականացման վերաբերյալ հաշվետվությունը, ՀՀ  սփյուռքի նախարարության աշխատակազմի քարտուղարության հաշվետվությունը, ինչպես նաեւ ընթացիկ հարցեր:
ՀՀ սփյուռքի նախարարի խորհրդական Ս.Պետրոսյանը նշեց, որ 2011թ. կայացածՍփյուռքի կազմակերպությունների ղեկավարների և ներկայացուցիչների համահայկական չորրորդ համաժողովում լայն քննարկումներ են եղել և հնչել են առաջարկություններ: Ընդհանուր առմամբ առանձնացվել է 64 ամփոփ առաջարկություն, որոնց իրականացումը եղել է ուղենշային Հայաստան–Սփյուռք գործակցության տարբեր ծրագրերի մշակման և իրականացման ժամանակ: Այդ աշխատանքները իրականացվել են համահայկական և համայնքային կառույցների հետ համատեղ: Աշխատանքների իրականացմանը մասնակցել են ՀՀ պետական և տեղական ինքնակառավարման մարմինները:
Վերջին 3 տարում Սփյուռքի հիմնախնդիրների ուսումնասիրման ուղղությամբ իրականացվել է ավելի քան 15 հետազոտություն, հրատարակվել է շուրջ 50 գիրք, այդ թվում՝ 3 «Հայկական Սփյուռք» տարեգրքերը: Կազմակերպվել է 10 գիտաժողով՝ նվիրված հայկական սփյուռքի հիմնախնդիրներին, սփյուռքի մասնագիտական ներուժի համախմբմանը, երիտասարդական հիմնախնդիրներին: Կազմակերպվել է «Սփյուռք» ամառային դպրոցի գործունեությունը՝ իր 5 ուղղություններով, այս տարի ավելացել է 6-րդ ուղղությունը՝ համայնքային գործի կազմակերպիչների դասընթացները: Իրականացվել է Հայաստանում սփյուռքահայերի ինտեգրման 2 ծրագիր: Կազմակերպվել է «Սփյուռքի համայնքային օրերը Հայաստանում» 2 ծրագիր, ինչպես նաև «Իմ Հայաստան» և «Կոմիտաս Վարդապետ» փառատոները, բազմաթիվ մշակութային միջոցառումներ, սփյուռքահայ անհատների մեծարման երեկոներ: Ստեղծվել են արևմտահայերենի միասնական դասագրքեր, Սփյուռքի կրթօջախներին ցուցաբերվել է մեթոդական, նյութական աջակցություն, կազմակերպվել է ուսուցիչների վերապատրաստում տեղերում և ՀՀ-ում, տրամադրվել է մեծ քանակությամբ ուսումնական գրականություն, ՀՀ պետական խորհրդանիշներ: Ռուսաստանի հայերի միության և Համաշխարհային կոնգրեսի հետ միասին կազմակերպվել են 8 անվանակարգով մրցանակաբաշխություններ: Օժանդակություն է ցուցաբերվել Սփյուռքում 60 նոր մեկօրյա դպրոցների բացմանը: Հայոց ցեղասպանության 100-ամյակին ընդառաջ իրականացված աշխատանքները ամփոփվել են վերջերս կայացած համաժողովում: Իրականացվող աշխատանքների մի մասը կրում է շարունակական բնույթ:
Զեկուցողը նշեց, որ Սփյուռքի կազմակերպությունների ղեկավարների և ներկայացուցիչների համահայկական հինգերորդ «Հարափոփոխ աշխարհի հայկական իրականությունը» խորագրով համաժողովը կկազմակերպվի 2014թ. սեպտեմբերի 19-21-ը:
ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը նշեց, որ Սփյուռքի կազմակերպությունների ղեկավարների և ներկայացուցիչների համահայկական չորրորդ համաժողովի ժամանակ հնչած առաջարկները անհրաժեշտ է խմբավորել ըստ ուղղությունների և նշել այդ ուղղություններով կատարված աշխատանքները: Անհրաժեշտ է ստեղծել աշխատանքային խումբ, կազմել քննարկվող խնդիրների փաթեթը, բաժանել սփյուռքի համայնքներին:
Նախարարն առաջարկեց ընդլայնել հրավիրյալների ցանկը, համաժողովին հրավիրել բոլոր երիտասարդ առաջնորդներին:
Նախարարը կարևորեց նաև «Սփյուռքի կազմակերպությունների ղեկավարների և ներկայացուցիչների» համահայկական հինգերորդ համաժողովը:
ՀՀ  սփյուռքի նախարարության աշխատակազմի քարտուղարության հաշվետվությունը ներկայացրեց  քարտուղարության պետ Ա.Էլչիբեկյանը: Նա նշեց, որ կառավարության կողմից տրված հանձնարարականները նախարարությունը կատարել է ժամանակին և ամբողջությամբ: Հաշվետու ժամանակահատվածում քարտուղարությունն իրականացրել է ՀՀ սփյուռքի նախարարության կողմից վարվող քաղաքականության մասով ՀՀ սփյուռքի նախարարի և աշխատակազմի ղեկավարի հանձնարարականները: Զեկուցողը կարևորեց փոստի ստուգումը, դիմում-բողոքների, հարցումների պատասխանների հսկողության իրականացումը, օրաթերթերի, ամսագրերի բաշխումն ըստ կառուցվածքային ստորաբաժանումների, ինչպես նաև Mulberry համակարգի ելից և մտից փաստաթղթերի առաքման և գրանցման համակարգումը:
Ամփոփելով նիստը՝ ՀՀ սփյուռքի նախարարը նշեց, որ պետք է ակտիվացնել համայնքների հետ աշխատանքը, փորձել կապ հաստատել նորաստեղծ, պասիվ համայնքների հետ, ծանոթանալ խնդիրներին:

On June 27, the advisory board under the RA Minister of Diaspora held a subsequent session moderated by RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan.
The agenda included the report of the Government of the Republic of Armenia on answers to questions raised during the 4th Pan-Armenian Forum for Leaders and Representatives of Diaspora Armenian Organizations, the report by the Secretariat of the RA Ministry of Diaspora and other current issues.
Advisor to the RA Minister of Diaspora Stepan Petrosyan mentioned that broad discussions were held and proposals were made during the 4th Pan-Armenian Forum for Leaders and Representatives of Diaspora Armenian Organizations held in 2011. Overall, the organizers set aside 64 short proposals, the implementation of which has been a guideline for the development and implementation of different programs devoted to the Armenia-Diaspora partnership. The activities were carried out in association with pan-Armenian organizations and organizations within Armenian communities, as well as with the participation of Armenia’s state and local self-government bodies.
In the past three years, the Ministry of Diaspora has conducted more than 15 studies devoted to the key issues of the Armenian Diaspora and has published nearly 50 books, including three yearbooks entitled “Armenian Diaspora”. The ministry has also organized 10 conferences devoted to the key issues of the Armenian Diaspora, the consolidation of the potential of Diaspora Armenian professionals and the key issues of youth concern. The ministry has set up the “Diaspora” Summer School in five areas, and this year the program will be held in the sixth area (courses for those organizing community activities). There have also been two integration programs for Diaspora Armenians in Armenia. The ministry has also organized two programs entitled “Community Days of the Diaspora in Armenia”, as well as the “My Armenia” (Im Hayastan) and “Komitas Vardapet” Festivals, several cultural events and events paying homage to Diaspora Armenians. The RA Ministry of Diaspora has created unified Western Armenian language textbooks, has provided methodological and financial support to Armenian schools abroad, has organized trainings for Diaspora Armenian teachers in Armenia and in the given country, has provided a large number of instructive books and the emblems of the Republic of Armenia. The RA Ministry of Diaspora, in association with the Union of Armenians of Russia and the World Armenian Congress, has organized competitions in eight categories. The ministry has also supported the opening of 60 new one-day Armenian schools in the Diaspora. The activities carried out ahead of the 100th anniversary of the Armenian Genocide were summed up during a recent conference, and some of the activities are ongoing.
The speaker mentioned that the 5th Pan-Armenian Forum for Leaders and Representatives of Diaspora Armenian Organizations is set for 19-21 September 2014 with the title “The Armenian Reality in the Changing World”.
RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan mentioned that the proposals made during the 4th Pan-Armenian Forum for Leaders and Representatives of Diaspora Armenian Organizations need to be grouped according to directions, and the activities carried out in those directions need to be indicated. There is a need to establish a task force, prepare a list of issues to be discussed and distribute them to Armenian communities.
The minister suggested adding more guests to the list and invite all youth leaders to the forum.
The minister also attached importance to the 5th Pan-Armenian Forum for Leaders and Representatives of Diaspora Armenian Organizations.
Head of the Secretariat of the RA Ministry of Diaspora Aida Elchibekyan delivered a report on the activities carried out by the Secretariat. Elchibekyan mentioned that the ministry has completed the government’s assignments on time and completely. In the reporting period, the Secretariat has completed the assignments of the RA Minister of Diaspora and the Chief of Staff in terms of the policy led by the RA Ministry of Diaspora. The speaker attached importance to checking mail, overseeing responses to appeals, requests and complaints, the distribution of dailies and magazines according to the structural subdivisions, as well as coordination of delivery and registration of documents entered into and removed from the Mulberry system.
Summing up the session, the RA Minister of Diaspora mentioned that the ministry needs to work more with the Armenia communities and try to establish contacts with passive and newly established communities and become familiar with their issues.