Մեկնարկում է Հայոց ցեղասպանության 100-ամյակին նվիրված հատուկ ծրագիրը
Հունիսի 23-ին՝ ժամը 11:00-ին, Հայոց ցեղասպանության թանգարան–ինստիտուտում կմեկնարկի «Ֆրեսկո» արդի արվեստի և հոգևոր ֆիլմերի միջազգային առաջին փառատոնի «Ճշմարտության հուշարձան» խորագրով հատուկ ծրագիրը` նվիրված Հայոց ցեղասպանության 100-ամյակին:
Միջոցառմանը կմասնակցի նաև Ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի տնօրեն Հայկ Դեմոյանը: Պաշտոնական ելույթներից հետո՝ ժամը 11:30-ին, կցուցադրվի «Հոգիների աճուրդ» (երկրորդ անունը` «Ավրորա») հոլիվուդյան ժապավենը` Հայերի ցեղասպանության մասին նկարահանված առաջին ֆիլմը։
Ռեժիսոր Օսկար Ափֆելի ֆիլմն առաջին անգամ ցուցադրվել է 1919-ի փետրվարի 16-ին Նյու Յորքի «Պլազա» հյուրանոցում։ Ֆիլմը նկարահանվել է Հայոց ցեղասպանության ականատես չմշկածագցի Արշալույս Մարտիկանյանի «Հոշոտված Հայաստան» փաստագրական հուշագրության հիման վրա։ Գլխավոր դերակատարն ինքը՝ Արշալույս Մարտիկանյանն է։ Ֆիլմից պահպանվել է շուրջ 24 րոպեանոց ժապավեն, որը, հեղինակային իրավունքը տնօրինողների համաձայնությամբ, փառատոնին է տրամադրել Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտը:
Կինոդիտմանը կհաջորդի հանդիպում-քննարկում փառատոնի հատուկ հյուրերից մեկի`Հայր Հովհաննեսի (Ջովաննի Գուայտա) հետ: Ռուսական ուղղափառ եկեղեցու քահանան իտալացի պատմաբան, աստվածաբան և գրող է, ով հայերի մասին երեք աշխատությունների, այդ թվում 2005-ին Մոսկվայում լույս է տեսած «Ճիչ Արարատից: Արմին Վեգները և հայերի ցեղասպանությունը» գրքի հեղինակն է: Հանդիպման ընթացքում Ջովաննի Գուայտան ոչ միայն կխոսի հայերին նվիրված իր արդեն հրատարակված աշխատությունների մասին, այլև կպատմի իր նոր գրքի մասին, որի վրա աշխատում է այս օրերին:
Հանդիպումից հետո կցուցադրվի «Աուշվիտցն իմ ուսուցիչն է» 52 րոպեանոց իտալական ֆիլմը: Տեղեկացնենք, որ հատուկ ծրագրի շրջանակում կցուցադրվեն Հայոց ցեղասպանության և Հոլոքոստի մասին պատմող 7 ժապավեն Իսրայելից, Հայաստանից և Իտալիայից: Նշված ժապավեններից մրցութային ծրագրում ընդգրկված են միայն երկուսը:

Стартует специальная программа, посвященная 100-летию Геноцида армян
В Музее-институте Геноцида армян 23 июня в 11:00 в рамках первого международного фестиваля современного искусства и духовных фильмов «Фреско» стартует специальная программа «Памятник истины», посвященная 100-летию Геноцида армян.
В мероприятии примет участие также директор Музея-института Геноцида армян Айк Демоян. После официальных выступлений, в 11:30 будет продемонстрирована голливудская лента «Аукцион душ» (второе название – «Аврора») – первый фильм, снятый о Геноциде армян.
Фильм режиссера Оскара Апфеля впервые был продемонстрирован 16 февраля 1919 года в Нью-Йоркской гостинице «Плаза». Он снят на основе документальных мемуаров очевидицы Геноцида армян Аршалуйс Мартиканян. Она же выступала в главной роли. От фильма сохранились отрывки общей протяженностью 24 минуты, которые, с согласия распорядителей  авторскими правами, предоставил фестивалю Музей-институт Геноцида армян.
За кинопросмотром последует встреча-обсуждение с одним из специальных гостей фестиваля Отцом Ованесом (Джованни Гуайта). �?тальянский историк, исследователь Русской Православной церкви, теолог и писатель, он написал три книги, посвященных армянам, в том числе изданную в Москве в 2005 году «Крест с Арарата: Армин Вегнер и Геноцид армян». В ходе встречи Джованни Гуайта расскажет не только об уже изданных своих книгах, посвященных армянам, но и о новой книге, над которой работает сейчас.
После встречи будет продемонстрирован 52-минутный итальянский фильм «Аушвитц мой учитель».
В рамках специальной программы будут продемонстрированы 7 лент из �?зраиля, Армении и �?талии, рассказывающие о Геноциде армян и Холокосте. �?з них только 2 включены в конку4рсную программу фестиваля.