«ՀԱՅ ԵՆՔ ՄԵՆՔ» ԹԱՏԵՐԱԿԱՆ ԽՈՒՄԲԸ ՄԱՅՐ ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՄԷՋ
2013 տարին շատ յատկանշական եւ բեղմնաւոր եղաւ Հայ Կաթողիկէ Պատրիարքութեան Ս. Խաչ-Հարպոյեան Բարձրագոյն Վարժարանի թատերախումբին համար: Ընթացիկ տարուան Ապրիլ ամսուան ընթացքին երեք ելոյթներով լիբանանահայ հանրութեան ներկայանալէ ետք, 2 Օգոստոսին թատերախումբը մեծ խանդավառութեամբ մեկնեցաւ Հայաստան` մասնակցելու ՀՀ Սփիւռքի նախարարութեան «Արի Տուն 2013» ծրագրին, ուր կը միախմբուին Սփիւռքի զանազան անկիւններէ ժամանած պարման-պարմանուհիներ: Աննկարագրելի ուրախութիւն մը կար իւրաքանչիւրին դէմքին վրայ, հայրենիքը տեսնելու ոգեւորութիւնը պատած էր անոնց ամբողջ հոգին:
17 օրուան կեցութիւնը եւ հիւրընկալութիւնը ապահովուած էր Քանաքեռի Հայ Կաթողիկէ Գրիգոր Նարեկացի Առաջնորդարանին կողմէ, հովուապետութեամբ Հայաստանի, Վրաստանի եւ Ռուսաստանի Հայ Կաթողիկէ Թեմի առաջնորդ Հայր Ռա‎ֆայէլ արք. Մինասեանին:
«Արի Տուն 2013» ծրագրի բացումը կատարուեցաւ Երկուշաբթի, 5 Օգոստոսին, «Էրէբունի Փլազա» շէնքին մէջ, որուն ընթացքին շնորհակալական խօսք արտասանեց վարժարանիս հայերէնի ուսուցչուհի Տիկ. Մարգրիտ Ազատեան, եւ թատերախումբի անդամներէն Գոհար Յակոբեան մեներգեց «Երազ իմ Երկիր Հայրենի» երգը:
10 օրերուը նթացքին, ծրագրի ծիրէն ներս տեղի ունեցան պտոյտներ դէպի հայկական զանազան շրջաններ, ինչպէս Երեւանի պետական թանգարան, Օշական գիւղ եւ Ս. Մեսրոպ Մաշտոց եկեղեցի, Մուղնիի Ս. Գէորգ եկեղեցի, Սարդարապատ, Էջմիածին, Պատմութեան թանգարան, Մատենադարան, Գառնի, Գեղարդ, Խոր Վիրապ, Նորավանք, Ամբերդ, Ծիծեռնակաբերդ, Եռաբլուր, Յովհաննէս Թումանեանի տուն-թանգարան, ՀՀ Կեդրոնական դրամատուն եւ Սեւանավանք: Վարժարանիս խումբը ունեցաւ նաեւ այլ անձնական պտոյտներ, որոնցմէ ամէնէն յատկանշականը դէպի Արագած լեռ պտոյտնէր, որուն գագաթին եւ լանջին անոնք ունեցան յիշատակելի եւ անմոռանալի պահեր, ուր քարի լիճի ափին ծածանեցին վարժարանիս դրօշը:
Չմոռնանք նաեւ օրական դրութեամբ տեղի ունեցած օգտաշատ դասընթացքները, ի մասնաւորի հայերէն լեզուի, որոնք յաւելեալ շունչ եւ ոգի կըներշնչէին մեր աշակերտներուն:
Բոլոր շրջապտոյտները յատուկ դրոշմ ձգեցին իւրաքանչիւրին հոգիին մէջ: Այն բոլոր վայրերը, որոնց մասին կարդացած ու սորված էին Հայոց Պատմութեան գիրքին մէջ, բոլորին այժմ ականատես կ’ըլլային, շփում կ’ունենային հայրենի քարին ու հողին հետ, եւ խոր ապրումներով կ’ըմբոշխնէին անոնց տուած ուժն ու ոգեշնչումը: Այս պտոյտներու աւարտին տեղի ունեցաւ չորս օրեայ ճամբար մը Աղաւնաձորի մէջ, որուն վերջին օրը խարուկանահանդէսով մը փակուեցաւ այս տարուան յայտագիրը: Խարուկահանդէսին ընթացքին մեր խումբը մասնակցեցաւ յայտագրի պարերուն, արտասանութիւններուն եւ երգերուն, իսկ մեներգով ելոյթ ունեցաւ նաեւ Գոհար Յակոբեան: Յայտագրին մասնակցեցան նաեւ 2011 թուականի մանուկներու Եւրոտեսիլի Հայաստանի ներկայացուցիչ Տալիթա Աւանէսեան եւ նոյն մրցոյթի Վրաստանի ներկայացուցիչ Աննա Խաչատրեան, ինչպէս նաեւ «Հայկազունք» գաւառական խումբը: Հանդիսութեան աւարտին իր սրտի խօսքը փոխանցեց Սփիւռքի փոխ-նախարար Վաճէ Ճիլաւեան, որ դրուատեց սփիւռքահայերը մայր հայրենիքի մէջ եւ հայկական շունչով համախմբելու «Արի Տուն» ծրագրին կարեւորութիւնը եւ արժանիքը: Խօսք առաւ նաեւ վարժարանիս տնօրէնուհի Տիկ. Ռիթա Պոյաճեան, որ գնահատեց նախարարութեան այս ծրագիրը, շնորհակալութիւն յայտնեց գերազանց եւ շատ գեղեցիկ ձեւով կազմակերպութեան համար: Ան սրտի անհուն գոհունակութեամբ նշեց, թէ «հեռուէն երազելու հանգրուանը անցանք եւ անցնող երկու շաբաթներուն ընթացքին շօշափեցինք, շնչեցինք, տեսանք, զգացինք հայրենի հողին ուժը եւ լիցքաւորուեցանք հայկականութեամբ, ուժանիւթ մը` որ մեզի պիտի մղէ Սփիւռքի մէջ գոյատեւելու, մեր սեւեռումները կեդրոնացնելով հայրենիք վերադառնալու հաստատակամութեան վրայ»:
Հայրենիք մեկնելու գլխաւոր երազներէն եւ նպատակներէն էր նաեւ «Հայ Ենք Մենք» երաժշտախառն թատրոնը ներկայացնել հայրենի բեմին վրայ: Արդարեւ, ՀՀ Սփիւռքի նախարարութեան շնորհիւ պատեհ առիթը ունեցանք յաւելեալ ելոյթով մը ներկայանալու Երեւանի Մհեր Մկրտչեան դահլիճին մէջ, Ուրբաթ 9 Օգոսոտոսի երեկոյեան: Ելոյթին ներկայ էին ՀՀ Սփիւռքի նախարարութեան աշխատակազմի ղեկավար Ֆիրտոս Զաքարեան եւ նախարարութեան գիտակրթական ծրագիրներու բաժնի պետ Սիրվարդ Համբարեան, ինչպէս նաեւ «Հ1» պատկերասփիւռի եւ հայկական այլ լրատուամիջոցներու ներկայացուցիչներ: Նախքան ներկայացման մեկնարկը, խօսք առաւ նախարարութեան համահայկական ծրագիրներու վարչութեան պետ Ատոմ Մխիթարեան, որ քաջալերեց մանկապատանեկան գեղարուեստական-մշակութային նախաձեռնութիւնները, ի մասնաւորի սփիւռքի ափերուն, ուր հայորդիները այսպիսի ձեռնարկներով կըդրսեւորեն հայ ապրելու եւ հայ մնալու իրենց վճռակամութիւնը:
Տիկ. Ռիթա Պոյաճեան եւս խօսք առնելով հանդիսատեսներուն հակիրճ կերպով ներկայացուց Լիբանանի մէջ 3 ելոյթներ ունեցած «Հայ Ենք Մենք» թատրոնին նիւթը, եւ շնորհակալութիւն յայտնեց Սփիւռքի նախարարութեան պատասխանատու պաշտօնատարներուն, որոնց շնորհիւ պատուաբեր առիթը եւ հնարաւորութիւնը ընծայուեցաւ բարձրանալու Մհեր Մկրտչեան դահլիճի բեմին վրայ:
Չորեքշաբթի, 14 Օգոստոսի առաւօտեան, տնօրէնուհի Տիկ. Ռիթա Պոյաճեան Սփիւռքի նախարարութեան մօտ հանդիպում ունեցաւ ՀՀ Սփիւռքի նախարարութեան համահայկական ծրագիրներու վարչութեան պետ` Ատոմ Մխիթարեանի եւ գիտակրթական ծրագիրներու բաժնի պետ` Սիրվարդ Համբարեանի հետ: Հանդիպման ընթացքին արծարծուեցան նախարարութեան հովանաւորած սփիւռքահայութեան հետ առնչուած բազմաթիւ եւ բազմաբնոյթ ծրագիրները, որոնց կապակցութեամբ համագործակցութեան խոստումներ կատարուեցան: Այս շահեկան տեսակցութիւնը առիթ եղաւ երկու կողմերուն համար ծանօթանալու թէ՛ հայրենիքի եւ թէ՛ սփիւռքի լիբանանեան հատուածին մէջ տեղի ունեցող գործունէութիւններուն եւ կատարուած հայապահպանման աշխատանքներուն: Տեղի ունեցաւ յուշանուէրներու փոխանակում. նախարարութեան կողմէ վարժարանիս նուիրեցին հայկական մեծ դրօշ, մեծ քարտէզ, այբուբենի շրջանկար, ՀՀ զինանշան եւ այլ յիշատակելի նուէրներ: Իսկ վարժարանիս կողմէ տիար Ֆիրտոս Զաքարեանին փոխանցուեցաւ ՀՀ Սփիւռքի նախարարուհի տիկին Հրանոյշ Յակոբեանին նուիրուած եւ ուղղուած գնահատանքի եւ երախտագիտութեան յուշանուէրը:
Հայրենիք այցելութիւնը իր աւարտին հասաւ Կիրակի 18 Օգոստոսի առաւօտուն տեղի ունեցած պատարագով` նուիրուած Ս. Կոյս Աստուածածնի վերափոխման տօնին: Իսկ երեկոյեան, առ ի գնահատանք եւ երախտագիտութիւն արհիապատիւ հայր Ռա‎ֆայէլ արք. Մինասեանի եւ Քանաքեռի Առաջնորդարանին աշխատակազմ կղերական դասին սրտբաց եւ հիւրասէր ընդունելութեան, տնօրէնութիւնս սարքեց խրախճանքի երեկոյմը: Երեկոյթին ներկայ էին Հայաստանի մօտ Լիբանանի հանրապետութեան դեսպան Ժան Մաաքարոն, Փարիզէն ժամանած Լը Մուլան Էրիք արքեպիսկոպոսը եւ այլ հիւրեր:
Երեկոն շատ հաճելի էր եւ մթնոլորտը ջերմ: Շնորհակալական խօսքերու եւ բարձրացուած կենացներու կողքին տեղի ունեցան զանազան լեզուներով երգերու կատարողութիւններ եւ Աստուածամօր անունը կրողներու ի պատիւ կարկանդակի հատում: Տիկ. Պոյաճեան այս առիթով նաեւ յուշանուէր մը փոխանցեց գերապայծառ Մինասեանին, որ սիրայօժար կերպով վարժարանիս թատերախումբը ընդունեց Առաջնորդարանին հովանիին ներքոյ եւ լիուլի հոգաց անոնց պէտքերը` կեցութեան ամբողջ ընթացքին:
Երկուշաբթի, 19 Օգոստոսը ուրախ օր մը չէր մեր աշակերտներուն համար: Բաժանումը հեշտ չեղաւ երբեք: Հայրենական շունչով արդէն տոգորուած աշակերտներուն հոգիներուն մէջ աւելի եւս դրոշմուած էր հայրենիքի հանդէպ կառչածութիւնը եւ հայրենասիրութեան անգերազանցելի զգացումները: Անոնք յուզումնախառն զգացումներով բաժնուեցան Հայաստանէն եւ վերադարձան Լիբանան, իրենց հետ բերելով շատ գեղեցիկ յիշատակներ եւ տպաւորութիւններ հզօր հայրենիքէն, անոր սպիտակ բարձրագագաթ Արարատէն, խնկաբոյր եկեղեցիներէն ու վանքերէն, կապուտաչեայ Սեւանէն եւ հպարտութիւն առթող իւրաքանչիւր արձանէն եւ յուշակոթողէն:

Театральная труппа «Ай енк менк» в Армении
Очень плодотворным стал 2013 год для театральной труппы высшей гимназии Св. Хач-Арпоян Армянского Католического Патриаршества. После трех выступлений в апреле текущего года перед армянством Ливана, 2 августа труппа с большим энтузиазмом отбыла в Армению для участия в программе Министерства Диаспоры РА «Ари тун-2013», которая  объединяет юношей и девушек из разных уголков Диаспоры. Все были неописуемо рады, воодушевление    увидеть родины объяло их души.
Проживание и гостеприимство в течение 17 дней обеспечило предстоятельство Канакерской Армянской Католической церкви Григор Нарекаци под патронатом предстоятеля Армянской Католической епархии Армении, Грузии и России  архиепископа Рафаеля Минасяна.
Открытие программы «Ари тун-2013» состоялось в понедельник, 5 августа в здании «Эребуни плаза», в ходе которого с благодарственной речью выступила учительница армянского языка нашей гимназии Маргарита Азатян, а член театральной труппы Гоар Акопян исполнила песню «Ераз им Еркир Айрени».
В течение 10 дней в рамках программы состоялись экскурсии по достопримечательным местам – таким, как Государственный музей Еревана, село Ошакан и церковь Св. Месроп Маштоц, Мугнийская церковь Св. Геворг, Сардарапат, Эчмиадзин, Музей истории, Матенадаран, Гарни,  Гегард, Хор Вирап, Нораванк, Амберд, Цицернакаберд, Ераблур, Дом-музей Ованеса Туманяна, Центральный банк РА и севанский монастырь. Группа нашей гимназии совершила также личные экскурсии, самой примечательной из которых  стало восхождение на Арагац, на вершине и склонах которой имели место незабываемые мгновения, а на берегу Каменного озера было поднято знамя нашей гимназии.
Не забудем упомянуть, что ежедневно были курсы, в частности армянского языка, которые придавали дополнительное дыхание нашим учащимся.
Все экскурсии произвели особое впечатление. Мы видели все те места, о которых читали в учебнике по истории Армении, прикоснулись к камням и земле, и с глубокими эмоциями наслаждались излучаемой ими силой.
После экскурсий четыре дня отдыхали в Ахавнадзорском лагере, которые завершились костром. В этом празднестве наша группа участвовала танцами, песнями и декламацией, а Гоар Акопян выступила с сольными песнями. В программе участвовала и представитель Армении на «Детском Евровидении-2011» Далита Аванесян, и представитель Грузии на  том же конкурсе Анна Хачатрян, а также ансамбль «Айказунк». В завершение празднества выступил заместитель министра Диаспоры Ваге Джилавян, который оценил важность программы «Ари тун», собравшей на Родине армян Диаспоры и наполнившей их армянским духом. Выступила также директор нашей  гимназии госпожа Рита Бояджян, которая высоко оценила эту программу Министерства, выразила благодарность за ее прекрасную и отличную организацию. Она сказала: «Время мечтаний вдали кончилось, и в течение минувших двух недель мы ощутили, вдохнули, почувствовали  силу родной земли, зарядились армянственностью, энергией, которая станет движущей силой для нашего существования в Диаспоре, сконцентрирует наши устремления на возвращении на Родину».
Главной мечтой и целью  поездки на Родину музыкального театра «Ай енк менк» было выступление на сцене Родины. Благодаря Министерству Диаспоры у нас появился дополнительный повод предстать вечером 9 августа в зале Ереванского театра Мгера Мкртчяна. На нашем выступлении присутствовали руководитель аппарата Министерства Диаспоры РА Фирдус Закарян  и начальник отдела научно-образовательных программ Министерства Сирвард Амбарян, а также журналисты. До начала представления выступил начальник Управления общеармянских программ Министерства Атом Мхитарян, который похвалил детско-юношеские художественно-культурные инициативы, в частности, в Диаспоре, где армяне подобными мероприятиями проявляют свою решимость оставаться армянами и жить как армяне.
Госпожа Рита Бояджян в своем выступлении кратко представила театр «Ай енк менк», имевший три выступления в Ливане. Она выразила благодарность Министерству Диаспоры РА, благодаря которому группа  получила возможность выступить на этой сцене.
В среду, 14 августа, директор Рита Бояджян встретилась с начальником Управления общеармянских программ Министерства Атомом Мхитаряном и начальником отдела научно-образовательных программ Министерства Сирвард Амбарян, в ходе которой были затронуты многочисленные разнообразные программы Министерства, касающиеся армян Диаспоры, по поводу которых были достигнуты договоренности о сотрудничестве.  Состоялся также обмен сувенирами: Министерство преподнесло гимназии большой   Армянский флаг и большую карту, букварь, Герб РА и др. А от имени гимназии сувенир был преподнесен министру Диаспоры РА.
Визит на Родину завершился 18 августа – в этот день утром состоялась Литургия, посвященная празднику Преображения Богородицы. А вечером состоялся прощальный банкет, на котором присутствовали посол Ливана в РА Жан Маакаро, прибывший из Парижа архиепископ Ле Мулан Эрик и другие гости.
В ходе вечера наряду со словами благодарности прозвучали песни на разных языках. Госпожа Бояджян передала также сувенир высокочтимому Минасяну, который принял театральную труппу гимназии под своим патронатом и оплатил все расходы по ее двухнедельному пребыванию.
Понедельник, 19 августа, был не радостным днем для учащихся: расставание далось нелегко. Учащиеся, уже преисполненные духом привязанности к Родине и патриотизмом,  с волнением расстались с Арменией и возвратились в Ливан, увозя с собой прекрасные впечатления о могуществе родины, седоглавом Арарате, церквях и монастырях, голубом Севане, исторических памятниках   Армении.