Եվրոպան երես է թեքում Ադրբեջանից
Եվրախորհրդի և Ադրբեջանի միջև օրավուր մեծանում է լարվածությունը: Դա մի նոր աստիճանի հասավ այն բանից հետո, երբ Եվրախորհրդի նախարարների կոմիտեում Ադրբեջանին անցավ նախագահությունը: Ինչպես գրում է ֆրանսիական Dernières Nouvelles d’Alsace պարբերականը, Ստրասբուրգում հանվեցին այն բոլոր պաստառները, որոնք տեղեկացնում էին Ադրբեջանի նախագահության մասին: Էլեկտրոնային պարբերականում տեղ գտած հրապարակման մեջ նշվում է, որ Ստրասբուրգում ընդունված կարգ է մեծարել այն երկրին, որը Նախարարների կոմիտեում ստանձնում է նախագահությունը: 2009 թվականից սկսած՝ քաղաքում կազմակերպվում են հատուկ միջոցառումներ, որոնք նվիրվում են կազմակերպության անդամ այս կամ այն պետությանը: Այսպես՝ որպես միջոցառումների սկիզբ, քաղաքապետարանի դիմաց բարձրացվում են տվյալ երկրի դրոշները: Ապա հանրակառքերը ներկվում են տվյալ երկրի դրոշի գույներով:
Ադրբեջանի նախագահության առաջին շրջանում ամեն ինչ ընթանում էր ընդունված կարգին համապատասխան, մայիսի սկզբին բարձրացվել էին դրոշները: Սակայն մի քանի օր անց Բաքվի մասնակցությամբ միջադեպ տեղի ունեցավ: Ադրբեջանը հրաժարվեց մուտքի վիզա տրամադրել Ֆրանսիայի սոցիալիստական կուսակցության անդամ Ռընե Ռուկեին, որը Եվրոպական խորհրդի Խորհրդարանական ասամբլեայում հանդիսանում է ԵԽԽՎ փոխնախագահ:  Ռընե Ռուկեն պիտի մասնակցեր ադրբեջանական մայրաքաղաքում տեղի ունենալիք խորհրդակցությանը: Պաշտոնական Բաքուն իր մերժումը պատճառաբանեց այն հանգամանքով, որ Ռուկեն նախկինում այցելել է Լեռնային Ղարաբաղ:
ԵԽԽՎ-ն որոշել է կիրառել որոշ սանկցիաներ Ադրբեջանի նկատմամբ և առաջիկա երկու տարվա համար նախատեսված բոլոր միջոցառումները, որոնց անցկացումը ծրագրված էր Բաքվում, համարել անվավեր:
Այս սանկցիան պատահական չէ: Ադրբեջանում տարիներ շարունակ ոտնահարվում են մարդու իրավունքները, դատապարտվում են ազատամիտ լրագրողները, երկրում իշխում է բռնությունը, սակայն նույն ԵԽ-ն ոչ միշտ է ուշադրություն դարձրել այն հանգամանքին, որ իր անդամ երկրում չեն գործում ժողովրդավարական կառույցները, արհամարհվում է ժողովրդավարությունը: Այդուհանդերձ, հատկապես Ռընե Ռուկեին առնչվող միջադեպը խիստ զայրացրել է ինչպես Ստրասբուրգի քաղաքապետարանին, այնպես էլ ԵԽ-ին, քանի որ Ադրբեջանում  այս անգամ խոչընդոտել են ԵԽ աշխատանքներին, նրա ներկայացուցչին զրկել պաշտոնական լիազորություններն իրականացնելուց:
Անտարակույս, կատարվածը բնավ էլ չի նշանակում, թե եվրոպական կառույցները վերջապես ուշքի կգան և համակողմանի գնահատական կտան Ադրբեջանում տիրող իրավիճակին, ոչ միայն մարդու իրավունքների ոտնահարումներին, այլև հայատյացությունը պետական քաղաքականություն հռչակելու հայեցակարգին: Եվրոպան միշտ էլ մատների արանքով է նայել այն ամենին, ինչ կատարվում է միջնադարյան բռնապետություն հիշեցնող երկրում՝ հրապուրված լինելով այն կաշառքներով, որոնք ժամանակ առ ժամանակ բաժին են հասնում որոշ եվրոպական աստիճանավորների: Սակայն այս միջադեպը դառնում է նախանշան, որպեսզի  վերջապես շատերը մտահոգվեն Ադրբեջանում տիրող իրավիճակով, հատկապես քննարկման նյութ դարձնեն այն, որ Ադրբեջանը միակ երկիրն է, որն արգելում է տարբեր մարդկանց այցելել չճանաչված  պետության տարածք: Հենց սա պետք է դառնա բուռն քննարկման առարկա, Ադրբեջանի կողմից «սև ցուցակում» հայտնված պաշտոնյաները, պատգամավորներն ու մշակույթի գործիչները պիտի պահանջեն պաշտոնական Բաքվից վերջ տալ մարդու իրավունքների այսօրինակ ոտնահարումներին:

Европа отворачивается от Азербайджана
День ото дня нарастает напряженность между Советом Европы и Азербайджаном. Это достигло нового уровня, когда Азербайджан вступил в председательство в Комитете министров СЕ. Как пишет французское издание Dernières Nouvelles d’Alsace, в Страсбурге были убраны все плакаты, извещавшие о председательстве Азербайджана. В публикации электронного издания отмечается, что в Страсбурге принято чествовать ту страну, которая вступает в председательство в Комитете Министров. Начиная с 2009 года в городе организуются специальные мероприятия, посвященные тому или иному государству – члену организации. Так, в качестве старта к мероприятиям напротив мэрии поднимается флаг данной страны. Затем автобусы окрашиваются в цвета флага данной страны.
В первый период председательства Азербайджана все шло по заведенному порядку: в начале мая был поднят флаг. Однако спустя несколько дней произошел инцидент с участием Баку. Азербайджан отказался предоставить въездную визу члену Социалистической партии Франции Рене Руке, являющегося в Парламентской Ассамблее Совета Европы вице-председателем. Рене Руке должен был участвовать в предстоящем в столице Азербайджана совещании. Официальный Баку аргументировал отказ тем обстоятельством, что Руке ранее посетил Нагорный Карабах.
ПАСЕ решила применить определенные санкции в отношении Азербайджана, и все намеченные на ближайшие два года мероприятия, планировавшиеся в Баку, объявил недействительными.
Эта санкция не случайна. В Азербайджане долгие годы попираются права человека, осуждаются свободомыслящие журналисты, в стране царит насилие, однако та же ПАСЕ не всегда обращала внимание на то обстоятельство, что в этой стране не функционируют демократические структуры, попирается демократия. Тем не менее, особенно инцидент с Рене Руке, крайне рассердил как мэрию Страсбурга, так и СЕ, поскольку в Азербайджане на этот раз воспрепятствовали работе СЕ, его представителя лишили возможности осуществлять свои официальные полномочия.
Несомненно, происшедшее вовсе не означает, что европейские структуры наконец-то одумаются и дадут всестороннюю оценку ситуации, царящей в Азербайджане – не только попранию прав человека, но и концепции провозглашения арменофобии государственной политикой. Европа всегда сквозь пальцы смотрела на все, что происходило в стране, напоминающей средневековую диктатуру, обольщаясь взятками, которые время от времени достаются некоторым европейским чиновникам. Однако этот инцидент становится прецедентом, чтобы многие наконец озаботились ситуацией в Азербайджане, особенно сделав предметом обсуждения то, что Азербайджан – единственная страна, запрещающая различным людям посещать территорию непризнанного государства. �?менно это должно стать предметом бурного обсуждения, оказавшиеся в «черном списке» Азербайджана чиновники, депутаты, деятели культуры должны потребовать от официального Баку покончить с подобным попранием прав человека.