Հայորդյաց տանը սաները զինվում են ոչ միայն գիտելիքներով, այլև՝ ֆիզիկապես
«Մեր երկիրը շրջապատված է թշնամիներով, դրա համար ամեն մի հայ պետք է զինվոր լինի, լինի ուժեղ մարդ, քանի որ ուժեղ մարդու, ուժեղ երկրի հետ հաշվի են նստում»,- Մոսկվայի Հայորդյաց տանը կայացած ձյուդոյի և կարատեի ցուցադրական ելույթները դիտելուց հետո ասաց Կիոկուշին–կանկարատե-դոհամա հայկական ֆեդերացիայի նախագահ Անդանիկ Հակոբյանը։
Հայորդյաց տան ձյուդոյի մարզիչ Հայկ Մուղնեցյանի մոտ պարապում են կրթօջախի 5-14 տարեկան սաները։ Ի տարբերություն ձյուդոյի խմբակի՝ կարատեի խմբակի 11 սաներից 4-ը աղջիկներ են։
ՀայկՄուղնեցյանը և կարատեի խմբակի մարզիչ Արսեն Կարապետյանը իրենց սաների ելույթներից գոհ էին։ Նրանք նշեցին, որ չնայած ելույթ ունեցողները ընդամենը մեկ տարի է, ինչ մարզվում են, սակայն արդեն զգալի հաջողություններ ունեն:
«Սաներիս ելույթը կարող եմ փայլուն համարել։ Այս մեկ տարում նրանք հասցրին ոչ միայն սիրել այս մարզաձևը, այլև յուրացնել որոշակի հմտություններ։ Նրանք սիրով և հաճույքով են գալիս դասերին, որը լավ մարզիկ դառնալու հիմնական նախապայմաններից է»,- մեզ հետ զրույցում ասաց Հայկ Մուղնեցյանը:
«Մեկ տարի առաջ մեր պարապմունքները սկսեցինք երկու հոգով։ Այժմ ինձ մոտ մարզվում է 6-12 տարեկան 11 սան։ Պարապմունքներն անցկացվում են յուրաքանչյուր կիրակի 10:30-12:00-ը։ Ընդունելության կարող են դիմել չափահասության տարիքի չհասած բոլոր ցանկացողները»,- նշեց Արսեն Կարապետյանը։
Ելույթների ավարտին Անդրանիկ Հակոբյանը նշեց, որ սպորտը կոփում է ոչ միայն ֆիզիկապես: Դա բերում է նաև հոգեպես կոփվածության։ Ճապոնիայում կարատեն և ձյուդո նկրթադաստիարակչական համակարգի մաս են կազմում, քանի որ սովորեցնում են կյանքում ճիշտ ապրել»:
Ցուցադրական ելույթներից հետո Հայորդյաց տան տնօրեն Հմայակ Գևորգյանը դպրոցի տարբերանշանով գրիչներ և կրծքանշաններ նվիրեց մարզիկներին, ապա դիմեց նրանց՝ ասելով․«Շատ գովելի է, որ ձեզ համար այս կրթօջախը նաև ֆիզիկապես կոփվելու վայր է, բայց չպետք է մոռանաք նաև կրթվելու մասին։ Հայորդյաց տան յուրաքանչյուր սան պետք է լինի ֆիզիկապես ուժեղ և գիտելիքներով զինված, և, որ ամենակարևորն է, չմոռանա հայերենին լավ տիրապետելու մասին»։

Students of “Hayordats Tun” School are physically strong and are armed with knowledge
“Armenia is surrounded by enemies, and so, every Armenian must be a soldier, a strong person because others accept strong people and a strong country,” President of the Armenian Kiokushin-Kankarate-Dohama Federation Andranik Hakobyan said after viewing the demonstrations of judo and karate at the “Hayordats Tun” School in Moscow.
Judo coach of “Hayordats Tun” Hayk Mughnetsyan trains students between the ages of 5 and 14. Unlike the judo club, 4 of the 11 members are female.
Hayk Mughnetsyan and the karate club’s coach Arsen Karapetyan are content with their students’ performances. They mentioned that even though the students have been training for a year, they have already achieved great success.
“I can say my students performed brilliantly. This past year, they not only fell in love with the sport, but also mastered some skills. They come to class with pleasure, and that’s one of the main preconditions for becoming a good athlete,” Hayk Mughnetsyan said in an interview.
“We started trainings with two students a year ago. Now, we have 11 students between the ages of 6 and 12. Trainings are held every Sunday from 10:30 to 12:00. Admission is for those who haven’t reached the age of adulthood,” Arsen Karapetyan.
In the end, Andranik Hakobyan mentioned that sport not only helps a person stay in shape, but also makes him feel spiritually strong. In Japan, karate and judo form a part of education and discipline since the two sports teach a person how to live the right way.”
After the performances, Director of the “Hayordats Tun” School Hmayak Gevorgyan donated pens and badges with the logo of the school to the athletes and addressed them with the following: “It’s very nice to see that this school is also a place to get in shape, but we shouldn’t forget about education. Every student of the “Hayordats Tun” School must be physically strong and armed with knowledge and, most importantly, every student must never forget to have good knowledge of the Armenian language.”