Արժանթինի մէջ Հայոց ցեղասպանութեան թանգարան պիտի կառուցուի
Պուէնոս Այրէսի նահանգապետարանը Արժանթինի հայ գաղութին հողատարածք նուիրած է, Հայոց ցեղասպանութեան թանգարան կառուցելու  համար: Այս մասին յայտարարած է Պուէնոս Այրէսի Մարդկային իրաւանց և մշակութային բազմազանութեան քարտուղարի  տեղակալ Գլոտիօ Ավրուժը:
Թրքական «Mynet» լրատուական կայքը կը յայտնէ, որ նուիրատուութեան համար կազմակերպուած հանդիսութեան ժամանակ Ավրուժը յիշեցուցած է, որ  Հայոց ցեղասպանութիւնը ճանցած են թէ՛ Արժանթինի խորհրդարանը եւ թէ Պուէնոս Այրէսի քաղաքապետական խորհուրդը:
Հայոց ցեղասպանութեան թանգարան մը պիտի հիմնուի նաեւ Ուրուկուէյի մէջ: Հաւանական է, որ երկու երկիրներուն մէջ թանգարաններու բացումը կատարուի նոյն օրը՝ 2015-ի Ապրիլ 24-ին:

Armenian Genocide Museum to be established in Argentina
The state council of Buenos Aires has allocated an area to the Argentinean-Armenian community for the construction of an Armenian Genocide Museum, reports Deputy Secretary for Human Rights and Cultural Diversity of Buenos Aires Claudio Avruge.
The Turkish Mynet reports that during a fundraiser, Avruge recalled that the Parliament of Argentina and the Buenos Aires City Council have both recognized the Armenian Genocide.
An Armenian Genocide Museum will also be established in Uruguay. It’s likely that the opening of the museums in both countries will be on April 24, 2015.