ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանն ընդունեց Ղազախստանի հայ համայնքի անդամ, բարերար Դավիթ Վարագյանին
![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2014/04/GetThumbnail5.jpg)
Ապրիլի 29-ին ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանն ընդունեց Ղազախստանի հայ համայնքի անդամ, բարերար Դավիթ Վարագյանին:
Հանդիպման ընթացքում ներկայացվեցին Ղազախստանի հայ համայնքում առկա խնդիրները, քննարկվեցին դրանց լուծման հնարավոր ուղիները:
Շեշտելով համահայկական առաջնահերթություն ունեցող հարցերում ողջ հայության միասնականությունը՝ նախարար Հրանուշ Հակոբյանը կարևորեց Սփյուռքում մայրենի լեզվի և ինքնության պահպանման անհրաժեշտությունը: Նա ներկայացրեց ՀՀ սփյուռքի նախարարության ծրագրերը և հորդորեց, որ Ղազախստանի հայ համայնքը առավել ակտիվ մասնակցություն ունենա հատկապես հայապահպանությանն ուղղված ծրագրերում:

Министр Диаспоры РА Грануш Акопян приняла члена армянской общины Казахстана, благотворителя Давида Варагяна
![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2014/04/GetThumbnail5.jpg)
Министр Диаспоры РА Грануш Акопян 29 апреля приняла члена армянской общины Казахстана, благотворителя Давида Варагяна.
В ходе встречи были представлены проблемы, существующие в армянской общине Казахстана, обсуждены возможные пути их решения.
Подчеркнув единство всего армянства в вопросах общеармянских приоритетов, министр Грануш Акопян отметила важность необходимости сохранения в Диаспоре родного языка и идентичности. Она представила программы Министерства Диаспоры РА и призвала, чтобы армянская община Казахстана принимала более активное участие в программах, направленных на сохранение армянства.