Հայոց ցեղասպանության 99-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառում Փարիզում
Ապրիլի 24-ին Փարիզի քաղաքապետարանի հանդիսությունների սրահում կայացավ Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված ավանդական միջոցառումը, որն այս տարի նախաձեռնվեց Փարիզի նորընտիր քաղաքապետ Անն Իդալգոյի կողմից: Հիշատակի միջոցառմանը մասնակցեցին Ֆրանսիայի մայրաքաղաքի քաղաքային իշխանությունների ներկայացուցիչներ, պատգամավորներ, սենատորներ, բազմաթիվ քաղաքական և մշակութային գործիչներ, հայտնի անհատներ, հարյուրավոր ֆրանսիացիներ և ֆրանսահայեր:
Միջոցառման բացման խոսքով հանդես եկավ քաղաքապետ Անն Իդալգոն:
Վերջինս նշեց, որ երևույթները պետք է կոչել իրենց անուններով, և ընդգծեց, որ Թուրքիայի իշխանությունների կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը անհրաժեշտություն է ողջ թուրք ժողովրդի համար: Փարիզի քաղաքապետը խոսեց Հայոց ցեղասպանության հարյուրամյակի շրջանակներում մայրաքաղաքի իշխանությունների կողմից անցկացվելիք միջոցառումների՝ մասին:
Այնուհետև ելույթներով հանդես եկան Ֆրանսահայ կազմակերպությունների համակարգման խորհրդի համանախագահներ Ֆրանկ Փափազյանը և Արա Թորանյանը, որոնք, մեկնաբանելով Թուրքիայի վարչապետի նախօրեին արված հայտարարությունները, ընդգծեցին Թուրքիայի իշխանությունների կողմից ժխտողական կեցվածքի անարդյունավետ լինելը:
Միջոցառման եզրափակիչ խոսքով հանդես եկավ Ֆրանսիայում Հայաստանի դեսպան Վիգեն Չիտեչյանը: Շնորհակալություն հայտնելով Փարիզի նորընտիր քաղաքապետին ավանդական ընդունելության շարունակականությունն ապահովելու համար՝ դեսպան Չիտեչյանը նշեց. «Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին հավատարմությունը, մարդու և ժողովուրդների համընդհանուր իրավունքների և արժեքներին նվիրվածությունը Ֆրանսիայի մեծության վկայություններն են: Աշխարհի մայրաքաղաքներից մեկը՝ Փարիզը, ոգեկոչում է մեր նախնիների հիշատակը: Արդեն տարիներ Ֆրանսիան, որը  օրենքի ուժով Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչած առաջին երկիրն է, նախագահի մակարդակով է հարգանքի տուրք մատուցում զոհերի հիշատակին: Հայաստանը գիտակցում և կարևորում է այս ամենը»: ՀՀ դեսպանն այնուհետև անդրադարձավ Թուրքիայի պաշտոնական դիրքորոշմանը` փաստելով, որ «Թուրքիայի իշխանությունները այդպես էլ չեն կարողանում առերեսվել անցյալին և շարունակում են օրեցօր ավելի մխրճվել իրականության խեղաթյուրման անօգուտ քաղաքականության մեջ:
Ավարտելով իր ելույթը՝ դեսպան Չիտեչյանը հայտնեց, որ Անն Իդալգոն՝ որպես հայ ժողովրդի բարեկամ, միշտ սպասված է Հայաստանում, և Փարիզի քաղաքապետին հանդիսավոր կերպով փոխանցեց Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանի կողմից նրան ուղղված պաշտոնական հրավերը:

Armenian Genocide Commemoration event in Paris
On Apr. 24, a traditional Armenian Genocide Commemoration event was organized by newly elected Mayor of Paris Ann Idalgo this year at the ceremonies hall of Paris Municipality. The event began with opening remarks by Mayor Ann Idalgo and was held with the participation of representatives of the municipal authorities, deputies, senators, several political and cultural figures, celebrities, as well as hundreds of Frenchmen and French-Armenians.
In her speech, Idalgo mentioned that phenomena need to be called by their names and underlined the fact that all Turks need Turkey’s recognition of the Armenian Genocide. The mayor of Paris also talked about the events that will be held by the authorities in Paris as part of the events dedicated to the Armenian Genocide Centennial.
Idalgo’s speech was followed by speeches by Co-Chairs of the Coordinating Council of Armenian Organizations of France Frank Papazian and Ara Toranian who interpreted the Turkish Prime Minister’s recent statements and underlined the fact that Turkey’s denial policy is ineffective.
The event ended with a final speech by Armenia’s Ambassador to France Vigen Chitechyan expressed gratitude to the newly elected mayor of Paris for ensuring the continuation of the traditional event and mentioned: “Staying loyal to the commemoration of the Armenian Genocide and the dedication to human rights and universal rights of nations are evidence of how great France is. Paris, which is one of the capitals of the world, is remembering our ancestors. For years, France, which was the first country to recognize the Armenian Genocide by law, is paying tribute to the victims at the presidential level. Armenia is aware of this and attaches importance to it.” The RA Ambassador addressed Turkey’s official position and stated that “the Turkish authorities aren’t able to come to grips with their past and are continuing their ineffective policy on distorting the reality”.
In closing, Ambassador Chitechyan added that Ann Idalgo, who is a friend of the Armenian people, is always expected in Armenia and solemnly transmitted the official invitation of Mayor of Yerevan Taron Margaryan to the mayor of Paris.