Էրդողանի ցինիզմն ու Ցեղասպանության ժխտման նոր քայլը
Հերթական անգամ Թուրքիան ցույց տվեց իր իրական դեմքը, հերթական անգամ Թուրքիան գնաց անամոթության ու բարոյական անկումների ճանապարհով՝ այդպես էլ դասեր չառնելով պատմությունից ու ներկայից, այդպես էլ չկամենալով մաս կազմել քաղաքակիրթ աշխարհի: Իր պատմության ամոթալի էջերի հանդեպ քննադատական վերաբերմունք դրսևորելու, պատմական ճշմարտությունը վերականգնելու փոխարեն՝ Թուրքիան դիմեց նոր պատմական կեղծիքի ու երեսպաշտության, հերթական անգամ հաստատեց, որ սեփական մեղքերը չգիտակցելն այս պետության համար դարձել է բարոյական որակ և քաղաքականություն:
Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի՝ Ապրիլի 24-ի նախօրեին հղած հայտարարությունը, որը, նրա պատկերացմամբ, հայ ժողովրդին ներկայացված ցավակցություն էր, արդեն իսկ արժանացել է ինչպես հայ կրոնական առաջնորդների, այնպես էլ քաղաքական ու պետական գործիչների սուր քննադատությանը: Իհարկե, ոմանք շտապել էին նշել, թե Թուրքիայի իշխող շրջանակների մտածողության մեջ շրջադարձ է արձանագրվել, թե թուրքական իշխանությունները վերջապես որոշել են մոտենալ պատմական ճշմարտությանն ու խոսել Ցեղասպանության մասին: Ավելին, արևմտյան որոշ մեկնաբաններ, ԱՄՆ պետդեպի մի շարք պաշտոնյաներ ողջունելի էին համարել Էրդողանի հայտարարությունը, այն դիտարկել որպես առաջաքայլ հայ-թուրքական հարաբերություններում: Մինչդեռ, ըստ էության, Էրդողանը հերթական անգամ ժխտել էր Ցեղասպանությունը՝ այժմ նորից սակարկության առարկա դարձնելով Ցեղասպանության փաստը, նորից ու նորից մի ժողովրդի էթնիկ զտման պետական քաղաքականությունը դիտարկել որպես Առաջին համաշխարհայինի ընթացքում տեղի ունեցած «իրադարձություններ», որոնցից տուժել են հայերը, քրդերը, արաբները, հույները, այլք… Այսինքն՝ չի եղել վաղօրորք մշակված ծրագիր, չեն եղել Իթթիհատի որոշումները, չեն եղել զանգվածային տեղահանություններ… Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը, նորից հենվելով պատմական կեղծիքներն ամրագրելու և հանրության ուշադրությունը ապակողմնորոշելու թուրքական մտայնությունների վրա, խեղաթյուրել էր իրականությունը, առաջ քաշել ինչ-որ երկխոսության, պատմական փաստերը նորից քննարկելու խնդիրներ:
Անամոթության այս հանդեսը, որը սարքել է Էրդողանը, մի նպատակ ունի. հերթական անգամ մոլորեցնել համաշխարհային հանրությանը, ժխտել Ցեղասպանության փաստն ու այն երևութականությունը ստեղծել, թե Թուրքիո իշխանությունները պաշտպանում են իրենց երկրում ապրող ազգային փոքրամասնությունների շահերը և անգամ ցավակցում են հայերին և մյուս ազգերին… Այսինքն՝ Էրդողանը խուսափում է միջազգային հնչողություն ունեցող հանցագործության ճանաչումից, ավելի է խճողում Ցեղասպանության իրողությունը:
ԱՄՆ պետդեպի արձագանքը՝ ողջունել վարչապետի հայտարարությունը, վկայությունն է այն բանի, որ սույն հայտարարությունը վաղօրոք քննարկվել է ԱՄՆ կառավարող շրջաններում, որ այսպես Օբամա-Էրդողան զույգը որոշել է հերթական ծխածածկույթը ներկայացնել աշխարհին՝ պարտակելու համար մեծագույն ոճիրը, որը մինչև օրս ԱՄՆ նախագահն ու Թուրքիայի կառավարող շրջանները չեն կամենում ճանաչել: Ապրիլի 24-ի նախօրյակին ԱՄՆ Սենատում ընդունված բանաձևի պաշտոնական մերժման և Էրդողանի այս հայտարարության միջև ուղղակի կապ կա, ինչն արդեն վկայում է ԱՄՆ-Թուրքիա նոր քաղաքական առևտրի մասին: Սակայն հազիվ թե հնարավոր լինի թաքցնել կատարվածը, խույս տալ պատմական և բարոյական պատասխանատվությունից: Անհնար է հերթական անգամ շրջանառության մեջ դնել երկխոսությունների հարցը, երբ այդ երկխոսության հնարավորությունը Հայաստանը տվել էր Թուրքիային, երբ Հայաստանը պատրաստակամություն էր հայտնել համակողմանիորեն քննարկել Ցեղասպանության և հայ-թուրքական հարաբերությունների հարցերը: Դիմելով մեքենայությունների և ապակողմնորոշումների՝ պաշտոնական Անկարան ժամանակին ամեն ինչ արեց, որպեսզի հայ-թուրքական երկխոսությունը մտնի փակուղի, արպեսզի այդպես էլ երևան չգան Ցեղասպանության իրական փաստերը, որպեսզի Թուրքիան խուսափի պատասխանատվությունից: Ուստի Էրդողանի այս հայտարարությունը դառնում է նոր ամոթալի փաստ, ցինիզմի մի նոր դրսևորում: Էրդողանի «ցավակցությունը» ընդամենը սեփական շահերի ու Թուրքիայում իշխող ազգայնական տրամադրությունների արտահայտությունն է, ինչը կունենա իր համարժեք դիմակայությունը, և ինչն արդեն սուր քննադատության է ենթարկվում ինչպես ԱՄՆ-ի հայկական շրջանակներում, այնպես էլ Թուրքիայի առաջադիմական ուժերի քննարկումներում:

Erdogan’s cynicism and another step to deny the Genocide
Once again, Turkey showed its real image and did immoral and shameful acts, without learning lessons from history and the present and not wanting to join the civilized world. Instead of criticizing its shameful acts committed in the past and restoring the historical truth, Turkey distorted the history again and showed its hypocrisy and reaffirmed the fact that lack of awareness its own sins has become a moral quality and a state policy for the country.
Turkish Prime Minister Recep Tayyib Erdogan’s message ahead of April 24th which, the Prime Minister believed was a message of condolence to the Armenian people has already been sharply criticized by Armenian religious leaders, as well as state and political figures. Of course, some rushed to state that the Turkish authorities have changed their mindset and have finally decided to tell the truth and talk about the Genocide. Moreover, some Western commentators, including several U.S. State Department officials commended Erdogan’s statement and viewed it as a step forward in the Armenian-Turkish relations. However, Erdogan once again denied the Genocide and is turning the issue of Genocide into a matter of bargain, viewing the state policy on ethnic cleansing of a nation as “events” that took place during WWI and that those “events” harmed the Armenians, Kurds, Arabs, Greeks and others…This means that there was no plan, there were no decisions of the Ittihat and there were no mass deportations…Recep Tayyib Erdogan, relying on the Turks’ ideas of establishing falsehood and disorientating the public, distorted the reality and set forth issues for dialogue and restarting discussion on the historical facts.
This shameful act of Erdogan is only after misleading the international community, denying the Armenian Genocide and create the image that the Turkish government protects the interests of the ethnic minorities living in the country and even expresses condolences to the Armenians and other nations…This means that erdogan is avoiding recognition of the international crime and is making the situation connected to the Genocide more complicated.
The U.S. State Department’s response to commend the Prime Minister’s statement goes to show that U.S. State Department officials had previously discussed this statement and that Obama and Erdogan had decided to conceal the greatest crime that the U.S. President and the Turkish government still don’t want to recognize. The official rejection of the Resolution passed by the U.S. Senate ahead of April 24th and Erdogan’s statement are directly linked, and this goes to show that the U.S. and Turkey have a new political deal, but it will rarely be possible to conceal what happened and avoid moral and historical responsibility. It’s impossible to talk about dialogue again when Armenia gave Turkey the chance for dialogue and expressed willingness to discuss the Genocide and Armenian-Turkish relations in detail. By using machinations and by disorientating, the official Ankara did everything possible to make sure that the Armenian-Turkish dialogue enters a labyrinth in order to conceal the real facts of the Genocide and help Turkey avoid taking responsibility. This statement by Erdogan is shameful and is a new manifestation of cynicism. Erdogan’s “condolence” is simply the expression of Turkey’s interests and the nationalism in Turkey. There will be resistance, and Armenian Americans and the progressive forces in Turkey are already discussing it.