Արմեն Բուդաղյան. «Հայերին հաջողվել է մնայուն հետք թողնել Սինգապուրում…»
Ազգային բնավորություն է` հայկական հետք փնտրել ամենուր: Մի փոքր առիթ, և սկսում ենք պեղել «յան»-ով վերջացող ցանկացած ազգանուն, սկսում փորփրել հայտնի մարդկանց կենսագրություններ… Երբեմն ծայրահեղությունների գիրկն ենք ընկնում, բայց շատ հաճախ հայկական ներկայությունն այնքան խոսուն է, որ մեզ մնում է միայն զարմանալ, հպարտանալ ու…ափսոսալ…
Այս անգամ հայկական հետքը մեզ տարավ Հարավարևելյան Ասիա` Սինգապուր: Առիթը Սինգապուրում բնակվող գործարար, հայկական համայնքի անդամ Արմեն Բուդաղյանի հետ հանդիպումն էր.
– Արդեն 6 տարի է` Սինգապուրում եմ բնակվում: Երկար ժամանակ ապրել եմ Նոր Զելանդիայում, սովորել, աշխատել եմ այնտեղ: Հետո տեղափոխվեցի Սինգապուր:
Սինգապուրում ունենք փոքրաթիվ (մոտ 80 հոգի), բայց շատ համերաշխ համայնք: Բոլորս միմյանց ճանաչում ենք: Մեզ միավորում, համախմբում է Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ եկեղեցին, որը ամենահին քրիստոնեական կառույցն է Սինգապուրում. կառուցվել է 1835 թվականին, օծվել` 1836-ին: Գտնվում է Սինգապուրի ամենամեծ պողոտայի`«Հիլլ»-ի և «Արմենիա» փողոցի միջև: Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ եկեղեցին ազգային պատմական կոթող է (National Historical Monument), ճարտարապետը իռլանդացի Ջորջ Քոլմանն է: Եկեղեցին հեղինակի ամենահայտնի գործերից է:
Ցավոք, եկեղեցին այսօր չի գործում, որովհետև համայնքը փոքր է, և հոգևորական դժվար է պահել: Փորձում ենք տարին մեկ, երկու անգամ հոգևոր հովիվ հրավիրել, ով եկեղեցական արարողակարգ է անցկացնում: Բայց եկեղեցու դռները միշտ բաց են, որովհետև, ինչպես ասացի, պատմական հուշարձան է և նշված է Սինգապուրի բոլոր քարտեզների վրա:
Եկեղեցու բակում բազմաթիվ տապանաքարեր կան, որոնք ամփոփված են Հիշողության պարտեզում: Եթե ընթերցողներին հետաքրքիր կլինի եկեղեցու մասին տեղեկություններ ստանալ, ապա կարող են այցելել մեր կայք-էջ` armeniansinasia.org: Կայքում ունենք նաև վիրտուալ տուր, որի օգնությամբ կարող են «շրջագայել» եկեղեցում:
Հաջորդ տարի մարտ ամսին նշելու ենք Եկեղեցու 180-ամյակը:
Նախատեսում ենք մինչև ապրիլի 24-ը եկեղեցու բակում խաչքար տեղադրել:
– Պարո´ն Բուդաղյան, այս ամենը (և ոչ միայն) փաստում է, որ հայերը Սինգապուրում մնայուն հետք են թողել: Կցանկանայի, որ մի փոքր այդ մասին խոսեք:
– Հայերը Սինգապուրում հաստատվել են դեռևս 18-րդ դարի վերջին. տեղափոխվել են հիմնականում Մալազիայից, Հնդկաստանից, Նոր Ջուղայից: Հայկական համայնքը երբևէ մեծաքանակ չի եղել, բայց հայերին հաջողվել է կարևոր դեր խաղալ գաղութի կյանքում և մնայուն հետք թողնել Սինգապուրում:
Սխալված չեմ լինի եթե ասեմ, որ «Ռաֆըլզ» հյուրանոցն այսօր ոչ միայն Սինգապուրի, այլև աշխարհի ճանաչված և գեղեցիկ հյուրանոցներից մեկն է: 1887 թվականին կառուցված լյուքս դասի հյուրանոցի հիմնադիրները Սարգսյան եղբայրներն են: Եղբայրները հյուրանոցային մեծ ցանց են ունեցել: Մինչև այսօր Մալազիայի Պենանկ թերակղզում կանգուն է «Իստերն Օրիենտալ» հյուրանոցը, որի կոնֆերանս-սրահներն այսօր Արշակ և Տիգրան Սարգսյանների անունով են կոչվում: Բիրմայում է գտնվում նրանց կառուցած «Ստրանտ» հյուրանոցը:
Հայուհիները նույնպես իրենց ավանդ են ունեցել երկրի պատմության մեջ: Սինգապուրի խորհրդանիշը համարվում է խոլորձը: Խոլորձի այդ տեսակը ստեղծել է Աշխեն Հովակիմյանը (Ագնես Ջոհակիմ), որը և իր պատվին կոչվում է «Միս Վանդա Ջոհակիմ»: Նրա շիրմաքարն այսօր գտնվում է հայկական եկեղեցու բակում:
– Համայնքը հարուստ ավանդույթներ է ունեցել, հետաքրքիր է` ի՞նչն է պատճառը, որ զարգացում չի ապրել:
– Երկրորդ համաշխարհային պատերազմից հետո հայերի մեծ մասը տեղափոխվել է Ավստրալիա, Նոր Զելանդիա: Իսկ Սինգապուրում մնացած հայերը չեն կարողացել վերականգնել իրենց նախկին բարվոք վիճակը:
Այսօր Սինգապուրում ապրող հայերը տարբեր երկրներից են եկել: Մի քանի ընտանիքներ տեղափոխվել են Հայաստանից: Վերջիններս երաժիշտներ են, շախմատի մարզիչ, բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում աշխատող մասնագետներ, գործարարներ, ֆինանսիստներ: Շատերը, մի քանի տարի Սինգապուրում մնալուց հետո, տեղափոխվում են այլ երկրներ:
– Հետաքրքիր է` համայնքում լեզվի պահպանման խնդիրն ինչպե՞ս է լուծում:
– Երկու ամիսը մեկ հավաքվում ենք, շփվում միմյանց հետ: Հայկական երեկոներ ենք կազմակերպում, որի ժամանակ ելույթ է ունենում «Արմենիան հերիթեյջ» անսամբլը: Փորձում ենք ամեն գնով հայկականությունը պահել: Հավաքույթների ընթացքում միմյանց հետ հայերեն ենք խոսում: Հասկանալի պատճառներով` դպրոց չունենք: Երեխաներ քիչ կան: 2010-11 թվականներին Սինգապուրում ծնվեց 7 հայ երեխա, ինչը շատ ուրախալի, միաժամանակ հազվագյուտ երևույթ էր հատկապես վերջին տարիներին:
Գիտեք, եթե տանը հայերեն են խոսում, երեխան լեզվին կտիրապետի: Իհարկե, գրելու, կարդալու հետ կապված դժվարություններ կունենա, բայց դա ևս ծնողներից է կախված: Ես, օրինակ, շատ կցանկանամ, որ իմ երեխաները ոչ միայն հայերեն խոսել իմանան, այլև հայ մեծանան: Երկու երեխա ունեմ. ճիշտ է` նրանք դեռ փոքր են, բայց փորձում եմ ամեն կերպ Հայաստանի հետ կապել: Եթե Սփյուռքում մեծացող երեխան այսօր հայկականությունից հեռու մեծանա, ապա շատ ավելի դժվար կլինի նրա ապագա սերունդների ճակատագիրը:
Գիտեք, ես միշտ բարի նախանձով եմ նայում այն համայնքներին, որտեղ մեր հայրենակիցները կարողացել են դպրոցներ հիմնել ու դարեր շարունակ իրենց հայկականությունը, ինքնությունը պահել: Հասկանալի է, որ դա հիմնականում կախված է համայնքի մեծությունից: Երբ Նոր Զելանդիայում էի ապրում, այնտեղ հայերը մոտ 150 հոգի էին, գործում էր հայկական կիրակնօրյա դպրոց, և երեխաները կարողանում էին ոչ միայն հայերեն սովորել, այլև միմյանց հետ շփվել:
– Իսկ խառնամուսնություններ կա՞ն:
– Կան, բայց քիչ են նման ընտանիքները: Օրինակ` իմ կինը ռուս է:
– Ձեր երեխաներն ի՞նչ լեզվով են խոսում:
– Ռուսերեն և հայերեն:
– Ձեր կինը հայերեն գիտի՞:
– Հասկանում է, բայց խոսել ամաչում է: Մայրիկս է մեզ հետ ապրում, ինչը ևս կարևոր է երեխաներիս հայեցի դաստիարակության համար: Սփյուռքում տատիկների դերը շատ մեծ է: Համայնքում մի անդամ ունենք, ով կիսով չափ է հայ: Երբ հարցնում ենք, թե ինչպես է հայերեն սովորել, պատասխանում է` մեծ մամս է սովորեցրել:
Սփյուռքում ապրող հայերը մտածում են, որ մի օր վերադառնալու են Հայաստան, բայց թե դա երբ կլինի` դժվար է ասել: Իսկ մինչ այդ, անկախ դժվարություներից, պիտի փորձես քո տեսակը պահել:

Армен БУДАГЯН: «Армянам удалось оставить неизгладимый след в Сингапуре»
Национальный характер – искать повсюду армянский след. Малейший повод – и начинаем поиск любой фамилии с окончанием «ян», копаться в биографиях известных людей… Порой впадаем в крайности, но часто присутствие армян настолько выразительно, что остается только поражаться, гордиться и… сожалеть…
На этот раз армянский след привел нас в Юновосточную Азию, в Сингапур. Повод – встретиться с проживающим в Сингапуре предпринимателем, членом армянской общины Арменом Будагяном.
– Уже шесть лет живу в Сингапуре. Долгое время жил в Новой Зеландии, учился и работал там. Потом перебрался в Сингапур, где у нас есть малочисленная (около 80 человек) но очень сплоченная община. Все знакомы друг с другом. Нас объединяет, сплачивает церковь Сурб Григор Лусаворич – самая старая христианская постройка в Сингапуре: возведена в 1835 году, освящена в 1836-м. Находится между самым большим проспектом Сингапура «Хилл» и улицей «Армения». Церковь Святой Григор Лусаворич – национальный исторический памятник, архитектор – ирландец Джордж Колман. Церковь – одно из самых известных его произведений.
К сожалению, сегодня церковь не функционирует – община мала, и содержать духовника трудно. Пытаемся раз-два в год приглашать духовного пастыря, который проводит церковные обряды. Но двери церкви всегда открыты, поскольку, как уже сказал, это исторический памятник, помеченный на всех картах Сингапура.
Во дворе церкви множество надгробий, составляющие сквер памяти. Если читателя заинтересуют сведения о нашей церкви, могут посетить наш сайт armeniansinasia.org. На сайте имеется также виртуальный тур, с помощью которого можно «походить» по церкви
В марте будущего года отметим 180-летие церкви.
Планируем до 24 апреля установить во дворе церкви хачкар.
– Господин Будагян, все это (и не только) свидетельствует, что армяне оставили в Сингапуре неизгладимый след. Хотела бы, чтобы немного рассказали об этом.
– Армяне утвердились в Сингапуре еще в конце XVIII века: перебрались в основном из Малайзии, �?ндии, Новой Джуги. Армянская община никогда не была многочисленной, но армянам удалось сыграть важную роль в жизни колонии и оставить в Сингапуре неизгладимый след.
Не ошибусь, если скажу, что гостиница «Рафэлз» сегодня одна из самых известных и красивых гостиниц не только Сингапура, но и мира. Основателями этой гостиницы класса люкс, построенной в 1887 году, являются братья Саркисяны. Они владели большой сетью гостиниц. По сей день на полуострове Пенанг Малайзии стоит гостиница «�?стерн Ориентал», конференц-залы которой носят имена Аршака и Тиграна Саркисянов. В Бирме находятся возведенная ими гостиница «Странт».
Армянки также внесли свой вклад в историю страны. Символом Сингапура считается орхидея. Этот сорт орхидеи создала Ашхен Овакимян (Агнес Джоаким), в честь которой она и названа «Мисс Ванда Джоаким». Ее могила находится сегодня во дворе армянской церкви.
– Община имела богатые традиции. Любопытно, в чем причина, что она не получила развития?
– После Второй Мировой войны большая часть армян перебралась в Австралию, Новую Зеландию. А оставшиеся в Сингапуре армяне не сумели восстановить своле прежнее благоприятное положение.
Живущие сегодня в Сингапуре армяне приехали из разных стран. Несколько семей переехали из Армении. Они музыканты, тренер по шахматам, специалисты, работающие в сфере высоких технологий, предприниматели, финансисты. Многие, прожив несколько лет в Сингапуре, переезжают в другие страны.
– �?нтересно, как решается в общине проблема сохранения языка?
– Раз в два месяца собираемся, общаемся друг с другом. Организуем армянские вечера, на которых выступает ансамбль «Армениан эритейдж». Стараемся любой ценой сохранить армянственность. На мероприятиях общаемся на армянском. По понятным причинам школы в общине нет. Детей мало. В 2010-2011 годах в Сингапуре родилось 7 армянских детей, что одновременно и радостное, и очень редкое событие, особенно в последние годы.
Знаете, если дома говорят на армянском – ребенок овладеет языком. Конечно, с письмом и чтением возникнут трудности, но это также зависит от родителей. Я, например, очень хочу, чтобы мои дети умели не только говорить на армянском, но и выросли армянами. У меня двое детей. Правда, они еще маленькие, но пытаюсь любой ценой привязать их к Армении. Если растущий в Диаспоре ребенок сегодня будет воспитываться вдали от армянственности, то гораздо более трудной будет судьба его последующих поколений.
Знаете, я всегда с доброй завистью смотрю на те общины, где наши соотечественники сумели основать школы и на протяжении веков сохранить свою армянственность, идентичность. Понятно, что в основном это зависит от численности общины. Когда жил в Новой Зеландии, там было 150 армян, функционировала армянская воскресная школа, и дети могли не только учиться на армянском, но и общаться друг с другом.
– А смешанные браки есть?
– Есть, но таких семей мало. Например, моя жена русская.
– На каком языке говорят Ваши дети?
– На русском и армянском.
– Ваша жена владеет армянским?
– Понимает но говорить стесняется. Моя мама живет с нами, что также важно для армянского воспитания детей. Роль бабушек в Диаспоре чрезвычайно велика. В общине у нас есть один человек – наполовину армянин. Но когда спрашиваем, как научился армянскому, отвечает – бабушка научила.
Живущие в Диаспоре армяне думают, что однажды возвратятся в Армению, но когда это произойдет – трудно сказать. А до того, независимо от трудностей, должен стараться сохранить свой тип.