Արմեն Բուդաղյան. «Հայերին հաջողվել է մնայուն հետք թողնել Սինգապուրում…»
Ազգային բնավորություն է` հայկական հետք փնտրել ամենուր: Մի փոքր առիթ, և սկսում ենք պեղել «յան»-ով վերջացող ցանկացած ազգանուն, սկսում փորփրել հայտնի մարդկանց կենսագրություններ… Երբեմն ծայրահեղությունների գիրկն ենք ընկնում, բայց շատ հաճախ հայկական ներկայությունն այնքան խոսուն է, որ մեզ մնում է միայն զարմանալ, հպարտանալ ու…ափսոսալ…
Այս անգամ հայկական հետքը մեզ տարավ Հարավարևելյան Ասիա` Սինգապուր: Առիթը Սինգապուրում բնակվող գործարար, հայկական համայնքի անդամ Արմեն Բուդաղյանի հետ հանդիպումն էր.
– Արդեն 6 տարի է` Սինգապուրում եմ բնակվում: Երկար ժամանակ ապրել եմ Նոր Զելանդիայում, սովորել, աշխատել եմ այնտեղ: Հետո տեղափոխվեցի Սինգապուր:
Սինգապուրում ունենք փոքրաթիվ (մոտ 80 հոգի), բայց շատ համերաշխ համայնք: Բոլորս միմյանց ճանաչում ենք: Մեզ միավորում, համախմբում է Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ եկեղեցին, որը ամենահին քրիստոնեական կառույցն է Սինգապուրում. կառուցվել է 1835 թվականին, օծվել` 1836-ին: Գտնվում է Սինգապուրի ամենամեծ պողոտայի`«Հիլլ»-ի և «Արմենիա» փողոցի միջև: Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ եկեղեցին ազգային պատմական կոթող է (National Historical Monument), ճարտարապետը իռլանդացի Ջորջ Քոլմանն է: Եկեղեցին հեղինակի ամենահայտնի գործերից է:
Ցավոք, եկեղեցին այսօր չի գործում, որովհետև համայնքը փոքր է, և հոգևորական դժվար է պահել: Փորձում ենք տարին մեկ, երկու անգամ հոգևոր հովիվ հրավիրել, ով եկեղեցական արարողակարգ է անցկացնում: Բայց եկեղեցու դռները միշտ բաց են, որովհետև, ինչպես ասացի, պատմական հուշարձան է և նշված է Սինգապուրի բոլոր քարտեզների վրա:
Եկեղեցու բակում բազմաթիվ տապանաքարեր կան, որոնք ամփոփված են Հիշողության պարտեզում: Եթե ընթերցողներին հետաքրքիր կլինի եկեղեցու մասին տեղեկություններ ստանալ, ապա կարող են այցելել մեր կայք-էջ` armeniansinasia.org: Կայքում ունենք նաև վիրտուալ տուր, որի օգնությամբ կարող են «շրջագայել» եկեղեցում:
Հաջորդ տարի մարտ ամսին նշելու ենք Եկեղեցու 180-ամյակը:
Նախատեսում ենք մինչև ապրիլի 24-ը եկեղեցու բակում խաչքար տեղադրել:
– Պարո´ն Բուդաղյան, այս ամենը (և ոչ միայն) փաստում է, որ հայերը Սինգապուրում մնայուն հետք են թողել: Կցանկանայի, որ մի փոքր այդ մասին խոսեք:
– Հայերը Սինգապուրում հաստատվել են դեռևս 18-րդ դարի վերջին. տեղափոխվել են հիմնականում Մալազիայից, Հնդկաստանից, Նոր Ջուղայից: Հայկական համայնքը երբևէ մեծաքանակ չի եղել, բայց հայերին հաջողվել է կարևոր դեր խաղալ գաղութի կյանքում և մնայուն հետք թողնել Սինգապուրում:
Սխալված չեմ լինի եթե ասեմ, որ «Ռաֆըլզ» հյուրանոցն այսօր ոչ միայն Սինգապուրի, այլև աշխարհի ճանաչված և գեղեցիկ հյուրանոցներից մեկն է: 1887 թվականին կառուցված լյուքս դասի հյուրանոցի հիմնադիրները Սարգսյան եղբայրներն են: Եղբայրները հյուրանոցային մեծ ցանց են ունեցել: Մինչև այսօր Մալազիայի Պենանկ թերակղզում կանգուն է «Իստերն Օրիենտալ» հյուրանոցը, որի կոնֆերանս-սրահներն այսօր Արշակ և Տիգրան Սարգսյանների անունով են կոչվում: Բիրմայում է գտնվում նրանց կառուցած «Ստրանտ» հյուրանոցը:
Հայուհիները նույնպես իրենց ավանդ են ունեցել երկրի պատմության մեջ: Սինգապուրի խորհրդանիշը համարվում է խոլորձը: Խոլորձի այդ տեսակը ստեղծել է Աշխեն Հովակիմյանը (Ագնես Ջոհակիմ), որը և իր պատվին կոչվում է «Միս Վանդա Ջոհակիմ»: Նրա շիրմաքարն այսօր գտնվում է հայկական եկեղեցու բակում:
– Համայնքը հարուստ ավանդույթներ է ունեցել, հետաքրքիր է` ի՞նչն է պատճառը, որ զարգացում չի ապրել:
– Երկրորդ համաշխարհային պատերազմից հետո հայերի մեծ մասը տեղափոխվել է Ավստրալիա, Նոր Զելանդիա: Իսկ Սինգապուրում մնացած հայերը չեն կարողացել վերականգնել իրենց նախկին բարվոք վիճակը:
Այսօր Սինգապուրում ապրող հայերը տարբեր երկրներից են եկել: Մի քանի ընտանիքներ տեղափոխվել են Հայաստանից: Վերջիններս երաժիշտներ են, շախմատի մարզիչ, բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում աշխատող մասնագետներ, գործարարներ, ֆինանսիստներ: Շատերը, մի քանի տարի Սինգապուրում մնալուց հետո, տեղափոխվում են այլ երկրներ:
– Հետաքրքիր է` համայնքում լեզվի պահպանման խնդիրն ինչպե՞ս է լուծում:
– Երկու ամիսը մեկ հավաքվում ենք, շփվում միմյանց հետ: Հայկական երեկոներ ենք կազմակերպում, որի ժամանակ ելույթ է ունենում «Արմենիան հերիթեյջ» անսամբլը: Փորձում ենք ամեն գնով հայկականությունը պահել: Հավաքույթների ընթացքում միմյանց հետ հայերեն ենք խոսում: Հասկանալի պատճառներով` դպրոց չունենք: Երեխաներ քիչ կան: 2010-11 թվականներին Սինգապուրում ծնվեց 7 հայ երեխա, ինչը շատ ուրախալի, միաժամանակ հազվագյուտ երևույթ էր հատկապես վերջին տարիներին:
Գիտեք, եթե տանը հայերեն են խոսում, երեխան լեզվին կտիրապետի: Իհարկե, գրելու, կարդալու հետ կապված դժվարություններ կունենա, բայց դա ևս ծնողներից է կախված: Ես, օրինակ, շատ կցանկանամ, որ իմ երեխաները ոչ միայն հայերեն խոսել իմանան, այլև հայ մեծանան: Երկու երեխա ունեմ. ճիշտ է` նրանք դեռ փոքր են, բայց փորձում եմ ամեն կերպ Հայաստանի հետ կապել: Եթե Սփյուռքում մեծացող երեխան այսօր հայկականությունից հեռու մեծանա, ապա շատ ավելի դժվար կլինի նրա ապագա սերունդների ճակատագիրը:
Գիտեք, ես միշտ բարի նախանձով եմ նայում այն համայնքներին, որտեղ մեր հայրենակիցները կարողացել են դպրոցներ հիմնել ու դարեր շարունակ իրենց հայկականությունը, ինքնությունը պահել: Հասկանալի է, որ դա հիմնականում կախված է համայնքի մեծությունից: Երբ Նոր Զելանդիայում էի ապրում, այնտեղ հայերը մոտ 150 հոգի էին, գործում էր հայկական կիրակնօրյա դպրոց, և երեխաները կարողանում էին ոչ միայն հայերեն սովորել, այլև միմյանց հետ շփվել:
– Իսկ խառնամուսնություններ կա՞ն:
– Կան, բայց քիչ են նման ընտանիքները: Օրինակ` իմ կինը ռուս է:
– Ձեր երեխաներն ի՞նչ լեզվով են խոսում:
– Ռուսերեն և հայերեն:
– Ձեր կինը հայերեն գիտի՞:
– Հասկանում է, բայց խոսել ամաչում է: Մայրիկս է մեզ հետ ապրում, ինչը ևս կարևոր է երեխաներիս հայեցի դաստիարակության համար: Սփյուռքում տատիկների դերը շատ մեծ է: Համայնքում մի անդամ ունենք, ով կիսով չափ է հայ: Երբ հարցնում ենք, թե ինչպես է հայերեն սովորել, պատասխանում է` մեծ մամս է սովորեցրել:
Սփյուռքում ապրող հայերը մտածում են, որ մի օր վերադառնալու են Հայաստան, բայց թե դա երբ կլինի` դժվար է ասել: Իսկ մինչ այդ, անկախ դժվարություներից, պիտի փորձես քո տեսակը պահել:

Armen Budaghyan: “Armenians have managed to leave a trace in Singapore…”
Seeking traces of Armenians everywhere is a national trait. On any occasion, we Armenians start seeking last names that end with the “yan” and dig deep to find famous persons’ biographies…Sometimes we go to the extreme, but very often the Armenian presence is so lively that the only thing left for us to do is to be amazed, feel proud and…feel pity…
This time we followed the traces that led us to Southeast Asia, that is, Singapore to meet with Singapore-based businessman, member of the Armenian community Armen Budaghyan.
Armen Budaghyan: I have been living in Singapore for six years already after having lived and worked in New Zealand for a long time.
There are only nearly 80 Armenians in Singapore, but they stand united as one. We all know each other. What brings us together is the Saint Gregory the Illuminator Church, which is the oldest Christian church in Singapore. It was built in 1835 and consecrated in 1836 and is located between Singapore’s largest Hill Avenue and Armenia Street. The Saint Gregory the Illuminator Church is a National Historical Monument. The architect is Irishman George Colman. The church is one of Colman’s most famous works.
Unfortunately, the church is inactive due to the small community and the difficulty with keeping a clergyman. We try to invite a guest spiritual pastor once or twice a year to perform a church ritual. The doors of the church are always open because, as I said, this is a historical monument and is indicated on all the maps of Singapore.
There are several tombstones in the Garden of Remembrance. If the readers are interested about the church, they can visit our website at armeniansinasia.org. We also have a virtual tour that will help visitors “tour” the church.
We will be celebrating the Church’s 180th anniversary in March 2015.
We plan on placing a cross-stone in the churchyard on April 24th.
“Hayern Aysor”: Mr. Budaghyan, all this (and not only) goes to show that the Armenians have left a trace in Singapore. Could you tell us a little about that?
A. B.: Armenians settled in Singapore in the late 18th century. They were mainly from Malaysia, India and New Julfa. The Armenian community has always been small, but the Armenians have managed to play an important role in the community and have left a trace in Singapore.
It’s a fact that the Ruffles Hotel is one of the well-known and beautiful hotels in Singapore and the world. The luxury hotel was built in 1887 and was founded by the Brothers Sargsyan, who had a large chain of hotels. To this day, the Eastern Oriental Hotel remains standing on the Penank Peninsula in Malaysia, and the hotel’s conference halls are named after Arshak and Tigran Sargsyan. Their Strant Hotel is located in Birma.
Armenian women have also made their contributions to the country. The orchid is considered the symbol of Singapore. It was created by Ashkhen Hovakimyan (Agnes Johakim) and is named in her honor-Miss Vanda Johakim. Her tombstone is located in the yard of the Armenian church.
“Hayern Aysor”: The community has had rich traditions. Why weren’t they developed?
A. B.: After WWII, most Armenians moved to Australia, New Zealand. The Armenians who remained in Singapore weren’t able to get their lives back on track.
The Armenians living in Singapore today are from different countries. Some families have moved from Armenia. They are mainly musicians, chess coaches, high technology experts, businessmen and financiers. Most of them move to other countries after living in Singapore for a couple of years.
“Hayern Aysor”: How does the community solve the issue of preservation of the Armenian language?
A. B.: We gather and communicate with each other once every two months. We organize national events, during which the Armenian Heritage Ensemble performs for us. We try to do our best to preserve the Armenian identity. During the events, we speak to each other in Armenian. Due to reasons beyond our control, we don’t have a school. There are few children. In 2010 and 2011, 7 Armenian children were born in Singapore. It was a great pleasure, but at the same time it was rare, especially in the past couple of years.
You know, if parents speak in Armenian at home, the child will be fluent. Of course, the child will have problems with reading and writing in Armenian, but that also depends on the parents. For instance, I would love to have my children not only know how to speak in Armenian, but also grow up as Armenians. I have two children. True, they’re still little, but I do everything I can to make sure they are connected to Armenia. If an Armenian child growing up abroad becomes detached from the Armenian identity, it will be much more difficult for his or her future generations.
I always have a ��?kind’ jealousy when I see other communities where our compatriots have been able to open schools and have been preserving the Armenian identity for centuries. It’s clear that it mainly depends on the size of the community. When I was living in New Zealand, there were nearly 150 Armenians. There was an Armenian Sunday school and the children could not only learn Armenian, but could also communicate with each other in the language.
“Hayern Aysor”: Are there mixed marriages?
A. B.: Yes, but there are few families like that. For instance, my wife is Russian.
“Hayern Aysor”: What language do your children speak in?
A. B.: They speak Russian and Armenian.
“Hayern Aysor”: Does your wife know Armenian?
A. B.: She understands the language, but is ashamed to speak. My mother lives with us, and that’s also important for my children’s Armenian upbringing. Grandmothers play a huge role in Armenians’ lives in the Diaspora. There is a person in our community who is half-Armenian. When we asked him how he learned Armenian, he says his grandmother taught him.
Diaspora Armenians believe they will return to Armenia someday, but they don’t know when that day will come. Until then, irrespective of difficulties, Armenians have to try to maintain their type.