Դեսպան Սհոյանի հանդիպումները Բուլղարիայի Ազգային ժողովում
Ինչպես «Հայերն այսօր»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԱԳՆ մամլո գրասենյակից, ապրիլի 10-ին Բուլղարիայում ՀՀ դեսպան Արսեն Սհոյանը հանդիպում է ունեցել Բուլղարիայի Ազգային ժողովի նախագահ Միխայիլ Միկովի հետ:
Հանդիպման ընթացքում ՀՀ դեսպանը ներկայացրել է Հայաստանի արտաքին քաղաքականության հիմնական առաջնայնությունները, ինչպես նաև երկկողմ տնտեսական կապերի զարգացման հնարավորությունները:
Կարևորելով միջխորհրդարանական կապերի ակտիվացման դերը երկկողմ հարաբերությունների զարգացման գործում՝ զրուցակիցներն անդրադարձել են երկու երկրների միջև բարձր մակարդակով քաղաքական երկխոսության ինտենսիվացման, տնտեսական կապերի խորացման և միջազգային կառույցներում փոխգործակցության ակտիվացման հեռանկարներին:
Անդրադառնալով Բուլղարիայի հայ համայնքին՝ դեսպան Սհոյանն ու Բուլղարիայի օրենսդիր մարմնի ղեկավարը բարձր են գնահատել 99 տարի առաջ  տեղի ունեցած Հայոց ցեղասպանությունից  փրկվածների ժառանգներից բաղկացած համայնքի դերը Բուլղարիայի զարգացման գործում:
Նույն օրը Բուլղարիայի խորհրդարանում ՀՀ դեսպանը հանդիպել է    Բուլղարիայի խորհրդարանի բոլոր չորս կուսակցությունները ներկայացնող, 12 պատգամավոր ընդգրկող Բուլղարիա-Հայաստան բարեկամության խմբի անդամների հետ: Հանդիպման ընթացքում կարևորվել են տնտեսական  կապերի  աշխուժացմանը նպաստող քայլերի ձեռնարկումը և միջխորհրդարանական համագործակցութան  հետագա խորացումն  ու ընդլայնումը՝ բարեկամական  խմբերի ուղղակի շփումների միջոցով:
Խմբի նախագահ Ատանաս Զաֆիռովը խմբի անունից իր մտահոգությունն է հայտնել` Սիրիայի հայաբնակ Քեսաբ քաղաքի վրա իրականացված հարձակման կապակցությամբ:

Встречи посла Сгояна в Национальном Собрании Болгарии
Как сообщили редакции «Армяне сегодня» из пресс-службы М�?Д РА, 10 апреля посол РА в Болгарии Арсен Сгоян встретился с председателем Национального Собрания Болгарии Михаилом Миковым.
В ходе встречи посол РА представил основные приоритеты внешней политики Армении, а также возможности развития двусторонних экономических связей.
Отметив важность роли активизации межпарламентских связей в деле развития двусторонних отношений, собеседники коснулись перспектив интенсификации политического диалога на высшем уровне между двумя странами, углубления экономических связей и активизации взаимодействия в международных структурах.
Коснувшись армянской общины Болгарии, посол Сгоян и глава законодательного органа Болгарии высоко оценили роль общины, состоящей из потомков едва спасшихся 99 лет назад от Геноцида, в деле развития Болгарии.
В тот же день посол РА встретился с членами группы дружбы «Болгария-Армения», состоящей из 12 депутатов, представляющих все 4 партии парламента Болгрии. В ходе встречи была подчеркнута важность предприятия шагов, способствующих активизации экономических связей, а также дальнейшее углубление и расширение межпарламентского сотрудничества посредством прямых контактов групп дружбы.
Руководитель группы Атанас Зафиров от имени группы выразил озабоченность по поводу нападения на армянонаселенный город Кесаб в Сирии.