Հայ հնատիպ գրքի ցուցահանդես Հնդկաստանում
Ապրիլի 8-ին Հնդկաստանի Կալկաթա քաղաքում տեղի ունեցավ Հնդկաստանում ՀՀ դեսպանության աջակցությամբ, Հնդկաստանի ու Հայաստանի ազգային գրադարանների մասնակցությամբ կազմակերպված հայ հնատիպ գրքի ցուցահանդեսի բացման արարողությունը:
Միջոցառմանը ներկա էին Հնդկաստանում ՀՀ դեսպան Արա Հակոբյանը, Հնդկաստանի ազգային գրադարանի տնօրեն Ռաջենդրա Կումարը, Հայաստանի ազգային գրադարանի տնօրեն Տիգրան Զարգարյանը, ինչպես նաև հնդիկ պաշտոնյաներ, Կալկաթայի Հայոց մարդասիրական ճեմարանի տնօրինության և հայ համայնքի ներկայացուցիչներ, լրագրողներ և այլ հյուրեր:
Բացման խոսքով հանդես եկան դեսպան Հակոբյանը, ազգային գրադարանների տնօրենները: ՀՀ դեսպանն իր խոսքում մասնավորապես նշեց. «Հնդկաստանն այս կարևոր ցուցահանդեսի համար պատահական ընտրություն չէր. հայկական առաջին՝ «Ազդարար» պարբերականը տպագրվել է 1794թ. Մադրասում՝ Հարություն Շմավոնյանի կողմից: Ցուցահանդեսում ներկայացված մի շարք գրքեր ևս տպագրված են Հնդկաստանում, մասնավորապես՝ Մադրասում և Կալկաթայում»:
ՀՀ դեսպանն իր շնորհակալությունը հայտնեց հնդկական կողմին՝ ցուցահանդեսը բարձր մակարդակով կազմակերպելու համար:
Հանդիսության ընթացքում Կալկաթայի Հայոց մարդասիրական ճեմարանի սաները ներկայացրին հայկական երաժշտական ստեղծագործություններ:
Ցուցահանդեսում, որը տևելու է մինչև ապրիլի 12-ը, ներկայացված են Հայաստանի ազգային գրադարանից բերված և Կալկաթայի Հայոց մարդասիրական ճեմարանի գրադարանի կողմից տրամադրված գրքեր: Ներկայացված գրքերի թվում են 1512թ. Վենետիկում Հակոբ Մեղապարտի կողմից տպագրած «Ուրբաթագիրքը», 1666-68թթ. Ամստերդամում տպագրված «Աստվածաշունչը», 1794-96թթ. Մադրասում տպագրված «Ազդարարը» և այլ արժեքավոր գրքեր,- տեղեկացնում են ՀՀ ԱԳՆ մամլո գրասենյակից:

Выставка древней армянской книги в �?ндии
В городе Калькутта �?ндии 8 апреля состоялась церемония открытия выставки древней печатной армянской книги, организованной при содействии посольства РА в �?ндии и участии национальных библиотек �?ндии и Армении.
На мероприятии присутствовали посол РА в �?ндии Ара Акопян, директор Национальной библиотеки �?ндии Радендра Кумар, директор Национальной библиотеки Армении Тигран Заргарян, а также индийские чиновники, представители дирекции Армянской благотворительной семинарии Калькутты и армянской общины, журналисты и другие гости.
Со вступительными речами выступили посол Акопян, директоры национальных библиотек. Посол РА в своей речи, в частности, отметил: «Выбор �?ндии для этой важной выставки был не случаен: первое армянское периодическое издание «Аздарар» было отпечатано Арутюном Шмавоняном в 1794 году в Мадрасе. Ряд представленных на выставке книг также отпечатаны в �?ндии, в частности, в Мадрасе и Калькутте».
Посол РА выразил благодарность индийской стороне за организацию выставки на высоком уровне.
В ходе церемонии воспитанники Армянской благотворительной семинарии Калькутты представили армянские музыкальные произведения.
На выставке, которая продлится до 12 апреля, представлены книги, доставленные из Национальной библиотеки Армении а также предоставленные библиотекой Армянской благотворительной семинарии Калькутты. Среди представленных книг – «Урбатагирк», отпечатанная в 1552 году в Венеции Акопом Мегапартом, «Библия», отпечатанная в 1666-68гг. в Амстердаме и другие ценные издания, сообщает пресс-служба М�?Д РА.