ՀՀ սփյուռքի նախարարը ՀՀ քաղաքացու անձնագրեր հանձնեց Հայ Կաթողիկե Եկեղեցու Եգիպտոսի թեմի առաջնորդին և եգիպտահայ գործարար Րաուֆ Պարկուտին
Ապրիլի 3-ին ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացու անձնագրեր հանձնեց Հայ Կաթողիկե Եկեղեցու Եգիպտոսի թեմի առաջնորդ, Գերապայծառ Տ. Գրիգոր Օգոստինոս Եպիսկոպոս Գուսանին և Մոկաբո ընկերության գործարանի տնօրեն Րաուֆ Պարկուտին:
Ներկայացնելով ծնունդով Հալեպից Գերապայծառ Տ. Գրիգոր Օգոստինոս Գուսանի գործունեությունը՝ ՀՀ սփյուռքի նախարարը նշեց, որ նա 2004թ.-ից Ալեքսանդրիայի Հայոց Կաթողիկե թեմի առաջնորդն է, ով իր հովվապետությունն է իրականացնում նաև Եգիպտոսում, Սուդանում, ՀԱՀ-ում և Եթովպիայում: «Տեր Գրիգոր Օգոստինոս Գուսանը մեր ամենահին համայնքներից մեկի թեմի առաջնորդն է, իսկ մենք գիտենք, որ հոգևոր թեմերը Սփյուռքի համայնքներում միայն հոգևոր գործունեություն չեն ծավալում, այլ նաև կազմակերպում և իրականացնում են հայապահպանությանն ուղղված կրթական, մշակութային անհրաժեշտ աշխատանքներ», – ընդգծեց ՀՀ սփյուռքի նախարարը:
Դեռևս 1938թ., երբ Քեսաբում ըմբոստություն է բռնկվում Թուրքիայի կազմի մեջ մտցվելու դեմ, Քեսաբ է այցելում Սիրիայում և Լիբանանում Պապական նվիրակը, ծանոթանում հայության վիճակին և ներկայացնում Հռոմի Պապին: Այդ իրադարձություններում կարևոր դերակատարություն է ստանձնում կարդինալ Գրիգոր Պետրոս Աղաջանյանը, ինչի արդյունքում Քեսաբի շրջանը հետ է միացվում Սիրիային:
«Կարծում ենք, որ Հայ Կաթոլիկ Եկեղեցին կրկին պիտի աշխատանքներ տանի, որպեսզի Հռոմի Պապն այս անգամ ևս հանդես գա Քեսաբի դեպքերի վերաբերյալ հայտարարությամբ»,- նշեց տիկին Հակոբյանը:
Շնորհակալություն հայտնելով ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանին և ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանին իրեն ՀՀ քաղաքացիություն շնորհելու համար՝ Հայ Կաթողիկե Եկեղեցու Եգիպտոսի թեմի առաջնորդը հավաստիացրեց, որ մեծ ուրախություն կապրի ողջ թեմը, երբ իմանա իր առաջնորդի՝ Հայաստանի քաղաքացիություն ստանալու մասին:
«Գիտեմ, անշուշտ, որ վերադառնալուն պես Եգիպտոսի ոչ միայն հայկական, այլև արաբական թերթերը պիտի գրեն այս մասին, և շատ եգիպտահայեր նույնպես պիտի ցանկանան դիմել՝ ՀՀ քաղաքացություն ստանալու համար»,- նշեց սրբազանը՝ հավելելով, որ հարգելով իր անձը՝ Հայրենիքում հարգել և արժևորել են Հայ Կաթողիկե եկեղեցին:
Ներկայացնելով Եգիպտոսի «Մոբակո» լավագույն հագուստի ընկերության սեփականատեր, հայազգի և արդեն իսկ ՀՀ քաղաքացիություն ստացած Րաուֆ Պարկուտին՝ ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը նշեց, որ մեր ազգակիցը Եգիպտոսում մեծ ճանաչում և հեղինակություն վայելող գործարար է: «Տեսնում ենք, որ պարոն Րաուֆն օրինակ է վերցրել սրբազան հորից: Պարկուտները հայրենասեր և գործունյա մարդիկ են, ովքեր իրենց տաղանդի և ձգտման շնորհիվ կարողացել են մեծ հաջողությունների հասնել Եգիպտոսում: Համոզված եմ, որ հաջորդ անգամ ՀՀ քաղաքացիություն պիտի ստանա նրա եղբայր Ջոն Պարկուտը, ով այս պահին ևս դահլիճում է», – նշեց նախարարը:
Շնորհակալություն հայտնելով ՀՀ սփյուռքի նախարարին՝ իր համար ամենապատվաբեր պարգևը՝ ՀՀ քաղաքացու անձնագիրը ստանալու կապակցությամբ՝ պարոն Պարկուտը նշեց, որ հաջորդ այցին կփորձի հաղորդակցվել հայերենով:

RA Minister of Diaspora grants passports to Primate of the Armenian Catholic Diocese of Egypt and owner of Mobaco Cottons Rauf Bargoud
On Apr. 3, RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan granted passports of the Republic of Armenia to Primate of the Armenian Catholic Diocese of Egypt, Father, Bishop Krikor Augustinos Kousa and owner of Mobaco Cottons Rauf Bargoud.
Introducing the activities carried out by Father Krikor Augustinos Kousa of Aleppo, RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan mentioned that he has been the Primate of the Armenian Catholic Diocese of Alexandria since 2004 and is serving in Egypt, Sudan, the South African Republic and Ethiopia. “Father Krikor Augustinos Kousa is the primate of the diocese of one of the oldest Armenian communities, and we know that the dioceses not only serve the Armenians of the Diaspora spiritually, but also organize and hold cultural and educational events that are aimed at preserving the Armenian identity,” said the RA Minister of Diaspora.
When Kessab rebelled against joining Turkey in 1938, the Papal Delegate to Syria and Lebanon visited Kessab, was introduced to the situation facing the Armenians and presented the situation to the Pope of Rome. Cardinal Grigor Petros Aghajanyan played an important role in that, and as a result, Kessab was rejoined with Syria.
“We believe the Armenian Catholic Church must make more efforts to have the Pope of Rome issue a statement on the events taking place in Kessab now,” said Mrs. Hakobyan.
Expressing gratitude to RA President Serzh Sargsyan and RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan for granting him citizenship of the Republic of Armenia, the Primate of the Armenian Catholic Diocese of Egypt assured that the entire Diocese will rejoice when it receives the news about the Primate’s acquisition of Armenian citizenship.
“I know that Egypt’s Armenian and Arabic presses will write about this upon my return and that many Egyptian-Armenians will also want to apply for Armenian citizenship,” said His Holiness, adding that the Homeland has respected and appreciated the Armenian Catholic Church with respect to him.
Introducing owner of Mobaco, which is Egypt’s best clothing company, as well as citizen of the Republic of Armenia Rauf Bargoud, RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan mentioned that Bargoud is highly recognized in Egypt. “We see that Mr. Rauf has followed the example of His Holiness. The Bargouds are active and patriotic people who have been able to achieve success in Egypt thanks to their talent and aspirations. I’m certain that Rauf’s brother, John Bargoud, who is in the hall now, will be granted Armenian citizenship next time,” said the minister.
Expressing gratitude to the RA Minister of Diaspora for the passport of the Republic of Armenia, Parkut mentioned that he will try to communicate in Armenian during his next visit to Armenia.