ՀՀ սփյուռքի նախարարը ՀՀ քաղաքացու անձնագրեր հանձնեց Հայ Կաթողիկե Եկեղեցու Եգիպտոսի թեմի առաջնորդին և եգիպտահայ գործարար Րաուֆ Պարկուտին
Ապրիլի 3-ին ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացու անձնագրեր հանձնեց Հայ Կաթողիկե Եկեղեցու Եգիպտոսի թեմի առաջնորդ, Գերապայծառ Տ. Գրիգոր Օգոստինոս Եպիսկոպոս Գուսանին և Մոկաբո ընկերության գործարանի տնօրեն Րաուֆ Պարկուտին:
Ներկայացնելով ծնունդով Հալեպից Գերապայծառ Տ. Գրիգոր Օգոստինոս Գուսանի գործունեությունը՝ ՀՀ սփյուռքի նախարարը նշեց, որ նա 2004թ.-ից Ալեքսանդրիայի Հայոց Կաթողիկե թեմի առաջնորդն է, ով իր հովվապետությունն է իրականացնում նաև Եգիպտոսում, Սուդանում, ՀԱՀ-ում և Եթովպիայում: «Տեր Գրիգոր Օգոստինոս Գուսանը մեր ամենահին համայնքներից մեկի թեմի առաջնորդն է, իսկ մենք գիտենք, որ հոգևոր թեմերը Սփյուռքի համայնքներում միայն հոգևոր գործունեություն չեն ծավալում, այլ նաև կազմակերպում և իրականացնում են հայապահպանությանն ուղղված կրթական, մշակութային անհրաժեշտ աշխատանքներ», – ընդգծեց ՀՀ սփյուռքի նախարարը:
Դեռևս 1938թ., երբ Քեսաբում ըմբոստություն է բռնկվում Թուրքիայի կազմի մեջ մտցվելու դեմ, Քեսաբ է այցելում Սիրիայում և Լիբանանում Պապական նվիրակը, ծանոթանում հայության վիճակին և ներկայացնում Հռոմի Պապին: Այդ իրադարձություններում կարևոր դերակատարություն է ստանձնում կարդինալ Գրիգոր Պետրոս Աղաջանյանը, ինչի արդյունքում Քեսաբի շրջանը հետ է միացվում Սիրիային:
«Կարծում ենք, որ Հայ Կաթոլիկ Եկեղեցին կրկին պիտի աշխատանքներ տանի, որպեսզի Հռոմի Պապն այս անգամ ևս հանդես գա Քեսաբի դեպքերի վերաբերյալ հայտարարությամբ»,- նշեց տիկին Հակոբյանը:
Շնորհակալություն հայտնելով ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանին և ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանին իրեն ՀՀ քաղաքացիություն շնորհելու համար՝ Հայ Կաթողիկե Եկեղեցու Եգիպտոսի թեմի առաջնորդը հավաստիացրեց, որ մեծ ուրախություն կապրի ողջ թեմը, երբ իմանա իր առաջնորդի՝ Հայաստանի քաղաքացիություն ստանալու մասին:
«Գիտեմ, անշուշտ, որ վերադառնալուն պես Եգիպտոսի ոչ միայն հայկական, այլև արաբական թերթերը պիտի գրեն այս մասին, և շատ եգիպտահայեր նույնպես պիտի ցանկանան դիմել՝ ՀՀ քաղաքացություն ստանալու համար»,- նշեց սրբազանը՝ հավելելով, որ հարգելով իր անձը՝ Հայրենիքում հարգել և արժևորել են Հայ Կաթողիկե եկեղեցին:
Ներկայացնելով Եգիպտոսի «Մոբակո» լավագույն հագուստի ընկերության սեփականատեր, հայազգի և արդեն իսկ ՀՀ քաղաքացիություն ստացած Րաուֆ Պարկուտին՝ ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը նշեց, որ մեր ազգակիցը Եգիպտոսում մեծ ճանաչում և հեղինակություն վայելող գործարար է: «Տեսնում ենք, որ պարոն Րաուֆն օրինակ է վերցրել սրբազան հորից: Պարկուտները հայրենասեր և գործունյա մարդիկ են, ովքեր իրենց տաղանդի և ձգտման շնորհիվ կարողացել են մեծ հաջողությունների հասնել Եգիպտոսում: Համոզված եմ, որ հաջորդ անգամ ՀՀ քաղաքացիություն պիտի ստանա նրա եղբայր Ջոն Պարկուտը, ով այս պահին ևս դահլիճում է», – նշեց նախարարը:
Շնորհակալություն հայտնելով ՀՀ սփյուռքի նախարարին՝ իր համար ամենապատվաբեր պարգևը՝ ՀՀ քաղաքացու անձնագիրը ստանալու կապակցությամբ՝ պարոն Պարկուտը նշեց, որ հաջորդ այցին կփորձի հաղորդակցվել հայերենով:

Министр Диаспоры РА вручила паспорта граждан РА предстоятелю Армянской Католической епархии Египта и армянину-предпринимателю из Египта Рауфу Паркуту
Министр Диаспоры РА Грануш Акопян 3 апреля вручила паспорта граждан РА предстоятелю Армянской Католической епархии Египта епископу Григору Огостиносу Гусану и директора завода компании «Мокабо» Рауфу Паркуту.
Представляя деятельность выходца из Алеппо епископа Григора Огостиноса Гусана, министр Диаспоры РА отметила, что с 2004 года он является предстоятелем Армянской Католической епархии Александрии, осуществляющей пастырство также в Египте, Судане, ЮАР и Эфиопии. «Тер Григор Огостинос Гусан является предстоятелем епархии одной из старейших наших общин, а мы знаем, что духовные епархии занимаются в общинах Диаспоры не только духовной деятельностью, но и организуют и осуществляют необходимую образовательную, культурную работу по сохранению армянства», – подчеркнула министр Диаспоры РА.
Еще в 1938 году, когда в Кесабе вспыхнуло восстание против вхождения в состав Турции, Кесаб посетил Папский легат в Сирии и Ливане, ознакомился с положением армян и представил Папе Римскому. Важная роль в этих событиях  была отведена Кардиналу Григору Петросу Агаджаняну, в следствие чего Кесабский район возвращается Сирии.
«Полагаем, что Армянская Католическая церковь вновь должна вести работу, чтобы Папа Римский на этот раз  также выступил с заявлением по событиям в Кесабе», – отметила госпожа Акопян.
Выразив благодарность Президенту РА Сержу Саргсяну и министру Диаспоры РА Грануш Акопян за предоставление ему гражданства РА, предстоятель Армянской Католической епархии Египта заверил, что вся епархия будет радоваться, узнав о получении ее предстоятелем гражданства Армении.
«Знаю, что по возвращении не только армянские, но и арабские газеты Египта напишут об этом, и многие армяне Египта также захотят обратиться для получения гражданства РА», – отметил Святейший, добавив, что уважая его личность, на Родине уважают и ценят Армянскую Католическую церковь.
Представляя собственника компании элитарной одежды «Мокабо» Египта, армянина и уже получившего гражданство РА Рауфа Паркута, министр Диаспоры РА Грануш Акопян отметила, что наш соотечественник в Египте является предпринимателем, пользующимся большой известностью и авторитетом. «Мы видим, что господин Рауф берет пример со Святейшего отца. Паркуты – патриотичные и предприимчивые люди, которые благодаря своему таланту и стремлению сумели добиться больших успехов в Египте. Убеждена, что в следующий раз гражданство РА должен получить его брат Джон Паркут, который в данный момент также находится в зале», – отметила министр.
Выразив благодарность министру Диаспоры РА за получение самой почетной для него награды – паспорта гражданина РА, господин Паркут отметил, что в следующий визит попытается общаться на армянском.