«Մենք դարձյալ պատրաստ ենք օգնություն ցուցաբերել սիրահայերին». Աշոտ Ներսիսյան
Համայնքային կառույցները հայապահպանության հիմնական հենասյուններից են Սփյուռքում: Եվ յուրաքանչյուր խրախուսանք ոգևորության, ավելին անելու մի նոր խթան կարող է դառնալ: «Հայապահպանության գործում նշանակալի ավանդի համար» 2013 թվականի մրցանակաբաշխության արդյունքում Սանկտ Պետերբուրգի «Հայկական ազգամշակութային ինքնավարությունը» արժանացավ գլխավոր մրցանակի` «Լավագույն համայնքային կառույց» անվանակարգում:
Մրցանակաբաշխությանը ներկա էր Սանկտ Պետերբուրգի հայկական համայնքի փոխնախագահ Աշոտ Ներսիսյանը, ով նշեց, որ մրցանակը շատ կարևոր է համայնքի համար.
«Մեր համայնքն ունի ամենօրյա և կիրակնօրյա դպրոց, երիտասարդական, կանանց, վետերանների միություն: Մրցանակն այս բոլոր օղակների քրտնաջան ու հայրենանվեր աշխատանքի արդյունքն է, ինչն ուրախացնում է, ոգևորում և պարտավորեցնում, որ հետագայում ավելի լավ աշխատենք»:
Պարոն Ներսիսյանի հավաստմամբ` իրենց աշխատանքի հիմնական առանցքը հայապահպանությունն է.
«Նահանգում այսօր մոտ 100 հազար հայ է ապրում: Մեր բոլոր կառույցները նախևառաջ զբաղվում են հայապահպանությամբ, որ դրսում ապրող հայը չհեռանա իր արմատներից, չմոռանա իր լեզուն: Իհարկե, կան մարդիկ, խառնամուսնություններից ծնված երեխաներ, ովքեր լեզվի հետ կապված դժվարություններ ունեն, բայց ընդհանուր առմամբ կարելի է ասել, որ համայնքը հայախոս է:
Առանց չափազանցության՝ յուրաքանչյուր շաբաթ-կիրակի միջոցառումներ ենք կազմակերպում, ակտիվ մասնակցություն ենք ունենում նաև համաքաղաքային միջոցառումներին»:
Իմ այն հարցին, թե որն է համայնքի աշխուժության հիմնական գրավականը, պարոն Ներսիսյանն այսպես պատասխանեց.
«Երևի այն, որ ունենք հայրենասեր հայրենակիցներ, ովքեր աշխատում են մեծ եռանդով, և գործն առաջ է գնում: Մարդիկ գումարներ, ուժ, ժամանակ են ներդնում, որ համայնքը ոչ մի բանի կարիք չունենա:
Ցանկությունս է, որ հայրենասեր հայեր շատ լինեն: Նրանց շնորհիվ մեր գործերը թե´ Սփյուռքում, թե´ Հայաստանում լավ կլինեն»:
Մրցանակաբաշխության մրցանակակիրներից մի քանիսն իրենց դրամական պարգևները փոխանցել են բարեգործական նպատակներով: «Լավագույն համայնքային կառույց» անվանակարգում գլխավոր մրցանակի արժանացած Սանկտ Պետերբուրգի «Հայկական ազգամշակութային ինքնավարությունը» դրամական մրցանակը (500.000 ՀՀ դրամ) փոխանցեց Աշտարակ քաղաքում սիրիահայերի համար կառուցվող «Նոր Հալեպ» թաղամասին.
«Երբ իմացանք, որ գլխավոր մրցանակի ենք արժանացել, շատ ուրախացանք: Միաժամանակ համայնքային կառույցները միասնաբար որոշեցին գումարը նվիրաբերել «Նոր Հալեպ» թաղամասի կառուցմանը: Մենք պատրաստ ենք դարձյալ օգնություն ցուցաբերել սիրահայերին: Սա առաջին դեպքը չէ, որ Սանկտ Պետերբուրգի համայնքը օգնում է սիրիահայերին: Հունվարի 18-ին համայնքը տարեվերջյան միջոցառում էր կազմակերպել, որի ժամանակ հավաքված գումարը նույնպես փոխանցեցինք «Նոր Հալեպ» թաղամասին:
Առաջիկայում ևս, մեր հնարավորությունների սահմանում, պատրաստ ենք օգնելու մեր սիրիահայ հայրենակիցներին, ովքեր դժվար կացության մեջ են հայտնվել»,- իր խոսքը եզրափակեց Աշոտ Ներսիսյանը:

«Мы вновь готовы оказать помощь сирийским армянам»: Ашот НЕРС�?СЯН
Общинные структуры являются основными столпами сохранения армянства в Диаспоре. �? каждое поощрение, воодушевление может стать новым стимулом к тому, чтобы делать большее. По итогам конкурса «За значительный вклад в дело сохранения армянства» 2013 года «Армянская национально-культурная автономия» Санкт-Петербурга удостоилась главного приза в номинации «Лучшая общинная структура».
На вручении премии присутствовал вице-председатель армянской общины Санкт-Петербурга Ашот Нерсисян, который отметил, что награда очень важна для общины.
«Наша община имеет ежедневную и воскресную школы, молодежный, женский, ветеранский союзы.Награда – результат кропотливой и патриотичной  работы всех этих звеньев, что радует, воодушевляет и обязывает в дальнейшем работать еще лучше», – сказал он.
По заверению господина Нерсисяна, основным стержнем их работы является сохранение армянства: «В области сегодня проживают около 100 тысяч армян. Все наши структуры занимаются прежде всего сохранением армянства, чтобы армяне, живущие на чужбине,  не отдалялись от своих корней, не забывали свой язык. Конечно, есть люди, родившиеся в смешанном браке дети, имеющие трудности, связанные с языком, но в целом можно сказать, что община армяноязычная.
Без преувеличения каждую субботу и воскресенье организуем мероприятия, активно участвуем и в общегородских мероприятиях».
На мой вопрос, в чем главный залог активности общины, господин Нерсисян отметил так: «Наверное, то, что у нас есть патриотичные соотечественники, которые трудятся с большим энтузиазмом и дело движется вперед. Люди вкладывают деньги, силы, время, чтобы община ни в чем не нуждалась. Мое пожелание – чтобы патриотичных армян было больше. Благодаря им дела наши будут лучше идти и в Диаспоре, и в Армении».
Некоторые лауреаты конкурса свои денежные премии пожертвовали на благотворительность. «Армянская национально-культурная автономия» Санкт-Петербурга, удостоившаяся главного приза в номинации «Лучшая общинная структура», денежную премию (500 тысяч драмов РА) перечислила в фонд строящегося для сирийских армян в городе Аштарак квартала «Новый Алеппо».
«Когда узнали, что удостоились главной премии, очень обрадовались. В то же время общинные структуры совместно решили пожертвовать сумму на строительство квартала «Новый Алеппо». Мы вновь готовы оказать помощь сирийским армян. Это не первый случай, когда армянская община Санкт-Петербурга помогает сирийским армянам. 18 января община организовала Новогоднее мероприятие, собранная на котором сумма также была перечислена в фонд строительства квартала «Новый Алеппо».
Мы и впредь по мере своих возможностей готовы помогать нашим соотечественникам сирийским армянам, оказавшимся в трудном положении», – заключил Ашот Нерсисян.