Շվեյցարիան պահանջելու է, որ Փերինչեքի գործը ՄԻԵԴ Գերագույն պալատ ուղղվի մինչև մարտի 17-ը
Շվեյցարիան պատրաստվում է դիմել Մարդու իրովունքների եվրոպական դատարան (ՄԻԵԴ)՝ Դողու Փերինչեքի գործը Գերագույն պալատի կողմից վերանայելու պահանջով: Այս մասին մարտի 11-ին պաշտոնական հաղորդագրությամբ հայտարարել է Շվեյցարիայի արդարադատության դաշնային գրասենյակը: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեց Շվեյցարիայի արդարադատության դաշնային գրասենյակի հաղորդակցության բաժնի աշխատակից Ֆոլկո Գալին՝ Շվեյցարիան պահանջելու է, որ ՄԻԵԴ-ը գործը Գերագույն պալատ ուղղի մինչև մարտի 17-ը:
«Գործի վերանայումը կհստակեցնի այն շրջանակը, որի սահմաններում շվեյցարական իշխանություններին կթույլատրվի կիրառել ռասիզմի դեմ պայքարի շվեյցարական քրեական օրենքը: Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիան նախատեսում է Գերագույն պալատ դիմել նաև այն դեպքերում, երբ բարձրացվում են լուրջ հարցեր, որոնք ազդում են կոնվենցիայի մեկնաբանման կամ կիրառման վրա:
Սույն գործում Շվեյցարիային գլխավորապես հետաքրքրում է այն շրջանակի հստակեցումը, որը հնարավորություն կտա տեղական իշխանություններին կիրառել Շվեյցարիայի քրեական օրենսգրքով սահմանված ռասիզմի դեմ պայքարի դրույթը: Շվեյցարիան քրեական օրենսգրքի այս դրույթն ընդունել է, որն ուժի մեջ է մտել 1995 թվականի հունվարի 1-ին` փակելու համար քրեական օրենսգրքում առկա սողանցքները և որպեսզի հնարավորություն ընձեռվի երկրին միանալ ՄԱԿ-ի Ռասայական խտրականության բոլոր ձևերի վերացման մասին միջազգային կոնվենցիային»,- ասվում է հաղորդագրությունում:
2007 թվականի մարտի 9-ին շվեյացրական դատարանը Քրեական օրենսգրքի 216-րդ հոդվածով դատապարտել էր թուրք ազգայնական Դողու Փերինչեքին՝ ինչպես ֆինանսական, այնպես էլ քրեական պատասխանատվության ենթարկվելով Հայոց ցեղասպանությունը ժխտելու համար: Վուդի կանտոնի վերաքննիչ դատարանը և Դաշնային գերագույն դատարանը մերժել էին մարտի 9-ի դատավճռի դեմ ներկայացված բողոքը: 2013 թվականի դեկտեմբերի 17- ին Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի իրավասու պալատը դատավճիռ է կայացրել, ըստ որի` շվեյցարական դատարանները խախտել են բողոքարկողի՝ Փերինչեքի խոսքի ազատության իրավունքը:

Швейцария потребует, чтобы дело Перинчека было направлено в Верховную палату ЕСПЧ до 17 марта
Швейцария намерена в Европейский суд по правам человека (ЕСПЧ) с требованием к Верховной палате пересмотреть дело Догу Перинчека. Об этом с официальным заявлением 11 марта выступил Федеральный
офис юстиции Швейцарии.
Как сообщил Арменпресс сотрудник отдела по связям с общественностью Федерального офиса юстиции Швейцарии Фолко Гали, Швейцария потребует, чтобы ЕСПЧ направил дело в Верховную палату до 17 марта.
«Пересмотр дела определит границы, в рамках которых швейцарским властям будет позволено использовать уголовный закон Швейцарии по борьбе против расизма.
Европейская конвенция по правам человека предусматривает обращение в Верховную палату также в тех случаях, когда поднимаются серьезные вопросы, которые влияют на толкование или применение конвенции.
В данном деле Швейцарию интересует определение рамок, которые позволят местным властям применять определенные уголовным кодексом Швейцарии положения по борьбе против расизма. Швейцария приняла это уголовное положение, которая вступила в силу с 1 января 195 года, чтобы покрыть наличествующие в уголовном кодексе лазейки и получить возможность присоединиться к Международной конвенции ООН о ликвидации всех форм расовой дискриминации», – говорится в сообщении.
Европейский суд по правам человека удовлетворил 17 декабря иск политического турецкого деятеля Догу Перинчека, признанного виновным швейцарским судом за отрицание Геноцида армян. В 2008 году Перинчек был осужден на 3 месяца лишении свободы, затем суд заменил этот приговор административным штрафом. Европейский суд свое решение удовлетворить иск Перинчека объяснил тем, что швейцарский суд нарушил 10-ую и 7-ую статьи Европейской конвенции о свободе слова.
Однако, решение Евросуда грешит фактическими неточностями и было принято не единогласно, поскольку двое из 7-ми судей, расследующих это дело – Неружса Вучинич (Черногория) и Пауло Пинтод Албукерке (Португалия) – высказались против этого решения.
Лидер Рабочей партии Доду Перинчек, назвавший Геноцид армян «международной ложью», в марте 2007 года был осужден и оштрафован Полицейским судом Лозанны по обвинению в расовой дискриминации. Приговор был утвержден Апелляционным судом Швейцарии, принявшим решение, что обвиняемый нарушил 216-ую статью Уголовного кодекса этой станы.