Շվեյցարիան պահանջելու է, որ Փերինչեքի գործը ՄԻԵԴ Գերագույն պալատ ուղղվի մինչև մարտի 17-ը
Շվեյցարիան պատրաստվում է դիմել Մարդու իրովունքների եվրոպական դատարան (ՄԻԵԴ)՝ Դողու Փերինչեքի գործը Գերագույն պալատի կողմից վերանայելու պահանջով: Այս մասին մարտի 11-ին պաշտոնական հաղորդագրությամբ հայտարարել է Շվեյցարիայի արդարադատության դաշնային գրասենյակը: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեց Շվեյցարիայի արդարադատության դաշնային գրասենյակի հաղորդակցության բաժնի աշխատակից Ֆոլկո Գալին՝ Շվեյցարիան պահանջելու է, որ ՄԻԵԴ-ը գործը Գերագույն պալատ ուղղի մինչև մարտի 17-ը:
«Գործի վերանայումը կհստակեցնի այն շրջանակը, որի սահմաններում շվեյցարական իշխանություններին կթույլատրվի կիրառել ռասիզմի դեմ պայքարի շվեյցարական քրեական օրենքը: Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիան նախատեսում է Գերագույն պալատ դիմել նաև այն դեպքերում, երբ բարձրացվում են լուրջ հարցեր, որոնք ազդում են կոնվենցիայի մեկնաբանման կամ կիրառման վրա:
Սույն գործում Շվեյցարիային գլխավորապես հետաքրքրում է այն շրջանակի հստակեցումը, որը հնարավորություն կտա տեղական իշխանություններին կիրառել Շվեյցարիայի քրեական օրենսգրքով սահմանված ռասիզմի դեմ պայքարի դրույթը: Շվեյցարիան քրեական օրենսգրքի այս դրույթն ընդունել է, որն ուժի մեջ է մտել 1995 թվականի հունվարի 1-ին` փակելու համար քրեական օրենսգրքում առկա սողանցքները և որպեսզի հնարավորություն ընձեռվի երկրին միանալ ՄԱԿ-ի Ռասայական խտրականության բոլոր ձևերի վերացման մասին միջազգային կոնվենցիային»,- ասվում է հաղորդագրությունում:
2007 թվականի մարտի 9-ին շվեյացրական դատարանը Քրեական օրենսգրքի 216-րդ հոդվածով դատապարտել էր թուրք ազգայնական Դողու Փերինչեքին՝ ինչպես ֆինանսական, այնպես էլ քրեական պատասխանատվության ենթարկվելով Հայոց ցեղասպանությունը ժխտելու համար: Վուդի կանտոնի վերաքննիչ դատարանը և Դաշնային գերագույն դատարանը մերժել էին մարտի 9-ի դատավճռի դեմ ներկայացված բողոքը: 2013 թվականի դեկտեմբերի 17- ին Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի իրավասու պալատը դատավճիռ է կայացրել, ըստ որի` շվեյցարական դատարանները խախտել են բողոքարկողի՝ Փերինչեքի խոսքի ազատության իրավունքը:

Switzerland will demand to refer Perinçek’s case to Grand Chamber until March 17
Switzerland is to request that the European Court of Human Rights have the case of Doğu Perinçek referred to the Grand Chamber for review. Swiss Federal Office of Justice stated this by an official message on March 11.
Employee of the Information Department of the Swiss Federal Office of Justice Folko Galie informed Armenpress that Switzerland will demand ECHR to refer the case to the Grand Chamber until March 17.
The European Convention on Human Rights provides for referral to the Grand Chamber in cases including those which raise a serious question affecting the interpretation or application of the Convention. In the present case, Switzerland’s primary interest is in clarifying the scope available to the domestic authorities in applying the criminal anti-racism provision laid down in the Swiss Criminal Code (Art. 261bis CC). Switzerland created this penal provision, which entered into force on 1 January 1995, to close loopholes in criminal law and enable the country to accede to the UN Convention on the Elimination of All Forms of Racial Discrimination.
On 9 March 2007, Turkish national Doğu Perinçek was sentenced in Canton Vaud to both a financial penalty and a criminal fine under Art.
261bis CC for denying the Armenian Genocide. The Cantonal Court of Canton Vaud and the Federal Supreme Court both rejected appeals against the judgment. In its ruling of 17 December 2013, the competent chamber of the European Court of Human Rights determined that the Swiss courts’ rulings violated the appellant’s right to freedom of expression.