Ստոկհոլմում ադրբեջանցիներին ու թուրքերին վրդովեցրել է Հայոց ցեղասպանության հուշարձանի տեղադրումը
Ստոկհոլմի ադրբեջանական ու թուրքական համայնքները ծանր են տանում Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված հուշարձանի տեղադրման հարցը. նրանք որոշել են բողոքի ցույցով հանդես գալ: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով ադրբեջանական Haqqin.az-ը, բողոքի ակցիան տեղի կունենա հունվարի 30- ին` տեղի ժամանակով 17:00-ին: Հենց այսօր էլ Շվեդիայի մայրաքաղաքին կից Բոտկիրկայի քաղաքային խորհրդը քննելու է հուշարձանի տեղադրման հարցը:
Ամիսներ առաջ Շվեդիայի Ստոկհոլմ քաղաքի քաղաքապետարանին ներկայացվել է նախագիծ` մայրաքաղաքին կից Բոտկիրկա շրջանում հայերի և ասորիների ցեղասպանությանը նվիրված հուշարձան կանգնեցնելու մասին: Նշվում է, որ սոցիալ-դեմոկրատական և ձախերի կուսակցությունները սատարում են նախագիծը: Աջակողմյանների կուսակցության տեսակետը այս հարցում դեռևս պարզված չէ: Հուշարձանը կանգնեցվելու է Ստոկհոլմի Բոտկիրկա շրջանում, որտեղ ապրում են 15 հազար թուրքեր:

Азербайджанцев и турков возмутила установка в Стокгольме памятника жертвам Геноцида армян
Азербайджанская и турецкая общины Стокгольма тяжело переживают вопрос установки памятника жертвам Геноцида армян: они решили выступить с демонстрацией протеста. Как сообщает «Арменпресс» со ссылкой на азербайджанский Haqqin.az, акция протеста состоится 30 января в 17:00 по местному времени. �?менно сегодня городской совет Боткирки близ столицы Швеции обсудит вопрос установки памятника.
Месяцы назад в мэрию города Стокгольм Швеции был представлен проект об установке в прилегающем к столице районе Боткирка памятника, посвященного геноциду армян и ассирийцев. Отмечается, что партии социал-демократическая и левых поддерживают проект. Точка зрения правых сил по этому вопросу пока не ясна. Памятник будет установлен в районе Боткирка Стокгольма, где проживают 15 тысяч турок.