Ազգային կինոկենտրոնը Հայոց ցեղասպանությանը նվիրված երկու ֆիլմ կնկարահանի
Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցին ընդառաջ Հայաստանի ազային կինոկենտրոնը պատրաստվում է երկու նոր վավերագրական ֆիլմ նկարահանել: Հունվարի 23-ին լրագրողների հետ հանդիպմանը Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնի տնօրեն Գևորգ Գևորգյանը նշեց, որ առաջին ֆիլմը` ռեժիսոր Վարդան Հովհաննիսյանի «Բանտարկված հոգիներ»-ը, «Բարս մեդիա» ընկերության հետ համատեղ է նկարահանվելու:
«Հովհաննիսյանն արդեն ուսումնասիրում է արխիվային շատ նյութեր: Այժմ մի փոքր փոխվում է սցենարը, և հեղինակը կապում է այն շախմատի հետ` անդրադառբալով այն երևույթին, որ Հայաստանը երեք անգամ մեծ հաջողություն է ունեցել շախմատի ոլորտում»,- նշեց Գևորգյանը` ավելացնելով, որ ֆիլմի թե’ սյուժեն, թե’ բովանդակությունը շատ հետաքրքիր են:
Երկրորդ նախագիծը «Ման փիքչրս» ստուդիայի հետ համատեղ իրականացվող «Հիշատակի պատը» վավերագրական ֆիլմն է, որը կնկարահանի ռեժիսոր Արամ Շահբազյանը:
«Ֆիլմը կոտորածներից մազապուրծ եղած հայերի` աշխարհով մեկ սփռվելու մասին է, նաև այն մասին, որ երկրագնդի տարբեր կետերում կան շատ անվանի հայեր, աշխարհահռչակ կոմպոզիտորներ, պարողներ, գիտության բնագավառի ներկայացուցիչներ, ովքեր ցեղասպանության պատճառով են հայրենիքից դուրս ծնվել, մեծացել, ապրում ու ստեղծագործում»,- պատմեց կինոկենտրոնի ղեկավարը:
Գևորգյանը նշեց, որ բացի նշվածից, ցեղասպանության թեմատիկայով այս երկու կինոնախագծերը կիրականացվեն` անկախ պետական հանձնաժողովի որոշումից: Նա տեղեկացրեց, որ 10-րդ «Ոսկե ծիրան» կինոփառատոնի շրջանակում արտերկրից հրավիրված հեղինակավոր ժյուրիի հետ ընտրել են ցեղապանությանը նվիրված 37 կինոնախագիծ, որոնցից ընտրված 6-ը ներկայացվել է պետական հանձնաժողովի դատին: «Նախագծերը դեռևս քննարկման փուլում են, և դեռ հայտնի չէ, թե երբ և ինչ ժամկետում կընտրվեն»,- տեղեկացրեց Գևորգյանը:
Պատասխանելով այն հարցին, թե արդյոք ուշ չէ Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցին նվիրված ֆիլմ նկարահանելու համար, նա նշեց, որ դեռ կա մեկ տարուց ավելի ժամանակ, որը կբավականացնի լավ ֆիլմ նկարահանելու համար:
Կինոկենտրոնը 2014 թ. կաջակցի գեղարվեստական 12 ֆիլմերի նկարահանմանը: Կինոկենտրոնի բյուջեն կազմում է տարեկան կես միլիոն դոլար:

National Cinema Center to produce two films devoted to Armenian Genocide
The National Cinema Center of Armenia is getting ready to produce two new documentaries ahead of the Centennial of the Armenian Genocide.
During a January 23 press conference, Director of the National Cinema Center of Armenia Gevorg Gevorgyan mentioned that the first film is Vardan Hovhannisyan’s “Imprisoned Souls” and will be produced in association with Bars Media.
“Hovhannisyan is already studying many materials in the archives. The script is undergoing some changes. The creator links the script to chess as he touches upon the fact that Armenia has achieved great success in chess three times,” said Gevorgyan, adding that the plot and content of the film are very interesting.
The second film is the documentary called “Wall of Remembrance”, which is directed by Aram Shahbazyan and will be produced in association with Man Pictures Studio.
“The film is about how survivors of the Armenian Genocide dispersed across the globe and how there are many renowned Armenian composers, dancers and academics who were born, raised, live and create outside of their homeland,” said the cinema center’s director.
Gevorgyan mentioned that in addition to the abovementioned, the two films devoted to the genocide will be produced, regardless of the independent state committee’s decision. He also informed that the National Cinema Center and the jury of notable foreigners invited to participate in the 10th Golden Apricot International Film Festival have selected 37 films devoted to the genocide, of which 6 have been presented to the state commission. “The commission is still discussing, and it’s not clear as to when the films will be selected and what the timeframe will be,” said Gevorgyan.
When asked whether it’s not too late to produce a film devoted to the Centennial of the Armenian Genocide, Gevorgyan mentioned that there is still more than a year ahead and that that is ample time to produce a good film.
In 2014, the National Cinema Center will provide assistance for the production of 12 films. The Center has an annual budget of half a million dollars.