Ազգային կինոկենտրոնը Հայոց ցեղասպանությանը նվիրված երկու ֆիլմ կնկարահանի
Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցին ընդառաջ Հայաստանի ազային կինոկենտրոնը պատրաստվում է երկու նոր վավերագրական ֆիլմ նկարահանել: Հունվարի 23-ին լրագրողների հետ հանդիպմանը Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնի տնօրեն Գևորգ Գևորգյանը նշեց, որ առաջին ֆիլմը` ռեժիսոր Վարդան Հովհաննիսյանի «Բանտարկված հոգիներ»-ը, «Բարս մեդիա» ընկերության հետ համատեղ է նկարահանվելու:
«Հովհաննիսյանն արդեն ուսումնասիրում է արխիվային շատ նյութեր: Այժմ մի փոքր փոխվում է սցենարը, և հեղինակը կապում է այն շախմատի հետ` անդրադառբալով այն երևույթին, որ Հայաստանը երեք անգամ մեծ հաջողություն է ունեցել շախմատի ոլորտում»,- նշեց Գևորգյանը` ավելացնելով, որ ֆիլմի թե’ սյուժեն, թե’ բովանդակությունը շատ հետաքրքիր են:
Երկրորդ նախագիծը «Ման փիքչրս» ստուդիայի հետ համատեղ իրականացվող «Հիշատակի պատը» վավերագրական ֆիլմն է, որը կնկարահանի ռեժիսոր Արամ Շահբազյանը:
«Ֆիլմը կոտորածներից մազապուրծ եղած հայերի` աշխարհով մեկ սփռվելու մասին է, նաև այն մասին, որ երկրագնդի տարբեր կետերում կան շատ անվանի հայեր, աշխարհահռչակ կոմպոզիտորներ, պարողներ, գիտության բնագավառի ներկայացուցիչներ, ովքեր ցեղասպանության պատճառով են հայրենիքից դուրս ծնվել, մեծացել, ապրում ու ստեղծագործում»,- պատմեց կինոկենտրոնի ղեկավարը:
Գևորգյանը նշեց, որ բացի նշվածից, ցեղասպանության թեմատիկայով այս երկու կինոնախագծերը կիրականացվեն` անկախ պետական հանձնաժողովի որոշումից: Նա տեղեկացրեց, որ 10-րդ «Ոսկե ծիրան» կինոփառատոնի շրջանակում արտերկրից հրավիրված հեղինակավոր ժյուրիի հետ ընտրել են ցեղապանությանը նվիրված 37 կինոնախագիծ, որոնցից ընտրված 6-ը ներկայացվել է պետական հանձնաժողովի դատին: «Նախագծերը դեռևս քննարկման փուլում են, և դեռ հայտնի չէ, թե երբ և ինչ ժամկետում կընտրվեն»,- տեղեկացրեց Գևորգյանը:
Պատասխանելով այն հարցին, թե արդյոք ուշ չէ Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցին նվիրված ֆիլմ նկարահանելու համար, նա նշեց, որ դեռ կա մեկ տարուց ավելի ժամանակ, որը կբավականացնի լավ ֆիլմ նկարահանելու համար:
Կինոկենտրոնը 2014 թ. կաջակցի գեղարվեստական 12 ֆիլմերի նկարահանմանը: Կինոկենտրոնի բյուջեն կազմում է տարեկան կես միլիոն դոլար:

Национальный киноцентр снимет два фильма, посвященных Геноциду армян
В канун 100-летия Геноцида армян Национальный киноцентр Армении намеревается отснять два новых документальных фильма.
На встрече с журналистами 23 января директор Национального киноцентра Армении Геворг Геворгян отметил, что первый фильм – «Арестованные души» режиссера Вардана Ованнисяна, снимается совместно с компанией «Барс медиа».
«Ованнисян уже изучает многие архивные материалы. Сейчас немного меняется сценарий, и автор увязывает его с шахматами, касаясь того явления, что Армения три раза имела большие успехи в шахматах», – отметил Геворгян, добавив, что и сюжет, и содержание фильма очень интересны.
Второй проект, осуществляемый совместно со студией «Манн пикчерс» – документальный фильм «Стена памяти», который снимет режиссер Арам Шахбазян.
«Фильм о разбросанных по всему миру армянах, едва спасшихся от Геноцида, а также о том, что в разных точках Земного шара есть много знаменитых армян – всемирно известных композиторов, танцоров, представителей сферы науки, которые из-за Геноцида родились, выросли, живут и творят вдали от родины», – рассказал руководитель киноцентра.
Геворгян отметил, что кроме указанного, два этих кинопроекта по тематике геноцида будут осуществлены независимо от государственной комиссии. Он сообщил, что в рамках 10-го кинофестиваля «Золотой абрикос» вместе с приглашенным из-за рубежа авторитетным жюри были отобраны 37 кинопроектов, посвященных Геноциду, 6 из которых представлены на суд государственной комиссии. «Проекты пока в стадии обсуждения, и еще неизвестно, когда и в какие сроки будут отобраны», – сообщил Геворгян.
Отвечая на вопрос, не поздно ли снимать фильмы, посвященные 100-летию Геноцида армян, он отметил, что времени еще остается больше года, и этого достаточно для того, чтобы снять хороший фильм.
В 2014 году киноцентр окажет содействие в съемках 12 художественных фильмов. Бюджет организации составляет полмиллиона долларов в год.