Ազգային միասնությունը՝ հրամայական
Սփյուռք-Հայաստան միասնության, ազգային միասնականության և համերաշխության խնդիրներն այսօր առավել քան արդիական են: Տարափոխվող աշխարհում Սփյուռքն էլ հաճախ հայտնվում է վերիվայրումների մեջ, և այսօր առավել տիրական դարձող ուծացման, ազգային մշակույթից ու լեզվամտածողությունից հեռացման վտանգները, տասնամյակներով հաստատված կարծրատիպերն իրենց ազդեցությունն ու ներգործությունն են ունենում: Հետևաբար, ամեն անգամ վերադառնում ենք միասնության խնդրին՝ փոխելով հարցադրումները, սակայն անխոտոր պահելով գերնպատակը, գերխնդիրը:
1991-ից ի վեր, անկախ պետականության հռչակման պահից, Հայաստանն ամեն ինչ արել է, որպեսզի օրավուր խորանան հարաբերությունները սփյուռքահայերի հետ, որպեսզի տարազատում և տարանջատում չլինի հայության բոլոր հատվածների միջև, քանզի մեր ուժը միասնականության և համախմբվածության մեջ է: 1915-ի Ցեղասպանության կազմակերպիչներն ամեն ինչ արեցին, որպեսզի հայությունը մաս-մաս հայտնվի աշխարհի տարբեր հանգրվաններում, կորցնի լեզուն և ինքնությունը, մշակութային արժեքները, խորհրդային տարիներին էլ ոմանք ջանքեր գործադրեցին, որպեսզի Հայաստան-Սփյուռք կապերն ամրապինդ չլինեն, ամեն ինչ պարփակվի լոկ մշակութային շփումների շրջածիրում՝ զանց առնելով խորքային և հայեցակարգային սերտաճումներն ու մերձեցումները: Խորհրդային Միությունում ձևավորված անվստահությունը հայրենադարձների հանդեպ, «երկաթյա վարագույրի» անմարդկային ու ջրբաժան քաշող «հայեցակարգերն» էլ իրենց հերթին ինչ-որ չափով հեռացրին Սփյուռքն ու Հայրենիքը՝ հայրենիք դարձածների մեջ սերմանեցլով անվստահություն և հիասթափություն: Մասնավորաբար 1949 թվականի «մեծ տեղահանությունը, երբ շատ հայրենադարձներ հայտնվեցին Ուրալ ու Սիբիր տանող անորոշության ճանապարհներին, հուսահատություն ծնեցին, Սփյուռքում ապրողներին պարտադրեցին բոլորովին այլ հայացքով նայել Հայրենիքին՝ Հայաստանին՝ նրանց մեջ ներարկելով զգուշություն, կասկածամտություն ու անվստահություն…
Սփյուռքի նախարարության ձևավորումից հետո Սփյուռքի հետ հարաբերությունների համալիրը ստացավ հայեցակարգային նշանակություն և բովանդակություն, մշակվեցին հատուկ ծրագրեր և մոտեցումներ, կյանքի կոչվեցին բազմաթիվ նախաձեռնություններ, որոնց հենքում միասնության և ամբողջության ձգտումն է, տարբեր հատվածների ներդաշնակ փոխկապակցումը: Մեր լեզվամթերքում վաղուց ի վեր տեղ գտած ամերիկահայ, կանադահայ, թուրքահայ, սիրիահայ և այլ հասկացություններ այժմ արդեն սկսեցին ընկալվել սոսկ որպես աշխարհագրական-ճանաչողական ցուցիչներ՝ այսպիսով հաստատելով այն միտքը, որ հայությունը մղվում է դեպի միասնականության, ընդհանրականության:
Դժվար էր, անշուշտ, տասնամյակներ իրարից զատված, շատ հաճախ ներքին հակասությունների վրա կառուցված սփյուռքյան համայնքների և Հայաստանի մերձեցումը, փոխադարձ վստահության հաստատումը: Սակայն ջանքերն իզուր չանցան: Առաջին շրջանի վեհերոտ, երբեմն տատամսող վերաբերմունքին փոխարինելու եկան հաստատակամ վճիռները, Սփյուռքը սկսեց վստահել Հայաստանին՝ այսպես նաև միասնականության ու համախմբումի տեսլականները դարձնելով իրական: Հայության միակ հայրենիքի գաղափարը սոսկ տեսական-երևութական էր, մինչդեռ անցած հինգ տարվա ընթացքում հաստատուն ու ամուր գետնի վրա դրվեցին հայեցադրույթներն ու նպատակները, և այսօր արդեն այլևս միասնությունը վիպապաշտություն չէ, զգացական հասկացություն չէ: Այն նյութականացող իրականություն է:
Հետևաբար, միասնական են մեր ջանքերն ու ծրագրերը, միասնական են մեր տեսլականները:
Հայաստանից դուրս ապրող ամեն մի հայ բաժանված չէ իր երկրից, քանի որ բոլորս ապրում ենք մեր մեկ ու միակ հայրենիքով, նրա մտահոգություններով և ուրախություններով: Եվ ոչ ոք երբեք պահանջ չի դնում Հայաստանից դուրս գտնվողի առջև՝ չքննադատելու մեր ստվերային իրողությունները, չարտահայտելու անհանգստություններն ու տագնապները: Լավ ու ապահով հայրենիքը բոլորիս երազանքն է: Ու հասկանալի են Գլենդելում ապրող մեր հայրենակիցների զգացումներն ու հույզերը: Հասկանալի են աշխարհի տարբեր անկյուններում ապրող մեր հայրենակիցների երբեմն անհանգիստ, հուզումնառատ, երբեմն՝ խիստ զայրացած դիրքորոշումներն ու հայտարարությունները… Սակայն գլխավոր մտահոգությունն այն է, որ այլ երկրում, այլ իրականության մեջ հայրենիքի մասին հնչած քննադատությունը ոչ միայն արդյունավետ չէ, այլև հեղինակազրկում է քո հայրենիքը, իջեցնում նրա արժեքը, ոչնչացնում այն ձեռքբերումները, որոնց նա հասել է միջազգային դաշտում՝ քաղաքական, տնտեսական, մշակութային և դիվանագիտական հանգրվաններում: Ցանկացած ժողովրդի համար, որը վերջապես հասել է իր պետականության ստեղծումին կամ վերականգնումին, թանկ ու նվիրական են պետությունը պայմանավորող խորհրդանիշները, հետևաբար երկրի նախագահն էլ այդ խորհրդանիշներից մեկն է ՝ պետականության, Սահմանադրության և ժողովրդի ապահովության երաշխավորներից մեկը: Երբ օտար հողում հայհոյում ես քո մայր երկրի պետականության խորհրդանիշին, դու ոչ թե դառնում ես մտահոգ, այլ թողնում ես անհայրենիք մարդու տպավորություն, որը չարությունն ու չարախնդությունը երբեմն շփոթում է անհանգստության ու մտահոգության հետ: Սրա մասին պետք է մտածենք ազգովի, միասնականորեն և այնպես անենք, որ ոչ թե սքողենք ու ստվերենք մեր խնդիրները, որոնք քիչ չեն, այլ մտածենք ուղիների և լուծումների մասին… Մտածենք նաև այն մասին, որ հայրենիքը, նրա պետականությունը հայհոյելով ու քարկոծելով չեն սիրում: Ատելությամբ չեն սիրում: Ատելությունը ատելություն է ծնում, սերը՝ սեր: Չսքողենք մեր թերությունները, անգամ՝ մեր ձախողումները, բայց չհրճվենք անհաջողություններով, այլ ամեն ինչ անենք, որ մեր մտահոգությունների ու անհանգստությունների մեջ սերը լինի…
Տեղին է հիշել հրեաների արդեն դասական դարձած օրինակը: Հրեաների հայրենիքում՝ Իսրայելում, քչերն են ապրում, հրեաների գերակշռող մեծամասնությունն ապրում է աշխարհի տարբեր երկրներում՝ ամենօրյա ուշադրության կենտրոնում պահելով Իսրայելը: Այդ պատճառով էլ այդ երկիրն այսօր ձգտում է տեղ զբաղեցնել աշխարհի հզորների շարքերում, այդ երկիրն այսօր դյուրությամբ լուծում է իր ընկերային և տնտեսական խնդիրները, պարտադրում շատերին հարգանք տածել իր հանդեպ: Երկրի վարկանիշն ու հեղինակությունը ստեղծում են դրսում ապրողները՝ իրատես համարձակությամբ խոսելով թերությունների մասին, սակայն այդ համարձակության մեջ ներգրավելով սիրուց ծնունդ առնող անհանգստությունը…
Մի հանգամանք էլ. ոմանք արդեն որերորդ անգամ, Ատրպետի «Տժվժիկի» հայտնի հերոսի նման, խոսում են Հայաստանին ցուցաբերվող օգնության, «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամին տրվող գումարների մասին՝ սպառնալով դադարեցնել մասնակցությունը… Խոստովանենք՝ սա չի բխում մեր ազգային հոգեկերտվածքից, մարդասիրության ու հայրենասիրության մասին ձևավորված պատկերացումներից… Համահայկական հիմնադրամը ստեղծվեց որպես ազգային տուրքի գաղափարակիր, որպես հայրենիքը հզորացնելու նախապայման: Եթե աշխարհի այլ ժողովուրդների համար հայրենիքն առաջին հերթին աշխարհագրական տարածքն է՝ սահմաններով պարփակված, ապա մեր հայրենիքն անսահման է՝ Երևանից մինչև Ստեփանակերտ, Ջավախք… Այս անսահման հայրենիքը բազում խնդիրներ ու հոգսեր ունի, որոնք Հայաստանը միայնակ չի կարող լուծել: Հայաստանին պետք է և անհրաժեշտ է առաջին հերթին Սփյուռքի բարոյական աջակցությունը, ինչը կապացուցի աշխարհին, որ մենք միասնական ու միակամ ենք, որ հատկապես Արցախը գտնվում է համայն հայության ուշադրության կենտրոնում: Արցախը վաղուց իր դռներն է բացել նաև Սփյուռքի առջև, հրավիրում է մեր հայրենակիցներին այնտեղ գործարար ծրագրեր իրականացնելու, այդ հողն առավել հայեցի դարձնելու համար: Ուստի, հայկական երկրորդ պետությանը ցուցաբերվող ցանկացած աջակցություն «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի շրջանակներում առաջին հերթին մեր բարոյական նկարագրի արտացոլումն է…
Օրերս տեղի ունեցավ ՀՀ Սփյուռքի նախարար տիկին Հրանուշ Հակոբյանի և դիմատետրային (ֆեյսբուք) օգտատերերի հանդիպումը: Քիչ չէին այն օգտատերերը, որոնք եկել էին Սփյուռքից, մասնավորաբար Թուրքիայից և Մերձավոր Արևելքից: Շատերն արդեն հաղթահարել են իրենց մեջ նստած բարդույթները, շատերն արդեն հարազատացել են այս հողին, հայրենիքին, մինչդեռ տակավին կան նաև նրանք, ովքեր շարունակում են սահմանաբաժան տեսնել հայաստանցիների և Հայաստանում բնակություն հաստատած սփյուռքահայերի միջև: Անգամ հարց հնչեց այն մասին, որ Հայաստանի քաղաքացիություն ստացած սիրիահայ երիտասարդները չծառայեն հայկական բանակում, իսկ ծառայելու դեպքում էլ՝ ստեղծվի հատուկ ու առանձնացված ստորաբաժանում: Արդյո՞ք հայրենիքը միայն ապրելու համար է, արդյո՞ք հայաստանցու անձնագիրը միայն այն բանի համար է, որպեսզի կարողանաս այստեղ ունեցվածք ձեռք բերել, մասնակցես ընտրական գործընթացներին: Հյաստանցու անձնագիրը, քաղաքացիությունը, օրենսդրականից զատ, նաև բարոյական պարտականություններ է հուշում: Բանակը մեր փրկությունն է բարդ ու անհաշտ տարածաշրջանում, բանակում ծառայում են հայաստանցի 18-20 տարեկան երեիտասարդները, որոնք իրենց օրը սկսում են «Ես քաղաքացին եմ Հայայստանի Հանրապետության» հպարտ կոչով: Ու Հայաստանում նրանք յուրովի պաշտպանում են նաև երկրից դուրս ապրող մեր հայրենակիցներին, հուշում բոլորին, որ սա հայկական բանակն է, աշխարհի բոլոր հայերի բանակն է՝ մեր միասնականության երաշխավորներից մեկը…
Ապրե´նք միասնաբար և գործե´նք միասնաբար: Ազգային միասնությունը դարձնենք հրամայական, որպեսզի կարողանանք դիմակայել մեզ պարզված բազմաթիվ մարտահրավերներին…

Национальное единение – насущное требование
Вопросы единства Диаспора-Армения, национального единения и сплоченности сегодня более чем актуальны. В стремительно меняющемся мире Диаспора тоже зачастую оказывается в водоворотах, и все более усиливающаяся угроза ассимиляции, отдаления от национальной культуры и языкового мышления оказывают влияние на десятилетиями утверждавшиеся стереотипы. Таким образом, мы каждый раз возвращаемся к вопросу единения, меняя постановку вопроса, но неизменно сохраняя цель, сверхзадачу.
Начиная с 1991 года, момента провозглашения независимой государственности, Армения делала все, чтобы углублялись день ото дня отношения с армянами Диаспоры, не было водораздела и дифференциации между всеми спектрами армянства, поскольку сила наша – в единстве и сплоченности. Организаторы Геноцида 1915 года сделали все, чтобы раздробленное армянство оказалось в разных частях света, утеряло язык и идентичность, культурные ценности, и в советские годы некоторые прилагали усилия, чтобы не допустить укрепления связей Армения-Диаспоры, ограничить все лишь рамками культурного общения, препятствуя  глубинному структурному сращению и сближению. Сформировавшееся в советский период недоверие к репатриантам, бесчеловечные, разделяющие нацию концепции «железного занавеса», в свою очередь, также в какой-то мере отдалили Диаспору и  Родину, сея в возвратившихся на Родину недоверие и разочарование. В частности, «великая депортация» 1949 года, когда многие репатрианты оказались на путях неопределенности, ведущих в Сибирь и на Урал, породили безысходность, вынудили живущих в Диаспоре совершенно иначе взглянуть на Родину, Армению, прививая им настороженность, подозрительность  и недоверие…
С формированием Министерства Диаспоры комплекс взаимоотношений с Диаспорой приобрел концептуальное значение и содержание, были разработаны специальные программы и подходы, претворены в  жизнь многочисленные инициативы, в основе которых – стремление к единству и общности, гармоничному сочетанию различных сегментов.  Понятия «американский армянин», «канадский армянин», «турецкий армянин», «сирийский армянин» и др. теперь уже воспринимаются исключительно как географическо-познавательные признаки, тем самым утверждая  мысль о том, что армянство стремится к единству, общности.
Путь к сближению Армении с общинами Диаспоры, зачастую построенными на внутренних противоречиях, утверждения взаимного доверия между  соотечественниками, десятилетиями оторванными друг от друга, был трудным. Однако  усилия не были затрачены впустую. На смену колеблющемуся отношению первого периода пришли твердые решения, Диаспора начала доверять Армении, тем самым делая реальными мечты о единстве и сплоченности. �?дея единой родины армянства, бывшая сугубо теоретической, за минувшие пять лет была поставлена  на твердую почву концепции и целей, и сегодня уже единство – не легенда, а вполне ощутимое  понятие, материализующаяся реальность.
Соответственно, едины наши усилия и программы, едины наши чаяния.
Армянин, живущий за пределами Армении, не оторван от своей страны, поскольку все мы живем нашей одной-единственной Родиной, ее заботами и радостями. �? никто никогда не ставит перед человеком, живущим вдали от Родины, требования не критиковать наши негативные реалии, не высказывать обеспокоенности  и тревоги. Хорошая и обеспеченная родина – мечта каждого из нас. �? понятны чувства и эмоции наших соотечественников, проживающих в Глендейле. Понятны порой обеспокоенные, эмоциональные, порой крайне раздраженные позиции и высказывания соотечественников, живущих в разных концах мира… Но главная  забота о том, что критика в адрес Родины, озвученная в иной стране, в иных реалиях не только неэффективна, но и дискредитирует твою Родину, снижает ее ценность, сводит на нет ее достижения на мировом поприще в политической, экономической, культурной и дипломатической сферах. Для любого народа, наконец-то достигшего создания и восстановления  своей государственности, дороги и священны символы государства, одним из которых является Президент страны – гарант государственности, Конституции, безопасности народа. Когда на чужбине ругаешь символ государственности твоей Матери-Родины, ты проявляешь не озабоченность, а производишь впечатление человека без Родины,  космополита, порой путающего злобу и злорадство с обеспокоенностью и заботой. Об этом мы должны задуматься всей нацией, совместно, и сделать так, чтобы не скрывать, таить свои проблемы, которых немало, а думать о путях их преодоления… Думать и о том, что Родину, ее государственность любят не руганью и унижением. Ненавистью не любят. Ненависть порождает ненависть, а любовь – любовь. Давайте не скрывать наши недостатки, даже провалы, но  не будем и злорадствовать по поводу неудач, а сделаем все, чтобы в нашей озабоченности и беспокойстве присутствовала любовь…
Уместно вспомнить ставший классическим пример евреев. На родине евреев, в �?зраиле, мало кто живет, преобладающее большинство евреев живут в разных странах мира, держа в центре повседневного внимания �?зраиль. �?менно поэтому   эта страна сегодня стремится занять место в ряду могучих государств мира, эта страна сегодня с легкостью решает свои социальные и экономические проблемы, заставляет многих уважать себя. Авторитет и рейтинг страны создают живущие за рубежом, говоря о недостатках с реалистичной смелостью, к которой примешивается беспокойство, порожденное любовью…
Еще одно обстоятельство: в который уже раз кое-кто, подобно известному герою «Тжвжика» Атрпета, говорят об оказываемой Армении помощи, суммах, жертвуемых общеармянскому фонду «Айастан» угрожая  прекратить участие… Признаемся, это чуждо нашей национальной психологии, сформировавшимся представлениями о гуманизме и патриотизме… Общеармянский фонд создавался как олицетворение идеи национальной дани, как условие усиления мощи Родины.  Если для других народов мира Родина прежде всего – ограниченная географическая территория, то наша Родина безгранична – от Еревана до Степанакерта, Джавахка…   Эта бескрайняя Родина имеет множество проблем и забот, решить которые в одиночку Армении не под силу. Армении нужна и необходима прежде всего моральная поддержка Диаспоры, что докажет миру, что мы едины, что Арцах особенно находится в центре внимания всего армянства. Арцах давно распахнул свои двери перед Диаспорой, приглашает наших соотечественников осуществлять там предпринимательские программы, дабы сделать эту землю еще более армянской. Так что любое содействие второму армянскому государству в рамках общеармянского фонда «Айастан» прежде всего является отражением нашего морального облика…
На днях состоялась встреча министра Диаспоры РА госпожи Грануш Акопян с пользователями фейсбука. Немало было пользователей из Диаспоры, в частности, из Турции и Ближнего Востока. Многие уже преодолели укоренившиеся в них комплексы, многие уже породнились с этой землей, родиной, но есть и такие, кто продолжают видеть водораздел между местными армянами и армянами из Диаспоры, поселившимися в Армении. Прозвучал даже вопрос о том, чтобы молодые сирийские  армяне, получившие гражданство Армении, не служили в Армянской армии, в случае же службы – было создано специальное отдельное подразделение. Неужто Родина – лишь место проживания, неужто паспорт  гражданина Армении только для того, чтобы суметь приобрести имущество, участвовать в избирательных процессах. Паспорт, гражданство Армении, помимо законодательных, возлагает и нравственные обязанности. Армия – наше спасение в сложном и беспокойном регионе, в ней служат 18-20 летние граждане Армении, начинающие  свой день с гордого девиза «Я – гражданин Республики Армения». �? в Армении они, своеобразным образом, защищают также соотечественников, живущих вдали от Армении, внушая всем, что это – Армянская армия, армия всех армян мира, один из гарантов нашего единства…
Будем жить в единстве и совместно действовать. Сделаем национальное единство актуальным, чтобы суметь противостоять стоящим перед нами многочисленным вызовам…